Trakteer eens op ijs Skaten op het water Sport DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP De moeder van Kim krijgt de 'rennerd' Vervelen? Dat bestaat niet! NIEUWE HOBBY MEDISCHE RUBRIEK HOE MAKEN? DINSDAG 3 JULI 1984 varia „Ik heb het zo warm, mag ik een ijsje?" Hoe vaak zul je dat deze zomer nog vragen? Nee, we zullen het niet over het weer hebben. Maar een voorraad lekker ijs in de diepvries kan zelfs een donkere dag opvrolijken. Iedereen kan zelf ijs maken. Je moet het gewoon een keer proberen. We beginnen met een soort, die erg lijkt op gewoon schepijs, maar wat eenvoudiger in elkaar zit. Je kunt er allerlei soorten zomervruchten voor gebruiken. In dit geval nemen we 250 g aard beien, 6 dl yoghurt (een kopje meer dan een halve liter) en ongeveer 2 eetlepels suiker. Je moet zelf maar proeven of dat zoet genoeg is. Het fruit moet door een zeef gewre ven worden. Als je een mixer met mengbeker hebt ben je wat vlugger klaar. Vruchten met pitjes, zoals rode bessen, moeten daarna wel nog even door de zeef. De yoghurt en de suiker worden door de puree geroerd. Schep daar na de pasta in een diepvriesdoos en sluit deze luchtdicht af. Het ijs moet 24 uur in het vriesvak blijven voor je je eerste ijsje kunt scheppen. Maar je geduld zal worden beloond. Sorbets Je kunt nu prachtige sorbets ma ken, maar ook heel gewone lik- ijsjes. Daarvoor zijn allerlei wafel tjes te koop. Deze keer hoef je niet om ijs te vragen. Nu is het jouw beurt om te trakteren. De ouders van Kim, dat is me een stelletje. Ze zijn nog steeds smoorverliefd. Ze noemen elkaar mamsie en papsie, popje, papse- flaps en schattieboy. En als het daar nou maar bij bleef. Maar soms hebben ze iets... Kim kon er zelfs een nacht niet van slapen. Dat was toen haar moeder 'de rennerd' kreeg. Ze deed Kims vader voor hoe het houd je van de bovenburen vroe ger als een gek de kamer rond liep. Wel twintig, dertig keer. Over Kim, haar ouders, vriendjes en vriendinnetjes schreef Lies- beth van Lennep een geestig en vrolijk boek: 'Ik heet Kim'. aan de tandarts, een spreekbeurt houden, een vriendje in het zie kenhuis opzoeken en een toneel clubje beginnen. Wat alle kinde ren meemaken eigenlijk. Maar de manier waarop Liesbeth van Lennep er over schrijft O boeken boeken Grote stad Kim woont in een grote stad en ze zit in de vierde klas. Ze heeft ook al een vriendje. Tinus, die al veertien is. Hij heeft een krante wij k en om een centje bij te verdienen wordt Kim zijn assis tente. Elke dag moet ze zestig kranten rondbrengen en daar krijgt ze twee gulden voor. Vooral de brie venbussen met harde kleppen zijn moeilijk. En aan flats heeft ze ook een hekel. Daarom stelt ze Tinus voor de mensen trapgeld te vragen. Hun 'landelijke actie' loopt bijna nog verkeerd af. Gewoon 'Ik heet Kim' is een boek over een gewoon meisje dat heel gewone dingen meemaakt: een bezoekje maakt dat je er reuze veel plezier aan kunt beleven. Toch een bij zonder boek dus. 'Ik heet Kim' door Liesbeth van Len nep met tekeningen van Gitte Spee. Uitgeverij Querido, Amsterdam. Prijs 18,75. Als je in vakanties vaak zegt: „Moeder, ik verveel me zo!", moet je vóór 14 juli het boek ''Moeder, ik verveel me niet' ko pen. Tot die dag kost het 9,90 en daarna 19,50. In het boek vind je spelletjes, interessante dingen, tips, trucs en nog veel meer, dat van elke vakantiedag een feestdag maakt. Het aardige van dit boek is dat veel van de 43 onderwerpen ook nog met elkaar te maken hebben. 'Moeder, ik verveel me niet' door Sue Tarsky. Uitgeverij J. H. Gottmer, Haarlem. Prijs tot en met 14 juli 9,90. Ze dromen er wel eens een beetje van: planken maken klein winkeltje openen, geld verdienen. Dat zouden Mar- tijn Raap en Raymond Wolf uit Souburg wel zien zitten: RAMA-surfsport. Ze zijn allebei 15 jaar. Hun sport is surfskating. Op een kleine plank pijlsnel over een heel dun laagje water scheren. Ze hebben er ook al een Zeeuwse naam voor bedacht: PLENKEN. Nooit gezien? Zelfs nog nooit van gehoord? Kan kloppen, want pas vorige zo mer gingen ze met hun eerste zelfbe dachte, zelfgemaakte plank onder de arm naar het strand. Aan belangstelling en kijkers had den ze geen gebrek. Dat zoiets kon had toen nog niemand bedacht: skaten op het water. „Nou, het is bijna zelf bedacht" verklapt Martijn. „Het idee komt eigenlijk van een vriendje van me uit Maassluis. Die had wel eens gehoord dat in Australië zoiets be stond. Maar wij waren hier wel echt de eersten. Eerst het bedenken en dan maken. Het was echt proberen of het zou gaan. Heel spannend". „En nu lijkt het erop dat iedereen het gaat doen" zegt Raymond. „Je ziet steeds meer van die dingen. Soms hebben we zelf nauwelijks genoeg ruimte om te skatesurfen". Jaloers Ze zijn behalve trots ook wel eens wat jaloers. „Zij weten niet dat het van jou komt. Eigenlijk zou op elke plank moeten staan: „met dank aan Raymond en Martijn" vindt Ray mond. „Ach, het is ook wel leuk. Wedstrijd jes en zo. Zolang ze maar niet beter worden dan ons!" Dat je hard kunt vallen weet Mar tijn ook.- Het was een prachtige sprong, maar hij scheurde wel zijn middenvoetsbeentje. Even rustig aan dus. „Moet je me binnenkort weer eens zien!" zegt hij. Martijn Raap 'JS' CVv-c Als je van sport houdt kun je de komende tijd je hart op halen. Het Europese kampioen schap voetbal is amper voorbij, de Tour de France en Wimble don zijn alweer begonnen en de Olympische Spelen staan bijna voor de deur. Maar nog leuker dan naar sport kijken, is aan sport doen. Het is plezierig, je krijgt er een goede conditie van, je leert je lichaam beheersen en op een andere manier met mensen om gaan. Blessures Dat je bij wedstrijden gebles seerd kunt raken, is helaas minder plezierig. Maar geluk kig kun je er zelf veel aan doen om te zorgen dat dat zo weinig mogelijk gebeurt. Hoe? Door je gezond verstand te ge bruiken! Sporten doe je voor de lol en iemand onderuitschop pen is niet leuk. Dat wil je zelf toch ook niet? Training De meesten vinden een wed strijd spelen leuker dan trai nen. Maar heel. veel mensen vergeten dat de training wel het belangrijkst is. Die moet dan natuurlijk gege ven worden door deskundige trainers en trainsters. Zij weten wat goed voor je is en zullen niet te veel van je vragen. Ook letten ze er op dat je goed eet, je goed verzorgt en dat je van tevoren eerst lekker warm loopt. Als je nog meer wilt weten, kun je het Nationaal Instituut voor Sportgezondheid opbellen. Het nummer is 08398-1984. Je moet dan vragen naar het boekje 'Jeugd, Sport en Ge zondheid'. Het is geschreven door de jeugdarts F. Wafelbak ker en het kost 2,50. Schrijven kan uiteraard ook. Het adres is: Postbus 90, 6860 AB Oosterbeek. Roel Bloembergen Raymond Wolf 4oc Zaag de vorm (zie tekening) uit dik multiplex. Daarna: vijlen tot je een ons weegt. Maak mooie ronde hoeken. Schuur de plank spiegelglad. Daarna: 8 lagen harde lak erop. Laat die elke keer minstens een dag drogen. Breng bovenop verf met zand erdoor aan als anti-sliplaag. Plank klaar? Oefenen maar! Zo alles bij elkaar kost een plank 30 tot 40 gulden. Wie meer wil weten moet maar eens bellen naar Raymond (01184-61915) of naar Martijn (01184-71737). I COULD DIE:- 1EZT- <KSSM 20 ÊNHEB J Verwend SPELEN K

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3