'Moeilijke dingen simpel zeggen. Dat is de kunst' Aanvragen adoptie gedaald WATERSPORTERS VAAK SLECHT VOORBEREID KORT Door kosten en discriminatie DUBBELE PRIJS VOOR BOEK WIM HOFMAN Spuwen Honds Rijbewijs VLISSINGEN - Het aantal Nederlandse echtparen dat een kind wil adopteren is de laatste jaren met een derde afgenomen. Bij de Vereniging Wereldkin deren zijn vorig jaar maar 2000 aanmeldingen binnen gekomen. In het jaar 1980 waren dat er nog 3000. Volgens Hans Valenkamp van de vereniging heeft deze terugloop twee oorzaken. Ten eerste het geld en ten tweede de toenemende dis criminatie. De kosten van de adoptie zijn in tien jaar tijd ongeveer verdrievou digd. Een adoptie kost tussen 18- en 19.000 gulden. Janmaat-effect Veel mensen zijn bang dat het gea dopteerde kind gediscrimineerd zal worden. In de meeste gevallen komt het kind uit het buitenland en heeft een gele, bruine of zwarte huidskleur. De Vereniging Wereld- kinderen noemt dat het Janmaat effect. Toch is volgens Hans Valenkamp het geld de grootste boosdoener, .brie jaar geleden werden Surina- mers en gastarbeiders ook al gedis crimineerd. Desondanks werd er de helft meer geadopteerd dan op het ogenblik. Heel veel ouders weten dat het er is, die discriminatie. Maar diep in hun hart zeggen ze, dat ze het samen, met het gezin wel zullen rooien. Dat geld is en blijft de voornaamste reden", zegt hij. Belasting De Vereniging Wereldkinderen pro beert hier wat aan te doen. Ze willen een regeling treffen met de belas ting, zodat adoptieouders een deel van het geld terugkrijgen. Zo'n regeling is in het belang van de adoptieouders, maar .zeker in het belang van de te adopteren kinde ren. cartoon cartoon Sinds kort wordt het spuwen op straat in Singapore gestraft. Iemand die er op betrapt wordt krijgt een boete van 360 gulden. Wordt hij een tweede keer be trapt, dan moet hij het dubbele betalen enz. Waarschijnlijk zal deze cam pagne de stad veel geld opleve ren. Er wordt in Singapore na melijk veel tabak gekauwd en dat betekent veel spuwwerk. De beroemde Franse keuken is niet langer alleen voor de mens weggelegd. In de Franse plaats Nice is een restaurant voor honden geopend. Op het menu van de openings dag stonden als hoofdgerech ten op de spijskaart, kalkoens en haan met verse meelbal letjes, ragout van ossevlees met artisjokken of gepocheerde snoek met gepofte rijst. Het hele menu kost minstens veertig gulden en wordt in por seleinen bakken geserveerd. Het restaurant staat onder toe zicht van een dierenarts, diëtist en africhter. De politie van het Limburgse plaatsje Kessel heeft bij een verkeerscontrole een 85-jarige man aangehouden, die niet in het bezit was van een rijbewijs. De man vertelde de politie, dat hij al zestig jaar zonder rijbe wijs reed. Vijfentwintig jaar geleden had hij geprobeerd een rijbewijs te halen. Hij was bij het examen tweemaal gezakt. Na deze twee pogingen gaf hij de moed op en reed weer zonder rijbewijs ver der. pKv£k-esns «oot lU oarxjaxj boor ^ekocViV. beb? Anita van der Jagt Wemeldinge Vrijwel altijd zijn drenkelingen dan al gered door mensen die toevallig in de buurt waren. Fabeltje Volgens schipper De Nijs is het een fabeltje dat vooral buitenlanders op zee in nood geraken. Zelfs de beste windsurfers kunnen ineens problemen krijgen. De mast- voet van hun plank kan breken en dan kunnen ze weinig anders doen dan afwachten tot iemand ze op haalt en veilig aan de wal brengt. Wel heeft hij gemerkt dat water sporters soms slecht voorbereid de zee opgaan. „Veel te weinig mensen hebben lichtkogels en rookbommen bij zich, die ze in geval van nood af kunnen schieten". Vliegtuigje Op dit ogenblik gebruikt de red dingsmaatschappij ook een vlieg tuigje om hengelaars en surfers op zee op te sporen. Dat is niet altijd even gemakkelijk. „Probeer maar eens een surfer die in moeilijkheden is, te onderscheiden tussen al die andere witte planken", zegt hij. „Het is daarom goed dat over niet al te lange tijd de onderkant van surf planken in een felle kleur geschil derd moeten zijn. Een surfer die problemen heeft, hoeft dan alleen zijn plank maar om te draaien om extra goed op te vallen". alleen aan hoe je het schrijft, welke woorden je kiest. „Moeilijke dingen eenvoudig zeg gen. Dat is de kunst', zegt de schrij ver. Voorlezen Hij vindt het jammer dat er steeds minder wordt voorgelezen. De tele visie is daar ook wel schuldig aan. De kinderen blijven vaak televisie kijken tot ze nodig naar bed moe ten. En dan is er geen tijd meer om voor te lezen. Dat is jammer, want van voorlezen leer je niet alleen een hoop, het is ook heel gezellig! Voor ieder kind is er wel een ge schikt boek te vinden. Al is het soms wel even zoeken. „En", zegt de schrijver met nadruk, „het zijn heus niet alleen de boeken met een Grif fel of Penseel die de moeite waard zijn." In oktober, tijdens de Kinderboe kenweek mag Wim Hofman de prij zen in ontvangst nemen. In die tijd verschijnt ook het boek 'Tien keer buitenbeentje'. Dat is een verhalenboek waarin het verhaal 'Zeeuws meisje' van de Vlissingse schrijver staat. CADZAND - Reddingsboten moe ten de laatste jaren steeds vaker watersporters te hulp komen. Zo voeren boten van de Koninklijke Maatschappij tot Redding van Drenkelingen vorig jaar 123 keer uit om hulp te bieden. In bijna 30 gevallen ging het daarbij om wind surfers. „Dat zal dit jaar wel niet anders zijn", zegt schipper A. de Nijs uit Cadzand. Hij vaart met nog drie anderen op Op 7 augustus komt er een speciale Krullebak uit, vol brieven, verhalen en tekeningen van jullie zelf. Wie nog wat leuks heeft of weet, moet het ons maar sturen. Wie weet vinden we er nog een hoekje voor. "Schrijf wel op je envelop: VAKAN- TIE-KRULLEBAK. LET OP: je brief moet voor 15 juli bij De Krullebak binnen zijn. Fijne vakantie namens de redactie van De Krullebak! de Atlantic- 21 en dat doet hij vrij willig. (In Zeeland wordt alleen de reddingsboot van Breskens be mand door beroepsredders). Voor niks „Als we horen dat iemand op zee in moeilijkheden is, kunnen we binnen tien minuten uitvaren. Een red dingsoperatie kost al gauw een uur. En soms zijn we zelfs wel acht uur onderweg". VLISSINGEN - De Vlis singse kinderboekenschrij ver Wim Hofman krijgt dit jaar de Gouden Penseel uit gereikt. Dat is de prijs voor de beste illustratie van een kinderboek. En niet alleen zijn fraaie penteke ningen blijken een prijs waard te zijn. Ook de tekst van het boek is bekroond. De kinderboekenjury heeft het boek uitgekozen voor de Zilveren Griffel. Twee prijzen dus voor het boek 'Aap en Beer'. Een boek voor jonge kinderen waarin de aap samen met de beer op zoek gaat naar de schat. Het verhaal loopt langs het hele alfabet. Het begint met de a van aap en eindigt met de z van zon. „Maar", zegt de schrijver, „ik vond de reacties ook heel leuk. Er kwa men bloemen, telefoontjes en teke ningen van bekende en onbekende mensen. En allerlei mensen zeiden hoe blij ze voor mij waren." Wim Hofman schrijft voor kinderen, voor grote en kleine kinderen. Hij vindt een onderwerp niet gauw moeilijk voor de jeugd. Het ligt er Bloemen Wim Holman was zeer verrast door de onderscheidingen. Iedere schrij ver hoopt op een Griffel of Penseel. Want zo'n prijs zorgt er voor dat je als schrijver meer bekendheid krijgt en dat het boek goed verkocht wordt. Wim Hofman Hij vindt het niet erg dat hij de helft van alle keren voor niks uitvaart.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1