Sehrikkelboek 84 'Glaasje bier of water...?' DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Geen haar... maar onkruid in de soep Puberteit *mm *mm IM!I' BEZOEK OVER DE GRENS MEDISCHE RUBRIEK maar ik wil [dinsdag 5 juni 1984 achtergrond Ql Op 26 juni is het precies zevenhon derd jaar geleden dat 130 kinderen in Hameien 'De Rattenvanger' volg den en in de Koppelberg verdwe nen. De berg sloot zich en ze zijn nooit meer teruggezien. Een aardig sprookje van lang gel den? f boeken boeken Mis. Pas geleden was De Bonte Pijper, want zo heet hij eigenlijk nog in een grote stad waar hij het verkeersprobleem oploste. Tegen een beloning lokte hij alle auto's de stad uit. En je raadt het al, ook daar wilde de burgemeester niet betalen. Hoe De Bonte Pijper wraak nam kun je lezen in het verhaal dat Tonke Dragt over hem schreef. En dat staat in Leopolds Sehrikkel boek 1984. Eens in de vier jaar is het schrikkel jaar. Dat wil zeggen dat februari er een dag bij krijgt: 1984 is zo'n schrikkeljaar. En om dat te vieren heeft uitgeverij Leopold net als in 1980 een vrolijk boek laten maken vol span ning en avontuur. De verhalen, ge dichten, spelletjes, tekeningen en grapjes gaan over vroeger (vanaf Jiet allereerste begin van de aarde) vandaag en de toekomst. Achterin het boek vind je ook nog drie Schrikkelboekjes die je kunt bewaren voor de schrikkelloze ja ren: een Schrikkelflora en De Kastelen van Naarido deel I en II. Het boek kost 25,00 Dat is veel, maar het is lekker dik en het ziet er mooi uit. Leopold's Sehrikkelboek 1984. Samengesteld door Ivo de Weerd. Uitg. Leopold, Den Haag, prijs 25,00. •Waterkers (witte) Smalle weegbree „Onkruid bestaat niet", roept de echte plantenliefhebber altijd. Alles wat groeit is wel ergens goed voor. Zo heeft bijvoorbeeld de 'katten staart' de aardige eigenschap dat ze veel vlinders aantrekt. En thee van witte dovenetel kun je drin ken als je vindt dat je erg veel haar verliest bij het kammen. Ook in ons eten kunnen we heel wat meer onkruid verwerken dan de meeste mensen denken. Nie mand zal zich meer verbazen over de groen-gespikkelde brand- neteikaas op de toonbank van de kaasboer. Van vers geplukte jonge brand- neteltoppen kun je trouwens een lekkere stamppot maken. Buitenlands Bij de groenteman kun je steeds meer vreemd-uitziende buiten landse groenten kopen. Maar de man zal je hoofdschuddend de Veldzuring polder insturen als je hem zou vragen om madeliefjes, paarde bloemen of sleutelbloemen. Toch zijn deze planten heel goed te gebruiken in verschillende ge rechten. Het is erg. moeilijk om iets over de smaak ervan te zeg gen. Dat zal je zelf moeten ont dekken. Tijdens een lange wandeling in de natuur kun je proberen de volgende planten te vezamelen (samen 150 g.): paardebloemen, madeliefjes, waterkers, veldzu ring, brandnetels, herderstasjes, weegbree, hondsdraf en bloem blaadjes van aardbeien. Kun je een soort niet vinden, dan neem je wat meer van een andere soort. Gassen Let wel op dat je niet te dicht bij de weg plukt, want daar is de invloed van uitlaatgassen te groot. Kijk pok uit dat je geen planten plukt die met vergif zijn besproeid. Verder heb je nodig: 30 g. boter, 30 g. bloem, wat room en peterse lie. We maken er een lentesoep van. Snijd de blaadjes fijn. Be waar de peterselie apart. Bak de rest even aan in de boter en strooi de bloem erover. Roer het goed door. Schenk er 1 liter bouillon (van blokjes) over en laat de soep koken. Doe er op het laatste een scheut room in, wat peper en veel peter selie. Een paar bovendrijvende made- lieg es zullen de eters versteld doen staan. Al vijf jaar heeft de gemeente Borsele een uitwisseling met de gemeente Diksmuide in België. In Diksmuide werd dit met een Nederlandse week gevierd. De hele week door reden bussen met groepen Borselaars naar Bel gië. 's Maandags brachten de vrou wenverenigingen een bezoek. Later in de week volgden de boeren, be jaarden, winkeliers en fabrikanten. Vrijdag 11 mei was het de beurt aan de scholen. Met drie bussen vertrok ken de vierde, vijfde en zesde klas sen van verschillende scholen naar Vlaanderen. „In Diksmuide werden we op het stadhuis ontvangen en verspreid over de verschillende dorpen", ver telt Albert (12) één van de België- gang4ers. „Wij kwamen in het dorp je Beerst. Bier Nadat de kinderen wat te drinken hadden gekregen waren ze te gast bij Belgische gezinnen. „Dat was wel leuk", vertelt Marjo lein. „Ik kon hen best goed verstaan als ze niet te snel praten". „Wel vond ik het een beetje raar toen ze na het eten vroegen of ik water wilde drinken of bi Daar is het heel gewoon dat kinderen wel eens een glaasje bier drinken". Na de maaltijd bezochten de Borsel- se kinderen ondermeer de kerk en kippenslachterij van Diksmuide. „We hebben de kerktoren beklom men. Daarna mochten we op het orgel spelen. Een meisje uit onze klas speelde toen het Wilhelmus. De Belgische onderwijzer herkende het, de kinderen niet", zegt Sander (11). Het bezoek aan de kippenslachterij vonden de kinderen minder leuk. „Gelukkig werd er die dag niet geslacht, maar alleen- verkocht", zegt Heieen (11). School Op de school in Beerst gaat het er niet veel anders aan toe dan hier vonden de kinderen. Het enige verschil is, dat ze al Frans hebben op de lagere school. Aan het reisje hielden de kinderen leuke contacten over. „Ik correspondeer met twee meis jes", vertelt Heieen. Ook de andere kinderen van klas 4, 5 en 6 van de school uit 's-Heer Abtskerke héb ben een brief naar Beerst geschre ven, „Het was heel leuk. Ik hoop dat de Diksmuidse kinderen ook eens naar Borsele komen", besluit Albert. Als kinderen daar de leeftijd voor krijgen, verandert er zo veel aan hun lijf dat ze er soms danig van in de war raken. Tot ongeveer hun tiende jaar lijken jongens en meisjes erg veel op elkaar. Ze zien er niet helemaal hetzelfde uit, maar veel verschillen zijn er toch niet. Dat verandert als de puberteit begint. Hun lichaam gaat dan langzamerhand steeds meer lij-- ken op dat van volwassen man nen of vrouwen. Er gaat hier en daar haar groeien en meisjes krijgen borsten. Jonger Tegenwoordig komt het steeds vaker voor dat meisjes al begin nen te menstrueren als ze nog maar tien of elf jaar zijn. Daarom vertel ik. de onderwij zers en onderwijzeressen dat ze er op moeten letten dat er maandverband op school is en op de meisjestoiletten toiletem mers staan. Al die veranderingen aan je lijj zijn natuurlijk een vreemde ge waarwording. Maar ze horen er echt gewoon bij. Borsten Dat geldt zelfs voor jongens die in het begin van de puberteit tot hun grote schrik ontdekken, dat ze borsten krijgen. Ongerust hoeven ze zich niet te maken, want binnen een jaar verdwijnen ze vanzelf En bo vendien komt het bij heel veel jongens voor. (15 procent). Eigenlijk moet je heel gewoon met je ouders over al die veran deringen aan je lijf kunnen pra ten. Zij hebben het immers ook meegemaakt. Roel Bloembergen Van links naar rechts: Heieen, Sander, Marjolein en Albert. HELEtWL GEEN SToHEWOéJT, wjp' BWVPLOOi-, OF KOfi-T MODEL IK wil 6EWoon EE' SPtJKEZQWK TJA. DAN WORDT HET MOEILIJK

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3