Vasten als een feest Moeizame weg naar verenigd Europa Oudste grammatica KORT Vet tegen vandalisme RAMADAN: TIJD OM JE TE LEREN BEHEERSEN Geluk Kikker Ring Hoogtevrees BRUSSEL Volgende week worden in de tien lan den van de Europese Econo mische Gemeenschap (EEG) verkiezingen gehouden voor het Europees Parlement. In ons land gaan de mensen daar voor donderdag 14 juni naar de stembus. Of dat er ook veel zullen zijn is nog een vraag. Kort na 1945 hoopten veel Europea nen dat hun regeringen in de toe komst beter zouden samenwerken. De Tweede Wereldoorlog was pas voorbij en ze wilden niet nog een keer zo'n gruwelijke oorlog meema ken. Ze wilden ook van West-Europa weer een belangrijk 'land' maken. Net als Amerika en Rusland. Succes In 1957 hadden die mensen succes. In Rome richtten zes landen de E.E.G. op. België, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Nederland en West- Duitsland spraken af op allerlei manieren goed met elkaar samen te werken. En ook te proberen één land (staat) te worden. Zo ongeveer als de Ver enigde Staten van Amerika: één Europese regering die samen re geert met de regeringen van de aparte landen. Al is er de afgelopen 27 jaar veel gebeurd, een Europese regering is er nog steeds niet. Er kwam in 1979 wel een soort Eerste en Tweede Kamer voor Europa: het Europees Parlement. Maar dat heeft weinig te vertellen, want de regeringen willen zelf de baas blijven. Geld Voor de komende verkiezingen heb ben alle partijen die meedoen mil joenen guldens onder elkaar mogen verdelen om de mensen naar de stembus te krijgen. De Nederlandse partijen hebben on geveer vier miljoen gulden gekregen om reclame voor zichzelf te maken. En voor Europa. Dat geld zullen ze hard nodig heb ben, want van de 190 miljoen Euro peanen die mogen stemmen, kan de meesten Europa niets schelen. Toch heeft de voorzitter van het Europees Parlement pas geleden gezegd dat die eenwording er de komende jaren nu eindelijk maar eens moet komen. Moeilijker Sinds Denemarken, Engeland, Griekenland en Ierland lid van de E.E.G. zijn geworden, is dat echter nog moeilijker geworden. Een oplossing lijkt misschien wat president Mitterrand van Frankrijk twee weken geleden voorstelde: de landen die sneller samen willen gaan, moeten dat maar proberen. De andere volgen dan later wel. De kandidaten voor het Europese Parlement worden gekozen voor een periode van vijf jaar. Het Parlement vergadert in Straatsburg (foto) en Luxemburg. Commissies uit het Parlement, komen als regel bijeen in Brussel. MIDDELBURG - Op 1 juni begon voor de moslims de Ramadan. Ook de moslims in ons land vieren ver van hun vaderland deze vasten maand. Tijdens deze negende maand van de islamitische kalender mogen de moslims overdag niets eten of drin ken. Pas als 's avonds laat de zon helemaal onder is mag er gegeten en gedronken worden. De Ramadan, of Ramazan zoals de mensen uit Turkije zeggen, is een van de vijf geboden van de islam. In die maand moeten ook de rijkere mensen leren wat het is om weinig of geen eten te hebben, om arm te zijn. En het is een tijd om je te leren beheersen. Al heb je nog zo'n zin in iets lekkers, je mag er niet aan toegeven. Nu moet hij het, als 11-jarige, de hele maand volhouden. Straf Moeilijk TERN EU ZEN Deze maand worden daken en regenpijpen van alle Terneuzense scholen met een olieachtig vet inge smeerd. Dit is niet bedoeld als nieuw antiroestmiddel, maar als wa pen tegen het vandalisme. Het vet is namelijk moeilijk te ver wijderen. De scholen en ouders hebben via een brief bericht gekregen van deze actie. „De vernielingen aan scholen kost ons elk jaar enorm veel geld", vertelt wethouder W. van Walraven van onderwijs. „Het lijkt er op dat we nu een middel hebben om vandalisme te be strijden. Een proef op één van de scholen heeft goed gewerkt". Het 'antivandalenvetplan' is tot stand gekomen na overleg tussen gemeente, politie en on derwijs. Nilifer, Bahattin en Halit uit Mid delburg denken dat dat heel moei lijk is. Zij willen dit jaar ook graag de Ramadan meevieren. Hun ou ders vonden het de vorige jaren nog niet goed, omdat het voor een kind extra moeilijk is. Zij hebben er thuis al wel veel over gehoord. En ook hun Turkse lerares heeft er veel over verteld. Halit heeft vorig jaar al een paar dagen met zijn familie meegevast. „Als je het een keer per ongeluk vergeet," vertelt zijn broer Bahat tin, „is het niet zo heel erg". Je moet dan wel opnieuw beginnen. Maar als je stiekem toch iets eet of drinkt krijg je straf. Je moet dan 2 maan den vasten. Henna Tijdens de Ramadan maken veel vrouwen en meisjes hun handen rood met henna. Ze doen dat om zich te versieren. Want al is het dan een moeilijke maand, de Ramadan wordt als een feest gevierd. Als de Ramadan voorbij is, is het drie dagen groot feest. Vrienden en familie eten samen het met zorg klaargemaakte eten. Het is een nieuw begin, waarin je ook oude ruzies weer probeert goed te maken. MIDDELBURG Ne gen jaar geleden werd bij toeval op kasteel Ter Hooge bij Middel burg een oud hand schrift gevonden. De familie van Lynden vond het toen bij een verbouwing een muur werd weggebroken. Na veel zoekwerk door de heer Bostoen kwam vast te staan dat Jo- han Radermacher de schrijver was van de veertien pagina's. Johan Radermachei (1538-1617) was geleer de en koopman. Vanaf 1589 leefde hij in Mid delburg als wijnkoper en ouderling. De veertien door hem geschreven pagina's zijn het begin van wat de grammatica van on ze taal moest worden. Regels In zijn tijd dacht men dat er geen regels voor een taal te maken wa ren. Radermachers dacht dat dit wel kon. Zijn grammaticregels zijn anders dan de te genwoordige. Woorden met au en ou werden met ow geschreven. Zo schreef hij inhoud als inhowd. Inmiddels is de oudste grammatica weer uit Zeeland verdwenen. De -vinders van het handschrift, de familie Van Lynden schonken het enkele weken gele den aan de Maatschap pij der Nederlandse let terkunde. Het geschrift zal be waard worden in de universiteitsbiblio theek van Leiden. Een krielkip uit Nieuw-Weer- dingen heeft een wel heel bij zonder ei gelegd. Het heeft de vorm van een hoefijzer en is ongeveer 4 cm groot. Het is de eerste keer dat het dier zo'n prestatie levert. Voor de kip is het te hopen dat het hoefijzer haar veel geluk brengt. Harold, een Amerikaanse su perkikker, is de nieuwe wereld kampioen verspringen. Bij kïk- kersprongwedstrijden kwam hij 6,4389 meter ver. Hij leek niet erg onder de in druk van zijn reuzensprong. Een 27-jarige man stal bij een juwelier in Delft onlangs een ring van 700 gulden. Dankzij een goed oplettende verkoop ster kon de politie de dief aan houden. In het begin vertelde hij dat hij nergens van wist. Tot hij het na een poosje nogal benauwd kreeg. Hij had de ring ingeslikt en die zat nu in zijn slokdarm vast. In een Delfts ziekenhuis heeft men geprobeerd de ring op te vissen. Toen dat niet lukte, heeft de politie de man mee teruggenomen naar het bu reau. Daar heeft men hem opgesloten tot hij nodig moet. De politie vermoedt dat het sieraad dan vanzelf te voorschijn komt. De beiaardier van het klokken spel in de stadhuistoren van Hengelo is met zijn werk ge stopt. Hij heeft hoogtevrees en durft de veertig meter hoge toren niet meer in. Hij wil pas weer aan de slag als de gemeente voor meer veilig heid zorgt. Maar die vindt dat te duur en ook niet nodig. Dat vertelde tenminste een van de ambtenaren van de gemeente. En die weet er alles van, want hij heeft zelf ook hoogtevrees. O cartoon cartoon Rene Osté Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1