Jelle Br on wasser wint wedstrijd rond de Bevrijding PAPIER MARMEREN Elke dag de wereld rond DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Yoghurtdrink Strijd om de macht kost aap het leven Ongelooflijk Koekiemonster JONGENS SPELEN OORLOGJE varia DINSDAG 8 MEI 1984 Marmer. Je weet wel: van die gladde stenen waarvan de kleuren zo prachtig door elkaar lopen. Wit met zwart, zwart met wit, bruin. Je ziet het nogal eens in badkamers en vroeger was het heel sjiek om een marmeren schoorsteen te hebben. Prachtig zijn ook die ouderwetse marmeren gangen. Tegenwoordig doen we het wat klei ner: marmeren snijplankjes, asbak ken, potjes en kandelaars zijn hele maal 'IN' (en duur). Heel leuk (en goedkoop!) is het om zelf papier te marmeren. Je hebt nodig: behangplaksel in bakjes beetje waterverf en een kwast paar vellen tekenpapier krant, knijpers, waslijn. Hoe gaat het in zijn werk? 1. Het behangplaksel moet onge veer zo dik zijn als yoghurt. Verdeel het over de bakjes en roer door elk bakje een beetje verf. 2. Krant uitspreiden en het. te- kenvel er op leggen. Nu de zijkant van je handen op het midden van het papier zetten. Goed aandrukken en je handen naar buiten toe wrijven. 6. Voorzichtig de twee velletjes 3. Met de kwast wat klodders ,van elkaar trekken en aan de was- van de behangplaksel-verf op het Uin te drogen hangen. papier doen. Twee kleuren door elkaar is het mooist. Mooi kaftpapier! En als inpakpa- pier ook heel leuk. Misschien een 4. Een ander tekenvel er precies ideetje om je eigen behang te ont- overheen leggen. werpen? Sen reis rond de wereld maken, veel beroemde mensen ontmoe ten en thuis komen met bijzonde re dingen. Zoiets is vast te mooi om waar te zijn. Nou, dat zeg je. Dan moet je het nieuwste boek van de Japanse kunstenaar Mit- sumasa Anno maar eens inkij ken. Het heet 'De Vlooienmarkt van Anno'. In dit weergaloos mooie kijkboek heeft hij alle vlooien(rommel) markten van de hele wereld gete kend. Het is ongelooflijk wat je alle maal op de tekeningen ziet. Kra men met oude fototoestellen, ka potte klokken, groenten, spinne wielen, kandelaars, gebitten, tan denborstels, speelgoed, zelfs een complete trein en diligence. En als je denkt datje alles gezien hebt, ontdek je ineens weer iets nieuws. Dat is ook zo met de mensen die op de markt rondlopen. Op het eerste gezicht zijn het zomaar toeschouwers. Maar op de een of andere manier vertellen ze alle maal een grappig verhaaltje. Van sommige denk je 'Waar ken ik die van?' Je vergiste je niet: Tarzan, Po- peye, Pinoccio, het Koekiemon- boeken boeken ster, Kermit de Kikker, Sneeuw witje, Assepoester, Alice uit Won derland, de Dikke en de Dunne, Roodkapje. Ze zijn het echt. En als je de reisboeken van Anno kent, kom je hem zelf hier en daar ook tegen. Met De Vlooienmarkt van Anno kun je elke dag de wereld rond. Jarenlang. Alleen, maar ook met iemand anders. De Vlooienmarkt van Anno door Mitsumasa Anno. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam. Prijs 24,90. Bevrijdingsdag moet elk jaar een dag zijn waarop alle Nederlanders even stilstaan bij de vrijheid waarin ze leven. Dit jaar werd de provincie Zeeland gevraagd om van deze dag een bijzondere dag te maken. Eén van de activiteiten was het organiseren van een wedstrijd voor de jeugd. De opdracht was het maken van een tekening, verhaal, gedicht of collage over het onderwerp 'Ver draagzaamheid". Uit de honderden inzenders werd Jelle Bronwasser uit Sas van Gent als hoofdprijswinnaar gekozen. De dertienjarige Jelle maakte een strip. Jelle maakte de strip op school. De hele brugklas van de Petrus Hon- diusscholengemeenschap te Ter- neuzen heeft aan de wedstrijd mee gedaan. „Eigenlijk was het een op dracht voor het vak cultuurverken ning", zegt Jelle, „maar omdat we van dezelfde leraar ook geschiede nis en Nederlands hebben konden we ook tijdens die vakken aan het werkstuk werken". Verrassing Ruzie „Ik vond het onderwerp moeilijk", zo vertelt Jelle, „maar dat het een strip moest worden wist ik meteen. Ik teken graag strips". In de strip gaan vijf jongens oorlog je spelen. Ze krijgen hooglopende ruzie. Gelukkig sust een moeder de ruzie. De 31ste maart viel de brief met daarin de uitslag van de wedstrijd bij de familie Bronwasser in de bus. „Ik had het helemaal niet verwacht dat ik iets zou winnen", zegt Jelle', Er waren in onze klas ook nog een paar derde prijzen gevallen". Afgelopen zaterdag nam Jelle in de Schouwburg te Middelburg zijn prijs in ontvangst. Zenuwachtig was hij niet, al vond hij het reuze spannend. Een lekkere koele drank, waar geen kleur-, geur-, smaak- of zoetstoffen aan te pas komen is de volgende yoghurtdrink. Het gaat zó gemak kelijk dat je broertje van vier het zou kunnen klaarmaken. Vul een glas voor de helft met sinaasappelsap uit een pak. Doe er yoghurt bij tot het glas vol is. Sap koken koken koken en zuivel moeten natuurlijk goed gekoeld zijn. Even roeren, twee rietjes erin, want dat staat zo leuk en klaar ben je. Het kan natuurlijk ook met vers sinaasappelsap, maar bedenk wel dat de rietjes dan verstopt raken. Gezondheid! Eind april is Nikkie, een van de bekendste chimpansees van ons land, verongelukt in Bur gers Dierenpark te Arnhem. De aap rende op volle snelheid de gracht in en verdronk. Vol gens de directeur van het die renpark moet hij helemaal in paniek geweest zijn, want men sapen zijn'doodsbang voor wa ter. Nikkie werd enige jaren gele den bekend door een boek dat over hem en de andere chim pansees in Burgers Dierenpark geschreven werd. Frans de Waal, de schrijver ervan, heeft de dieren daar jarenlang bestu deerd. Ruziemaker Nikkie was een geboren ruzie maker, één bonk spieren en uitermate slim. Hij was ook de snelste en meest acrobatische aap van de Groep. Voordat hij in de apenkolonie kwam, trad hij op in de Holiday on Ice-show. Daar wilde men hem echter graag kwijt, omdat hij niet te handhaven was. Verraden Nikkie had met Yeroen, een andere belangrijke aap, een soort afspraak over wie de baas in de kolonie was. Waarschijn lijk heeft hij zich laten verraden gevoeld door Yeroen, die de kant koos van Dandy. Dandy is de slimste van alle maal en van hem is bekend dat hij behalve de andere apen ook mensen volslagen voor de gek kan houden. Nu Nikkie er niet meer is, heb ben Yeroen en Dandy ruzie. Pas over vier of vijf maanden zal blijken wie van de twee de nieuwe baas in de kolonie wordt. cJA, MT VlHD

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3