De 39ste bevrijdingsdag 'Ons bin tegen Miniatuur zoekt een gouverneur KORT Minikermis Verdwijnen NOORSE OUD-COMMANDO'S WEER IN MIDDELBURG Noren Zeeuwse Jongen Hou het zuivel Posters Magarine Ansichtkaart Bom Eendjes MIDDELBURG Gisteren werd op Miniatuur Walcheren in Middel burg het puzzelboekje uitgereikt dat binnenkort ook alle lagere schoolkinderen op Walcheren zul len krijgen. Er staan onder andere foto's in van de huisjes en gebouwtjes die in het klein zijn nagemaakt van echte hui zen en gebouwen op Walcheren. „Ik werk hier nog maar kort", zegt de heer Henk Baurdoux. Hij is de nieuwe directeur van Miniatuur. „Maar ik heb al gemerkt hoe leuk kinderen het hier vinden. Ik ken er wel die elke dag even binnen zou den willen wippen". Het puzzelboekje is één van de manieren waarmee hij Miniatuur Walcheren bij kinderen en toeristen bekender wil maken. Zo staat er dit jaar voor het eerst een minikermis. Bezoekers kunnen de zweefmolen, rups, python en draaimolen zelf aanzetten. De heer Baurdoux is ook nog van plan een gouverneur (een soort bur gemeester) voor Miniatuur aan te stellen. Die moet bij alle belangrijke gebeurtenissen aanwezig zijn. ..Ik weet alleen nog niet zo goed hoe ik de jongen of het meisje voor dat erebaantje moet vinden", zegt hij. „Je kunt niet zomaar iemand van de straat oppikken. Die moet eerlijk gekozen worden". Hij heeft gemerkt dat kinderen vooral geïnteresseerd zijn in dingen die bewegen. Daarom wil hij vol gend jaar het Veerse Meer nabou wen. Met varende bootjes natuur lijk. Door de mooie zomers van de laat ste jaren is het met Miniatuur Wal cheren niet zo goed gegaan. Met mooi weer gaan toeristen liever naar het strand. Daar komen ze immers voor naar Zeeland. Maar zo weinig bezoekers als de 1 laatste jaren, hebben ze in de 31 jaar dat Miniatuur bestaat, niet geteld. Er werd daarom zelfs gezegd dat het maar moest verdwijnen. Zo ver is het niet gekomen. „Heel veel mensen hebben er hun j schouders opnieuw ondergezet", zegt de heer Baurdoux. •Er moeten veel Belgen, Duitsers, Engelsen, Franserr, Italianen en Zeeuwen komen". Noorse oud-commando's in de Nieuwe Kerk in Middelburg. MIDDELBURG Dit jaar was Middelburg het middel punt van de nationale vie ring van de bevrijding op 5 mei. Een deel van de Koninklijke familie woonde in de Zeeuwse hoofdstad samen met vele anderen het feeste lijke programma bij. Via televisiebeelden kon heel Ne derland zien hoe Zeeland de 39ste bevrijdingsdag beleefde. Eigenlijk is Zeeland dit jaar al toe aan de 40ste bevrijdingsdag. Want het grootste deel van de provincie werd in november 1944 bevrijd. Het is eind '44 een zware slag ge weest. Want zowel de Duitsers als- de bevrijders wilden de vaarroute naar Antwerpen in handen hebben. Toen het belangrijke bolwerk Wal cheren bevrijd was, wachtte alleen Schouwen-Duiveland nog op de be vrijding. Het zou nog tot 5 mei 1945 duren. Er waren öp de televisie niet alleen feestelijke beelden te zien. Er werd ook aandacht besteed aan de strijd die Zeeland moest voeren. Een strijd waarbij we geholpen werden door medestrijders. Dat de Canadezen en Engelsen hier bij hoorden, wisten de meeste men sen wel. Maar dat er ook een groep Noorse commando's bij was, was zelfs bij veel Zeeuwen die de bevrij ding meemaakten, niet bekend. Die Noorse commando's stonden dit jaar in de schijnwerper. Want een onderzoek naar bruikbaar ma teriaal kreeg NOS-regisseur Rudolf Spoor een kopie van een filmpje in handen over de bevrijding van Wal cheren. Het was gemaakt door de Noorse cameraman Per Jonson. De NOS ging op zoek naar de Noren die op de film voorkwamen. En via de ambassade kon een deel van de 92 commando's achterhaald wor den. In een vervolgfïlmpje, dat ook op de televisie werd vertoond, kwamen negen van die opgespoorde solda-; ten aan het woord. Het afgelopen weekeinde waren de negen Noren te gast in Zeeland. Dit als eerbetoon aan al degenen die met gevaar van leven meehielpen Zeeland weer vrij te maken. ons bin wè op de cent me we wete ok j wat hoed en lekker is zoas Echte Beuter ONS BIN TEGEN SURROHAAT Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt GOES Het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt heeft een nieuwe actie voorbereid: 'Tegen surrohaat'. Het is een actie binnen de landelijke actie: 'Hou het zuivel'. De laatste jaren is er namelijk een grote verandering gekomen in ons voedsel. Er worden steeds meer kunstvoedingsmiddelen gemaakt. Koffiemelk in poedervorm bijvoor beeld bevat nauwelijks of géén melk. Zelfs sommige flesjes koffie melk bevatten geen druppel melk, maar zijn ontwikkeld uit maïssi- roop, 'plantaardig vet en sojaeiwit. kanten gebruik van de wens om slank te zijn. Wanneer de kunstkoffiemelk, de kunstkaas, de kunstdit en de kunst dat net zo populair worden als margarine ziet het er voor de Euro pese boer slecht uit. Daarom wor den de landelijke actie 'Hou het zuivel' en de Zeeuwse actie 'Tegen surrohaat' gehouden. Het bekendste en oudste voorbeeld van surrogaat (kunst)zuivel is de margarine. Margarine is goedkoper dan echte boter. Bovendien maken halvarinefabri- Henfc Baurdoux Het ZAJK heeft speciale actiepos ters en stickers laten maken. Hierop staat een jongen in Zeeuwse kleder dracht en de tekst: „Ons bin wè op de cent, me we weten ok wat a hoed en lekker is. Zoas echte beuter. Ons bin tegen surrohaat". Een ansichtkaart heeft er 62 jaar over gedaanom vanuit Wenen een nabijgelegen plaats te bereiken. De kaart was bestemd voor een tachtigjarige vrouw die pas is overleden. De kaart is nu, zon der strafport, bij haar achter nicht bezorgd. De vergeelde ansicht heeft waarschijnlijk verborgen gele gen in een oud postrijtuig. Grote opschudding ontstond enkele weken geleden op een Amerikaans marineschip in de haven van Vlissingen. Een 'onbgkende' man had een pakje aan boord afgegeven. Daarna was de man, zonder zich bekend te maken, per taxi vertrokken. Om alle risico's te vermijden werd de mijnopruimingsdienst gewaarschuwd, om het pakje 'onschadelijk' te maken. Al snel bleek het loos alarm te zijn. Het pakje bevatte het boek: 75 jaar Juliana. „Een cadeautje voor de Ameri kaanse bemanning", vertelde de inmiddels opgespoorde gulle gever. De woonboot 'Luctor et Emer- go' van mevrouw Mazure- Mantz te Kortgene zou je 'eend- vriendelijk' kunnen noemen. Op het terras van de woonboot hadden drie eenden hun nest gebouwd. Inmiddels is één nest door moe dereend en negen jongen verla ten. Ze komen nog wel twee maal per dag eten bij mevrouw Mazure-Mantz. cartoon O cartoon Wouter Apner Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1