RACISMEI 'Niks van aantrekken' u^niuu/ IQ Klagen via speciaal nummer 'Stierf slaaf, verder goed weer' Cultureel feest voor iedereen Kerwin is dood. Wat nu? Banen voor minderheden km Schuld m- Acties DINSDAG 10 APRIL 1984 1'i s 'i'auM-'&H ««1.. i u -mm Discriminatie is door de wet verboden. Dat weet iedereen. Toch gebeurt het. De gemeente Leeuwarden voert actie tegen racisme. Buitenlan ders, die zich gediscrimineerd voelen, kunnen bellen. Ze heb ben er een speciaal telefoon nummer gekregen. Buitenlanders komen niet zo makkelijk met hun klachten bij de politie. Nu kunnen ze hun klachten direct kwijt. Dan kan er snel iets aan gedaan worden. Wethouder Heere: „Als ik soms hoor hoe er gediscrimineerd wordt. Verschrikkelijk. Dan lo pen de rillingen over m'n rug". In Amsterdam bestaat zo'n nummer al langer. Als zeevarend volk kregen de Zeeuwen al heel vroeg met an dere rassen te maken. Tussen 1730 en 1807 was de Middelburgse Commercie Com pagnie het grootste slavenbe- drijf van ons land. Heel wat mooie huizen in de Middelburg se binnenstad zijn gebouwd met geld van Vlissingse slaven handelaars. Zo'n C.C.-schip vertrok meestal met textiel naar Afrika. De la ding werd daar geruild voor slaven. Die werden later in Amerika geruild voor suiker en tabak. Die kon je tenslotte in ons land weer goed verkopen! Een Vlissingse arts, dr. Gallan- dat schreef in 1769 hoe dat volgens hem zat met die slaven: dat het voordeliger is voor de negervolken, dat hunne mis dadigers door deze handel voor altoos weggevoerd worden". En dan te bedenken dat er ook kinderslaven werden verhan deld! In het scheepsjournaal van 'De Afrikaansche Galey' uit 1740 lezen we: In den agtermiddag stierf een mansslaaf, verder goed weer". Zaterdag 19 mei is het feest in Middelburg. Het is dan Ata- turkdag. Dat is de bevrijdings dag voor Turken. Maar dat vieren ze niet alleen. Ze doen dat samen met Vietna- mezen, Surinamers, Marokka nen, Joegoslaven, Nederlanders en Ambonezen. Dit internatio nale culturele feest wordt ge houden in sportpark de Voor- borch. Kinderen kunnen meedoen met creatief spel, badminton en ta feltennis. Anne van Vrouwerf, leider van een club voor Turkse jongens zegt: „Het is zo makkelijk om te zeggen dat je geen racist bent. Doe er dan iets voor. Kom meedoen. Dan leer je elkaar tenminste kennen". 's Avonds is er muziek en to neel. Iedereen mag komen. Voor meer informatie: 01180-2 96 45. pfceL> -it' OCP./SPBBiïw.: JJ j Een mens is het enige wezen dat zich kan schamen. En dat is soms nodig ook. Want neem nou vogels zoals het roodborstje en de koolmees. Wat geven die beesten nu om de kleuren van hun veren? De lucht is van iedereen. Mensen maken zich soms wél druk om kleuren. Niet van hun veren maar van hun vel. Sommige witte mensen vinden zwartjes, bruintjes of geeltjes slech ter. Die witjes moeten eigenlijk een rood hoofd krijgen. Die moeten zich rotschamen. Dat zijn racisten. Als het ene ras zich meer voelt dan het andere spreek je van racisme. We praten hierover met Arie Bilius, Henk Meyer, Geertje Vermeulen en Julius Patty. Zij zitten in het 'Komitee tegen J? prhtpll Racisme' uit Souburg. Twee jaar geleden werd het groepje opgericht. schrijven. Postbus 1156 in Oost- Souburg. Henk: „Het gaat slecht in Neder land. Nu krijgen de buitenlanders de schuld. In de oorlog kregen de Joden de schuld. Straks krijgen de bejaarden en de jeugd de schuld". Het 'Komitee' let ook op racistische kreten op muren en hakenkruizen. Arie: „We bellen dan de politie. Die laat die troep snel weghalen. Als kinderen in hun woonplaats ook van deze dingen zien kunnen ze ons „Alle mensen hebben gelijke rech ten. Die rechten zijn vastgelegd in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Bijna alle landen van de wereld hebben die verklaring ondertekend. Maar geen enkele regering houdt zich er pre cies aan". Dit schrijft de Anne Frank Stich ting uit Amsterdam in een blad over racisme. Frank Boeyen zingt het zo: „Denk niet wit, denk niet zwart, denk niet zwart-wit. Denk met de kleur van je hart". mm 'Jong Ambon' is een voetbalvereni ging voor Molukse jongeren. Sergej van Marion (12) en Robby de Quel- joe (14) zijn al vanaf hun achtste jaar lid. - Wat bedoelt de club precies met 'jong'? Sergej: Je moet een jaar of vijf zijn om lid te kunnen worden. Robby: En dat kun je blijven tot je dertig bent. - Zijn alle leden van Molukse af komst? Robby: Eigenlijk kan iedereen mee doen. Bij ons voetballen ook een paai- Nederlandse jongens. Sergej: Die zijn erbij gekomen om dat ze Molukse vrienden hadden, die al lid van onze club waren. - Trainen jullie vaak? Robby: Twee keer per week. Sergej: Als ik veel huiswerk heb, train ik soms maar één keer. - En hoe zit het met wedstrijden? Sergej: We spelen bijna altijd op zaterdag tegen allerlei Zeeuwse clubs. Robby: We zijn de enige Molukse veldvoetbalclub in de provincie. - Hebben jullie dan ook suppor ters? Robby: Als we thuis spelen wel. Dat zijn meestal moeders en kennissen. Sergej: We kijken ook altijd naar andere teams van onze club. Vooral als we na elkaar moeten spelen. - Hoe is het om voor publiek te spelen? Robby: Meestal geven ze alleen maar aanwijzingen. Soms maken ze vervelende opmerkingen. - Zoals? Robby: Toen we laatst op Schou wen speelden was het publiek ver velend. Ze hoorden ons Maleis pra ten tegen elkaar. Toen werden som mige mensen heel negatief. Sergej: Dat gebeurt maar een heel enkele keer. - Hebben jullie dus geen last van discriminatie? Robby: Ik heb eigenlijk maar één keer een echte rot-opmerking ge hoord. Onze trainer zegt dan: „Niks van aantrekken, jongens!" Dat doen we dan ook niet. We spelen gewoon door. - Horen jullie buiten de sport ivel eens racistische opmerkingen? Robby: Alleen maar als je met iemand ruzie hebt. Dan zeggen ze wel eens: „Ga terug naar je eigen land". Sergej: Ik heb er eigenlijk nooit last van. - Zouden jullie prof willen worden? Robby: Ja, dat wil iedereen wel! Sergej: Niet iedereen! Voor mij hoeft dat niet. - De bekende prof Ruud Gullit laat duidelijk merken hoe hij over racis me denkt. Wat vind je daarvan? Serge: Ik vind dat heel goed. Robby: Ik denk wel dat hij het daardoor heel moeilijk kan krijgen. - Wat zou je denken van een ge mengde vereniging? Sergej: Ik geloof dat het gewoon gezelliger is met Molukkers bij el kaar. Robby: Wij hebben soms heel leuke feesten. Bij kampioenschappen en zo. Dan speelt er ook een Molukse groep. Sergej: Ja, je begrijpt elkaar beter, hè. Misschien omdat we op dezelfde manier zijn opgevoed. gedicht 9 gedicht 9 gedicht 9 gedicht 9 gedicht 9 S Racisme, racisten. Afschuwelijk woord wat niet moest bestaan, wat enkel verstoort. Een ander mens haten om ras of zijn kleur, 't goed zitten praten, zelfs gebruik van terreur. Als 't slecht gaat op buitenlanders af gaan geven, de vrede niet samen willen beleven. Een racist zegt: blank moet altijd winnen! Hij is dan wel wit, maar flink rot van binnen. Wat zijn racisten toch akelige mensen die alleen voor zichzelf 't beste wensen. En wat erger is dat ze ook and'ren meeslepen die zich door hun geschreeuw op laten zwepen. Knoop één ding heel goed in je orën: een racist wordt nooit als racist geboren! Marina van den Boogaart Op 21 augustus 1983 werd Ker win vermoord. Deze Antilliaan se jongen van 15 jaar werd doodgestoken omdat hij zwart was. Zijn familie en vrienden waren hierover zo kwaad, dat ze besloten een landelijke actie tegen racisme te voeren. Ze schreven een open brief aan alle middelbare scholieren in Nederland om ze aan het den ken te zetten over deze moord. De reacties waren overweldi gend. Er kwamen zoveel brieven en telefoontjes binnen, dat werd besloten meer te doen. De orga nisatie werd overgenomen door het SKA, het Scholieren Kom- mitee voor vrede en Anti-fascis- me uit Amsterdam. Begin december werd in het Anne Frankhuis een scholie renweekend gehouden. Ongeveer 100 jongeren uit het hele land praatten toen over hun eigen ervaringen met racis me, wat er op school aan werd gedaan en ook over de proble men die er zijn tussen Neder landse en buitenlandse jonge ren doordat ze gewoon te wei nig van eikaars cultuur afwe ten. Er bleek toen ook dat veel jongeren door wilden gaan. Er werd een Landelijk Scholieren Komité (LSK) opgericht. In een heleboel plaatsen in Ne derland zijn nu groepen actief bezig met het organiseren van acties tegen racisme, het ma ken van scholierenkranten, het praten er over op scholen. Ze hopen daarmee te bereiken dat mensen verdraagzamer te genover elkaar worden. Wie wat meer wil weten moet maar bellen naar ANVJ, 020- 274325. 'Als gekleurde Amsterdammers zich gediscrimineerd voelen door de politie wordt het tijd dat er donkere politiemannen komen! Zo heeft men in Amsterdam gedacht. En dat is duidelijk te zien in de binnenstad. In de kranten hebben de laatste tijd advertenties gestaan voor banen bij de VPRO. Deze om roep liet weten dat ze vooral mensen, die bij een minderheid horen, uitnodigde om te schrij ven. Het ging hier om program mamakers en presentatoren voor radio en tv. Ook vrouwen worden bij de minderheden gerekend. Binnenkort worden er dus pro gramma's gemaakt door men sen, die heel goed weten hoe het voelt om gediscrimineerd te worden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 2