Actie tegen martelen Ook een schattige hond kan bijten... ■F lllll Eieren schudden KORT r f#: v'4 'Ciske de Rat' opnieuw verfilmd Armoe Jofel RAPPORT AMNESTY INTERNA TIONAL Ravage De oudste Bij de neus VLISSINGEN Vooral jon geren worden het slachtoffer van ongevallen in en om het huis. Dit blijkt uit een onder zoek van de Stichting Con sument en Veiligheid. Opvallend in dit onderzoek is het grote aantal hondebeten, namelijk 16.000 per jaar. Waarschijnlijk ligt dit aantal hoger, omdat niet iedereen met een honde- beet naar de dokter gaat. „Ik kom vaak hondebeten tegen in de praktijk", vertelt huisarts Jan For trie uit Heinkenszand. „Meestal is uitwassen met water en een beetje jodium voldoende als behan deling. Een enkele keer moet er gehecht worden. Een tetanusprik is niet nodig, om dat bijna alle kinderen in.het eerste, vierde en negende jaar deze injectie krijgen. De hele lagere-schooltijd zijn ze zodoende beschermd tegen infecties". Aaien Kinderen worden niet alleen door vreemde honden gebeten, ook wel door de eigen hond tijdens het spelen. Kinderen kunnen zelf iets doen aan het voorkomen van hondebeten. „Je moet een hond altijd voorzich tig benaderen", zegt Lenie van Liere van de Kynologische Vereniging Zeeland. „Als je hem wil aaien doe het dan langs de zijkant van de kop en goed zichtbaar. Wil een hond niet geaaid worden, dan waarschuwt hij negen van de tien keer. Dat kan zijn door het optrekken van de lip, door grommen of met de ogen rollen. Niet alle honden bijten omdat ze vals zijn. Sommigen doen het om dat ze zich bedreigd voelen en bang zijn. Dit zijn de zogenaamde angst- bijters. Vreemde honden kun je beter hele maal met rust laten. Zeker als ze vastliggen bij een supermarkt. Al zien ze er nog zo schattig uit: Niet aankomen", raadt Lenie van Liere aan. De kynologische vereniging zou graag voorlichting willen geven op lagere scholen. Gebrek aan man kracht maakt dit onmogelijk. „Geïnteresseerden kunnen wel al tijd bij ons terecht voor informatie. Daar zijn we tenslotte voor", besluit Lenie van Liere. V f Ciske (Danny de Munck) samen met zijn moeder (Willeke van Ammelrooy). AMSTERDAM In tientallen bio scopen draait op het ogenblik de nieuwe Nederlandse speelfilm 'Cis- ke de Rat'. De hoofdrolspeler is de 14-jarige Danny de Munk. Hij speelt de rol van Ciske, een Amsterdamse straat jongen. Danny is ook geboren en opge groeid in de Amsterdamse Jordaan. Hij werd gekozen uit maar liefst 1500 jongens die zich voor de rol hadden opgegeven. Het boek 'Ciske de Rat' werd ge schreven door Piet Bakker. Het speelt in de jarën voor de tweede wereldoorlog. Dat was een tijd met grote werkloosheid en armoede. En als er bovendien thuis ook nog niemand om je geeft, komt er weinig van je terecht. Zo gaat het ook met Ciske. Van het boek is in 1955 ook al een film gemaakt. Toen werd de film een groot succes. En het ziet er naar uit dat ook deze verfilming een succes zal worden. Dat komt dan hoofdzakelijk door het geweldige spel van Danny. Her man van Veen, zijn onderwijzer in de film, noemt hem een natuurta lent. De drie maanden dat er aan de film gewerkt is ging Danny niet naar school. Daarvoor meost hij toestem ming hebben. Het was voor het hoofdrolspelertje natuurlijk heel bijzonder om met bekende sterren als Willeke van Ammelrooy en Rijk de Gooyer een film te maken. Danny zegt daar zelf over: „Ze wa ren hardstikke jofel. Want zij waren beroemd en van mij had nog .nooit iemand gehoord." Danny zou ook graag beroemd wil len worden. Of dat lukt is natuurlijk nog de vraag. De hoofdrolspeler uit de vorige film heeft later nooit meer voor de camera gestaan. DEN HAAG In 98 landen worden geregeld mensen ge marteld. Daar zijn ook Euro pese landen bij. Dat schrijft Amnesty International in 'Martelen is Mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook'. Dit boek verscheen woensdag. Men sen die gemarteld werden, vertellen erin hoe dat gebeurde. Amnesty International hoopt dat door deze verhalen mensen over de hele wereld inzien hoe verschrikke lijk martelen is. En dat ze daardoor regeringen zul len dwingen er een einde aan te maken. Regeringen die martelen doen dat om verschillende redenen. Ze willen VLISSINGEN - De ge meente Vlissingen wil de overlast van eenden bestrijden. Op sommige plaatsen zoals in Oost- Souburg is sprake van een echte plaag. De grote aantallen een den eten alle vijver- planten op. Bovendien worden de tuinvijvers van de buurtbewoners leeggegeten en de ga zons vernield. Medewerkers van de af deling beplanting moe ten de eieren die ze rondom de vijvers vin den gaan 'schudden'. Niet bang De geschudde eieren komen niet meer uit. Het weghalen van de eieren is niet voldoen de, omdat de eenden dan weer nieuwe eieren leggen. „De mensen hoeven niet bang te zijn, dat er straks geen eend meer in Vlissingen zal voor komen. De eenden broeden niet alleen rondom de vijvers, maar ook nog op ge noeg andere plaatsen," zegt een woordvoerder van de gemeente Vlis singen. dingen te weten komen van mensen die over bepaalde zaken in hun land anders denken. Ook proberen ze zo een 'bekentenis' van een gevangene te krijgen. Of schrik aan te jagen. Gewoon Martelen gebeurt meestal door po litieagenten of soldaten. Maar in veel landen leidt de regering er zelfs speciaal mensen voor op. Zij krijgen ook toestemming om alles met hun slachtoffers te doen wat ze willen. Ook met kinderen. In die landen wordt martelen op een gegeven ogenblik heel gewoon. Zo gewoon, dat iedereen opgepakt kan worden en wreed mishandeld. De komende maanden wil Amnesty International mensen leren hoe ze kunnen protesteren tegen martelen. De Zeeuwse afdeling van de organi satie staat daarvoor op bepaalde dagen met kraampjes in Axel, Goes, Middelburg, Oost-Souburg, Renes- se, Terneuzen, Vlissingen en Zierik- zee. Amnesty International is er van overtuigd dat acties van gewone mensen helpen. In enkele landen is er in de afgelopen jaren inderdaad een einde gemaakt aan de martelin gen. Omdat twee honden in Lely stad elkaar helemaal niet aar dig vonden waren ze in aparte kamers opgesloten. Toen inbrekers op hun speur tocht door het huis de kamer deuren openden, kwamen de honden toch bij elkaar. Het gevolg was een vreselijk ge vecht. Toen de bewoners thuis kwa men vonden ze een ravage. De vechtende honden hadden el kaar vreselijk toegetakeld. En terwijl de honden daar mee bezig waren hadden de inbre kers allerlei kostbaarheden uit het huis gehaald. Over honden gesproken In Sydney in Australië is de oudste hond van de wereld, Chilla, op 32-jarige leeftijd overleden. Dat is voor een hond wel een zeer hoge leeftijd. Het is te vergelijken met een mens van 224 jaar oud. In het bekende Guinness' re cordboek staat dat de oudste hond tot nu toe 29 jaar is gewor den. Door zijn bijzonder grote neus belandde de Duister Klaus Zimmerman in de gevangenis. Getuigen van een bankoverval hadden hem aan zijn neus 'her kend'. Ook de fotos's van de verbor gen camera in het bankgebouw toonden duidelijk de zeef bij zondere neus. Hij werd veroor deeld tot 6 jaar gevangenis straf. Een paar doktoren, die kenners zijn op het gebied van gezich ten, hebben daar nu verande ring in gebracht. Na uitvoerig onderzoek en ver gelijken van soorten neuzen hebben ze aangetoond dat het niet de gezochte neus was. Zo bracht de bijzondere neus van Klaus hem in de gevange nis. Maar die zelfde neus haalde hem er ook weer uit. cartoon cartoon Anita van der Jagt Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1