'Dat was natuurlijk stom' Rasmus 0 (H)oren DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Voor de vis, tegen nattigheid, in de stal, tegen de kou... (D Veeg toch je voeten aan die kranten DINSDAG 13 MAART 1984 Varia Iedere dag worden enorm veel kran ten gemaakt. Zóveel, dat je er bin nen korte tijd Nederland wel mee dicht zou kunnen plakken. Wat ge beurt eigenlijk -met al die oude kranten? Een flinke stapel verdwijnt na gele zen te zijn onmiddellijk in de prul lenbak. En daarmee via de vuilnis zak naar de vuilnisbelt. Niet zo best voor het milieu èn het neemt onno dig een hoop ruimte in beslag. De meeste kranten worden echter nog een keer gebruikt. Kijk maar eens om je heen: voor het inpakken van groente of vis. Bij handvaardig heid, als onderlegger voor schilder werk of vuile karweitjes, voor pa- piermaché, enzovoort enzovoort. Kranten nemen veel vocht op en worden daarom ook nogal eens ge bruikt tegen nattigheid. In natte laarzen, in de kattebak in plaats van grint. En pas is ontdekt dat krantesnippers een prima vervan ging zijn van stro in stallen. Goed en goedkoop. Kranten hebben ook als eigenschap dat ze kou tegen- en warmte vast houden. Als het heel koud is, doet een krant onder je trui wonderen. Motorrijders maken hier nogal eens gebruik van. Papierhandel En erg veel van het oude papier - misschien wel het grootste gedeelte - verdwijnt naar de papierhandel. Daar wordt het in grote balen van wel 700 kg per stuk geperst- De papierindustrie in Groningen koopt die 'balen op. In enorme ke tels maken ze van dat oude papier een soort pap door er water bij te doen. De drukinkt wordt eruit ge haald en er gaat cellulose bij voor de stevigheid. Na persen en drogen ontstaan weer nieuwe produkten: karton, verpak kingsmaterialen en kringlooppa pier. Een deel wordt weer gebruikt voor krantepapier. Een nieuwe krant is dus ook een beetje een oude! De televisieserie Rasmus de Landloper telt maar vier afleve ringen. We zijn dus al op de helft. Iets moois is nu eenmaal altijd vlug voorbij. Maar geen nood. Als je genoten hebt van dit schitterende ver haal, kun je alles nog eens opnieuw beleven met het boek waar de film naar is gemaakt: Dat heet ook Rasmus de Land loper en Astrid Lindgren (van Pippi Langkous, Ronja de Roversdochter, De gebroeders Leeuwenhart en nog veel meer boeken) schreef het. Rasmus is een weeskind dat uit het gesticht vlucht. Hij heeft nog geen kans gehad een echte vader en moeder te krijgen. Hij ontmoet Oscar, een zwerver en met hem trekt hij van stad naar stad, het hele land door. Ze slapen in hooibergen en eten wat boeren hen geven. Samen beleven ze geweldig spannende avonturen doordat ze op het spoor van boéven komen. Hoe dat afloopt en of Rasmus toch nog een vader en moeder krijgt, moetje zelf maar lezen of bekijken. Dat wil je hier toch niet verklapt hebben, of wel? 0 boeken 0 boeken 0 Kinderen die graag lezen, maar liever niet te dikke boeken, kunnen het verhaal van Ras mus lezen in een boek uit de Wenteltrapserie. Het is hetzelf de verhaal, maar iets anders geschreven en met een andere titel. Het heet Rasmus loopt weg. Rasmus de Landloper door Astrid Lindgren. Uitg. Ploegsma, Amster dam. Prijs 15,65. Rasmus loopt weg. Uitg. Wolters- Noordhojf, Groningen. Prijs 14,50. Erik de Jonge (links) en Antonie van Kessel: wie met vuur speelt... De vrije woensdagmiddag van 17 februari zullen Antonie van Kessel (10) en Erik de Jonge (12) niet snel vergeten. Ze ontdekten namelijk een gaslek aan de weg tussen Nisse en 's-Heer Abtskerke. ,,We waren aan het spelen langs de slootkant", vertelt Erik. „Toen ro ken we opeens gas. Dat was dicht bij een duiker. Een duiker is een stenen buis, onder de weg door, van de ene sloot naar de andere sloot. Het gas leek uit deze duiker te komen. We dachten dat we een gasbel ontdekt hadden". De beide jongens besteedden hier verder geen aandacht aan. Wat ver derop gingen ze een vuurtje stoken. „Toen het vuurtje uit was dachten - we weer aan de gaslucht", zegt Antonie. „We besloten een lucifer aan te steken in de duiker. Dat was natuurlijk stom, want toen was er opeens een grote steekvlam. Erik z'n haar was een beetje geschroeid, maar het had veel slechter kunnen aflopen". Een uur later bleek er nog steeds 'een brandje' in de duiker te zijn. „Toen heb ik m'n vader gewaar schuwd", vertelt Antonie. „Eerst geloofde hij me niet, maai' daarna heeft hij de politie gebeld''. Inmiddels was ook de brandweer gewaarschuwd. Zij zetten de omge ving af. Medewerkers van de Gasu nie sloten de gastoevoer af waarna het vuur doofde. Het blussen van een gaslek kan namelijTTgevaarlijk zijn, omdat er een gaswolk kan ontstaan. Waarschijnlijk heeft het gaslek er enkele maanden gezeten. „Tja, en toen stonden we in de krant, zelfs in een landelijke", zegt Erik. „Best spannend. Toch was het niets heldhaftigs wat we deden. Het was eigenlijk erg onvoorzichtig. Als we nog eens gas ruiken, bellen we méteen de Gasunie". Oude kranten zijn uitstekend om allerlei voorwerpen van te maken: tot sandalen, een keukenschort, dekbed, vloermat of-tafeltje toe. Krantepapier is reuzesterk. Vooral als je het op een bepaalde manier vouwt of oprolt. Kranten die een week of meer oud zijn, zijn heel geschikt. Die geven namelijk niet meer af, terwijl je van een nieuwe krant 'nog wel vuile handen krijgt. In 'Het Oudekrantenboek' van V. Eisner en A. Weiss staan wel 150 ideeën. Het boek is (haast) niet meer te koop, maar is nog wel in bibliotheken te vinden. Een voorbeeld: een vloermat. 1. Neem een vel van een krant 2 pagina's aan elkaar) en vouw dat dubbel. 2. Weer dubbel vouwen en weer open vouwen. 3. Nu elke kant in 5 keer naar het midden vouwen. De strook wordt dan ongeveer 5 cm breed. 4. Maak 24 van deze strips. Neem 1 strip als bovenrand. Schuif er 10 andere strips in en niet ze vast. 5. Vlecht er 10 andere strips door. 6. De laatste drie strips met de open kant over de randen schui ven, zodat een mooie stevige rand ontstaat. 7. Alles goed vastnieten en je mat is klaar! Eventueel kun je die mat nog be schilderen als je dat mooier vindt. Een warmere en goedkopere vloer bedekking zul je niet gauw vinden. Succes! Er zijn dokters en dokters. Ik bedoel, ik ben schoolarts en dat is heel wat anders dan huisarts. Of chirurg. Of'wegmaakdokter' bij een operatie. Ik onderzoek kinderen vanaj vier jaar tot een jaar of zeven tien. En dat doe ik op school. Behalve een heleboel andere dingen ivil ik vooral graag we ten of kinderen gezond zijn èn goed groeien. Lichamelijk en geestelijk. Misschien is er met hun lijf niets aan de hand, maar hebben ze problemen op school of thuis. En dat is ook niet gezond. Als er met een kind iets is, vertel ik dat de ouders en ik zeg dan ook waar ze op moeten letten. Maar het gebeurt ook wel dat ik kinderen doorstuur naar een dokter die extra veel van een bepaalde ziekte af weet en daarom specialist heet. Zo stuur ik kinderen die zieke oren hebben naar de keel-, neus- en oor arts. Piepjes Je herinnert je vast wel dat je bij jouw schoolarts (er zijn er 12 in Zeeland) met een koptele foon op je hoofd naar piepjes moest luisteren. Dat gebeurt om te controleren of je wel goed hoort. Want oren zijn heel erg belangrijk. Om te horen na tuurlijk. Maar ook om onze taal te leren. Baby's doen dat al door zelj klanken te verzinnen en klan ken die ze horen, na te bootsen. Langzamerhand leren ze klan ken te maken die passen bij woorden die ze anderen horen uitspreken. Niet alle baby's le ren dat even vlug en op dezelf de manier. Maar meestal spre ken ze rond hun eerste verjaar dag allemaal hun eerste woord jes uit. Ontsteking Als kinderen driejaar zijn, ken nen ze ongeveer 900 woorden. Ze zijn er dan echter nog lang niet. En uitgerekend in die be langrijke periode tussen hun derde en zevende jaar lopen sommigen een oorontsteking oj zo op. Daardoor horen ze min der. Het kan dan nodig zijn dat de keel, neus- en oor arts een plas tic buisje in hun trommelvlies zet. Ze horen dan stukken beter en hun zieke oor komt tot rust. Na een jaar komt dat buisje er meestal vanzelf weer uit en is het probleem voorbij. Helaas kunnen ze in die tijd maar beter niet zwemmen. Roel Bloembergen SWW. Ofp Vf.ECHT)ES VAH ACHTER£W KA/U. EN KI/NT U ER OOK WAT l/£T 'NSMERE/H

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3