DE KRANT ïjj 'Afwisselend maar gewoner dan ik vroeger dacht' '...en zonder ons zijn jullie ook maar niks...' 'Onze' trouwste lezers Je kunt echt geen dag zonder... Stiekem Ook lezen Hoe ziet het werk vari een journalist bij een krant er uit? Dat vroegen we aan Peter de Jonge (32), sportverslaggever bij de PZC. - Is het een zenuwenhaan? Ja, dat is het soms wel! Als je ergens op af gaat weet je nooit wat het worden zal. Het interview of de wedstrijd kan saai of spannend zijn: je zult er in ieder geval een redelijk verhaal van moeten maken. - Hoe kwam je tot deze keuze? Ik heb veel fantasie, was goed in opstellen en schreef later met veel plezier in de schoolkrant. Toen ik op de 2e HBS zat wist ik zeker dat ik journalist wilde wor den. Wielrennen - Lukte dat meteen? Na de HBS bleek dat er te veel aanmeldingen waren voor de school voor journalistiek. Toen heb ik de PZC gebeld. Ik mocht in de vakan tie de bureauredactie komen hel pen. Na de vakantie ben ik als leerling-journalist gebleven. - Heb je de sport ook zelf gekozen? Dat wilde ik altijd al graag. Ik ben gek op wielrennen. Toen het eën keer erg druk was vroegen ze mij om een handbalwedstrijd te verslaan. Dat was het begin. - Ben je vaak onderweg? Ja, ik kom nu net terug uit Saraje vo. Elk jaar doe -ik de Tour de France. Ik ga naar wereldkam pioenschappen en belangrijke wed strijden. Computer - Hoe komen je artikelen in de krant? Soms bel ik een stukje door. Meest al typ ik het en gaat het op de telex. In Sarajevo tikte ik alles op een computer in. - Moet je in dit vak brutaal zijn? Nee, dan bereik je juist niets. Je moet wel durven vragen als mensen iets niet kwijt willen. Met vriendelijkheid lukt dat het beste. Je moet mensen op hun gemak stellen. - Jaag je ook op primeurs? Ja, dat vindt iedereen mooi! Het is wel spannend als je iets hebt ge hoord dat anderen nog niet weten. Bijvorbeeld toen Jan Raas weg ging bij Peter Post. Niemand wilde er Peter de Jonge (links) en profvoetballer Jan Poortvliet. iets over zeggen, maar ik schreef het in de krant. Dat was een echte primeur- Tijd - Hoe ziet een drukke dag er uit? Tijdens de Tour sta je om 7 uur op. Om 8 uur vertrek je met de renners. Je volgt met je auto. Rond 4 uur is de winnaar bekend. Je praat met hem en met enkele verliezers. Dan ga je schrijven. Je verslag moet op tijd klaar. Als dan later ook nog blijkt dat de winnaar doping heeft gebruikt en nr. 2 winnaar wordt, dan kün je al je werk weggooien! - Je vindt het nog steeds leuk? Ja, elke dag is weer anders. Maar toch veel gewoner dan ik vroeger dacht. De beste sportlui zijn, als je met ze praat, heel gewone mensen. Ik heb bijvoorbeeld heel wat be roemdheden in hun blootje geïnter viewd tijdens het douchen na de wedstrijd. Dan praten ze veel ge makkelijker. Dat is altijd heel gezel lig. In mijn vak moetje hard werken en je bent veel weg, maar het werk is leuk en afwisselend. 'De enige krantenbezorger die zich zelf rondbrengt'. Zo mag Hans Ver vaart (17) zich vandaag noemen. Sinds een jaar brengt Hans dage lijks de PZC rond: 169 kranten in Goes-West, 's Morgens gaat hij al om 5.15 uur de deur uit. Dan ligt Goes nog op één oor. De kranten haalt hij op het PZC- kantoor in Goes. Meestal is hij rond 7 uur klaar. ..Dat ligt aan het weer en m'n bui", zegt Hans. Een stille eenzame en vooral vroege baan. ,,Ik doe dit werk niet voor m'n plezier, maar voor het geld. Ik ver dien ongeveer ƒ300- per maand. Laatst heb ik een t.v. gekocht voor mezelf. Van de rest spaar ik." Wakker Hans zit in klas 4 V.W.O. van het St. Willibrord College in Goes. ..Het mocht alleen als ik er op school niet op achteruitging", zegt hij. „Ik ben er zelfs iets op vooruit gegaan. Misschien omdat ik beter wakker ben. Of omdat ik dit baantje graag wil houden". Om 21.00 uur gaat Hans naar bed. „Anders is het niet vol te houden. Ik heb wel eens een krant bezorgd in een afgebrand huis. Maar toen was ik wel erg duf'. Volwassenen - Lees je zelf de krant? „Ja. Het Algemeen Dagblad en de PZC. "s Middags als ik uit school kom. Vooral de strips, advertenties en plaatselijk nieuws. Op school doen we nooit iets met de krant". - Ken je nog meer krantenjongens? „Nou, het zijn meer volwassenen. Als je een grote wijk hebt verdient Je kunt geen dag zonder! Dat willen de kranten ons geloven in hun advertenties, lijkt wat overdreven, maar er mensen, die echt niet zonder blad kunnen. Voor heel wat zakenlui zijn beursberichten onmisbaar. Handt laars en makelaars doen hun werl voor een groot deel via advertea ties. Leerkrachten gebruiken arti kelen bij hun lessen. De krant geeft immers meer alleen de belangrijkste Ingewikkelde achtergronden den uitgebreid uitgelegd. In ons land bestaan nogal wat bladen. Bijna iedereen zal er wel kunnen vinden, dat het beste zijn mening past. Journalisten vrij om te schrijven wat ze rijk vinden. Dat is niet overal zo ei hier is het ook niet altijd zo geweest Tijdens de Tweede maak,ten de bezetters uit wat er in de krant kwam. Daardoor kwam je er maar moeilijk achter wat er pre cies aan de hand was. Gelukkig waren er mensen, die hfi aandurfden om stiekem een kratf te drukken en te verspreiden. Zo werd in Souburg een regionale uit gave van het blad Trouw gemaakt In de buurt van Goes was 'Vrije stemmen uit de Ganzestad' illegale krant. In Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen gaf de 'groep Wissenkerke' een eenvoudig krantje met de naam 'Het Laatste Nieuws' uit. Op Noord-Beveland zorgde de heer Markusse uit Wissenkerke elke voor de verspreiding van een stencild blaadje, dat 'Radio Oranje' heette. De medewerkers aan zo'n krant wisten dat ze levensgevaarlijk werk deden. Ze wisten echter ook dat er levens konden worden gered wanneer be langrijke informatie op deze manier de mensen bereikte. gedicht gedicht g het goed. Je ziet ook veel oudere mensen de krant 's morgens rond brengen. Iedereeen wil tegenwoor dig iets bijverdienen". - Vind je je werk belangrijk? „Eigenlijk wel. Het moet toch ge beuren. En zonder ons zijn jullie ook niks". De krant: die brand, een nieuw bestand. Hoe zit dat met die fabrikant? Nieuw restaurant, hé, interessant. Hier, iemand vraagt een ledikant. Voor elk wat wils: nieuws, sport, reclame, de advertenties: 'heer zoekt dame'. Fijne, leuke, nare zaken, met een krant kun je niet achter raken. Maar ja, hoe goed ie ook kan wezen: je moet 'm natuurlijk wel zelf lezen! Marina van den Boogaart gedicht 0 gedicht g achtergrond dinsdag 13 maart 1984 O èy v De Krullebak kent veel trouwe le zers. Maar de trouwste komen uit Koudekerke: klas 5 de Immanuel- school. Ze sturen ons na elke krant brieven en cartoons. - Waarom schrijf je nu zo'n brief naar de krant? „Omdat ik altijd hoop dat ik erin kom. En ik vind het leuk als mensen mijn brieven lezen", zegt Philip. „Ik schrijf een brief omdat ik het moet", zegt René. „Eerst vond ik brieven schrijven naar de Krullebak niet leuk. Maar nu wel. Vooral als je dan later je verhaal in de krant ziet staan". Hun onderwijzer, meneer Kesteloo, is ook een echte 'krantengek' ge worden. „Ik heb alle Kruïlebakken bewaard", zegt hij. - Waarom vindt u de krant zo belangrijk op school? „Je kunt er veel van leren. Vooral van wat er om je heen gebeurt. De Krullebak is heel geschikt voor m'n lessen. Want die is speciaal voor kinderen gemaakt". De klas vindt 'Kees Krul', 'kort', 'lezers schrijven' .en de interviews het leukst. Ze willen ook graag schaakpuzzels zien. En bij de boe ken een stripboek. De meeste kinderen vinden dat er te veel advertenties in staan. Dat vin den ze zonde van de ruimte. Maar ja, advertenties horen nu eenmaal bij de krant. Een trouwe lezer is natuurlijk fijn. Dat wil niet zeggen dat 'ie alles goed vindt in die krant. „Ik vond het vervelend dat jullie m'n brief iets veranderd hebben", zegt René. Maar ja. Sommige brieven zijn te lang of te moeilijk om te lezen. We doen ons best. Als jullie maar blij ven schrijven. Dan weten wij ten minste wat onze lezers er van vin den. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren. sf? 7».

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 2