'Stop berging 't Vliegend Hart' Lief en leed KORT imerikaanse verkiezingen: leagan of...? Ingewikkeld De Goese Polder is weer netjes SCHA TTEN UIT SCHIP HOREN IN ZEEUWSE MUSEA Vaklui Jeep Teleshoppen Deltaduel Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV mum 4E JAARGANG NUMMER 3 DINSDAG 13 MAART 1984 ASHINGTON - Vandaag, linsdag 13 maart, heet in de erenigde Staten van Ame- :ika Superdinsdag. Sen spannende dag, want in negen staten tegelijk worden (voor)-ver- dezingen gehouden. De winnaar daarvan heeft een grote kans in november mee te doen aan de presi dentsverkiezingen. Hij moet het dan zo goed als zeker opnemen tegen president Reagan, die nog 4 jaar in het Witte Huis wil blijven wonen. Wie president van de Verenigde Staten wil worden, is daar bijna een jaar lang druk mee bezig. Vanaf januari moet hij zich overal in het land laten zien en vertellen waarom hij dat zo graag wil en vooral welke plannen hij voor de toekomst heeft. De Amerikaanse kiezers willen het naadje van de kous van hem weten. Per slot van rekening wordt hij misschien de machtigste en belang rijkste man van het land. De Amerikaanse presidentsverkie zingen zitten ingewikkeld in elkaar. Amerikanen stemmen niet zelf op een kandidaat, maar doen dat via een systeem van kiesmannen. In de 50 Amerikaanse staten zijn er in totaal 538 kiesmannen. Staten waar veel mensen wonen tellen meer kiesmannen. Zo heeft Califor- nië 47 kiesmannen en Nevada maar Zo... dat zit er op. De Goese Polder mag weer gezien worden. Drie dagen lang hebben bewoners van de Goese wijk, en dan vooral kinderen, het gebied grondig schoongemaakt. Ook de gemeentereiniging en de plantsoenendienst werkten aan de actie mee. Afgelopen vrijdag werden de scholen voor hun inzet beloond met de 'gouden papierprikker'. En dat de schoonmaakactie echt nodig was bewees wel de vondst tijdens de eerste dag: een schape- en een geitekop.... Het draait dit jaar (waarschijnlijk) om twee kandidaten: één van de Republikeinse Partij en één van de Democratische. Die van de Republi keinen is - eigenlijk - al bekend. Dat wordt president Reagan. De^ favoriet van de Demo- Mondale craten wordt in juli aangewezen op de grote partijbijeen komst (Conventie) in San Francisco. De strijd bij de Demo craten spitst zich toe op een duel tussen Walter Mondale en Gary Hart. Vooral Hart heeft de afgelo pen weken goede re- Hart sultaten geboekt. Echte strijd Pas als de Democratische kandi daat bekend is, kan de echte strijd beginnen. Dan zullen Reagan en zijn tegenstander kris-kras door het hele land reizen om op de onmoge lijkste plaatsen kiezers te winnen. Die mogen in november hun stem uitbrengen op hun 'presidentskan didaat'. Vervolgens stemmen de kiesmannen voor de kandidaat die in hun staat de overwinning heeft behaald. En in de Verenigde Staten is het zo dat de winnaar in een staat, de stemmen krijgt van alle kiesman nen. Wie de meeste 'kiesmannen' haalt, wordt de nieuwe Amerikaanse pre sident. VLISSINGEN - De berging van het wrak van de Oostindiëvaarder 't Vliegend Hart voor de .kust van Walcheren moet worden stopgezet. Dat vindt de Stichting tot Behoud van onderwaterschatten Zeeland. De stichting werd eind vorige maand opgericht om te voorkomen dat nog meer schatten van Zeeuwse zeebodem naar het buitenland ver dwijnen. De stichting vindt dat deze schatten in Zeeuwse musea terecht moeten komen. Verder probeert men te bereiken dat alleen Neder landse bergingsploegen aan het werk mogen in de Zeeuwse wateren. Het zal een moeilijke strijd worden. Want de Engelse duikploeg onder leiding van Rex Cowan en John Rose heeft van de Nederlandse re gering het bergingsrecht gekregen. Ze hebben daarbij afgesproken dat ééntiende deel van de opbrengst voor Nederland is. Het grootste deel verdwijnt dus naar het buitenland. Er zijn al veel waardevolle voorwer pen uit hét 250 jaar oude wrak gehaald. Vorig jaar was dat onder andere een kist met góuden en zilveren munten. En er zal zeker nog meer te vinden zijn. Niet alleen in het wrak van 't Vliegend Hart, maar ook in het andere VOC-schip Anna Catharina, dat bijna gelijktijdig op dezelfde plaats is vergaan. De voorzitter van de stichting, de heer D. Roos uit Vlissingen, zegt dat in Nederland voldoende vaklui aan wezig zijn om een berging voor te bereiden en uit te voeren. De stichting probeert nu het ber gingswerk te stoppen, om onder Nederlandse deskundige leiding te WQrden voortgezet. SLUISKIL Enkele weken geleden zat de elfjarige Bianca Meerendonk uit Sluiskil namens Zeeland in de kinderjury World Press Photo. Deze jury, bestaande uit elf kinderen uit de verschillende provincies, maakte een eigen keuze uit de ingezonden foto's uit 1983 voor World Press Photo. „Het was erg moeilijk", vertelt Bianca. „Vooral de eerste ronde. We kregen vierhonderd foto's te zien. Ieder had vijfentwintig bonnetjes. Die moest je bij foto's leggen die je het beste vond". Uiteindelijk bleven er zeven, belangrijke en zes leuke foto's over. Hieruit werd voor elke categorie de winnaar gekozen. De winnaar in de categorie belangrijk nieuws was de foto van een jongetje uit Ethiopië, bedekt met zweren en geplaagd door vliegen. „Misschien zet deze foto de mensen aan het denken", zegt Bianca. „Dat jongetje voelt door de wonden de vliegen niet meer, terwijl wij hier medicijnen weggooien". In de categorie leuk nieuws won de foto van Nancy Reagan op schoot bij B. A. van the A-team. „Iedereen kent natuurlijk the A-team", vertelt Bianca. „In de tv-serie is B. A. altijd heel stoer en ruw. We vonden hem op deze foto juist heel lief'. Het voertuig van de toekomst voor gebruik in de tropen is de houten jeep. Een Engelse foto graaf ontdekte tijdens zijn rei zen in de 'Derde Wereld' veel nadelen aan Landrovers. Hij ontwierp daarom een houten jeep. Het ontwerp is er op gemaakt dat elk ontwikkelingsland deze 'Africar' op eigen houtje kan bouwen. Nederland kent sirids kort een nieuwe manier van ivinkelen, het 'teleshoppen'. Alles wordt dan door de klant uitgezochtgekocht en betaald via een tv-beeldscherm en een bijbehorende computer. In de winkel, de 'Kijkshop' in Amersfoort, zijn geen voorra den, verkopers, etalages oj toonbanken. Hierdoor worden veel kosten bespaard. Voorlopig blijft het bij een proef. Er moet nog uitgezocht worden wat de klant van het elektronisch winkelen vindt. Dinsdag 28 februari waren twee bekende Belgische stripfiguren, Suske en Wiske, te gast op het werkeiland 'Neeltje Jans' in de Oosterschelde. Tijdens dit bezoek overhandig den ze het eerste deel van hun nieuwe album 'Het Deltaduel' aan de burgemeester van Vee- re. Het Deltaduel, de 197ste Suske en Wiske-aflevering speelt zich af in en om de Oosterschelde- werken. Striptekenaar Willy Vander- steen kwam op het idee voor dit album na een bezoek aan de 'Neeltje Jans'. cartoon f cartoon Frank van der Linden Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1