K 1 Slecht weer koek-fantasie Dennis Doens kan zijn vogeltjes niet missen Ali Baba op rijm, allemaal muizen DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP lwm WEST-ZEEUWS-VLAAMS JEUGDKAMPIOEN DINSDAG 14 FEBRUARI 1984 Varia In Perzië voor duizend jaar woonden twee broers vlak bij elkaar. Cassim. die rijk werd door zijn trou wen. bezat een huis met bijgebouwen. Maar Ali Baba hakte hout van vroeg tot laat in 't stille woud. Hij kon door dit inspannend leven zijn vrouw en zoon te eten geven. hSl8.5mlO.6Zo begint 'Ali Baba en de veertig rovers'. Of beter gezegd, zo begint Willem Wilmink dit oude en boeken boeken beroemde sprookje. Want hij heeft het opnieuw geschreven en dan als ge dicht. In 42 kortè gedichten van telkens 8 regels vertelt hij het verhaal van de arme sloeber Ali Baba. Die ontdekt toevallig waar rovers hun schatten verbergen in een rots. Hij hoort ook hoe hij die open kan krijgen. ..Sesam open u!" Nou ja. wie kent dit verhaal niet? Ouderwets Zoals Willem Wilmink het ver telt. vertelden de mensen elkaar vroeger verhalen. Recht-t.oe recht-aan en op rijm. De taal doet wat ouderwets aan. Dat is vooral leuk als hij er alledaagse woorden tussen stopt. Of zelfs woorden die je niet bij de koningin gebruikt: „Vrouw! Ga naar Cassim, als de mieter en leen een maat van zeven li ter!" Maar de leukste grap met dit verhaal haalt Carl Hollander uit. Hij maakte de tekeningen voor het boek. En wat blijkt? Baba, de veertig rovers en alle anderen zijn muizen. Lieve muizen, boosaardige, snoe zige. bloeddorstige, sluwe, dom me Schitterende plaatjes. Het boek zelf ziet er al even mooi uit. Lekker dik papier, veel wit op de pagina's, één mooi kleurtje en een stevige kaft. In modetaal heet zoiets 'een hebbedingetje'. En de prijs? Vijftien gulden en dat is voor zo'n boek niet veel. Uitgeverij Leopold in Den Haag. prijs 15.-. Oplossing tangram: S9S0I Je kent dat wel: een regenachtige zondagmiddag en je weet niet goed wat je moet doen. Je hebt trek in iets lekkers, maar er is niets in huis. Een controle van koel- en keuken kast levert op: meel, suiker, boter, cacao, honing, vanillesuiker, een rest nootjes en rozijnen. Voeg daar een beetje fantasie aan toe en het weer zal je verder een zorg zijn! Stroop je mouwen op en boen een stuk aanrecht schoon. Daarop zeel je 250 gr. meel met 6 theelepels bakpoeder. In het midden druk je een kuiltje. Dat vul je op met 125 gr. suiker, een zakje vanillesuiker ol wat geraspte citroenschil (eerst ste vig onder de kraan!) en een mes punt zout. Daarop komen blokjes ijskoude bo ter: samen J25 gr. Bestrooi ze met wat meel. Maak je handen flink melig en kneed alles van het mid den uit snel tot een glad deeg. Doe er een lepel of twee koud water bij. Sesamzaad Verdeel het deeg in vieren. Kneed door het eerste deel een flinke eetle pel cacaopoeder. Door de tweede bonk kneed je wat gehakte nootjes of sesamzaad. De volgende wordt gekruid met wat kleingesneden stukjes gember en gembernat. Het kan ook een flinke lepel honing zijn als je dat lekker vindt. Voor het laatste deel verzin je zeil iets. Alles kan. als 'het maar lekker is (bijv. kaneel, koekkruiden, keu kenstroop). Dan gaan de deegballen minstens een halfuur in de koelkast. Dan plakt het niet meer aan je handen. Vormen Vet een bakblik goed in. Boetseer met de verschillénde kleuren deeg koekjes van 0.5 cm dik in allerlei vorme.'Yn combinaties. Gebruik ook de rozijnen. Schuif telkens een vol bakblik in een voorverwarmde hete oven (225 graden) laat het daar ongeveer 15 minuten. Misschien kun je van het mooiste kunstwerk wel een foto maken voor dat het in een maag verdwijnt! Vier jaar Vanaf zijn vierde jaar kreeg Dennis zelf vogeltjes. Op het ogenblik heeft hij er 21. Onder andere ekstertjes, rode kroonvinken, spitsstaartjes en mozambiquesijsjes. Ze hebben geen namen, daarvoor zijn er te veel. De vogels moeten dagelijks ver zorgd worden. Ze moeten voer heb ben en de volière moet worden schoongemaakt. De tropische vo gels van Dennis krijgen ook levend voer, namelijk meelwormen. Dennis kweekt ze zelf. Prijzen In het voorjaar moeten er nestkast jes opgehangen worden. „Nog niet zo lang geleden heb ik op een tentoonstelling gereedschap ge- wonnnen. Nu heb ik zelf nestkastjes gemaakt. In één ervan liggen al eitjes", vertelt Dennis. Behalve gereedschap heeft hij nog meer prijzen in de wacht gesleept. Op zijn kamer staan dertien bekers en twee borden. Zenuwachtig Vlak voor een tentoonstelling is hij Dennis Doens: ik hoop altijd dat ik meer prijzen win dan mijn vader. Sinds 7 januari mag de Oostburgse Dennis Doens zich jeugdkampioen '83 van de West-Zeeuws- Vlaamse vogelkwekers noe men. Het bijzondere hieraan is de leeftijd van Dennis. Hij is amper zeven jaar ,oud. Hiermee is hij één van de jongste jeugdleden. Tot het acht tiende jaar ben je jeugdlid. Twee jaar geleden werd Dennis lid van de Oostburgse vogelvereniging. ,Niet zo verwonderlijk, omdat vader Doens al jaren vogels kweekt. Zo gauw Dennis kon lopen, volgde hij zijn vader naar de volière achter het huis. „Toen wilde hij al helpen, maar het was verstandiger hem uit de volière te houden", lacht Dennis' vader. altijd behoorlijk zenuwachtig. „Ik hoop dan dat ik meer prijzen of punten haal'dan m'n vader", zegt Dennis F.n dat. is ook vaak zo". Voordat de vogels naar de tentoon stelling gaan worden de pootjes gewassen en losse veertjes voorzich tig met een pincet weggehaald. Bij de keuring wordt gelet op de hou ding, gezondheid, grootte, poten, snavel, veren en kleur. Tot nu toe heeft Dennis z'n zelfge kweekte vogels kunnen houden. Dit jaar zal hij waarschijnlijk wat jonge vogeltjes moeten verkopen. Dat vindt Dennis de minder leuke kanten van het vogelkweken, want ze zijn hem allemaal even lief. STkzoekt a alle oooml «eg M eens KOFFIE zetten ,-jjEEMEVtZOUW Km ALLEEN OUVERS VAN WTI6E LEENLlNÓEfJ IEJ7ERE KEER ALS KEES IN M'N BUURT JSGEBR^T ER EEN RAMP' CVEfi DRIJFT U Nt/ wier een KLEfM 0EFTJE?

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 3