Bisamrat, een dure graver Geheim nummer Arif Kacar onder de sterren KORT Kassa BESTRIJDING OP THOLEN SUCCESVOL Keuze Loslippig Vervelend mw- Prins Trucs Terug Pootje Robot Klem GOES Steeds meer mensen gaan er toe over een geheim telefoon nummer aan te vragen bij de PTT. „Mensen nemen een geheim num mer. omdat ze niet lastig gevallen willen worden via de telefoon", ver telt mevrouw Goedegebure van de telefoonwinkel in Goes. ,,Het aantal aanvragen is de laatste jaren geste gen. Dit heeft vooral te maken met echtscheidingen die niet zo plezie rig verlopen". Wie een geheim telefoonnummer wil. betaalt daarvoor 20,-. Verder blijven de abonnements- en ge sprekskosten gelijk. Er kan sinds vorig jaar gekozen worden tussen een beperkt en een< volledig geheim nummer. Een beperkt geheim nummer wordt niet in de telefoongids afgedrukt, maar is wel bekend bij de inlichtin gendienst (008). Een volledig geheim nummer wordt vanzelfsprekend niet in de gids ge plaatst. Bovendien is het onbekend bij 008. „Deze nummers zijn voor Zeeland geregistreerd in Breda. Niemand heeft toegang tot deze nummers. Zelfs de politie niet", zegt mevrouw Goedegebure. „Lekt zo'n nummer toch uit, dan is dat meestal door loslippigheid van vrienden of be kenden". VEERE De pijlerdam in de Oosterschelde kan niet afge bouwd worden zonder dat de minister bij onder andere de gemeente Veere een bouwver gunning aanvraagt. Dat zal de gemeente veel geld aan bouwleges (een soort ge meentelijke belasting) opleve ren. In het geval van de pijler- dam gaat het om een erg groot bedrag. De minister van verkeer en waterstaat rekent er op 15 mil joen gulden aan bouwleges kwijt te zijn. Een tegenvaller voor mevrouw Smit-Kroes, de minister. Zij had juist 15 mil joen bezuinigd door één pijler minder te plaatsen. THOLEN Op het eiland Tholen werden in 1983 weer minder muskusratten ge vangen dan in het jaar daar voor. Dat is een goed teken. Want in 1974 werden er nog 7000 gevangen en vorig jaar waren dat er nog maar 360. De opkomst van de muskus- of bisamrat lijkt op Tholen tot staan gebracht. Op de muskusrat wordt overal in het land gejaagd, omdat de rat veel schade veroorzaakt. Ze graven gro te gaten en gangen in waterkanten en dijkjes. Hierdoor kunnen de dij ken of stukken grond wegzakken, met alle gevolgen van dien. Het land kan overstromen of een koe of tractor kan wegzakken in het on dergraven land. Verder veroorzaakt de muskusrat schade aan landbouwgewassen. Ze zijn bijvoorbeeld dol op tarwe. ongeveer 13 miljoen gulden. Met dat geld worden ook de rattenvangers betaald. Op Tholen en Sint-Philipsland zijn twee rattenvangers aan het werk. De heer J. Meijll, rayonambtenaar, is in de 19 jaar dat hij het werk doet een ervaren vanger geworden. „Toch wen ik er nooit aan," zegt hij. „Ik blijf het vervelend vinden om dieren te doden. Maar het moet wel. De ratten zijn heel schadelijk. We hebben het in- ons gebied nu aardig t' r v v. «.vijl in de hand. Maar helemaal uitroeien zal wel nooit gebeuren. Waar tijden lang geen ratten zijn geweest, dui ken ze toch weer op. Er spoelen zelfs levende ratten aan op het strand en niemand weet waar ze vandaan komen." Lang niet overal in Nederland wor den de vangsten minder. Vooral in de provincies Drente, Overijssel en Zuid-Holland is de muskusrat in opmars. Maar ook in Zeeland zijn nog pro bleemgebieden. De omgeving van Rilland-Bath is er één van. In het begin van deze eeuw waren er nog geen muskusratten in ons land. Maar een prins nam er een paar mee van een jachtreis door Alaska en liet ze op zijn landgoed in Praag vrij. Zo kwamen ze in Europa en dus ook in Nederland. Omdat ze hoofdzakelijk in het wa ter leven, voelden ze zich in ons waterrijke landje best thuis. En omdat ze per jaar wel 20 jongen kunnen krijgen, groeide het aantal onrustbarend. Daar kwam nog bij dat hun natuur lijke vijanden, zoals de otter, bum zing en vos. door de mens werden uitgeroeid. Bestrijding werd nood zaak. Dat kost ons land jaarlijks De heer Meijll met een bisamrat in de klem. MIDDELBURG Deze zomer zijn de kinderen uit de zesde klas van de Arneburch in Middelburg te bewon deren op de televisie. De AVRO Arif Kacar zendt dan hun film 'Kennel, de rustige Hond' uit. Met de schrijfsters van het verhaal Patricia de Hooge en Annemarie Oerlemans en het hoofd van de school mijnheer Huijbregtse is Arif Kagar een paar weken geleden voor de laatste opnamen naar Hilversum geweest. „Een chauffeur haalde ons 's mor gens met de auto op", zegt hij. „Willem van Oranje heeft daar ook in-gezeten. Toen we in de studio aankwamen, zaten er een heleboel bekende sterren: Alexander Pola, Letty Kosterman, Ralph Inbar en nog meer. Hun handtekeningen hebben we later in het klassedag boek geplakt". Arif moest naar de studio, omdat er met hem trucopnamen gemaakt werden. En dat kon niet in Middel burg. De rest van de film is wel in Zeeland opgenomen. Bij Fort Rammekes, in de kelders van de Abdij en zelfs bij een van de kinderen thuis. „Ik speel in de film Tippeltje", zegt Arif. „Die heeft alleen een hoofd met daaraan twee handen en hij is op zoek naar zijn lijf. Lopen kan hij natuurlijk niet. Ik kreeg een blauw pak aan. Achter me was ook alles blauw, precies dezelfde kleur. Daar door is in de film alleen mijn hoofd te zien. Dat kruipt ook nog als een soort spin langs de muur van een eng kerkhof omhoog". -Het stukje met Arif duurt maar een minuut. „Maar er was een heel dik boek over geschreven. Daarin stond wat ik moest doen en waar de cameraman op moest letten en de regisseur". Of Arif zichzelf op de televisie te zien krijgt, weet hij niet zeker. Met zijn ouders en zijn broer gaat hij over een poos terug naar Turkije. Voorgoed. „Dat vind ik natuurlijk wel jam mer", zegt hij. „Maar we gaan met de hele klas nog een dagje naar Hilversum. We krijgen dan de film in de studio te zien. En ik ben er natuurlijk toch heel trots op dat ik mee mocht doen". Jan Smeekers, De zeeschildpad Lucky was ten dode opgeschreven toen hij werd gevonden. Een haai had een poot afgebeten. En dat was één van de poten waarmee de schilpad roeit. Een team dierenartsen in Flori da maakte voor het gehandi capte dier een nieuwe poot van rubber. Lucky werd daarmee een bezienswaardigheid. Maar niet veel mensen zullen het nog kunnen zien. Want na een poosje wennen zal hij weer te water worden gela ten in de zee waar hij thuis hoort. In Australië is een robot ont wikkeld die de onderwijzer op school kan vervangen. Hij loopt rondjes door de klas. geeft antwoordmaakt muziek en kan wiskunde uitleggen. Of hij ook de schriften kan nakijken is niet bekend. Een in Japan gemaakte robot is bestemd voor het bewaken van gevangenen. De robot kan ho ren, voelen en zien. En als een gevangene probeert te ontsnap pen, roept hij: ,je bent ont dekt". Bovendien heeft hij ingebouw de camera's. Een Amerikaanse firma heeft al 200 van die stalen bewakers besteld. Al een paar dagen hoorde de familie Beijer uit Haarlem een vreemd geluid in de schoor steen van haar huis. Het was een soort gefladder. Bij nader onderzoek bleek er inderdaad een vogel in het rookkanaal te zitten. En die vogel had wel erg grote poten. Dat was duidelijk te zien. Met heel veel moeite kon de vogel bevrijd worden. En groot was de verbazing toen het een volwassen bosuil bleek te zijn. In het Vogelhospitaal komt hij nu bij van de schrik. cartoon cartoon René Osté Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1