Potdicht, dat nooit Merkacties tegen dieven Zilver Pakket over Walcherse klederdracht te koop KÓRT Peter Wagemar dierenbeschermer 83 ACTIEGROEP 'OOSTERSCHELDE OPENSTOPT Verandering Geen dam Jackpot Nepwagen Miss Piggy cartoon 0 cartoon 0 VLISSINGEN Het aantal inbra ken en diefstallen neemt hand over hand toe. Dit heeft tot gevolg, dat mensen hun eigendommen meer en beter gaan beschermen. Volgens ijzerhandelaar Jacob Boer worden er duidelijk meer sloten en dergelijke artikelen verkocht dan voorgaande jaren. Een andere manier van beveiligen is het merken van kostbare spullen. Een aantal Zeeuwse gemeenten is begonnen met het graveren van fietsen. In de stang onder het zadel wordt de postcode (vier cijfers en twee letters plus het huisnummer) van de eigenaar gegraveerd. Zo is altijd te achterhalen waar de fiets vandaan komt. Brandmerken De gemeente Vlissingen heeft alle kostbare eigendommen van de Vlis- singse scholen laten brandmerken. Elk jaar wordt bij inbraken in de scholen voor tienduizenden guldens gestolen. Bovendien wordt er veel vernield. De dieven hebben het vooral gemunt op video- en geluids apparatuur. In september werd de 22-jarige Din- ge Goedegebuur op pad gestuurd met de elektrische brandstempel. Met dit apparaat voorziet hij alle kostbare voorwerpen van het merk 'Scholen Vlissingen'. De letters zijn tweeënhalve centi meter groot, dus goed zichtbaar. De 12-jarige Peter Wagenaar uit Kloetinge is uitgeroepen tot 'dierenbeschermer van '83'. Hij kreeg van de voorzitter van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de dierenbescherming, de heer H. J. Haverman een dik boek en een oorkonde (foto). Peter kreeg de eretitel omdat hij met gevaar voor eigen leven een gans redde uit de gierkelde op de boerderij van zijn oom. gemerkte video of cassette recorder is voor inbrekers niet aan trekkelijk om'te stelen. Het appa raat is moeilijk te verkopen, omdat duidelijk te zien is wie de eigenlijke bezitter is. Dinge Goedegebuur heeft zijn wérk inmiddels bijna achter de rug. Alle scholen kunnen gratis gebruik ma ten van zijn diensten. De heer P. Meliefste van de afdeling onderwijs leidt de actie. Hij ver wacht dat in de loop van dit jaar zal blijken of de actie succes heeft. Het is de bedoeling te voorkomen bat het aantal inbraken nog meer ral toenemen. YERSEKE De actiegroep 'Oosterschelde Open' be staat niet meer. Dat staat in de brief die de groep vorige maand aan de regering, de Tweede Kamer, de provincie Zeeland en de gemeente Rei- merswaal stuurde. 'Oosterschelde Open' werd opge richt in 1970. Rijkswaterstaat was toen al meer dan drie jaar bezig de Oosterschelde potdicht af te sluiten met een dam. Als die eenmaal klaar zou zijn, zou de watersnoodramp van 1953 zich niet kunnen herhalen. Wel zouden eb en vloed verdwijnen en het zoute zeewater zou zoet worden. Maar daarover maakte men zich niet zo druk. Veel mensen die rond de Ooster schelde woonden, waren wel be zorgd. Zij hadden altijd al bezwaren tegen de afsluiting gehad. Maar niemand luisterde naar hen. In 1970 was de maat vol. Ze wilden de regering dwingen te luisteren. En de beste manier daarvoor was een actiegroep, vonden ze. Overal in Zeeland schilderden leden van de groep stiekem leuzen op straat. De bekendste was 'Ooster schelde Open'. Of korter 'O' wat iedereen begreep. Om die snel op straat te kunnen schilderen hadden ze de bodem uit een 'lelijke eend' gezaagd. En elke keer als die voor een verkeerslicht moest stoppen schilderde iemand gauw die 'O'. Door die acties (en alle andere brie ven, spreekbeurten en films) gingen steeds meer mensen anders denken over de afsluiting. En dat was pre cies wat de actiegroep wilde. Tenslotte raakte ook de regering overtuigd. In 1976 besliste ze dat er in plaats van een dam een halfgeslo ten dam (stormvloedkering) ge bouwd zou worden. De actiegroep - had gewonnen. AI had ze niet helemaal haar zin gekre gen. Ze had liever helemaal geen dam gezien. De dijken rondom de Oosterschelde ophogen was een betere oplossing geweest, en een goedkopere. Maar al met al is men tevreden. Het werk in de Oosterschelde is nu zo ver klaar, dat er weinig meer aan veranderd kan worden. Actie voeren is dus niet meer nodig. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV mum 4E JAARGANG NUMMER 1 DINSDAG 10 JANUARI 1984 Stomverbaasd was de Amers- foortse automobilist toen een parkeerautomaat hem twee honderd gulden uitbetaalde. De man gooide twee gulden in de automaat om een parkeer kaartje te kopen. In plaats van een kaartje kwamen er alle maal guldens en rijksdaalders uit rollen. Déze automobilist bracht het geld naar de politie. Het is niet te achterhalen hoeveel geld de laatste tijd in de zakken van 'gelukkige' automobilisten is verdwenen. Alle andere automaten worden nu door de politie gecontro leerd. De politie van Gold Coast in Australië heeft een nieuw mid del tegen hardrijders. In de berm wordt een 'houten politiewagen' geparkeerd. Dit is een enorme kleurenfoto van een politieauto die op een hou ten schot is geplakt. Bij het zien van deze auto gaan automobilisten langzamer rij den. Pas nadat de auto gepasseerd is wordt duidelijk dat het om een nepwagen gaat. Het Britse blad de Sunday Ti mes hield voor de tweede maal een onderzoek wie de bestge- klede vrouwen ter wereld zijn. Naast beroemdheden als prin ses Diana, Nancy Reagan en Diana Ross prijkt ook de naam van Miss Piggy op de lijst. Miss Piggy is momenteel bezig met de opnames voor haar nieuwe film. Zeker is dat ze daarin een aantal fraaie japon nen zal dragen. FIETS-SCHOOL ARNHEM Het Open- ken. Het patroon kan ging Vrienden van het luchtmuseum in Am- verkleind worden, zo- Nederlandse Open- hem geeft sinds kort dat de damesdracht luchtmuseum door een pakket uit over ook voor een jong da- Vera Monen samenge- Walcherse kleder- metje te maken is. Het steld. dracht. In het pakket patroon is zelfs voor Als er voldoende vraag zitten gegevens over de een klederdrachtpop naar dit Walcherse pak- ontwikkeling van de geschikt. ket is, komt er zeker klederdracht voor da- Verder bevat het pak- een vervolg op. Welke mes van 1945 tot 1960. ket gegevens over mu- klederdracht dan aan De zondagse dracht sea waar de kleder- de beurt is is nog niet wordt uitgebreid be- dracht te zien is en over bekend, schreven en de versier- winkels waar de bijbe- Het Walcherse kleder- selen worden daarbij horende stof te koop is., drachtpakket is bij het niet vergeten. w Arnhems museum te be- Bij de beschrijving zit CrVOlg stellen voor 29,50 en een patroon om de kle- Het pakket is in op- daar komt 4,25 aan ding uit 1950 na te ma- dracht van de vereni- verzendkosten bij. Mary de Kroo 10 jaar Koudekerke SINT-JANSTEEN De 14-jarige Chantal de Backer uit Sint-Jan steen, won tijdens de wereldkam pioenschappen voor accordeo nisten de tweede prijs. Ze bleef daarbij ruim 100 deelnemers uit alle delen van de wereld de baas. En dat terwijl Chantal 4 jaar geleden nog nooit een accordeon had vastgehouden. Voor de zilveren medaille heeft ze dagelijks hard moeten studeren. En dat gebeurde meestal 's avonds omdat Chantal overdag naar school moest. Na 3 jaar les in Axel kwam ze terecht bij de 'Waese Accordeo nisten' in het Belgische Bëveren. Bovendien kreeg ze les van Vero- nique Daelman, die haar enorm heeft geholpen. Zij was het ook die Chantal aanraadde met het kampioenschap mee te doen. Chantal heeft er geen spijt van. Want door het kampioenschap kreeg ze niet alleen een zilveren medaille maar ook bekendheid. Ze heeft er al heel wat aanvragen om te komen spelen door gekre gen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1984 | | pagina 1