'Debiel roepen vind ik nu akelig 'Er is veel lawaai. Je krijgt er soms wel oorpijn van. IB Kijk, bij ons gaat dat zo achtergrond DINSDAG 8 NOVEMBER 1983 gingen kleien, limonade drinken, dia's bekijken en blokfluiten. We kenden elkaar al want we gingen ook wel eens bij hen spelen". „Het feest duurde maar één uur", vertelt Anic. „Want ze kunnen niet zo lang luisteren. Soms kwamen ze tegen me aanliggen". Jan Mark: „Je hebt er ook vervelen de bij, net als bij gewone kinderen". Debiel Dit feest betekende méér dan één uur lol maken. Ze kijken nu veel anders aan tegen geestelijk gehan dicapten. „Andere kinderen roepen vaak de biel. Of ze doen ze na", zegt Lies- beth. „Dat komt omdat ze ze niet echt kennen. Ze denken er nog niet goed over na". „Nou ja. Vroeger deed ik het ook", zegt Anic. „Nu niet meer. Nu vind ik het akelig". Door het spelen en feestvieren met deze kinderen zijn ze gaan naden ken over gehandicapte kinderen. „Die kinderen zijn best gelukkig", zegt Liesbeth. „Ze weten het zelf niet. En ze weten niet wat ruzie of oorlog is". Geen contact Nu is alles voorbij. Zo hebben geen contact meer met de kinderen van Vijvervreugd. Dat kan niet meer. Dan wordt het te druk. „Ik kom er nog wel eens één tegen, Maar ze herkennen je gewoon niet meer", zegt Jan Mark. Ze willen later zelf graag werken met gehandicapte kinderen. Lies beth: „Je kunt er echt mee meele ven". Een feestje bouwen met geestelijk gehandicapte kinderen. Dat doet de zesde klas van het Basiskwartier uit Middelburg al een paar jaar. We vroegen drie oud-leerlingen hoe ze vorig jaar Kerst vierden. Jan Mark Matthijse (12): „Het wa ren kinderen van Vijvervreugd. Tus sen 4 en 12 jaar. In het begin wilde ik eerst de kat uit de boom kijken. Maar ze pakten al gelijk m'n hand,,. Anic van Ötterdijk (12): „Ik vond het in het begin best wel eng". Busjes Liesbeth vertelt iets over het pro gramma: „Ze kwamen op een woensdagmiddag met busjes. We Liesbeth Baljeu (12): „Je dacht dat ze raar waren. Ze deden wel anders, maar je kon toch goed met ze overweg". Vroeger wisten de mensen wat feestvieren was! Op schilderijen van Pie ter Breughel (16de eeuw), zie lange tafels vol voedsel en drank, vrolijke muzikanten, dansende en lachende men sen en kinderen. Er was nogal eens wat te vieren in die tijd. Wat dacht je van zo'n 100 kerkelijke feestdagen per jaar? Niet dat iedereen dan ook altijd vrij was, maar er bleven heel wat dagen over, waarop alles, wat maar kon lopen, hossend en zingend door de straten trok. Als je zo keihard moest werken voor je brood als in die tijd, had je af en toe een verzetje wel nodig. Dat hield je op de been. Tot aan het volgende feest! Nicolaas Van al die feesten zijn er niet zo bar veel overgebleven. Natuurlijk laten wij de H. Nicolaas nog steeds heel vriendelijk pakjes ronddelen. En al is er veel veranderd, het huiselijke kerstfeest, dat al vóór Christus bestond als midwinter feest, zal wel nooit meer verdwijnen. Bij elk feest horen bepaalde gebrui ken. Soms weten ook de feestvier ders niet meer waar die vandaan komen. Wie denkt er nog aan het wegjagen van boze geesten bij het afsteken van vuurwerk met Nieuw jaar? Wel eens van stra-rijden gehoord? Dat doen ze Op Schouwen. Op een maandag in februari gaat een aan tal ruiters nogal ver in zee. Na dit 'voeten wassen' trekt het gezel schap in optocht naar de burge meester. die een rondje moet geven. In de buurt van Uden wordt op 'vlooienzondag' een groot vreugde vuur gestookt. Vroeger werd name lijk eenmaal per jaar het oude bed- destro uit de bedstee verbrand. Vandaar Typisch Zeeuws is Pinksterdrie. een dag waarop de meeste Nederlan ders weer gewoon aan het werk gaan. Omdat er hier tijdens kerke lijke feesten rust moest zijn, werd er een plezierig dagje aan vastge knoopt met ringrijden en 'gaai schieten' met de handboog. Moderne feesten zijn vader- en moe derdag, bedacht door winkeliers, die wel eens wat extra wilden ver dienen. Modern of eèuwenoud: bij elk feest horen altijd: lekker eten en drinken, maar vooral: muziek! Van links naar rechts: Cemal, Leyla, Sedat, Neviye, Sema, Mehmet en Murtza. Je verjaardag een feestelijk gevoel, zingen, tracteren, soms een feestje. Heel gewoon. Voor ons tenminste wel. Anders is dat voor bijvoorbeeld Turken. Aan het woord komt een aantal Turkse kinderen uit Rilland: Cemal (12), Leyla (11), Sema (9), Neviye (7), Sedat (7), Mehmet (7) en Murtaza (7). Wat gebeurt er dan op je verjaar dag? Leyla: „Je krijgt een hand en verder niks. Ik vind het maar gek dat ze hier zoveel cadeautjes krijgen. Ner gens voor nodig vind ik." „Ik zou ook wel graag cadeautjes willen hebben", zegt Nebiye. „Ik ben best wel eens jaloers."- Wordt er ivel voor je gezongen op school? „Ja maar dat wil ik niet zo graag. Ik word er zo verlegen van", zucht Mehmet. Vieren jullie Nederlandse feesten wel mee? Cemal: „Meestal wel, al is het wel eens moeilijk. Bijvoorbeeld Kermis: je viert mee met je ogen dicht. Vertel eens ivat over jullie feesten. Cemal gaat verder: „Veel feesten hebben te maken met ons geloof (Islam). Het fijnst vind ik de Rama dan. Na een maand overdag vasten trek je mooie kleren aan. Er wordt lekker eten gemaakt en je gaat op visite bij andere Turken. Je krijgt ook geld of snoepjes." Leyla: „Ik vind het offerfeest heel leuk. Je eet dan schapevlees en dat is heel lekker. En op 19 maart is er feest, op 29 oktober vieren we de bevrijding en op 23 april Ataturk. Dat is een feest speciaal voor de kinderen." Hoe gaat dat nou, zo'n feest? Sema: „Vaak is het in een grote zaal waar alle Turken uit de buurt ko men. Je draagt dan mooie kleren uit Turkije. En er worden toneelstukjes en .dan dansen gedaan. En veel muziek." „Je voelt je zo fijn als je die kleren aan hebt", zegt Murtaza. Zijn alle feesten vrolijk? „Henna is een droevig feest", zegt Sema. Dat is vóór een bruiloft. Alle spullen worden dan al naar het niéuwe huis gebracht. De binnen kant van de handen wordt rood gemaakt en iedereen is droevig om dat er een kind van de moeder weggaat. Maar de bruiloft zelf is heel vrolijk hoor!" Sedat vertelt: „Mijn broer is pas in Turkije getrouwd. Er zijn heel veel foto's gemaakt. Als het bruidspaar danst, krijgen -ze allemaal geld op hun kleren vastgespeld. Bij mijn broer ook. Ze kregen ook veel ca deautjes. En ze maakten een rit door de stad." Wat is nu echt anders? Leyla: „Het eten is anders. Wij kopen het niet, maar maken alle lekkernijen zelf. En de muziek en de dansen. Bij ons is het bijna allemaal folkloristisch. En soms vieren man nen en vrouwen apart feest. Op een bruiloft bijvoorbeeld. „Er is veel lawaai", zegt Mehmet. „Je krijgt er soms wel oorpijn van." Welk Nederlands feest vinden jullie het leukst? Koninginnedag (Leyla, Sema) Sportdag (Cemal). Verjaardag(Nebieye) Nieuwjaar (Mehmet). gedicht* gedicht* gedicht* gedicht* gedicht Vlinders in je buik als hij dichtbij is, al een bonzend hart als je nog maar aan hem denkt, kriebels in je keel als je dan iets moet zeggen, zo'n zwevend gevoel als hij aandacht aan je schenkt... Je blik kruist de zijne: een schokeffect en en je hebt dat nu al sinds je hem hebt 'ontdekt'. Een heerlijk gevoel zó is 't nooit geweest. Tjoe, wat een verliefdheid elke dag is een feest! Aan de ingang van het wijkge- bouw wapperen de Turkse en de Nederlandse vlag. Binnen, in de versierde zaal zitten zowel Nederlanders als Turken. Een groot portret van Ataturk hangt boven het toneel. Om beurten verschijnen er groepjes Nederlandse en Turk se kinderen. Ze dansen in de klederdracht van hun land en zingen hun eigen volksliedjes. Het wordt erg laat en alle kin deren mogen opblijven. Op een Zeeuwse kleuterschool leren Marokkaanse ouders de kleuters liedjes. De kinderen mogen Marokkaanse kleren passen en proeven van de zoete lekkernijen uit dat land. Daar na spelen Nederlandse ouders 'de Mosselman' met kinderen uit verschillende landen. Molukse en Nederlandse ou ders maken op een basisschool in Zeeland samen met de kinde ren hun eigen typische gerech ten klaar. Daarna wordt er ge zamenlijk gesmuld. In de aula van een andere school geven ouders van Chi leense kinderen uitleg bij de muziek van een groep Chileen se vluchtelingen. Een vader vertelt hoe de instrumenten he ten. Hij vertaalt de liedjes, die gaan over zijn prachtige land. Toch gebeuren deze dingen nog maar heel af en toe. Na afloop is iedereen telkens erg enthou siast. „Dat moesten we eens vaker doen!", hoor je dan om je heen. Op deze manier leren de ou ders, via hun kinderen, elkaar beter kennen. Misschien' kan feestvieren wel een oplossing zijn om elkaar ook beter te leren begrijpen. Marina van den Boog aart Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 2