'Alarm' bij jeugdbrandweer Stoomtram verdwijnt brillen Actie van koster: 102.000 KORT Dader Publiciteit Concentratiekamp Demonstratie tegen raketten in Den Haag GEMEENTE MIDDELBURG BEZUINIGT Oefenen Diploma VOOR GHANA Te oud Lang Warmer IJZENDIJKE Begin november zullen in Ghana de 102.000 brillen aankomen die 7 oktober in Rotter dam zijn ingescheept. Koster Jac ques van Voorenberghe uit IJzen- dijke had nog geen 10 maanden om de brillen bij elkaar te krijgen. De bliksemactie was nodig om pater J. Cramer de brillen bij zijn terugkeer naar Ghana mee te geven. In het zeer arme land Ghana zijn geen brillen te koop. Vandaar dat de brillen die nu het land binnenko men voor de bewoners zeer waarde vol zijn. De pater heeft een opleiding gehad om de glazen door te meten. In Ghana heeft hij het weer aan zijn medewerkers geleerd. Zij sorteren de brillen en maken ze schoon. Het was niet de eerste actie van de koster uit IJzendijke. Al 20 jaar verzamelt hij brillen, gehoorappara ten en kleding. Het eerste jaar kwamen er zo'n 300 brillen binnen. Door de grote publi citeit gingen de acties steeds beter lopen. Er verschenen artikelen over in de krant en de radio en televisie besteedden er aandacht aan. Altijd en overal vindt de heer Van Voorenberghe helpende handen. Scholen en verenigingen houden inzamelingen en brengen de op brengst naar IJzendijke. De brillen komen overal vandaan. Voor de koster zijn alle brillen even kostbaar. Of ze nu van de koningin komen (hij kreeg jaren geleden 3 brillen van de koningin), van een bekende artiest, of van een onbe kende meneer Janse, maakt niets uit. Toch is er een uitzondering. De bijzonderste bril kwam van een on bekende gever. Hij had de bril van gebrekkig materiaal zelf gemaakt in een concentratiekamp. Het verzenden van de grote partij brillen betekent niet het einde van de actie. Want die gaat gewoon door. DEN HAAQ Ruim een half miljoen mensen heeft zaterdag 29 oktober tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa betoogd. Deze demonstratie in Den Haag was de grootste uit de Nederlandse geschiedenis. Eerder waren er ook al acties in andere landen. Nergens was de deelname zo groot. MIDDELBURG De ge meente Middelburg moet zo veel bezuinigen dat er voor de jeugdbrandweer volgend jaar niet meer dan duizend gulden af kan. „Dat is zo weinig, daar kunnen we eigenlijk niks mee doen", zeggen de heren W. de Jonge en J. Paauwe. Met 6 anderen geven zij 22 jongens van 12 tot en met 18 jaar elke week les in 'brandweerman worden'. „Tot nu toe kregen we per jaar 4200 gulden en daar konden we net mee rondkomen. Neem nou alleen de brandweerpakken. Je kunt die jon gens toch niet in een zwembroek en een T-shirtje 'het vuur insturen'. Maar één zo'n pak kost 400 gulden en per jaar moeten we er 7 aanschaf fen." gaan als ze 18 zijn bij de 'grote' brandweer. Dat kan, omdat ze dan het diploma brandweerwacht twee de klas bezitten. Dat hebben ze in hun vrije tijd 'spelenderwijs' ge haald. Iemand die nooit bij de jeugdbrandweer is geweest moet eerst nog 3 jaar voor dat diploma studeren. Dat is ook de reden waarom lang niet iedereen in de gemeenteraad het eens is met het bezuinigings plan. Een aantal partijen vindt het te gek om nu een paar duizend gulden te bezuinigen. Terwijl die opleiding van brandweerlieden (die blijven nu eenmaal nodig) later han denvol geld kost. Johny Hellemans en Peter Maljaars hopen dat alles maar blijft zoals het nu is. „Wij vinden het de rfiooiste hobby die er is. En wie weet gaan we later wel bij de grote brandweer. Eigenlijk zitten we er al voor op school." Jacques van Voorenberghe „In ons land hebben alle grotere steden een jeugdbrandweer. Elk jaar houden al die korpsen kam pioenswedstrijden. Daar oefenen ze een jaar lang erg hard voor. De Middelburgse jeugdbrandweer is in het verleden al 2 keer landskam pioen geworden. „Maar als we aan die wedstrijden mee doen, kost dat 500 gulden aan inschrijfgeld. En die hebben we vol gend jaar dus niet." Volgens de leiding van het korps betekent dat dat een aantal jongens over een poosje naar een andere hobby uit zal zien. „Ze hebben er alles voor over en ze willen er hard voor werken. Maar ze moeten wel weten waarvoor natuurlijk." Nogal wat jeugdbrandweerleden GOES - Het ziet ernaar uit dat de stoomtram Goes-Borsele op 19 ok tober voor het laatst heeft gereden. De Nederlandse Spoorwegen heb ben de stichting laten weten dat vanaf 1 januari 1984 de lijn niet meer in de dienstregeling is opgeno men. Ook de NS moeten bezuini gen. Het is een harde klap voor de groep van 35 vrijwilligers die de treinen rijdend hielden. Zij staken jaren lang al hun vrije tijd in de stichting. Oude locomotieven en wagons wer den opgeknapt en een oude loods werd van een nieuw dak voorzien. Ruim 10 jaar reed de stoomtram tot groot plezier van vele reizigers. Al leen in de zomer van 1982 viel het reizigersaantal erg tegen. De zomer was te mooi. Er kwam te weinig geld in het laatje. Daardoor werd de schuld groter. Dat betekende het einde van de lijn. En dat terwijl het afgelopen zomerseizoen één van de beste is geweest. voorzitter M. F. Boogert verwijt de NS dat ze geen rekening houden met de Zeeuwse belangen. Want op deze manier raakt Zeeland weer een leuke attractie kwijt. Verder gaat het de voorzitter erg .aan het hart dat al het materiaal verkocht of gesloopt moet worden. De locomotieven met fraai koper werk zullen naar het buitenland gaan. Voor de wagons zullen waarschijn lijk geen kopers te vinden zijn. Hun wacht de sloop. Meneer Boogert houdt nog een beetje hoop op een oplossing voor 1984. Anders heeft de stoomtram misschien voor het laatst gereden. Misschien, want bij zacht winter weer zal de trein nog een paar keer uit de remise worden gehaald, om van Goes naar Nisse de 'Erwtensoe- prit' te rijden. Een inwoner van Velp belde 's ?iachts overstuur de politie. Hij hoorde glasgerinkel en dacht aan inbrekers. De politie kwam en hoorde het geluid ook. Heel vlug konden ze de 'dader' in de kraag grijpen. Maar ze deden het niet. Want de dader bleek een egeltje te zijn dat op zoek was naar wat lekkers. En dat lekkers was pindakaas. Alleen zat het onderin de pin- dakaaspot. En die glazen pot sloeg steeds tegen een stenen muurtje. Vandaar! De heer Douwe Kleefstra uit Leeuwarden is bedroefd. Want hij kan dit jaar geen Neder lands kampioen op-de 10 kilo meter meer geworden. Niet omdat er geen tegenstan ders meer zijn. Maar omdat zijn tegenstanders met sporten ge stopt zijn: zij zijn te oud. Atleet Kleefstra kennelijk nog niet. Want hij loopt als 76-jarige de 10 kilometer nog i?i 42 minu ten. Een groep laiige mensen heeft een club opgericht. Ze hopen op deze manier niet meer over het hoofd te worden gezien. Er komen steeds meer lange mensen. En die komen heel wat problemen tegen. Zo vinden ze moeilijk passende kleren. En moeten voortdurend bukkend door het leven gaan. De temperatuur op de aarde is langzaam aan het stijgen. Dat heeft het Amerikaanse Bureau voor Milieubescherming <EPA) meegedeeld. De warmte die van de aarde opstijgt wordt door een steeds dikkere gaskring om de aarde teruggekaatst. Dat werkt als een broeikas. Over 100 jaar zal de tempera tuur 3 of 4 graden hoger zijn. Hierdoor zal in de poolgebie den het ijs gedeeltelijk smelten en zal er meer ivater in de zeeën komen. Het overstromingsgevaar wordt daarom groter. Michelle Verschuren Serooskerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1