Kersen plukken 9Je moet wel durven9 Komkommerpaddestoelen DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP iik f s E Spannende avonturen in een barre wildernis varia DINSDAG 11 OKTOBER 1983 Een hersenbreker voor de slimmen onder ons. Eerst maken en dan maar puzzelen. We zijn benieuwd wie er uit komt. Je hebt nodig: een stukje vilt van 6 bij 20 centi meter; een koord van ongeveer 30 centi meter; twee ping pong balletjes; een stukje plakband. Wat moet je doen? Snij of knip In het vilt drie gleuven (tekening A Haal het koord er door (tekening B); Doe de balletjes er aan. Maak een gaatje in de pingpongballen. Doe plakband rond de uiteinden van het koord (tekening C). Duw het koord er een stukje in (het plakband zorgt dat het koord er niet meer uit kan); Verf tot slot de balletjes rood. Zie nu maar eens de 'kersen' te ANGELIQUE DE KUNDER OP DE MOTOR plukken!r tekening A tekening B Dat motorcross niet uitsluitend een mannensport is, bewijst Angelique de Kunder uit 's-Graven- polder. Zij is één van de drie vrou welijke leden van de club MSV 'De Uitlaat' uit Vlissingen. Drie vrou wen, die tussen 300 mannen best hun 'mannetje' staan. „Neen", zegt Angelique, ,je hoeft geen halve jongen te zijn om aan deze sport te doen. Je moet wel durven. Want bange rijders vallen en bereiken niets". Om drie keer in de week te kunnen trainen is ze lid geworden van een tweede club, "De Sproeier" uit We- meldinge. Ook daar zijn drie vrou welijke rijders. Maar jongen of meis je, je bent in de wedstrijd precies gelijk. „Van de meeste jongens heb ik geen last", vertelt Angelique. „Maar er zijn ouders die het een schande vinden dat hun zoon van een "meid" verliest". Vroeger moest je 18 jaar zijn om deze sport te kunnen doen, want je moest een rijbewijs hebben. Nu zit ten 6-jarigen al op de motor. Al is het dan een motortje. Angelique rijdt in de 50 cc mini- klasse. Dat is de lichtste klasse. Als 13-jarige mag ze op een 80 cc gaan rijden. Maar dat betekent weer een nieuwe motor. En daar moet eerst geld voor zijn. Want goedkoop is de sport niet. Een eenvoudige motor kost ruim 1000,- en daar komt de kleding nog bij. Alles bij elkaar veel geld. Gelukkig is er veel tweede-hands te koop. Stapje voor stapje kom je er ook. Er geen heel wat jaren over heen voor je een Gerard Rond of Gerrit Wolsink bent. Broer Angelique is door haar broer op de motor gekomen. Hij was aan een nieuwe motor toe. En de oude kon eigenlijk nog best even mee. Zuslief klom er op en leerde al snel de machine te bedienen. Maar'toegang tot de oefenterreinen heb je alleen als je lid bent van een club. Van daar. Er is een groot nadeel aan de sport: Je kan niets beginnen zonder een vader, moeder of ander familielid die ook veel voor de sport over heeft. Want naar iedere training of wedstrijd moet er iemand mee om de motor te vervoeren. En er is nog een probleem: De machine moet perfekt worden on derhouden en afgesteld. „Mijn va der gaat altijd mee", vertelt Angeli que. „Hij wil er alles voor doen, maar technisch is hij nu eenmaal niet". Maar ook daar is een oplossing voor gevonden. Een vader van een ande re rijdster biedt vaak de helpende hand. Voor het schoonmaken van de mo tor heb je geen hulp nodig. Dat kan iedere rijder zelf. Of je een jongen of meisje bent, dat maakt ook hierbij geen verschil. tekening f plalAxmd Kom, kom, jij houdt toch ook wel van komkommer. Ze zijn fris, vrien delijk voor de lijn en nog gezond ook. Dit komkommergerechtje ziet er bovendien erg leuk uit. Je kunt het als voorgerecht opdienen. Met rijst er bij is het zelfs een warme maaltijd (Yoghurt met vruchten toe). Wat heb je nodig? 1 komkommer 4 tomaten 250 gram gehakt 1 uitje kerrie, zout, peper, nootmuskaat boter of margarine fijngehakte peterselie Het gesnipperde uitje bak je samen met een beetje kerrie in wat boter. Het gehakt erbij en met een vork losmaken. Als het gehakt bruin en korrelig is breng je het met zout, peper en nootmuskaat op smaak. De kom kommer wassen, niet schillen, en in stukken van ongeveer 6 cm snijden. Hol de stukken komkommer uit. De stukken komkommer en de hele tomaten een paar minuten in water met zout koken. Zet de komkommerstukken op een schaal en vul ze met het gehakt. Het velletje van de tomaten halen en ze door de helft snijden. Op iedere gevulde komkommer een halve to maat leggen. Tot slot bestrooi je je 'paddestoelen' met peterselie. Soms geven ouders hun kinderen een boek waar ze vroeger zelf erg van genoten hebben. Zo'n boek blijft dan meestal wel ongelezen. Het is saai, oubollig, overdreven verdrietig. Kortom ouderwets. Met veel boeken van tegenwoordig zal het later waarschijnlijk niet an ders gaan. Maar een enkele keer boeit een boek kinderen van alle tijden: Alice in Wonderland, Niels Holgersson, Alleen op de Wereld, Robinson Crusoë In dit rijtje van zogenaamde klas sieke boeken hoort ook Kazan de Wolfshond thuis. Al bijna 70 jaar wordt het door kinderen verslon den. En veel opa's, oma's, vaders en moeders bewaren er bijzondere her inneringen aan. Wolvebloed Kazan de Wolfshond is het verhaal van een sledehond met wolvebloed in zijn aderen. Hij leeft in de bossen van het hoge noorden vap Canada. De woudlopers noemen hem Kazan de Wilde Hond, omdat hij zo groot is en voor niets en niemand bang. Lang geleden was hij de aanvoerder van zes prachtige sledehonden. Maar stok- en zweepslagen hebben boeken boeken i hem geleerd de mensen te haten. Ze zijn zelfs zijn grootste vijanden ge worden. Hij laat de kans te ontsnap pen dan ook niet aan zich voorbij gaan. Vanaf dat moment vertelt het boek ons zijn spannende avonturen. Ka zan sluit zich aan bij een troep wolven waar hij zijn wijfje Wolvin vindt. Samen trotseren ze de geva ren en verschrikkingen van de barre wildernis. Daarbij gaat het nogal eens wreed toe. Maar zo is de na tuur. Leven en dood Het is geen wonder dat Kazan de Wolfshond zoveel mensen geboeid heeft. En dat kinderen van deze tijd vast ook zal doen. Het is een span nend en ontroerend boek over echte dieren en mensen. En daarbij is het zo goed geschreven dat je alles als het ware voor je ogen ziet gebeuren. Hoeveel je van Kazan (en Wolvin) bent gaan houden, merkje pas goed als je het hoofdstuk leest waarin hij met een andere hond een gevecht op leven op dood moet leveren. Kazan de Wolfshond is geschreven voor kinderen van een jaar of elf en ouder. Als ze het uit hebben, kun nen ze meteen aan het vervolg beginnen. Dat ligt al in de winkels. Het heet De Zoon van Kazan. Begin volgend jaar komt het derde deel uit. Kazan de Wolfshond door James Oliver Curwood. Uitgeverij Leopold, Den Haag. Prijs 18,50. WA4ROT1 Huilt /tMÜTNKEes opzüM LiET NIET J VE&MQRVAb n MeifRouiv het beöohAllermal toeh wf EEN 5 TUKjE UIT OE TMfCT H4DDEN GESNEDEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 3