'Er is niets nieuws onder de zon Wegwijzer Welke? 5 Bezig zijn met de natuur achtergrond dinsdag 11 oktober 'Met kinderen naar het mu seum' is de titel van een boekje speciaal geschreven voor ou ders en hun kinderen. „Soms is er een beetje fantasie nodig om van een museumbe- zoek iets gezellig te maken" staat in de inleiding te lezen. „Niet elk museum is gastvrij voor zijn jonge bezoekers. Daar om willen wij u met dit boekje een beetje helpen". De schrijvers hopen dat je na het lezen met meer plezier naar een museum zult gaan en ook beter zult begrijpen watje daar ziet. Beslist geen saai verhaal. Want er staan namelijk ook talloze doe-dingen in. Ideeën om met eenvoudige middelen zelf 'kunst' te maken. Een paar van die dingen zijn: een abstracte kijkdoos, een voelschilderij,' broodfiguren, werken met wit, spelen met letters. Bovendien staan er aanwijzin gen in hoe je zelf een tentoon stelling in kunt richten, een lijst van leuke musea en een aantal tips voor als je naar een mu seum gaat. Het boekje kost 7,-. Wie meer wil weten moet maar bellen naar 030-331323 (Landelijke Stichting Beeldende Vorming). Zeeland telt een heleboel kleine en grote(re) musea. We kwamen aan 24 musea. Mochten we er een paar vergeten zijn, dan ho ren we dat wel. We zullen ze melden in de volgende Krulle- bak. In de lijst staat achter vrijwel elk museum iets wat wij leuk vinden. Sommige musea zijn in vakanties (herfstvakantie bij voorbeeld) alleen op aanvraag open. Meer informatie kun je krijgen bij de plaatselijke VVV's of vind je in de VVV Recreatiegids Zee land 1983 (prijs: 3,50). Zeeuwsch-Vlaanderen Aardenburg: 'Gemeentemu seum'. Zie deze Krullebak. Axel: 'Het land van Axel'. Kle derdrachten en oude rijwiel plaatjes. Heille: 'Streeklandbouwmu- seum'. Mooie oude ingerichte boerderij. Hulst: 'De vier Ambachten'. Klederdrachten en mooie siera den. Terneuzen: 'Gemeentemu seum'. Boerenkamer. Westdorpe: 'Oudheidkundig museum'. Middeleeuws aarde-' werk. Zaamslag: 'Schelpenmuseum'. IJzendijke: 'Streekmuseum'. Cadzandse kamer. Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland, Tholen Domburg: 'Biologisch mu seum'. Wandelingen en video. Getijdenaquarium. Zie ook de ze Krullebak. Middelburg: 'Zeeuws museum'. Hier kun je een mammoet zien. Oostkapelle: 'Fossielenmu seum'. Een reptiel van 195 mil joen jaar. Veere: 'De Schotse Huizen'. Ou de atlassen. 'De Vierschaar van het stadhuis'. Oude schilderij en. Vlissingen: 'Stedelijk museum'. Michiel de Ruyterkamer. 'Na tuurhistorisch Kindermu seum'. Het kleinste van Neder land. Goes: 'Museum voor Zuid- en Noord-Beveland'. Schutters- zaal en speelgoedkabinet. Sint-Annaland: 'De Meestoof. Onderwijs en speelgoed. Schouwen-Duiveland Bruinisse: 'Oudheidkamer'. Oudste huis met bedsteden. 'Oorlogs- en Visserijmuseum'. Dreischor: 'Landbouwmu seum'. Paardentuigen. Zierikzee: 'Gemeentemuseum'. Spaanse helmen. 'Maritiem museum'. Scheepsmodellen. 'Burgerweeshuis'. Goudleerbe- hang. 'Bakkerijmuseum'. Is een dooie kwal ook kunst?", vraagt Bianca terwijl ze aan de VÜssingse vissershaven zit te schet sen. Samen met vijf klasgenootjes van de 5e klas van de 'Houtuyn' neemt zij deel aan een kunstspeur tocht. Sinds kort bestaan er vier van die tochten, die bedoeld zijn voor de 5de- en 6de-klassers. Ze werden ge maakt door mensen van het onder wijs, het Stedelijk Museum en het Zeeuws Steunpunt voor Kunstzin nige Vorming. 'Kijk om je heen' hebben deze mensen gedacht toen ze de opdrachten maakten. Elk tocht begint in het Stedelijk Museum in Vlissingen. Je kunt kie zen uit vier onderwerpen: mode, bouwkunst, beeldende kunst en re clame. In het museum krijgt elke groep een fototoestel om onderweg 12 foto's te maken. kinderen mooi vinden, werden na getekend. „Ik vond moderne kunst eerst niks aan!", zegt Erik, als hij weer buiten staat. „Maar daar hebben ze mooie dingen". Foto's Beelden in de stad, waar ze bijna dagelijks langs lopen, werden beter bekeken. Het is de bedoeling, dat later op school aan de andere groe pen uitleg wordt gegeven over de dingen, die ze gezien hebben. Er is kritisch gefotografeerd, die middag: is dat wel kunst? De foto's zullen verwerkt worden in een collega. Na een laatste groepsopdracht blijkt de groep nog altijd even en thousiast. Ze zijn nieuwsgierig ge worden naar de andere tochten. Alle opdrachten zullen in de klas verder worden uitgewerkt. Daarbij zullen ook het documentatiecen trum en het handenarbeidlokaal worden ingeschakeld. Ook kunnen de kinderen altijd in het museum terecht als ze nog vragen hebben. Tot nu toe bestaan de tochten al leen nog in Vlissingen, maar ze kunnen overal worden gemaakt. Mensen van het Zeeuws Steunpunt Kunstzinnige Vorming willen graag in elke stad of dorp komen helpen bij het maken van opdrachten voor een speurtocht. Kunst vind je over al, menen zijals je maar goed om je heen kijkt! Plattegrond Op de kaft van de kleurige map, waarin alle opdrachten staan, is de plattegrond van Vlissingen afge drukt. De nummers van de op drachten vind je op deze platte grond terug. Zo kun je zelf bekijken hoe je het beste door je stad kunt lopen. Bianca, Dennis, Arno, Sander, Erik en Erika hebben de beeldende kunsttocht geprobeerd. Na de eer ste opdracht in het museum wilden ze nog even alle zalen bekijken voordat ze verder gingen. Op hun vragen aan galerie-houder de heer Markies kregen ze een dui delijk antwoord. Bij verschillende schilderijen werd uitgelegd hoe de schilder probeert te laten zien wat hij voelt. Aan de hand van foto's en video's wordt duidelijk dat grote kunstobjecten eerst in het klein, als model, door de kunstenaar worden gemaakt. Een paar objecten, die de gedicht gedicht gedicht gedicht gedicht Museum, plaats waar na 't vergaren je goed kunt bekijken hoe dingen zijn of waren. En, of je 't gelooft: 't fijnste museum zit bij mij in mijn hoofd. Een museumpje vol herinneringen, ervaringen, nare, leuke dingen. Net een grote ladenkast waar alles van mij precies in past. En wat heerlijk is: zomaar lekker alleen gaan zitten denken en snuffelen in laadjes en zoeken naar gedachten in haast vergeten gaatjes. Zalig dromen en uren dwalen in m'n eigen museum van m'n eigen verhalen. Marina van den Boog aart We zijn nog maar net binnen of meneer Dierick begint al te vertel len: „Op deze grote foto zie je een brede put van zo'n twee meter diep. Zie je de lagen in de grond? Op de bovenste laag leven wij. Daaronder de kleilaag van de Middeleeuwers en de donkere Romeinse laag. Hele maal van onder zie je de zandlaag' van de mensen uit de pré-historie. Je moet in Aardenburg maar 2 meter graven voor meer dan 10.000 jaar geschiedenis". We zijn in het gemeentemuseum van Aardenburg. En de heer Dierick geeft een rondleiding. De herfstzon schijnt over oude potten en stenen. Hoe komen jullie aan deze spul len? „Het meeste hebben we opgegraven rond Aardenburg. We hebben ont dekt dat hier Middeleeuwse en Ro meinse Aardenburgers geleefd heb ben. En zelfs dat er 10.000 jaar geleden pré-historische Aardenbur gers rondliepen". Leven Waarom doen jullie die spullen in een museum? „Om goed te bewaren en om er van te leren. Kinderen brengen vaak scherven en oude munten naar ons toe. Dan kan iedereen ervan genie ten". Is er wel eens iets gestolen? „Nooit. Er komen alleen spullen bij. Die worden dan onderzocht door meneer Trimpe Burger. Dat is de provinciale archeoloog". We lopen verder langs prachtige voorwerpen. Zo komen we bij de trots van het museum: een hurkgraf van een Viking. Onder een glazen plaat zie je een geraamte in een vreemde houding. „Dit skelet is 1500 jaar oud", vertelt meneer Dierick. „Dit was een Vi king van rond de dertig. Het was een man. Z'n schedel is beschadigd en hij moet een stijve schouder gehad hebben". Hoe komt hij hier? „De Vikingen overvielen in die tijd Aardenburg. Hij is dus gesneuveld". Wat vinden kinderen van dit museum? „De kinderen zijn vaak verrast. Ze ontdekken dat er niets nieuws on der de zon is. De Romeinen hadden ook schoenen, kammen, spelden, beton en zelfs centrale verwarming. Dat kun je hier allemaal zien". Kun jij je voorstellen dat jouw schoenen over 2.000 jaar in het museum van Aardenburg staan? Dinsdag 18 oktober houdt het Zeeuws Biologisch Museum in Domburg voor de 9de maal een jeugdmuseumdag. Van 10 uur tot half 3 kunnen kinderen der leiding van vrijwilligers op allerlei manieren bezig zijn met de natuur. 'Najaar in het bos' deze keer het onderwerp. „Tot nu toe zijn we nog het enige museum in heel Ne derland dat zoiets organiseert' vertelt medewerkster Martha Wedts de Swart. „Gek eigenlijk, want kinderen vinden het heel leuk en komen daardoor ook vaker terug. En dat wil toch bijna elk museum". Dat kinderen de dag inderdaad leuk vinden blijkt wel uit de cijfers. Vorige keer stonden ruim 200 kinderen uit heel Zee land op de stoep. „Iedere schoolvakantie houden we zo'n dag. Elke keer met een ander thema", vertelt Martha. „Al leen in de zomervakantie niet. Dan zijn er teveel toeristen. We krijgen namelijk geld van de provincie om dit soort dingen te kunnen doen. En we vinden dat dus de Zeeuwse kinderen ervan moeten kunnen profite ren". Idee Het idee om zo'n dag te houden komt van Wim Phaff. „Er was wel een landelijke museum dag", vertelt hij, „maar alle leuke dingen gebeurden in de Randstad. Hier was eigenlijk niks. Toen zijn we zelf maar aan de slag gegaan". „Het doel is vooral om kinderen wat dichter bij de natuur te brengen", zegt Martha. „Ei\om ze te laten zien dat je heel veel kunt doen met heel gewone dingen. Dat je niet altijd naar een winkel hoeft te stappen voor iets leuks". Er is volgende week weer heel wat te doen: Je kunt gaan 'Speuren naar sporen' (zoek- spel). Er is 'Kijk, voel, ruik....' 'Even buiten kijken' (in het bos) en je kunt allerlei leuke dingen maken bij 'Plezier met de herfst'. Boekje Speciaal voor deze dag is een leuk boekje gemaakt, dat ieder een die meedoet krijgt. Behalve de opdrachten staat er een hoop informatie in. Bijvoor beeld hoe je een boom kunt meten, over het dierenleven in een eikeboom en hoe je zelf inkt kunt maken. Ook is er een kwartet gemaakt, dat voor een rijksdaalder te koop is. Deelname aan de mu seumdag kost 3,-. Intussen zijn de voorbereidin gen voor de volgende jeugdmu seumdag alweer in volle gang. „Dan is het thema winterrust", verklapt Martha tot slot. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 2