VTTTT Strandbezoekers worden weer slordiger De meeste badmeesters doen hun werk prima T Ullj Hoe vuiler de grond, hoe minder wormen Actie Greenpeace tegen gifschip Tellen Een zwembad is eigenlijk één grote badkuip. Heb je dat zo wel eens bekeken? Met z'n allen in bad. Maar wordt dat water dan niet smerig? Al die zweterige lijven. Soms plast er wel eens iemand in dat zwemwater. Hoe maak je dat nu allemaal schoon? Deze vraag stelden we aan de heer Peters uit Terneuzen. Hij werkt bij de Watermaatschap pij Zuid-West-Nederland (W.M.Z.). Dit bedrijf bekijkt el ke maand het zwemwater in al le Zeeuwse zwembaden. De heer Peters: „De meeste badmeesters gebruiken chloor. Ik denk dat jullie dat thuis ook gebruiken. Bleekwater zeggen ze dan. Chloor maakt het water schoon. Zo gaan alle bacteriën dood". Bacteriën zijn hele kleine beest jes. Je kunt ze met het blote oog niet eens zien. Die bacteriën kunnen mensen ziek maken. Ze komen in het water via de lucht of de mensen zelf. Ze zitten op je huid en in je haar. En vooral in dat stiekeme plasje dat ont snapte. Controle ..Wij controleren of er bacteriën in het water zitten. Meestal niet. De meeste badmeesters doen hun werk prima", vindt hij. In het zwembad Onderdak in Zierikzee gebruiken ze geen chloor. Daar doen ze ozon in het water. Ozon is een soort gas. Met be hulp van elektriciteit komt het in het water. Heel ingewikkeld. Maar het is wel veilig. Het voor deel is dat je het niet ruikt. Je krijgt er ook geen rode ogen van zoals soms bij chloor. „Onderdak is één van de schoonste baden van Zeeland", vindt de heer Peters. In Terneuzen gebruiken ze nu ook ozon in het binnenbad. Het is wel iets duurder. De heer Dijkstra van zwembad Onder dak: „Het kost een dubbeltje per zwemmer meer". In Amerika hebben ze iets leuks bedacht. Een geheimzin nige vloeistof. Dat spul doen ze in het water. Je ziet er niks van. Maar als je stiekem in het water piest wordt je plasje rood. Je schrikt je rot natuurlijk. En de 'vervuiler' wordt snel gevon den. Vorige week maandag hebben leden van de milieugroep 'Greenpeace' geprobeerd het Belgische gifschip 'Falco' tegen te houden. Toen het schip op weg was om gif te lozen in de Noordzee zijn vier actievoerders aan boord, geklommen. Door zich vast te binden aan de afvalpijpen wilden zij het lozen van giftige zuren onmogelijk maken. De rijkspolitie heeft drie vrouwen en een man losgemaakt en aan boord gehesen. Daarna is de 'Falco' rustig weer richting Noordzee vertrokken. De hele actie verliep erg rustig. Kan drinkwater in een waterland als het onze een probleem zijn? Water genoeg, zou je zo denken. Maar om goed drinkwater te maken heb je zoet water nodig. Van al het water in de wereld is maar een klein deel (0,04 zoet. Op je rivieren zul je dus heel zuinig moeten zijn. Volgens de Stichting 'Reinwater' is er iets behoorlijk mis met die rivie ren. Zo krijgt de Rijn elke dag aller lei soorten gif te verwerken. Fabrie ken moeten immers van hun afval water af! Nog maar weinig mensen voelen dan ook voor een frisse duik in de rivier. Ze kijken wel uit! Wie zwemt er nu nog in de 'grootste riool van Europa?' Gif derlandse bedrijven doen daar later nog eens een stevige portie bij. Milieugroepen, maar ook regerin gen vinden dat het zo niet langer kan. Fabrieken moeten zuiverings installaties bouwen. Toch gebeurt dat nog haast nergens. De Stichting Reinwater zegt dat het heel goed mogelijk is om afvalwater weer op nieuw te gebruiken (recycling heet dat). De groep wil echter nü al wat doen. Daarom varen vrijwilligers met een meetschip de Rijn af. Ze nemen proeven met water, dat bij afvalpij pen wordt afgetapt. Wanneer er verboden stoffen wor den gevonden, dan worden de! schuldige bedrijven aangeklaagd bij het 'Internationaal Water Tribu naal'. Dat is een soort water-recht bank, die door 11 milieugroepen werd bedacht. (Daarbij horen ook 'Reinwater' en 'Greenpeace'). Van 3 tot 8 oktober zal in Rotter dam een internationale jury de klachten bekijken. Het is de bedoe ling dat de grote vervuilers bang zullen zijn om hun goede naam te verliezen. Dan zullen ze misschien sneller zoeken naar een oplossing om de rivieren weer schoon te krij gen. De binnenvisserij stelt niet veel meer voor. Wel wordt het water nog gebruikt als vaarwater, industrie water, koelwater, rioolwater, was water en... drinkwater dus. Het is erg moeilijk en kostbaar om van het sterk vervuilde water goed drinkwater te maken. En dan zijn de meeste giftige stoffen ook nog het moeilijkst te verwijderen! Voordat de Rijn ons land bereikt, is er al heel wat rommel geloosd. Ne- gedicht gedicht gedicht gedicht gedicht Hoe verder?Hoe kan ik nu ooit hier kinderen krijgen terwijl de mensen van nu naar vernietiging neigen. Ze vernietigen zichzelf met gif in de grond en kerncentrales waar je eerst bossen vond. Waarom doen ze dat toch? Kortzichtigheid misschien? Maar 'k zou m'n kinderen zo graag nog natuur laten zien... Marina van den Boog aart 's Morgens om half zeven naar het strand. Wie dóet dat nu? Dat doet de heer Roegiest van de strandopruiming. Werkmeester Roegiest maakt het strand schoon, samen met nog acht mensen van de Dethon. Dat is een bedrijf uit Oostburg. Om half zeven beginnen ze met hun opruimings- werk bij het Zwin aan de Belgische grens. De heer Roegiest: „We beginnen zo vroeg mogelijk omdat het dan nog lekker stil is. Niemand heeft dan last van ons. Een grote legertruck is onze vuilniswagen. We lopen 's zo mers elke dag ongeveer 16 km strand af. Tussen twee èn drie uur zijn we dan in Breskens, het eind punt". Is het lastig werk? ,?Op elke 40 meter hangt een vuil niszak. Als alle mensen hun troep daarin zouden doen was het niet lastig. Het moeilijkste is het rapen van los vuil over het hele strand". Kunstgebit Wat vindt u van de strandbezoe kers? „Het leek steeds beter te gaan. Steeds minder troep naast de zak. Maar deze zomer was het weer slecht". Wat vindt u dan zoal? „Gewoon, rotzooi. Gevaarlijke din gen zoals glas. Soms raakt iemand van ons gewond door zo'n scherf. Ook wel gekke dingen. Kunstgebit ten en zo. En akelige dingen zoals een aangespoeld dood dier". En wat doet u met zo'n kunstge bit? „Dat soort dingen brengen we naai de strandpost. Dat doen we ook met sleutels, brillen en horloges". Geen olie Hoe zit het met de vervuiling door schepen? „Dat viel nogal mee dit jaar. Soms een leeg vat of wat balken. Geluk kig bijna geen olie deze zomer". Vindt u het leuk werk? „Ik ben een echte strandliefhebber. Een schoon strand vind ik belang rijk. Zelf gooi ik nooit troep in het zand". Belangrijk werk dus. En ook zwaar werk. In de hitte 16 km door het mulle zand sjokken. Elke dag grote schoonmaak voor de toeristen. „Ik hoop dat de mensen die vuilnis zakken eens gaan gebruiken, en schoner worden op hun strand", be sluit de heer Roegiest. Ruim een maand geleden wer den de resultaten van een on derzoek naar bodemverontrei niging bekendgemaakt. Het on derzoek was gedaan door het ministerie voor volksgezond heid en milieuhygiëne. De resultaten waren eigenlijk heel verrassend: met regenwor men kun je uitstekend meten of grond schadelijke stoffen bevat of niet. De bodem is het bovenste stuk je van de aarde waarop wij le ven. Uit de bodem halen wij on der andere voedsel, water en delfstoffen. Hoe vruchtbaarder en schoner de grond, hoe beter dat voor ons is. Om te weten te komen wat er met het leven in de bo dem gebeurt, als de grond erg vervuild is, werd in 1978 een on derzoek gestart. Wormen Al gauw bleek dat regenwor men ideale proefdieren zijn. Het zijn er veel: miljarden. (In elke hectare grasland zitten wel zo'n twee ton regenwormen!). Ze doen heel nuttig werk: ze zorgen er bij voorbeeld door het graven van gangen voor, dat de grond los blijft. En dat het te veel aan water kan wegzakken. Of dat de grond juist vochtig blijft en genoeg zuurstof krijgt. En wat heel belangrijk is: wor men vermengen de stoffen in de grond waardoor de bodem vruchtbaar wordt. Bovendien kruipen ze door de hele bodem. Als er vuil in de grond zit, komt dat ook in de worm terecht. Daardoor kun je vrij nauwkeu rig meten hoe verontreinigd de grond is. Hoe vuiler de grond, hoe minder wormen." Of zoals dr. ir. Wei-chun Ma. de leider van het onderzoek zegt: ,,Door eenvoudig regenwormen te tellen kan worden vastge steld of de bodem teveel scha delijke stoffen bevat". Voedselketen Uiteindelijk kunnen we van de wormen leren hoe we zelf op moeten passen. Wormen wor den gegeten door spitsmuizen én dassen. Ook die dieren wor den weer gegeten, en zo door. "Als we niet oppassen, vergifti gen we op den duur onszelf. Want uiteindelijk maken wij ook deel uit van die zelfde voed selketen. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en' Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 2