(Nog) meer televisie Ziekte kost vele vogels en vissen het leven Mossel erg in trek KORT BOTULISME BEDRIJVEN BRENGEN ABONNEE-TV Krokodil Blijf Geur Kous Middelburger kweekte Toco Toekan LELYSTAD Deze zomer zijn er weer veel vissen en watervogels het slachtoffer van het botulisme, een be smettelijke ziekte, gewor den. De dodelijke infectie ziekte heeft dit jaar al dui zenden slachtoffers het le ven gekost. De heer J. Haagsma van het Cen traal Diergeneeskundig Instituut in Lelystad denkt dat het aantal wel kan oplopen tot 60.000 stuks. Dat zou dan net zoveel zijn als in het jaar 1976. Ook in dat jaar was de zomer lang en warm. En in verwarmd water vespreiden de bacterie zich extra snel. Vooral watervogels die in het be smette water hun voedsel zoeken worden het slachtoffer. Bestrijden Op veschillende manieren probeert men het botulisme tegen te gaan, om zoveel mogelijk vogels van een zekere dood te redden. Zo is de rijksdienst van de IJssel- meerpolders bezig een groot gebied van de Oostvaardersplassen droog te leggen. Want zonder water kan de ziekte niet vespreid worden. In het bufferbekken bij de Sint- Philipsdam bij Sint-Philipsland heeft de Deltadienst het tegenover gestelde gedaan. De waterstand is daar verhoogd. Ook met deze methode probeert men de vogels weg te houden. Want als het water te hoog staat, gaan de watervogels op -een andere plaats voedsel zoeken. Inenten zou een derde manier zijn om de dieren te beschermen. Maar dit is met vogels en vissen onmoge lijk. Kampement opgegraven In de Limburgse gemeente Schinnen hebben archeologen een kampe ment uit de prehistorie opgegraven. Het is de eerste kampeerplaats uit de Late Ijstijd die ooit in ons land is gevonden. De tent is ongeveer 10.000 jaar voor Christus door jagers achtergelaten. Het doek van rendierhuid van de wigwam-achtige tent is in de loop van de eeuwen vergaan. Maar stukken vuursteen, houtskool en verfstof zijn bewaard gebleven. Katapult verboden Vanaf 1 oktober van dit jaar is het gebruik van gevaarlijke katapulten straf baar. Het is zelfs verboden om een katapult te maken, te verkopen of in de kast te hebben liggen. Dat de katapult een gevaarlijk wa pen kan zijn, is wel gebleken uit de vele ongelukken die er almee ge beurden. Afgeschoten projectielen hebben al heel wat mensen ernstig verwond. DEN HAAG Als het aan de regering ligt, heeft Ne derland volgend jaar abon neetelevisie (betaal-t.v.). Ie dereen die dat wil kan zich dan abonneren op een tele visieprogramma. Abonnee-televisie zal volop keuze bieden èn er zal een groot deel van de dag uitgezonden worden. Ook is het mogelijk dat men een abonnement neemt op een speciaal soort programma: sport of muziek bijvoorbeeld. Daarnaast kunnen de mensen ge woon blijven kijken naar de pro gramma's van de bestaande omroe pen. Kabeltelevisie Het plan van de regering is nogal bijzonder. In ons land mogen alleen omroepen uitzenden. Maar nu kun nen ook bedrijven dat gaan doen. Die wilden dat al veel langer. Maar ze werden steeds uit de ether gehou den, omdat er geen plaats was. Dat veranderde toen er ruim 10 jaar geleden kabeltelevisie kwam. In het begin was de kabel alleen een soort superantenne waarmee men buiten landse zenders beter op het scherm kon krijgen. Maar al gauw bleek dat het ook mogelijk was het aantal zenders uit te breiden. Geld verdienen Een gedeelte van deze nieuwe zen ders zal volgens de plannen van de regering aan bedrijven gegeven worden die met televisie geld willen verdienen. Hun programma's zijn dan ook alleen te ontvangen ais men er voor betaald heeft. Een abonnement heeft dus. De prijs daarvan ligt waarschijnlijk tussen de dertig en veertig gulden per maand. Voor dat bedrag wordt het televisietoestel thuis aangeslo ten op de centrale van het bedrijf dat het programma uitzendt. Computer Als men alleen een bepaald soort programma wil ontvangen, houdt een computer bij hoe vaak men gekeken heeft. Aan het eind van de maand vertelt een soort taximeter dan hoe hoog de rekening is. Of het plan van de regering door gaat is nog niet zeker. De Tweede Kamer moet er eerst nog over ver gaderen. Nu al is gebleken dat niet alle politieke partijen even tevreden zijn. Ook de omroepen in Hilversum hebben nogal wat bezwaren. Zij zijn bang dat ze het tegen abonneetele visie zullen moeten afleggen. YERSEKE - De mossel wordt steeds populairder in Nederland. Tot deze uitspraak komt het pro- duktschap voor vis en visproduk- ten in Bergen op Zoom. Dit blijkt ook wel uit de bezoekers aantallen van de mosselfeesten die op verschillende plaatsen werden gehouden. In Yerseke deden onge veer 35.000 bezoekers zich tegoed aan 8.000 kilogram mosselen. Tijdens het mosselfeest van Sluis werden zelfs 10.000 kilo mosselen verorberd. In Sluis werd ook de nieuwste Ne derlandse snack verkocht: het mos selbroodje. Het mosselbroodje is be dacht door restauranthouder Rudy Geysels en jakker Jacques van de Linde. Het broodje is ongeveer rond en gevuld met mosselen, ui, papri ka, champignons, mosselkruiden, peper en zout. „We verwachtten een verkoop van zo'n 3000 stuks, maar het werden er ruim 5000", zegt Rudy Geysels. Het broodje viel ook erg in de smaak bij onze Zuiderburen. De Belgen zijn echte mosselliefheb bers. Vanuit Yerseke is vanaf het begin van het seizoen al ongeveer 65.000 mosselton naar België ge gaan (1 mosselton is 100 kilo). Voor Nederlands gebruik werd maar ongeveer 15.000 ton verkocht. De kwaliteit van de mosselen is goed. Ze zijn iets kleiner dan vorig jaar, maar 1982 was een absoluut topjaar. Waar de iets kleinere aanvoer aan ligt is niet duidelijk. In ieder geval speelt het weer hierbij een rol. Het zal je maar gebeuren. Je bent lekker met je vriendjes in een beekje aan het poedelen, zie je opeens een krokodil. Dit overkwam enkele kinderen in West-Duitsland. De 80 centimeter lange bijtende brilkaaiman ivas 'ontsnapt uit zijn bassin. De eigenaar was snel gevon den. Kort geleden nog nam zijn hoefijzerringslang 'de benen'. „Blijf en pas op", moet de Rot terdammer M. tegen zijn hond hebben gezegd. M. besloot even te gaan zwem men en liet zijn polstasje met daarin 9000 gulden onder de hoede van de hond. Toen hij na een verfrissende duik terugkwam was de hond nog op dezelfde plaats. Het polstasje met het geld ivas ech ter verdwenen. Binnenkort zijn er plastic bloe men en planten te koop die naar echte bloemen en planten ruiken. Dit is de nieuwste vondst van Enka. Daar zal het niet bij blijven. Enka heeft nog meer geurige ideetjes. Zo kunnen plastic vuilniszak ken een geurtje krijgen dat honden en katten op een af stand houdt. Een geurige kunststoffen omheining houdt vraatzuchtige konijnen buiten de tuin. Vacuüm verpakte levensmid delen kunnen ruiken naar wat in de verpakking zit. Dan hoef je dus niet meer op het etiket te kijken, even snuffelen is ge noeg. Nog een geurig nieuwtje. In China worden geparfumeerde kousen verkocht. Volgens de makers zijn de kou sen zacht, elastisch, doorzichtig en houden ze minstens tien wasbeurten hun geur. cartoon cartoon Wouter Apner 12 jaar Middelburg De amateur-vogelkweker Piet van Damme uit Middelburg leverde een unieke prestatie. Hij slaagde er in een Toco Toekan te kweken. Het is het eerste jong van deze Zuidamerikaanse vogel dat ooit in Nederland werd grootgebracht. De 'kleine' Toco Toekan is inmiddels drie maanden oud. Op de foto: moederen kind in de .als volière ingerichte serre van de Middelburger.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1