Gelijk al met de bibbers in je lijf Kusjes, bloemen en een kast vol met prijzen Kralen maken DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Kabeljauw H JFUGDRENNER JOHNNY VAN CADZAND EVEN PUZZELEN DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 varia Deze keer een visrecept. Hoe kan het ook anders, in een land waar vis zo'n belangrijke rol speelt. Je hebt nodig: - kabeljauwfilet (net zoveel stukken als er mensen zijn) - een ui - een goudrenet (appel) - 2 theelepels kerrie - een bouillonblokje - een flinke eetlepel bloem - eventueel citroensap. Ui in kleine stukjes snijden en in wat boter fruiten bakken tot het bruin ziet). Doe daar de appel in schijven bij. Dan de kerrie er in en goed roeren. Even laten bakken en een half kopje water toevoegen. In het mengsel de vis leggen en onge veer 15 minuten zachtjes laten koken. De vis eruit scheppen. Voor zichtig, zodat de stukken niet kapot gaan. Leg ze in een schaal. Roer de bloem met een klein beetje water glad, zonder klon-, tjes. Dit papje al roerend door de saus mengen. Ook het bouil lonblokje in de saus oplossen en eventueel wat citroensap er aan toevoegen. Even doorko ken en saus over vis gieten. Eet er aardappelpuree en een salade bij, bijvoorbeeld van ge raspte wortelen of tomaten. Eet smakelijk! Tijdens het spookuur als alle men sen slapen, ligt Sofie klaarwakker in bed. Ze heeft last van de maan die op haar gezicht schijnt. Ze wil het gordijn dicht doen, maar ziet dan wat nog nooit eerder ie-, mand gezien heeft: een heel lang en heel zwart en heel dun wezen. Met een dunne trompet en een grote koffer sluipt het door de straat. Verstijfd van schrik ziet Sofie dat het haar kant uitkomt. Gillend vliegt ze onder de dekens. Het bloed stolt in haar aderen tot ijs als ze even later een reuzenhand met ble ke vingers door haar raam naar binnen ziet glijden. Met deken en al wordt ze van haar bed getild en door het raam naar buiten gedra gen. Eng? Ja, nou en of. Al op de eerste bladzijde van het nieuwste boek van Roald Dahl zit je met de bib bers in je lijf. Als je van zijn boeken houdt (De Reuzenperzik, Sjakie en de Chocoladefabriek, De Griezels, Joris en de Toverdrank...) mag je De GVR, zo heet het, niet ongelezen laten! Lobbes Gelukkig voor Sofie betekent GVR Grote Vriendelijke Reus. Hij is de enige aardige en 'lobbessige' reus in Reuzenland. Alle andere zijn ware monsters die mensbaksels 'verruk- kelekukkelijk' vinden. Hun namen alleen zijn al genoeg: De Mensen mepper, de Kinderkauwer, de Meis jesstamper, de Schrokschranzer... Elke nacht gaan ze op zoek naar smakelijke kinderen. De GVR niet. Die eet 'snoskommers', een 'vreselij ke akkiebakkie rotgroente'. De GVR verschilt nog meer van zijn medereuzen. Hij bezorgt kinderen hun dromen. Als Sofie dat hoort bedenkt ze een plannetje dat aan de schranspartijen een einde maakt. Daarvoor heeft ze wel de hulp van de GVR en de koningin van Enge land nodig. Nou -en dat spreekt- die willen wat graag meewerken. De afloop van het verhaal is te aardig om hier te verklappen. Gauw zelf lezen dus. Spijt zul je er niet van hebben, want behalve griezelen kun je met De GVR ook heerlijk lachen. Om de manier van praten van de GVR bijvoorbeeld. Heb je wel eens naar Koot en Bie mogen kijken? Nou, zo ongeveer. Kostelijke woor den en zinnen. En dan hebben we het nog niet eens over de juweeltjes van tekeningen gehad waar het boek vol mee zit. Roald Dahl: De GVR met illustraties van Quentin Blake. Uitg. De Fontein te Baam. Prijs 7 22,50. De geschiedenis van kralenversie- ringen is zo oud als die van de mens zelf. De_ oermens maakte al kralen- kettingén van steentjes, botjes en schelpen. Tegenwoordig kun je kralen in alle soorten, maten en kleuren kopen, maar zelf maken is leuker en veel origineler. Papieren kralen. Kun je maken van tekenpapier, behangselpapier uit stalenboeken of oude tijdschriften. Knip lange repen van ongeveer der tig centimeter lang en een tot twee centimeter breed. Om kralen van verschillende diktes en lengtes te krijgen, moetje de stroken langer of breder maken. Smeer het papier dun in met behan gersplaksel en rol de strook om een breinaald op. Plak vooral het uitein de goed vast. Schuif de kraal voor zichtig van de breinaald en leg hem te drogen. Daarna kun je de droge kralen vernissen. Een bollere kraal maak je zo: knip een strook die steeds breder wordt uit het papier en begin vanaf de breedste kant te rollen. De kraal is dan aan beide uiteinden vrij dun en wordt naar het midden steeds dik ker. Op dezelfde manier kun je kralen van stof maken. Neem hiervoor een katoenen lap. Irï plaats van knippen kun je het katoen scheuren. De rafelige zijkanten staan juist grap pig. Met een mengsel van meel en zout kun je niet-eetbare deegkralen ma ken. Meng een kopje meel met een half kopje zout. Voeg zoveel water toe tot het deeg stijf wordt. Boetseer de kralen in allerlei vor men. Versier ze met behulp van een cocktailprikker. Zet de kralen rechtop op een bakblik en bak ze 2 uur in een niet voorverwarmde oven op de laagste ovenstand. Ook deze kralen kun je weer verven en of vernissen. Gewassen en in de zon gedroogde meloenpitten zijn ook erg mooi. Geurige kralen maak je van kruid nagelen. Eerst in water laten weken, dan rijgen en weer laten drogen. Tja... en wat doe je dan met al die kralen. Je kunt er een kralengor dijn, wandversiering, ceintuur of feestslinger of... ketting van maken. Johnny van Cadzand heeft er weer een beker bij. Rechts wethouder H. de Mul van Axel die bij de prijsuitreiking van de 'Jeugdtoer '83' aanwezig was. In de huiskamer van de familie Van Cadzand in Westdorpe staat een grote kast, barstensvol bekers, medailles en andere prijzen. Het is duidelijk: hier is een rappe sportman aan het werk geweest. Vorige maand nog won jeugdrenner Johnny van Cadzand (want over hem gaat het) tijdens de eerste dag van de Zeeuws-Vlaamse jeugdtoer de eerste prijs bij de elfjarigen. Johnny traint al drie jaar serieus bij de Wielervereniging Zeeuws-Vlaan- deren. 'Daar leren ze je eerst stuur- vast worden en in groepjes rijden. Maar sprintjes vond ik meteen het leukste. Ik train vier keer per week een uur', vertelt hij. 'Behalve bij slecht weer, maar dan trap ik wel een stukje op de rollers'. In het gezin is wielrennen een be langrijk onderwerp. Vader Rinus is jeugdleider bij de vereniging en fietst zelf als 'liefhebber'. Als John ny een koers moet rijden, ergens in Brabant of Limburg, gaat het hele gezin mee. 'Soms gaan we ook naar België. Daar hebben ze tenminste hellingen', lacht Johnny. 'Eerst vond ik het wel moeilijk om boven te komen. Als je nog geen vijftien bent mag je nog niet met versnellingen rijden. Dat zijn de regels. Maar nu vind ik zo'n par koers wel leuk. Als we met vakantie naar Luxemburg gaan, gaat de fiets mee. Dan kan ik weer een paar bergjes doen'. Nog nooit is hij met tegenzin op de fiets gestapt. Het is dan ook zijn grootste wens om later beroeps te worden. 'Maar eerst ga ik leren voor bankwerker', zegt hij, 'want je weet natuurlijk nooit of je zo goed zult blijven'. Geen friet Zijn zakgeld gaat helemaal op aan onderdelen voor de fiets, die hij na elke koers een onderhoudsbeurt geeft. Maar ook zijn eigen conditie wordt in de gaten gehouden. Voor een wedstrijd geen friet mét! Dan komt er biefstuk op tafel. Bij de start van elke wedstrijd staat hij te trillen op zijn benen. Maar als het sein is gegeven is daar niets meer van te merken. De indrukwekkende plakboeken vol foto's van bloemen, kusjes en erepodia doen denken aan een ech te carrière. Maar Johnny haalt zijn schouders op: 'Ik zal wel zien'. Een puzzel voor schakers: een paar- desprongpuzzel. Begin bij het balletje. Welk woord vind je dan? (Ingezonden door Monika Melis en Liezette Kaïlemein uit Koudeker- ke). OCH IKEPWAE PASS Et/P WERREK VEUR'M GEVOÏÏDEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 3