f DU1LKJCj1> MxUtllit// Een verhaal rond een lege akker 'Werk is mijn hobby' Een aardappel moet heel wat kunnen Varkens pesterij BE Rampjaar Ideaal Spuiten achtergrond DINSDAG 23 AUGUSTUS 1983 gedicht gedicht gedicht gedicht gedicht Thema BOEREN deze keer, de hele redactie met ideeën in de weer: - „Zijn er stomme boeren, of zijn ze er niet? Een 'echte' boer. Iets over bio-industrie. Iemand zegt: Groene School, project 'De boer op' of we zoeken iemand die kampeert bij de boer op. Een ander kent iemand die geiten fokt en het schijnt dat met aardappels wordt 'gegokt'. De vraag hoe een boer steeds bij kan blijven. Een heel klein boertje tegenover de grote bedrijven. Techniek, machines: steeds gewoner. Wat doet zo'n boer nou in de zomer?". 't Is moeilijk te kiezen uit zoveel spullen, we kunnen wel drie kranten vullen. Heel leuk, en toch... wat ik nou mis (misschien dat dat echt weer iets voor mij is). Gewóón: zo'n boertje na het eten. Hoe kun je dat nu toch vergeten? i Marina van den Boogaart Misschien ben je het door het stralende weer van de afgelo pen twee maanden al vergeten: zelden viel er zo veel regen als dit voorjaar. Vooral de boeren klaagden steen en been. Hun gewassen stonden op de velden te rotten. En wat nog geplant of gepoot moest worden, kon de grond niet in. De akkers waren veel te modderig voor de zware machi nes. Maar net op tijd sloeg het weer om. Gelukkig maar. Hoewel gelukkig? Na de regen, brak een lange periode van zon en droogte aan. Vele gewassen hadden gebrek aan water en groeiden minder groot dan nor maal. De opbrengst zal voor een aantal produkten dan ook een stuk lager uitvallen dan voorgaande jaren. Dat geldt onder meer voor de aardappelen. Omdat de oogst kleiner is, stijgt ook de prijs. Een kilo aardappelen is nu flink duurder" dan vorig jaar. En aardappelen vormen een be langrijk deel van onze voeding. Een rampjaar op landbouwge bied is het dit jaar gelukkig niet geworden. Toch is het iedere keer maar weer afwachten wat het weer doet. Daarom proberen boeren aJ heel lang aardappelen te telen die weinig problemen geven Ea daarbij hebben ze sinds eew\ aantal jaren hulp gekregen van de wetenschap. Dat scheelt een heel stuk. Boeren moeten minstens een jaar wachten voor ze weten of een nieuwe plant beter is dan een andere. In reageerbuisjes gaat dat heel wat vlugger. Maar of de ideale aardappel ooit ge vonden wordt? In ieder geval niet gemakkelijk. Ga maar na. Hij moet tegen regen kunnen, maar ook tegen droogte. De knollen mogen niet te diep in de grond groeien en het moeten er veel en vooral grote zijn. Na het rooien moeten ze lang bewaard kunnen blijven. Ze moeten tegen een stootje kun nen, gemakkelijk koken en te gelijkertijd lekkere frites geven. En -je zou het haast vergeten- ze moeten ook nog lekker sma ken. Interessant is dan ook dat pas geleden expedities in Zuid- Amerika op zoek zijn geweest naar de oeraardappel. Mis schien is die van alle soorten nog het sterkst en het lekkerst Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres. Walstraat 56-60, 4381 EG VLissingen. Tel. (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Het benodigde bedrag aan LOSSE postzegels bijsluiten of afgeven aan de PZC-kantoren. 'Werken in de natuur is het mooiste wat er is', zegt boer Jan de Zwart. Hij woont en werkt in Oostburg samen met zijn vrouw Corrie, zijn zoon Awie (13) en zijn dochter Suzanne (11). De Zwart bewerkt 48 hectare land. Op 5 hectare daarvan gebruikt hij geen kunstmest en spuit hij geen gif. De Zwart is daar een tegenstander van. Toch maakt hijzelf op de rest van zijn land wel gebruik van kunstmest en gif, 'maar zo wei nig mogelijk'. De Oostburgse boer vindt dat zelf eigenlijk ook een beetje raar, maar hij legt uit: „Die andere 43 hectare heb ik nodig om van te leven. An ders zou ik geen boer meer kunnen zijn". Toen De Zwart acht jaar was, hield hij al van de natuur, voor al van vogels. „Door de kunst mest en door het vergif zijn in Zeeland veel uilèn en andere roofvogels verdwenen. Dat vind ik heel erg. Een boer moet eigenlijk een van de beste na tuurbeschermers zijn", vindt hij. Kunstmest -die witte korrels- wordt gemaakt van onder meer aardolie en aardgas. Er is veel energie nodig voor het maken van die 'namaak poep'. Met die kunstmest kun je planten snel ler laten groeien. Maar volgens De Zwart zijn die planten dan 'wateriger' en wor den ze sneller ziek. En dan moet je vergif spuiten om ze gezond te houden. „Dat vergif ligt dan later lekker op je bordje groente", zegt hij. Boeren zonder gebruik te ma ken van kunstmest of gif heet eigenlijk 'biologisch-dynami- sche landbouw'. Het is wel een bewerkelijke bezigheid. De Zwart: "Die natuurlijke landbouw is nogal moeilyk. Je moet er heel hard voor werken. Al het onkruid moet je met de hand trekken. Gelukkig helpt Awie wel eens. Die 5 hectare is er net niet te groot voor". Die lap van 5 hectare staat vol met kruiden, groenten en graanprodukten. In de schuur is het winkeltje van Corrie. Mensen uit Oostburg kunnen daar gezonde en lekkere groen te kopen. Ook verkoopt hij veel spullen door aan winkels die alleen echter natuurlijke pro dukten verkopen (reformwin kels). De Zwart is trots op zyn pro dukten. Hij vertelt: „Ik had hier een vergadering van een groep mensen. Mijn vrouw moest weg en had een schaaltje radijsjes in de keuken gezet. Die zouden we 's avonds eten als een soort borrelnootjes. Toen ze op tafel kwamen brandde haast ieder een zijn mond. Ze vonden ze zo pittig, dat ze er van schrokken. Ze waren alleen die flauwe ra dijsjes uit de supermarkt ge wend". De Zwart zijn dag is goed ge vuld: „Veel vrije tijd heb ik niet. Ik werk van zonsopkomst tot zonsondergang. In de schuur hangt geen bel die zegt dat het tijd is". Maar de 'natuurlijke' landbou wer heeft er geen moeite mee: „Myn werk is mijn hobby". Wie geeft er nu iets om varkens. Nou, de dierenbescherming wel. Sa men met de stichting Lekker Dier zijn ze aan een actie begonnen: 'Ontketen de fokzeug'. Een fokzeug is een moedervarken. Ze moet voor zoveel mogelijk big getjes zorgen. In Nederland zijn meer dan 1 miljoen fokzeugen. Ze 'leven' in kale, donkere, betonnen hokken. Met een riem om het li chaam en vastgeketend aan de vloer met een ketting van 50 cm. Soms doodt de moeder haar jong in paniek. Of ze verwonden zichzelf aan de ijzeren stangen. Geen vrij heid, licht of stro. Dit moet verande ren vinden de actievoerders. De Zuidelijke Landbouw Maat schappij (ZLM) heeft het scholen project 'De boer op' afgesloten. Tij dens dit project werden de kinderen op de hoogte gebracht van het boerenbedrijf. Het project, dat de ZLM samen met de RPCZ (Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland) uitvoerde, heeft vier jaar geduurd. Het is een groot succes geworden. Veel scholen uit Zeeland en West- Brabant hebben één of meer keren meegedaan. In totaal gingen meer dan tiendui zend kinderen de boer op. De ZLM stuurt geen inschrijfformulieren voor het project meer naar de scho len. Ze blijven wel afspraken maken tussen boerenbedrijven en scholen die mee willen doen. Lege akker „Het verhaal van de boer begint en eindigt met een lege akker", vertelt Jos Elsgeest van het RPCZ, „Wat daar tussen allemaal gebeurt bele ven de kinderen tijdens het pro ject". Er zijn boekjes en lesbrieven bü 'De boer op', maar het leukst zijn de bezoekjes aan de boerderij. Vooraf komt de boer of boerin naar school om al iets over het bedrijf te vertel len en te zien wat de kinderen al gedaan hebben op school. Doen „Het is de bedoeling dat de kinde ren er iets van opsteken, maar voor al ook dat ze iets doen", zegt Jos Elsgeest, „Dat kan het maken van een jaarkalender zijn, een schoolak- kertje aanleggen of de geschiedenis van de boerderij uitpluizen". Het project duurt één jaar. Sommi ge boeren en scholen vonden 'De boer op' zo leuk, dat ze elkaar nog regelmatig bezoeken. „Wist je dat er in Nederland meer varkens zijn dan mensen?" vraagt J. Masclee, akkerbouwer in Cad- zand. „Zeeuwse boeren krijgen hun mest van mestbanken in Brabant. Daar zijn veel varkensfokkerijen. Maar we kunnen niet alles gebrui ken. Dat is niet goed voor de grond." Boer Masclee vertelt graag over zijn werk. Hij heeft het vak al jong geleerd van zijn vader. Na de HBS koos hij voor een studie aan de Hogere Landbouw School. „Dat is een opleiding waarmee je alle kan ten op kunt. Het enige dat je niet leert is muziek en sterrenkunde," lacht hij. „Voor de veeteelt is er een Zuivel- school in Bolsward en voor de tuin bouw kun je in Roermond terecht. Veel afgestudeerden van deze scho len komen nog snel aan de slag. De landbouw is een van de belangrijk ste werkgevers in dit land. Denk maar eens aan de plantsoenen dienst, milieu-inspektie, zuivel- en suikerindustrie en handel." De 'Beerhoeve' -zo heet Masclees bedrijf- is een moderne onderne ming. Er wordt vooral tarwe ver bouwd. Het enige handwerk dat daar nog aan te pas komt is: wilde haver trekken, een werkje van een dag of zes. Vroeger was elk bedrijf nog ge mengd: paarden om te trekken, weilanden voor het voer, koeien „Een beetje eenzaam is mijn werk wel. Je collega's zie je alleen op de beurs. Dat was vroeger anders, maar spuiten is nu eenmaal goedko per dan wieden met een paar knech ten. Toch is het werk nooit eento nig. Elke dag, elk jaar is weer an ders." Er worden tegenwoordig proeven gedaan met maaidorsers die via laserstralen worden bestuurd. Ook maken computers het werk steeds lichter. Toch gelooft boer Masclee niet dat de akkerbouw daardoor echt zal veranderen. voor de melk en de mest. „Daar zou een gemiddeld gezin nu niet meer van kunnen leven," berekent hij. „Je kunt nu beter zo weinig moge lijk gewassen kiezen en dan: ver standig spuiten!" legt hij uit. „Ge lukkig zijn er goede en veilige mid delen. Ik spuit bijvoorbeeld de blad luis dood, maar het lieveheersbeest je, dat bladluizen eet, blijft leven." Masclee laat zijn indrukwekkende machines zien en noemt prijzen met veel nullen. De schuren lijken op reuzengarages. In de winter is hij dan ook meer technicus dan boer.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 2