Dertig km is genoeg Een blije 'geboorte' Gouden vondst in wrak KORT VOC-SCHIP krullebak in de klas Eerste pglers op Oosterscheldebodem ACTIES IN ZAAMSLAG EN HEINKENSZAND Namaak Bureau weg Geheim Kopje onder VLISSINGEN Vlak voor het einde van het duiksei- zoen hebben duikers een kist vol gouden en zilveren munten uit het wrak van 't Vliegent Hert' geborgen. Het schip van de handelsor ganisatie de Vereenigde Oostindische Compagnie was in 1735 tijdens zware storm voor de Walcherse kust vergaan. Het bergingsteam was voor het tweede seizoen bij het wrak aan het werk toen de kist gevonden werd. I Het was een geweldige vondst. Niet alleen omdat de schat veel geld zal opbrengen, maar ook omdat er nog nooit eerder een kist vol geld uit een wrak was gehaald. Zeekaart 4 Het leek wel een spannend boek. Een oude zeekaart waarop de plaats van het wrak stond aangegeven, moest de weg naar de schat wijzen. De Engelsman John Rose was er van overtuigd dat in en bij het wrak veel waardevolle spullen moesten zijn. Want het schip was zwaar beladen vanuit Vlissingen naar Oost-Indië vertrokken. En omdat daar een nieuwe lading zou worden gekocht, moest er veel geld aan boord zijn. John Rose stelde een bergingsploeg samen en in september 1981 werd het wrak gevonden. Gouden munten. Vorig jaar zomer haalden de duikers al verschillende voorwerpen naar boven. Deze zomer had de ploeg nog meer geluk. Het zicht onder water was beter en er kon door het mooie rustige weer meer worden gedoken. Zwaarden, flessen wijn, musketten en allerlei gebruiksvoorwerpen wer den naar boven gehaald. Als klap op de vuurpijl werd begin augustus de loodzware kist gevon den en moeizaam aan boord van het bergingsschip getakeld. Daar werd de kist voorzichtig opengemaakt. De 2.000 gouden munten zagen er nog als nieuw uit. De zilveren had den veel te lijden gehad van het zoute water. Nadat de munten zijn schoonge maakt zullen ze worden verkocht. Een deel van de vondsten is tot 11 september in het Stedelijk Museum van Vlissingen te bewonderen. Scholen die het afgelopen jaar de Krullebak in de klas haal den kunnen dit nummer nog op de gebruikelijke manier in him bezit krijgen. Hierna moet de Krullebak opnieuw besteld worden bij PZC, Vlissingen. Tel. 01184-15144, toestel 44. In het sluitgat 'Hammen' in de Oosterschelde zijn de eerste twee pijlers heel precies op de juiste plek op de bodem geplaatst. Er komen in totaal 66 pijlers te staan. Tussen deze pijlers zullen later de schuiven worden aangebracht, die bij zwaar weer de Oosterschelde van de zee moeten afsluiten. Duizenden mensen volgden het ingewikkelde karwei vol spanning. Maar de technici kunnen tevreden zijn: beide pijlers staan nu tot op de centimeter nauwkeurig op hun plaats. De speciale schepen 'Ostrea' en 'Macoma' hebben daarbij een belangrijke rol gespeeld. HEINKENSZAND Steeds vaker houden bewoners van drukke straten en buurten verkeersacties. In Zaamslag bestaat de actiegroep 'Zaamslag veilig'. De leden ervan voeren al enige tijd actie voor een betere bevei liging van het kruispunt Veerstraat. Enige weken terug viel daar op nieuw een verkeersslachtofffer. Een zesjarig jongetje werd geschept door een vrachtwagen. De actiegroep wil ook een ringweg om het dorp. Vrachtwagens en au tomobilisten op weg naar de veer pont hoeven dan niet meer dwars door het dorp te rijden. Dertig km Vorige week hielden de bewoners van de Stationsweg in Heinkens- zand een actie. Buurtbewoners deelden pamfletten uit aan passe rende automobilisten. Daarin werd hen gevraagd niet harder te rijden dan dertig kilometer per uur. Dat straat heeft geen trottoirs. Kin deren en huisdieren lopen dagelijks gevaar, omdat auto's soms met een snelheid van tachtig kilometer per uur langs de huizen scheuren. 'Vooral 's zomers is het erg druk', vertelt mevrouw Nuijen. 'Dat komt omdat veel mensen over deze weg naar het zwembad en de camping rijden. In de winter is het rustiger, maar juist in de zomermaanden spelen de kinderen graag buiten'. Controles Er wordt al vier jaar actie gevoerd. Verkeersdrempels kunnen in deze straat niet worden geplaatst, omdat de weg ook wordt gebruikt door tractoren. 'De verplichte dertig kilometer per uur is de grootste wens. Het is daarbij wel noodzakelijk dat er snel heidscontroles worden gehouden. Uiteindelijk mag er nu ook vijftig gereden worden, en is het meestal tachtig kilometer per uur', zegt me vrouw Nuijen. Ze heeft het idee dat de actie al geholpen heeft. Veel automobilisten doen het al wat kalmer aan op de Stationsweg. De gemeente Borsele heeft de zaak in onderzoek en zal de buurtbewo ners binnenkort berichten. OUWERKERK In Ouwerkerk (Schouwen-Duiveland) zijn vorige week vier kroonkraanvogels gebo ren. Dat gebeurde bij Harry en Paula Koster een die grote volière rondom hun huis hebben. „We zijn reuze blij met de kuikens", zegt Harry Koster. „Het is in Euro pa nog bijna niemand gelukt deze vogels in gevangenschap te fok ken". De geboorte van de kuikens was zo'n groot nieuws dat alle kranten er over geschreven hebben. Ook dè dierentuinen waren erg geïnteres seerd. Die wilden vooral graag we ten hoe de ouders en hun jongen verzorgd worden. „Want pas als je weet hoe je in het wild levende dieren tam kunt maken, heb je kans dat ze jongen krijgen", zegt Harry Koster. „We willen ons geheim daarom graag verklappen. Tenslot te zijn kroonkraamvogels prachtige dieren. Het zou zonde zijn als ze verdwijnen. Wat uitgestorven is, kun je nooit meer terugfokken. Weg is weg". De vier kuikens zijn uitgekomen in een broedmachine. Ze worden ge voerd met een pincet en krijgen zo wormen, insecten en garnalen te eten. Met grote spanning kijken Harry en Paula Koster nu uit naar de drie eieren die door de ouders zelf wor den uitgebroed. Ze hopen dat daar rond 6 september minstens één ei van zal uitkomen. Tony Riches uit Dawlish (Enge land) hoorde dat zijn zaak de tweede prijs in de wedstrijd voor de mooiste bloemversie- ring had gewonnen. Hij was heel verbaasd: alle bloemen in zijn zaak waren immers van plastic! De voorzitter van de jury schaamde zich rot en zei dat het een vergissing was. Een jury is toch niet altijd even Omdat haar eigen bureau werd verbouwd, zat de politie van Woudenberg tijdelijk in een om gebouwde vuilcontainer. Zat, want op een ochtend wat het hele bureau ineens verdwenen. Na flink zoeken bleek het ding helemaal in Renswoude te staan. Wie de grap uithaalde is onbe kend. Maar het moet wel een enorm karwei zijn geweest. Eigenlijk waren de politie agenten best blij. Want op een zomerse dag werd het wel 40 graden in de container. Er werd 's nachts opvallend weinig gedaan in die fabriek in Swindon (Engeland). Toevallig werd pas bij het schoonmaken van de kelder ontdekt hoe dat kwam: vier geheime slaapka mers met matrassen, dekens, lakens, kussen, schemerlam pen en wekkers. Al 23 jaar lang sliep daar regel matig de nachtploeg in plaats van te werken. Geen wonder dus... Waar eindigt Nederland en be gint België, en omgekeerd? In de monding van het Zwin (tussen Sluis en Knokke-Heist) is dat niet zo duidelijk. De paal die daar de grens aangeeft, verdwijnt af en toe geheel on der het zand. Men wil nu de loodzware gietij zeren paal op het droge plaat sen zodat de paal altijd goed te zien is. Voorlopig blijft de paal echter nog wel een tijdje 'kopje onder' gaan. cartoon cartoon Jolande de Schipper, Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1