'Laten we nu iets verstandigs doen' Te paard op balletschoenen c VOLTIGERIJDEN Radijskwark Spannend en anders: rooie harenspel AARDJE STAPPER: WIE BEN IK? DINSDAG 14 JUNI 1983 VaHÜ §1 Aardje Stapper heeft iets hondach tigs, vinden de mensen. Voor de honden heeft hij juist iets mense lijks. En alsof dit nog niet ingewik keld genoeg is: zaagvissen vinden dat hij iets van een nachtegaal heeft en katten vinden hem 'vissig'. Geen wonder dus dat Aardje op zoek gaat naar een verstandig per soon. Die moet hem antwoord ge ven op zijn vraag: 'wie ben ik?' Of hij dat antwoord ook krijgt, kun je lezen in 'De avonturen van Aard je Stapper'. Het werd geschreven door Stefan Thermerson. Zijn vrouw Franciszka maakte er de (typische) tekeningen bij. Het is een kostelijk boekje waarin Aardje tal van merkwaardige we zens ontmoet'. Zoals Kapitein Meta- pherein bijvoorbeeld. Om zijn vrouw te zoeken is hij op een trap geklommen. Mevrouw Metapherein blijkt gelukkig heel dicht bij. Maar nu, kan hij niet meer van de trap af. En zij kan niet naar hem komen omdat ze een grote grijze wolf bij de oren houdt. Die laat ze, dat spreekt, niet los". En wat te denken van de man die van Aardj.es ronde hoofd een fat soenlijk driehoekig hoofd wil ma ken? Of van de twee geleerden heren die elke dag twee minuten oorlog voeren en dan een volledig verwoest veld achterlaten? Spitsvondig 'De avonturen van Aardje Stapper' is een spitsvondig en wijs boekje. Het laat zien dat de dingen vaak ingewikkelder lijken dan ze werkelijk zijn. Of juist eenvoudiger. Stefan Themerson schrijft daar heel geestig over. Daarom is het ook zo jammer datje zijn boekje niet bij de kinderboeken kunt vinden. Blijk baar denkt men dat kinderen het niet leuk vinden en niet snappen. Maar als je 'goed kunt lezen' en ouder bent dan tien jaar, kun je er veel plezier aan beleven. Taalles Een voorproefje. Aardje is terecht gekomen bij ko ning Pinguïn, daar krijgt hij een 'taallesje'. Na afloop wil koning Pin guïn eindelijk.wel eens verstandige taal spreken. En dat gaat zo: Duizend plus duizend is tweeduizend. Wat zitten we koste lijk te kletsen, mijn beste! Twee maal tienduizend is twintigduizend, geen ruzie, geen beledigingen! Ne gen maal negen is tachtig." „Neemt u me niet kwalijk, meneer", zei aardje Stapper, ,,maar negen maal negen is eenentachtig". „Het gesprek is afgelopen!" zei ko ning Pinguïn. „Laten we nu iets verstandigs doen. Slaapt u in hori zontale of verticale positie?" 'De Avonturen van Aardje Stapper' door Stefan Themerson. Uitgeverij De Bezige Bij Amsterdam. Prijs 19,50. En... heb je de vorige maand radijs gezaaid? Dan is het nu tijd om te oogsten. Je kunt ze zo met een beetje zout -opknabbelen. Als gezond broodbe leg doen ze het ook erg goed. Een extra lekker smeerseltje voor op de boterham is deze radijskwark. Het recept is bedoeld voor vier personen. Wat heb je nodig? 1 bosje radijs 1 bakje kwark 2 eetlepels zure room l/2 kuipje smeerkaas 4 slabladeren 4 sneetjes bruinbrood druppeltje tabasco, zout, peper, toefjes peterselie. De radijsjes wassen en in kleine stukjes snijden. De kwark in een kom losroeren. Hierbij doe je de radijsjes, zure room, tabasco, zout en peper. Goed door elkaar roeren. Zet de kom met het mengsel in de koelkast. Intussen besmeer je de boterham men met smeerkaas. Leg er een gewassen blaadje sla op. Verdeel het radijs-kwark-mengsel over de vier boterhammen. Versier de boterhammen met een toefje peterselie en eventueel wat paprikapoeder. Tip: neem ook eens smeerkaas met een smaakje, bijvoorbeeld sambal of komijn. ,,De vliegende engel. Eén, twee, drie vier. De kozakkenhang." Je weet niet wat je hoort. Aan het woord is Annet Baas. Ze geeft les in voltigerijden. „Dat is eigenlijk een soort turnen, maar dan op een galopperend paard", zegt ze. In Middelburg traint de enige Zeeuwse voltigegroep: Jeanette, Theo, Eric. Corinne, Christa, Ellen, Carla en Emilie. Ze zijn tussen 10 en 18 jaar. Ze 'voltigeren' al ongeveer vier jaar. We gaan eens kijken in de 'binnen- bak'. In de schuur loopt het paard Nicky rondjes. Annet houdt hem stevig aan het lijntje. Theo loopt met het paard mee. Dat gaat nogal snel. Theo pakt de beu gel beet en springt handig op het hoge paard. Het dier blijft z'n rond jes lopen en Theo doet z'n moeilijke kunsten. Circus Het lijkt wel een circusvoorstelling. Christa: ..Het is een geweldige sport. Zwaar, spannend, je moet het paard vertrouwen, de groep moetje goed vertrouwen. We doen veel sa men. Elke keer is het weer een uitdaging". „We trainen elke week", zegt Eric. „Voor wedstrijden moeten we altijd ver reizen. Hardstikke leuk. We heb ben veel lol onderweg. Toch zou het leuk zijn als er meer kinderen aan voltigerijden doen. Dan zou het goedkoper zijn". In het buitenland staat de groep ook goed bekend. Uit Duitsland kwam een uitnodiging. Ze mogen daar op zomerkamp. Tien dagen voltigeren in Wiltberg. Ze zijn er druk voor aan het sparen. En het paard gaat trouwens ook altijd mee. Lenig en durf „Je hoeft er niet rijk voor te zijn", zegt Annet. „We zijn allemaal gewo- ne mensen. Iedereen is welkom. Het kost 15.- per maand. Je moet wel ouder dan acht jaar zijn. Als je een beetje durf hebt. en als je lenig bent, kun je komen". Voltigerijden is een mooi gezicht. Het is heel sierlijk. Soms lijkt het wel stuntwerk. „Toch gebeuren er weinig ongeluk ken". vervolgt Annet. „Al rijden we zonder zadel en zonder cap, (soort, helm). We dragen zelfs geen laarzen. Daarmee kun je niet op een paard staan. Daarom dragen we ballet schoenen". Je bent met wat vriendjes. Je bent een beetje beu van ver stoppertje of busjetrap. Maar je hebt toch zin om met z'n allen een leuk spel te doen. Het liefst ook een beetje spannend. Het kan binnen, buiten, in het bos, op het strand: overal. Hoe speel je het? Wijs twee mensen als leider aan. Zij bedenken de opdrach ten en houden de punten bij. Verdeel de anderen in groep jes. Iedere groep moet even ver van de leiders gaan zitten (b.v. 15 m) Als de leiders een teken ge ven (b.v. fluiten), moet van elk groepje iemand zo snel moge lijk naar hen toehollen. Daar krijgt hij door de lei ders een opdracht ingefluisterd. Hij holt weer naar het groepje terug en vertelt de anderen wat ze moeten doen. Het groepje voert zo snel mogelijk de opdracht uit. Dege ne die de opdracht haalde, moet er weer zo snel mogelijk mee terug naar de leiders. Het gaat er om wie het eerst de opdracht uitgevoerd heeft. Punten Wie het eerst aankomt krijgt 5 punten. De tweede groep krijgt 3 punten. De derde groep krijgt 1 punt en de andere groepen niets. Opdrachten. Je moet zelf maar een beetje kijken wat mogelijk is.in jouw buurt. Een paar voorbeelden Breng zo snel mogelijk drie konijnekeutels (of theedoe ken....) Maak een ketting van vijf rode sokken. Haal een nat washandje en een stuk zeep. Maak binnen vijf minuten een zo lang mogelijke rij kleren. Maak een gedichtje van vier regels over een koe. enzovoort enzovoort... Bij elke opdracht moet iemand anders van het groepje lopen. Naam. Het spel werd genoemd naar iemand met een rode baard, die per ongeluk de opdracht gaf zo snel mogelijk drie rode haren bij hem te brengen. Je snapt wat gebeurde... Veel plezier met dit spel! Ken je zelf ook nog leuke spelen die niet zo bekend zijn? Stuur ze ons eens op. wie weet kunnen we er eens wat mee doen.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 3