Leuk, maar ruilen? Nee! Computer op school: nog even geduld Voor de microfoon KORT DE SCHELDE GERED Slangen TEGENBEZOEK ALMERE AAN SCHARENDIJKE Stokstijf Dure klap KLOOSTERZANDE Als eerste scholen in Zeeland zullen de Mariaschool en 'Ter Duinen', basisscholen in Kloosterzande, met een microcomputer gaan werken. Bij deze studiema chine zit het lesmateriaal opgeborgen in kleine schijf jes. De computer is echter niet zo maar meteen te gebruiken in de klas. De heer T. Kerckhaert, hoofd van de Mariaschool, vertelt dat het nog ruim een halfjaar zal duren voordat duidelijk zal zijn welke computer zal worden aangeschaft. Er bestaan allerlei soorten, elk met een eigen taal. Die talen hebben namen als BASIC, LOGO, COMAL. ECOL of PASCAL. De programma's zijn gemaakt in de taal, die bij een bepaald merk past. Omdat er nog weinig programma's voor basisscholen zijn, zal het schoolteam moeten leren hoe een computer wordt geprogrammeerd. Daarom zal het team eerst een cursus moeten volgen. Een computer kan niet zelf denken. Hij moet altijd met een programma worden 'gevoed'. „Onze kinderen zullen dus nog even geduld moeten hebben", zegt de heer Kerckhaert. Kosten De aanschaf van de 'hardware' (de apparatuur) is niet zo duur, legt hij uit. De bestaande programma's (de software) zijn echter nogal kost baar. Het experiment zal dus geld blijven kosten. In Schoorl wordt al sinds 1980 met computers gewerkt. Daar leren kin deren van de basisschool 'd'Ooster- kim' met een programmataai om gaan. Echt lesgeven kan de computer niet. Wel kan hij oefenstof of proef werken geven. Rode strepen zijn dan overbodig. De machine verbe tert meteen de fouten, maar ont houdt wel wat die fouten waren! Verder maken de kinderen met de computer tekeningen, dictees, tafel sommen en extra oefenstof voor tekenen en taal. Soms mogen ze schaken of galgje spelen. Voor de kinderen en het team is het experiment een succes. Wel hebben ze er in Schoorl erg veel vrije tijd in gestoken. Bezuinigen Al worden computers steeds goed koper, toch zullen niet veel scholen dit voorbeeld kunnen volgen. De steeds strengere bezuinigingen in het onderwijs zullen het voor de scholen al moeilijk maken om de gewone leermiddelen te kunnen aanschaffen! t cartoon cartoon De politie in Groningen kwam hokken, kisten en zakken te kort hij het weghalen van al de dieren uit twee huizen in die stad. Een dierentuin ivas er niets hij. De huizen waren boordevol schildpadden, leguanen en slangen. En in de badkuip huis de zelfs een grote krokodil. In de schuur zaten bovendien nog 4500 muizen en ratten die als voer moesten dienen. Jacomien Zwemer Serooskerke (W) SCHARENDIJKE Vorige week waren 33 zesdeklassers van de school 'De Ark' uit Almere drie dagen te gast in het Schouwse Scharendijke. Eerder dit jaar, 18, 19 en 20 mei logeerden de vijfde- en zesdeklassers van de Helchersee- school uit Scharendijke in Almere. De uitwisseling is een idee van de heer De Vries, hoofd van de school uit Almere. Vroeger was hij onder wijzer in Scharendijke. Het leek hem een goed idee om de kinderen het verschil tussen de stad en het platteland te laten ervaren. Zo brachten de Scharendijkse kin deren onder andere een bezoek aan Amsterdam. Veel inwoners uit Al mere zijn uit de hoofdstad afkom stig. „Het was er verschrikkelijk druk", herinnert Sandra van Oeveren zich. „Je had er wel vijf schoenwin kels naast elkaar". Dikke bomen Bij Sandra logeerde Birgit de Zeeuw uit Almere. Birgit vond het erg grappig dat iedereen elkaar kent in Scharendijke. „In Zeeland zie je allemaal oude gebouwen en dikke bomen. Bij ons in Almere is alles nieuw en zijn de bomen nog- jong", vertelt André Jansen. Het werden een aantal drukke da gen voor de kinderen. Op het pro gramma stonden onder andere een bezoek aan de Neeltje Jans, de visafslag te Stellendam, de bos- wachterij, de stad Zierikzee en een rondvaart over de Oosterschelde. Zelfverdiend Natuurlijk kost een dergelijke uit wisseling veel geld. Het heeft de ouders niets gekost. Het hele be drag, ongeveer twee duizend gul den, is door de kinderen bij elkaai gebracht. Alles is zelf verdiend met een heitje voor een karweitje, oude kranten ophalen en een succesvolle oliebol lenactie. Het waren voor beide groepen gezel lige en leerzame dagen. Toch zou niemand van woonplaats willen rui- len. VLISSINGEN De Koninklijke Maat schappij de Schelde (KMS) in Vlissingen blijft bestaan. Het be drijf is sinds enige we ken eigendom van de regering en de provin cie Zeeland. Zij hebben het voor honderden miljoenen guldens ge kocht van het Rijn- Schelde- Verolmeconcern (RSV). De KMS mag nu ook alle rekeningen betalen die vanaf februari (toen de moeilijkheden be gonnen) zijn blijven lig gen. „De afgelopen maan den was het voor ons enorm moeilijk om werk te krijgen", zegt directeur Hartogh. „Be drijven die met ons sa menwerken waren bang dat we ze voor hun werk niet zouden betalen. Daar hoeven ze nu niet meer over in te zitten. We zijn weer een normaal bedrijf. En onze toekomst ziet er goed uit". De KMS hoopt in de komende tijd enkele grote opdrachten uit het buitenland te krij gen. Met Taiwan bij voorbeeld wordt ge praat over een bestel ling van 80 miljoen gul den. En voor Marokko verwacht het bedrijf vier kleine oorlogssche pen te kunnen bouwen. Door dit alles blijft er bij de KMS werk voor 3300 mensen. En dat zijn er heel wat meer dan men enige maan den geleden dacht. Toen vreesde men nog dat er ongeveer 2000 personeelsleden ontsla gen zouden moeten worden. Uiteindelijk zijn het er 'maar' 520 geworden. Ruim 19 jaar geleden was de familie Tuinman begonnen met een paar dieren. Maar er kwa men er steeds meer bij. Zo be stond de verzameling slangen nu uit ruim 300 exemplaren. De buurtbewoners vonden het nu meer dan genoeg en belden de politie. De familie Tuinman laat het er niet bij zitten. Ze proberen via de rechter hun lievelingen te rug te krijgen Die twee Hagenaars zaten er tijdens hun rechtzaak in Am sterdam niet zo gemakkelijk bij. In hun broekspijp zat name lijk een lange stok. Die stok moest ontsnappen on mogelijk maken. Want met een stok in je broekspijp loopje niet zo hard. De rechter vond deze manier van bewaking beter dan een heel leger politieagenten in en voor de rechtzaal. Dat was schrikken voor die 19-jarige man uit Kloosterzan de. Nauwelijks had hij midden in de nacht een fikse klap op een autodak gegeven of hij werd in de kraag gepakt. Uit de auto stapten namelijk twee agenten. De verbaasde man kreeg op het bureau een proces-verbaal en de mededeling dat een reke ning voor de schade aan het dak spoedig zou volgen. VLISSINGEN Zelf een stukje schrijven dat in Zeeland speelt. En het zelf voorlezen voor de radio. Dat overkwam de tienjarige Sandra Huissoon uit Kapelle. Zij was de winnares van de AVRO- verhaaltjeswedstrijd. Zaterdag 4 juni stond ze voor de microfoon. Op het Vlissings NS- station, want daar werd het opgeno men. Sandra had bij de bandrecorder geoefend om het goed 'Nederlands' te kunnen doen. Maar de mensen van het muziekprogramma 'Op een klein stationnetje' wilden het veel liever in het Zeeuws. Toen werd ze toch wel zenuwachtig. Maar het ging reuze goed. Het hele programma ging over tech niek. De verhaaltjes, de muziek, alles had ermee te maken. Er kwa men zelfs echte hamers en zagen aan te pas om te laten horen hoe muziek over de scheepswerf 'De Schelde' klinkt. Ook de slagwerk groep van de Zeeuwse muziek school was geweldig technisch be zig. De uitzending is zaterdag 27 augus tus om 8 uur 's morgens op Hilver sum 4. Sandra Huissoon

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1