Zeeland loopt weer vol We moeten waakzaam blijven KORT iKrullebak ziet er iets anders uit Hergebruik afval heeft de toekomst krullebak in de klas VOORAL VRAAG NAAR GOEDKOPERE VAKANTIES Verzet Dief Zand erover Verkering Flitsfiets Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV mm ■Dit is de eerste Krullebak die [[gedrukt is op de nieuwe offset- |rotatiepers van de PZC. Als je ideze Krullebak op de vorige jlegt zie je dat hij een stukje (breder is, maar ook iets minder hoog. [De krant ziet er helemaal wat anders uit. Op de foto's staan jde puntjes nu veel dichter bij elkaar. Daardoor komen foto's 4een stuk duidelijker in de J krant.. Op de nieuwe pers kan ~;ook veel meer met kleur. ÉVooral voor de mensen die bij de PZC in de techniek werken ^is er een boel veranderd. Zij noeten zich voor een groot deel [omscholen. Dat geldt ook voor 1 de medewerkers van de bezor- [gingsafdeling. In het begin zal er vast nog wel ^eens iets fout gaan. Dat is jarri- ner, maar het hoort er bij. En het is in elk geval tijdelijk. DEN HAAG - Iedereen in Neder land gooit per dag wel 1 kilo huis vuil weg: papier, plastic, blikjes, eten, kleren, enz. En omdat we met 14 miljoen mensen in dit kleine landje wonen, is dat per dag een flinke berg: 14.000 ton» De ruimte om dit afval te storten wordt steeds minder, verbranden is duur. En elke dag komt er meer huisvuil bij. Een goede oplossing lijkt herge bruik. Een groot deel van het afval is namelijk nog zo goed, dat het best Opnieuw gebruikt kan worden. Of dat er weer andere dingen van ge- maakt kunnen worden. Zoals com post voor de tuin. biogas, papier, gekleurd glas, kunststoffen of staal. Op verschillende plaatsen in het 'and zijn experimenten aan de gang. vuil wordt dan tevoren erg .goed uitgezocht: papier bij papier, glas bij glas enz. Hoe beter dit gebeurt, hoe beter de produkten later. Dit uitzoeken gebeurt nu nog [net de hand. want machines die dat gunnen zijn duur. En bovendien moet eerst worden bekeken of de 'nieuwe' spullen ook verkocht kunnen worden. Want anders komen ze misschien ongebruikt wéér op de vuilnisbelt - térecht. Scholen die (kosteloos) voor fen of meer klassen De Krulle- ak willen bestellen kunnen naar de Pzc in Vlissin- f: 01184-15144, toestel 44. 3E JAARGANG NUMMER 5 DINSDAG 10 MEI 1983 Vorig jaar moest de politie herhaaldelijk tegen 'wildkampeerders' optreden. MIDDELBURG Het ziet er naar uit dat Zeeland ook deze zomer weer vol zal stro men met vakantiegangers. Toeristen op zoek naar een mooi stukje natuur, water, strand en zon. „Er is dit jaar vooral veel vraag naar goedkopere adressen", zegt de heer J. P. de Regt, directeur van $e provinciale V.V.V. in Middelburg. „De meeste campings waar gereser veerd kan worden zitten al vol. Ook de logies-met-ontbijt-adressen ko men weer in trek. Vrijwel zeker zullen dit jaar meer Nederlanders 'lekker weg in eigen land' gaan. Want heel wat gezinnen zullen deze vakantie minder geld kunnen uitge ven. Ze maken er dan een kampeer- of fietsvakantie van". De grote vraag naar kampeerplaat sen brengt ook problemen mee. Een grote groep van de kampeer ders slaat het liefst de tenten zo dicht mogelijk bij het water op. Een andere groep geeft de voorkeur aan een minicamping, een kleine cam ping bij een boerderij. En heel wat boeren grijpen de kans om op die manier wat bij te verdienen met beide handen aan. Weer een andere groep wil het liefst 'wildkamperen': gewoon met tent of caravan langs de weg of in de natuur. „Dat is beslist verboden", zegt de heer De Regt. „Ons land is te klein voor deze manier van kamperen. Wij moeten zuinig zijn op de- natuurgebieden die we nog over hebben. En wij moeten met elkaar onze omgeving schoon houden". De organisaties die zich met recrea tie bezighouden, krijgen vaak te maken'met verschillende regels. Ie dere gemeente stelt zijn eigen regels op. Op die manier is het moeilijk om in de hele provincie één lijn te trekken. Dit zal veranderen als de kampeer- wet wordt aangenomen. Niet iedereen hoopt op een lange warme zomer. Voor Zeeuwse attrac ties, zoals de Stoomtram in Goes, 'Miniatuur Walcheren' in Middel burg of 'De Roompot' in Kamper land, zijn minder fraaie dagen ge wenst. Vorig jaar zijn er door het mooie weer vrij weinig bezoekers geweest. En weinig bezoekers brengen wei nig geld in het laatje. Toch denkt het dolfinarium 'Dolfï- rado' met heimwee terug aan de tijd in Zeeuws Scharendijke. Twee jaar geleden verhuisde het dolfinarium naar het Limburgse Stein. Het werd geen succes. Directeur N. P. M. den Broeder denkt er nu over om naar Zeeland terug te komen. Maar of dat zal lukken blijft voorlopig nog de vraag. Ook dat is een kwestie van geld. OOSTKAPELLE In hethele land is vorige week op 5 mei het einde van de Tweede Wereldoorlog ge vierd. De dag ervoor, de vierde mei, hingen de vlaggen halfstok en was het in alle dorpen en steden 's avonds om acht uur even stil. Ieder een dacht toen terug aan de mensen die tijdens de oorlog gestorven zijn. Voor hen werden bij de oorlogsmo numenten bloemen gelegd. „Die bloemen zijn intussen ver welkt", zegt de heer P. A. Bouwense uit Oostkapelle. „Maar de gedenk tekens blijven staan. En die vertel len ons elke dag over mensen in de oorlog". In de oorlog werd hij door de Duit sers opgepakt. Ze waren te weten gekomen dat hij in het verzet zat. Want zoals meer Nederlanders kon de heer Bouwense het niet verkrop pen dat op 10 mei 1940 Duitse soldaten ons land binnenvielen, ste den bombardeerden, mensen ge vangen namen en - nog erger - zomaar vermoordden. Toen de Duitsers hier eenmaal de baas waren, maakten zij de wetten. Nederlanders moesten doen wat zij wilden. We hadden in ons land niets meer te vertellen. „Dat was een verschrikkelijk ge voel", zegt hij. „We waren kwaad en wilden ons verweren. We wisten alleen niet hoe". "Door daar over te praten met mensen die je kon vertrouwen, ont stonden overal groepjes die het niet pikten. Mensen die niet wilden buk ken. Die zelfs in het geheim wilden vechten om onze vrijheid terug te krijgen. Zo is het verzet ontstaan". „Mannen en vrouwen die het de Duitsers op allerlei manieren zo lastig mogelijk maakten. Ze druk ten stiekem kranten, brachten ge heime berichten over, hielpen Jo den en nog veel meer". Meer dan 3000 verzetsmensen zijn in de oorlog omgekomen. Zij verdie nen het dat we elk j aar met z'n allen aan hen terugdenken, vindt de heer Bouwense. „Per slot van rekening hebben zij alles over gehad voor onze vrijheid. Meer dan hun eigen leven konden ze niet geven". „En ook mogen al die miljoenen die in de oorlog gedood zijn, niet verge ten worden: Joden, zigeuners, En gelse, Amerikaanse, Russische, Poolse, Franse, Noorse. Nederland se en Belgische soldaten,...". Maar hij hoopt vooral dat kinderen van 4 en 5 mei leren hoe mensonte rend het is andere mensen dood te maken. En zullen begrijpen dat we waakzaam moeten blijven. „Er zijn altijd mensen die kwaad willen en op de loer liggen. Een volgende oorlog zal nog erger zijn dan die voorbij is: de hele wereld een puinhoop. Waar moeten we dan nog voor leven". In Cleveland-Oliio werd een 63- jarige dief in z'n kraag gegre pen. De man had kauwgom en een kippepasteitje gestolen ter waarde van^drie dollar. De politie vond hij de man echter 21.000 dollar. De politie vroeg waarom hij zoveel geld hij zich had. De dief antwoordde dat hij geen vertrouwen meer had in de banken. Na de' voorjaarsstormen vond men. op sommige plaatsen in Nederland geelgrijze stof Het stof werd in laboratoria onderzocht. Het bleek zand uit de Marokkaanse Sahara te zijn. Het stof had.er 30 uur over gedaan om hier neer te vallen. Mensen kunnen van dierenlief de nog veel leren. Dieren ma ken zich niet druk over ras of afkomst als ze verliefd zijn. Het aapje Sally-Ajni uit het Featherdale dierenpark in het Australische Sidneykan er over meepraten. Je kunt haar meestal vinden op de rug van een ander dier. Ze heeft al drie maanden vaste verkering. Met de knapste koa labeer van het park. In Cincinnati (V.S.) hebben stu denten een fiets uitgevonden. Het 'ding' doet mee aan de kampioenschappen voor mens- aangedreven voertuigen in sep tember. Dat is toch niks bijzonders, zul je zeggen. Oh nee? Deze fiets rijdt 100 kilometer per uur. cartoon cartoon Guido Mes 10 jaar Koudekerke

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1