Een 'samenspel' van vele ontwikkelingen De ramp Kijken, lezen en opzoeken Aan het werk Nieuwe slag Werkgelegenheid Veel nieuws Zeeland veranderde in snel tempo 1 februari 1953 „Er üs de laatste tientallen jaren in Zeeland veel veranderd. Ver schillende gebeurtenissen en ontwikkelingen hebben voor die verandering gezorgd. Eigenlijk hadden die gebeurtenissen niet veel met elkaar te maken. Maar ze hadden wel invloed op elkaar. Ze maakten samen dat Zeeland werd zoals het nu is". Aan het woord is de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur bij de Sijt- hoff-pers in Rijswijk. Zijn vorige baan, hoofdredacteur van de Pro vinciale Zeeuwse Courant, bracht met zich mee dat hij alle Zeeuwse gebeurtenissen op de voet moest volgen. Vandaar dat de heer De Kok er veel over vertellen kan. En vooral alles eens goed op een rijtje kan zet ten. Voor de oorlog was Zeeland een prachtige provincie met bloeien de landbouw- en veeteeltbedrij ven. Het was ook een verdeelde provincie. Verdeeld door de ei landen. „En toen kwam de oorlog", ver telt de heer De Kok. „Zeeland kreeg het heel zwaar te verduren. Zeeland werd voor een groot deel verwoest". weg te gaan. Zelfs De Schelde sprak over verhuizen. Het land lag er triest bij. De akkers waren bezaaid met grana ten en mijnen en het land dat onder het zoute water had ge staan, was dood. Net als de bo men en struiken. Toch ging Zee land aan het werk. Blij met de teruggekregen vrijheid. Het land werd opnieuw verdeeld, verkaveld, en er kwamen nieuwe wegen. Veel boeren trokken door gebrek aan voldoende land naar de Noordoostpolder om opnieuw te beginnen. Zeeland krabbelde er weer langzaam bovenop. „Maar dan komt de volgende slag", vertelt Zeelandkenner De Kok. „Een heel belangrijke en vooral tragische gebeurtenis voor onze provincie: de ramp". Op 1 februari 1953 breken bij zware storm de dijken door. Een groot deel van de provincie komt onder water te staan. Hele dor pen verdwenen en ruim 1800 mensen verloren het leven. „Die ramp in 1953 betekende een om- Toen Zeeland eindelijk bevrijd was, was er van de mooie provin cie niet veel meer over. Het leek een grote ruïne. Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen was ernstig beschadigd. En Wal cheren, eens 'de tuin van Neder land' genoemd, stond bijna hele maal onder water. Om de vijand te verjagen waren de dijken ge bombardeerd. Het leek een hopeloze taak om uit de puinhopen weer iets op te bouwen. Van de eens zo belang rijke haven van Vlissingen was niet veel meer over. De marine trok weg uit Vlissingen en ver huisde naar Den Helder. Ook veel Zeeuwse bedrijven besloten G. A. de Kok mekeer", gaat de heer De Kok verder. „De mensen zeiden dat dat nooit meer gebeuren mocht. Het Deltaplan was het ant woord". In Zeeland zei men: „Oorlog en rampen waren toch ergens goed voor. Wij kregen er het Deltaplan voor terug". Het Deltaplan veranderde veel voor Zeeland. Het bracht niet alleen veiligheid, maar ook ver bindingen. Verbindingen tussen de delen van Zeeland en met de rest van Nederland. Zeeland werd minder geïsoleerd. En door die betere verbindingen kwam er industrie in de provincie. Er wer den fabrieken gebouwd. En het havengebied rond Vlissingen werd steeds belangrijker. Hierdoor kwam er nieuwe werk gelegenheid in Zeeland. Dat was ook de bedoeling van de regering. Deze wilde dat de werkgelegen heid beter over het hele land verspreid werd. Zeeland veran derde dus snel. „Nu denken veel mensen dat die verandering komt door het Del taplan", vervolgt de heer De Kok. „Maar dat is niet helemaal waar. Ze vergeten dat in die zelfde tijd de krant, de radio, de tv en beter vervoer in grote opkomt waren. Dat bracht veel nieuws". „En er was nog iets. Er verander de ook veel in de landbouw. De boeren kregen steeds betere ma chines en leerden steeds betere landbouwmethoden kennen. Al die dingen bedoelde ik, toen ik sprak over gebeurtenissen en ontwikkelingen die invloed had den op elkaar. Ze zorgden er voor dat Zeeland snel veranderde en werd zoals het nu is", besluit de heer De Kok. De nacht van 31 januari op 1 februari 1953. De stormramp, die als een dief in de nacht komt, treft Nederland. De ge schiedenis. Een samenloop van omstan digheden: een zeer zware noordwesterstorm (die 23 uur duurt), springtij, hoog water en hoge windsnelheden, tot - windkracht 12 toe. Ondanks de waarschuwingen maken mensen zich niet echt zorgen. Zulke zware stormen zijn tenslotte wel meer voor gekomen. De meesten gaan dan ook gewoon naar bed. Extra dijkbewaking is er nau welijks. Al gauw komt de zee tot over de laagste dijken. Door het constante beuken van water en wind hollen de dijken uit. Ook sterkere dijken begeven het. En al spoedig stroomt het water de polders in. In een paar uur tijd door ruim 400 gaten! 200.000 hectare 2 miljard m2) land komt onder water te staan. Doordat het water zo onverwacht komt, worden de mensen en dieren erdoor overvallen. Mensen kunnen zich soms ternauwer nood redden, klimmen in pa niek in hun pyjama het dak op, of vluchten naar het dorp, waar het soms nog wel droog is. Huizen storten in, een flink aantal mensen verdrinkt. Voor de ogen van anderen verdwijnen ze in het kolkende water. Schouwen-Duiveland en Goe- ree-Overflakkee zijn er het ergst aan toe. In totaal komen 1835 mensen om het leven. Ruim 200.000 dieren verdrinken, bijna 50.000 huizen, scholen, kerken worden vernield of bescha digd. Pas als het nieuws na een paar dagen tot in de rest van Nederland doordringt, komt massale hulp op gang. Men sen leven mee, geven geld, kleding, meubels. Ruim 60 landen sturen helpers. Vanuit de regering wordt be sloten dat zoiets niet meer voor mag komen: het Delta plan is het antwoord. 'Achter dammen en dijken. Zeeland en de Deltawerken'. Uitgeverij: Meulenhoff Am sterdam. Prijs: ƒ34,50. Het boek is begin april in de boekhandel te koop. Er zijn in de loop van de jaren al heel wat boeken over Zeeland en het Deltaplan verschenen. Maar een boek speciaal voor kinderen is er nog niet. Of liever was er nog niet. Want vanaf begin april zal het boek 'Achter dijken en dammen' in de boekwinkel lig gen. Een boek over Zeeland en de Deltawerken, De eindredactrice van het boek, Noortje van Leeuwen, vertelt er graag over. - Waarom komt er een boek over de Deltawerken voor kinderen? „Omdat er voor de jeugd over dit onderwerp weinig informatie be stond. En dan spreek ik niet over schoolboeken. Verder hopen wij dat de lezers door dit boek meer oog krijgen voor hun omgeving". - Over welke leeftijd spreekt u dan? „Het boek is geschikt voor lezers vanaf een jaar of 10. Wij zeggen wel eens voor de grap: het is voor lezers van 10 tot 100. Maar eigen lijk is dat zo. Het is meer een familieboek. Voor iedereen staat er wel iets in". - Is het een leesboek of een boek om dingen in op te zoeken? „Allebei. Het is een leesboek, want het staat vol met tekst. Het is ook een opzoekboek, want je kunt er heel gemakkelijk dingen in opzoeken. En verder is het ook nog een kijkboek, want het staat vol met mooie platen en tekenin gen. En bij de illustraties staat een korte tekst. Dus eigenlijk is het een drie-in-één-boek". - Is het nou niet te duur om aLleen voor Zeeland zo'n boek uit te geven? „Wij denken dat het niet alleen in Zeeland verkocht wordt. Het zal voor iedereen in Nederland inte ressant zijn. Verder is het bijzon der geschikt voor vakantiegan gers. Er staan niet alleen gege vens in over het Deltaplan en over de provincie, maar ook veel over de natuur. Verder staat er een lijstje in van musea, tochtjes die je kunt maken, natuurgebie den en bezienswaardigheden. Het is ook een soort reisgids". - Waarom nou een boek over Zeeland? Noortje van Leeuwen „Het is een soort vervolg op het boek 'Wijs met de Waddenzee' dat eerder door de uitgeverij Meulenhoff werd uitgebracht. Dat werd een succes. En we dach ten: als we over de Waddenzee kunnen schrijven, dan kan het zeker ook over het mooie Zee land". Bent u er als eindredactrice lang mee bezig geweest? „Wij hebben ongeveer een jaar aan het boek gewerkt. We had den natuurlijk al een voorbeeld aan het boek over de Waddenzee. Dat scheelde veel werk. Als eind redactrice maak je afspraken met de uitgever, zoek je de mede werkers die moeten schrijven of tekenen, bekijk je steeds weer het werk dat binnenkomt en be spreek je met medewerkers hoe het verder moet. Het was fljn ons aan het boek te werken. En ik ben ook reuze benieuwd hoe het er in het echt uit zal zien".

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1