'Ik heb er slapeloze nachten van' REDDINGSPLAN Een winter 'zonder' snert KORT 'EG-besluit zeehonden is te vaag' Monster WC-papier IJstorens Boem Als je de verhalen mag geloven, zit er in het Loch Ness in Schotland al heel lang een monster. Een soort reuzenslang die daar heel diep onder water zou leven. Het 'beest' heeft zelfs een bijnaam: Nessie. Voor de zoveelste keer heb ben geleerden het meer on derzocht. En... iets ontdekt dat leeft. Het moet een dier zijn, maar wat? Afwachten maar weer. Ook bij de landmacht moet bezuinigd worden. Bij som mige kazernes werd het wat al te letterlijk opgevat. Sol daten moesten daar voor taan hun eigen wc-papier meenemen. Dit vond de bond van militairen echt te gek en er kwam protest. De soldaten mogen nu weer op de kazerne. Een Noorse ingenieur wil olie-boortorens van ijs bou wen. Aan de poolgebieden is het zó koud. dat de gewone boortorens snel kapot gaan. De ijstorens zouden veel goedkoper zijn èn gemakke lijker. Als ze niet meer nodig zijn, kun je ze namelijk gewoon laten smelten/ In Polen was de heer Wies- law T. zijn vrouw zó beu, dat hij een handgranaat onder haar kussen legde. Het werd geen 'knallende ruzie'. De vrouw ontdekte het op tijd. Ze zijn nu uit elkaar: pa zit in de gevangenis. ft cartoon cartoon Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V 3E JAARGANG NUMMER 3 DINSDAG 8 MAART 1983 De familie Endenburg: toe weten nikst VLISSINGEN De provincie Zeeland wil aan de bedrijven van de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMSi in Vlissingen 50 miljoen gulden geven. Dat geld moet komen uit de 'spaarpot' van het energiebedrijf de PZEM. Als de regering ook 50 miljoen gulden geeft (totaal wordt dan 100 miljoen gulden), is er een goede kans dat de KMS- bedrijven kunnen blijven be staan. Er zullen dan wellicht toch nog enkele honderden mensen moeten worden ontslagen, maar dat is in ieder geval een stuk minder dan wat de regering tot nu toe van plan was (ongeveer 2.000 ontslagen). Bij de KMS werken ruim vierdui zend mensen, vooral in Vlissin gen. De gieterij in Middelburg is één van de bedrijven van de KMS-groep. En de KMS maakt zelf weer deel uit van het enorme Rijn-Schelde-Verolme-concem, Dit concern verkeert in grote geldproblemen, waardoor dui zenden werknemers hun baan dreigen te verliezen. Wim Ovaa 12 jaar Middelburg BRUSSEL De EEG (Europese Economische Gemeenschap.» heeft in Brussel vergaderd over de invoer van zeehondebont. ..Een slappe vertoning", vindt Lies Vedd'èr van Greenpeace. ..De afspraken die de landen van Europa maakten zijn erg vaag" De EEG vindt dat de invoer van wit zeehondebont zoveel moge lijk moet worden verminderd. Dat witte bont komt van de hele jonge zeehondjes (ongeveer 20 dagen oud). Per 1 oktober gaat deze afspraak in en duurt dan 2 jaar. „Een slecht besluit", vervolgt Lies Vedder „Het jachtseizoen is al open. We geloven geen afspra ken meer die alleen op papier- staan. We geloven het'pas als er echt minder gejaagd wordt. De EEG heeft niks gezegd over de invoer van het gewone grijze zeehondebont. En wat gebeurt er na die 2 jaar'? En wat doen ze met landen die zich niet aan de afspraak houden?" In Italië, Zweden, Amerika en Nederland is de invoer van alle soorten zeehondebont al verbo den. In West-Duitsland en Enge land twijfelt men nog aan een verbod. De vele acties van Greenpeace hebben al succes gehad In Cana da wordt steeds minder gejaagd op jonge witte zeehondjes. Er worden steeds minder 'white coats' (witte jassen) verkocht. IJspret, gevaarlijk en van korte duur VLISSINGEN De winter-van 1982-1983 is volgens het KNMI zacht en nat geweest. De gemid delde temperatuur in de maan den december, januari en februa ri was 3,5° C en dat is 1 graad hoger dan normaal. Echt winter was het eigenlijk alleen in februari. In deze maand werd ook de laagste temperatuur gemeten: -6,8° C op 14 februari Maar zeer koude dagen zijn er niet geweest. Daarvoor moet het kwik tot minstens 10 graden onder nul zakken. Opvallend waren de vele stor men. De laatste en zwaarste woedde op 1 februari. Ook heeft het buitengewoon vaak geon weerd. Het zachte winterweer is van invloed geweest op onze eetge woonten: er is nauwelijks erwten soep gegeten Dat heeft de Christelijke Boerenbond van Noord-Brabant uitgezocht. Daar door zijn er ook heel wat minder varkenspootjes, rookworsten en speklappen verkocht. Trekvogels De trekvogels hebben zich met de winter geen raad geweten. Zo zwierven overal in ons land grote groepen kieviten rond. Gewoon lijk brengen ze de winter veel zuidelijker door. Jagers klaagden dat ze zo weinig wilde eenden uit het noorden zagen. De bange dagen voor fruittelers lijken voorlopig voorbij. Zij vreesden dat nachtvorst de al veel te ver ontwikkelde bloe semknoppen ernstig zou bescha digen. Helemaal gerust zijn ze nog niet. Maart en april kunnen nog voor een miljoenenstrop zor gen. maai' eens eerlijk waar het op staat. We weten niks!" zegt hij boos. Werken „Als het werk hier afloopt heb ik hier niets meer te zoeken", zucht de heer Endenburg. „Dan pro beer ik het weer in Rotterdam, ai is het niet als smelter. Ik ben altijd een werker geweest en dat zal ik blijven ook!" Voor het personeel is er een lichtpuntje: dank zij de gemeente Middelburg zal er ook deze maand nog salaris worden uitbe taald. Ondertussen kan dan ver der naai' een oplossing worden gezocht. Maar de tijd dringt. MIDDELBURG „De onzeker heid duurt te lang", zegt de heer G. Overwijk. „Ik heb er slapeloze nachten van". De heer Overwijk is één van de 114 werknemers van de RSV- gieterij in Middelburg. De gieterij maakt deel uit van het enorme Rijn-Schelde-Verolme-concem. Dit concern verkeert in grote geldproblemen en er zullen enke le duizenden mensen worden ontslagen. Voor de werknemers in de Mid delburgse gieterij ziet het er niet best uit: de regering wil er geen geld meer in steken en heeft het bedrijf 'kansloos' genoemd. Def heer Overwijk werkt al 28 jaar in de gieterij. „Voor 1976 was het nog een familiebedrijf: Bo- daert", vertelt hij. „Ik kan nog steeds niet geloven dat het nu afgelopen is. Nog nooit ben ik één dag zonder werk geweest. Misschien kan er toch oD£lt]€S nog een aantal mensen blijven werken, maar dat zal evengoed een klap geven. De eenheid is bij ons erg goed en niemand weet wie er dan weg zal moeten". laatste gedeelte werd pas een jaar geleden in gebruik genomen. Er worden o.a. onderdelen van machines, vaak zwaarder dan 10 ton, van gesmolten ijzer gegoten Modern De heer Overwijk gelooft niet dat werkloze gieters nog aan de slag komen: „Gieten is mooi en veilig werk, maar erg specialistisch". De fabriek is heel modern. Het De heer A. Endenburg, een ras echte Rotterdammer, kwam in 1976 met zijn gezing (4 kinderen) naar Middelburg. Hij werkt als smelter in de gieterij. „Zulke mensen zijn het daar". De duim. die hij omhoogsteekt, zit in het verband. „Een paar spatjes gloeiend ijzer", lacht hij. Over een jaar heeft hij er 25 dienstjaren opzitten. „Als ik er nu uitvlieg, loop ik dan een beloning mis. die ik goed zou kunnen gebruiken. Zeiden ze nou

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1