Ronja de Roversdochter: maar dat boek gaat over mij Je eigen 'Geen slome film, maar veel actie, net als James Bond' tekenfilm DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Zuinig broodschoteltje achtergrond 3J FILM IJZENDIJKSE KINDEREN m DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 In Nederland is nog nooit een top- tien-aller-tijden van jeugdboeken gemaakt. Maar op zo'n lijst zou vast en zeker een boek voorko men van Astrid Lindgren. Veel van haar boeken behoren tot de lievelingsboeken van kinderen over de hele wereld: Pipi Lang kous, Mio mijn Mio, de Gebroe ders Leeuwenhart Van deze populaire Zweedse schrijfster (al in 1958 kreeg ze de hoogste internationale onder- schelding voor jeugdboeken: de Hans Christian Andersen-prijs) kwam vorig jaar een nieuw boek uit. Het heet Konja de Rovers dochter'. Kloof Ronja is de dochter van Mattis de roverhoofdman en Lovis. Met haar ouders en 12 rovers woont ze in een burcht die tijdens een on weer in tweeën is gespleten. Een diepe kloof, de Hellepoel, scheidt de beide helften. Op een van haar tochten door de bossen ontmoet Ronja Birk. De twee kinderen ra ken bevriend en kunnen elkaar al gauw niet meer missen. Ze noe men zich zelfs broer en zus. Borka, Birks vader, is de aartsvij and van Mattis. Hij is stiekem in de andere helft van de burcht gaan wonen. Als Mattis dat hoort, wil hij nog maar één ding en dat is Borka verjagen. Hij ontvoert Birk. Maar met een slim plannetje weet i boeken t boeken 1 Ronja haar vriend te bevrijden. Dat is helaas ook het begin van een heftige en langdurige ruzie met haar vader. Samen met Birk loopt ze van huis weg om diep in het bos in de Berengrot te gaan wonen. Rode wangen Ronja de Roversdochter lees je met rode wangen. Het verhaal speelt zich af in lang vervlogen tij den en zit vol spannende avontu ren met trollen, vogelheksen, aardmannen en moenen. Je kunt er om lachen en het is prachtig geschreven. Astrid Lindgren verstaat de kunst om met precies genoeg woorden een heleboel te vertellen. Er is nog een extra reden om Ron ja de Roversdochter gauw te gaan lezen. Als je het uit hebt, zul je misschien zeggen „Maar dit boek gaat over mij!" En daar heb je dan gelijk in. Ronja de Roversdochter vertelt ook een meeslepend verhaal over ouders en kinderen, over jongens en meisjes. Maar het ligt er geluk kig niet duimendik bovenop. Ronja de Roversdochter door Astrid Lindgren. Uitg. Ploegsma, Amsterdam. Prijs 24,90. Je kunt ook een strip maken. Het leukste is zelf iets verzinnen. Als je dat te moeilijk vindt kun je ook een stripfiguur overtrekken uit een boekje zie tekening boven). Zo maak je je eigen tekenfilm. Je kunt er zelfs woorden op schrij ven. Als je de 'dia' goed in de projector steekt zie je geen spiegelbeeld. Even proberen. Er zijn nog veel meer mogelijkhe den met 'witte filmstroken'. Je kunt zelfs negatieven inkleuren met viltstift. Maar dat moetje zelf maar eens uitzoeken. Succes ermee! Als we zo weinig mogelijk eten willen weggooien, zullen we met de restjes iets moeten verzinnen. Oud brood kun je aan de eendjes geven, maar je kunt met een paar uitgedroogde sneetjes ook een heel makkelijk ovenschoteltje maken. Je hebt nodig: - 4 of 5 sneetjes brood; - 100 gram restjes kaas, ge raspt of fijngesneden; - 1 ui; - halve paprika (niet persé no dig); - 2 eieren; - beetje melk; - peper, mespuntje zout, noot muskaat; r - boter of margarine; Smeer een ovenvaste schaal goed met boter in. Verwarm de oven vast voor (stand 6-7). Zeven kinderen van de openbare lagere school in IJzendijke heb ben een echte film gemaakt. Het Snij de korstjes van het brood (geef die bijvoorbeeld aan de vo gels) en verdeel wat er dan over blijft in blokjes. Snij de ui in stukjes en bak die even zachtjes in een koekepan. Doe het gas dan uit en voeg de paprika in stukjes, het brood, de kaas en de kruiden erbij. Hussel alles een beetje door el kaar en doe het zaakje over in de ingevette schotel. Klop de eieren met een scheut melk los en giet ze over het brood mengsel. Strooi ten slotte nog wat geraspte kaas erover en zet de schotel een half uur in de oven. Omdat niet alle ovens precies het> zelfde werken, moet je wel een beetje in de buurt blijven. Als de bovenkant mooi bruin is geworden, mag het gerecht eruit. Je zult je oude boterham niet meer herkennen! zijn Neil Verdurmen (10), Jeroen van Sorgen (10), Kamiel de Vries GO), Inez Dekker (11), Nanine Masclée (11), Stefan van Vooren (10), en Jeroen van de Vlies (10, bijna 11). Neil en Stefan hebben het verhaal bedacht. Het gaat over twee meisjes die worden ont voerd. Later worden ze gevonden in eèn huisje in de polder. Neil: „We wilden geen slome film, maar een beetje actie. Net als Ja mes Bond". Het samenwerken is het moei lijkst. Je moet een goed groepje krijgen. Jeroen (v. S.): „Je moetje wèl opgeven, of je moet je naam niet opschrijven. Maar niet later zeggen datje niet meer meedoet". Net als bij een echte film was er wel eens ruzie achter de scher men. „De brutale meidenroof- zo heet de film - is toch nog gelukt. - Waarom werden er juist meis jes ontvoerd? Nanine: „De jongens vonden dat stoer". Inez: „Van mij mogen er ook jon gens ontvoerd worden. Dan kan ik helpen zoeken". Kamiel heeft goede tips voor kin deren die ook eens een film willen maken. „Je moet eerst alles op paier zetten. Niet zomaar een beetje spelen. Dan moet je recla me maken op school. Met de groep moetje dan hèel goed oefe nen. Geen volwassenen erbij, dat is niet leuk. Nou ja, alleen Johan dan. Dat is de oom van Neil. Hij heeft alles opgenomen met z'n filmcamera". Jeroen (v.d. V): „De meester wist het zelfs niet". „En we hebben nog naar andere films gekeken", vult Stefan aan. „We probeerden achter de trucjes te komen". In stukjes Als je een echte film bekijkt lijkt het net of alles in een keer is opge nomen. Dat is niet zo. Je moet stukje voor stukje opnemen. Be gin maart wordt de film voor het eerst gedraaid op school. Ze hebben al plannen voor een tweede film. Neil: „Ik heb al een scène in m'n hoofd. Dan zie je een man zitten. Je hoort, muziek. En dan ineens. Wham. De drums worden harder. Je ziet een zwarte handschoen. Steeds dichter bij die nek". Met oude 'mislukte' fotofilmpjes kun je geweldige dingen doen. Als je er met een viltstift op tekent, zie je je eigen tekening op het dia- scherm. Die is dan veel mooier en vele malen zo groot. Er gaat een nieuwe (tweedehandse) wereld voor je open. Het is niet moeilijk. Wat heb je nodig? - Mislukt strookje film (zwart). - Watervrijevilstiften(dieruikje zo goed); - Een fijnschrijver (hele dunne viltstift); - Iets scherps om te krassen; - Diaraampjes Hoe doe je het? Neem een zwart strookje film en knip er een stukje af. Dat stukje moet precies in het diaraampje Nu kun je met iets scherps (speld, kroontjespen, enz.) in het zwart krassen. Kijk uit, het moet op de doffe kant gebeuren. Zo'n krastekening is een heel mooie 'dia'. Doe het filmpje in het raampje en klap het dicht. Schuif het in de projector. Engemeten maar! Je kunt het zwarte strookje ook wit maken. Pak daarvoor een klein bakje. Doe er wat water in. Spuit er een heel klein beetje chloor in. Kijk uit voor vlekken op je kleren. Leg het strookje erin. Na vijf mi nuten kun je het zwart er zo afve gen. Er zijn ook mislukte foto filmpjes die wit zijn, dat is natuur lijk nog makkelijker. Met een wit strookje kun je meer doen. Maak met viltstift of fijn schrijver een tekening met felle kleuren. Gotommc BESTE kijkers VANMIOMG PRC8EEKPE PE (7EV6DI6E MISMDI6ERKMS K. EEN (jElDTfWWJRtfT TC OVERVALLEN .tVT tiV TOE HEEFT Hij NOé N'ET SEKEAJO M MAAR A6£N1 ID 0EOO6LDE IK HfT H ElEtAAAl NIET- ECrlT NIET DAT ZE6&EN 2EALTIJD KNUL WE 6AAH HET OP HET BUREAU EEN! NET} ES UITZOEKEN

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 3