Dertig jaar na de ramp KORT 'De Schelde' protesteert Krullebak nu in heel Zeeland Kinderblad voor blinden Omgekeerde wereld Lucky Luke Telefooncel Gorilla ree tie van de KMS, gemeenten de provincie Zeeland en ook veel politici zijn tegen de plannen van de regering Gisteren waren er grote protestbijeenkomsten in Vlissingen (foto) en Rotterdam. Velen hopen dat de Tweede Ka mer de plannen niet zal goedkeu ren zodat er minder ontslagen zul len vallen Bij de KMS worden onder meer marineschepen, machines, appa raten en grote ketels gebouwd, en schepen gerepareerd. I cartoon cartoon Vanaf vandaag komt de Krullebak ookJn Zeeuwscfa- Vlaanderen. Tot nu toe kwam deze speciale kinder krant van de PZC enkel in het andere deel van Zeeland. Veel Zeeuws'-Vlaamse kinde ren hebben de krullebak nog nooit gezien De Krullebak zit één keer in de maand, zoveel mogelijk los, in de krant. We doen dat bijna altijd de tweede dins dag van de maand. De PZC-kinderkant is vooral voorlezers van 10 tot 14jaar. Het is de eerste kinderkrant in ons land die volgens de zelfde regels gemaakt wordt als een 'volwassen' dagblad. Er staat nieuws in voor kin deren en kindemieuws. Maar ook brieven en advertenties van kinderen. Op Walcheren bestaat de Krullebak al ruim 2 jaar. Vanaf september 1981 zit de Krullebak ook op Schouwen en Duiveland, Noord- er» Zuid-Beveland, Tholer» en St.-Phillpsland in de PZC, De Amerikaanse televisiekij kers kunnen binnenkort uit gebreid kennismaken met de stripheld Lucky Luke. De Amerikaanse televisie is bezig 30 tekenfilmpjes van deze stripfiguur te maken. „De man die sneller schiet dan zijn schaduw" komt uit België en wordt getekend door Maurice de Bevere. Sinds kort heeft de gemeente Kapelle een originele rode Engelse telefooncel. Het is een cadeau van het gemeen tebestuur van Melton Mwo- bray. Kapelle is de Neder landse zustergemeente van deze Engelse plaats. Be PTT vond dat er geen ex tra telefooncel nodig was. Daarom moest de gemeente Kapelle zelf voor de plaat singskosten opdraaien. De muntenautomaat van de cel wordt elke avond geleegd door een gemeenteambte naar. Van elk kwartje gaat ex 19 cent naar de PTT. Hoewel de telefooncel de ge meente geld kost. zijn ze in Kapelle toch blij met hun ca deau. „Het is een leuke blik vanger". Voor de bijna twee jaar oude gorilla Julia is de lange weg terug naar de natuur begon nen. Vorig jaar werd het dier in België meegenomen, om dat het in verkeerde handen dreigde te vallen. Via Burgers dierenpark kwam Julia bij de familie Koekenberg. Zij verzorgden haar acht maanden. Dankzij het geld dat de kij kers van het televisiepro gramma 'Ja natuurlijk' bij el kaar brachten vertrok Julia naar Gambia. In Gambia zal ze twee tot drie jaar in een opvangcen trum blijven. De jonge gorilla wordt daar voorbereid op haai' terugkeer naar de vrije natuur. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BW ft Hf Iff 3E JAARGANG NUMMER 2 - DINSDAG 8 FEBRUARI 1983 jeheütSEL'Jkm om huis iJ6T imRVMV OP STEEHi~J*P- AFSTAAO van Pf BUSHALTE/ ALS JE een zeitsem/mfcre cartoon nmr DE KRULLEBAK Stuurt moet je rekenWó koppen met be VOL6EHDE. O'MEA - de cwtooai mléniet 6ROTK 2iyj D4N JCM 8SEEPEN1fO« LAtiG KLEUH NIET. TEKEAALTiJPHET eer Domme 2v6Rte stift MIDDELBURG - Sinds januari is er een gesproken kinderblad voor blinde en slechtziende kinderen. De naam van het blad is 'Hardop' Het is het eerste gesproken blad voor kinderen van zes tot negen jaar 'Hardop' wordt samengesteld uit jeugdtijdschriften als 'Ökki', 'Jip- po', 'Bobo' en 'Duvel'. De redactie schrijft zelf ook stukjes, zoals hoorspelletjes, een geluidsrebus en reportages over leuke en leer zame dingen. Natuurlijk komen er ook kinderen aan het woord. 'Hardop' verschijnt éénmaal in de drie weken op cassette. Het blad duurt één uur ZIERIKZEE - Dertig jaar: een hele tijd. Maar zelfs na dertig jaar is er bij velen nog heel helder de herin nering aan die afschuwe lijke nacht van zondag op maandag 1 februari 1953: de watersnoodramp. Vorige week vonden weer vele herdenkingsdiensten en krans- leggingen plaats. Dat gebeurde onder andere in Nieuwerkerk er» Kruiningen, twee plaatsen waar in '53 erg veel mensen verdron ken. Die rampnacht was het erg koud Er woedde een noordwesterstorm en het water was hoog. Veel te hoog. Toen het ook nog spring vloed werd, hielden de dijken het niet meer. Ze braken door en een enorme massa zeewater over spoelde grote delen van Zeeland, Zuid-Holland en Brabant. Sehouwen-Duiveland, Sint Phi- lipsland en Goeree-Overflakkee waren de gebieden die er heel erg aan toe waren. Daar bleef haast niets droog Een getuigenis uit die tijd: 'Het stormde erg. Maar wie dacht nu dat het zo erg zou zijn? We sliepen en werden ineens overvallen door het water. Het dak was het enige waar je naartoe kon. En dan: de kou, roepen om hulp en lang wachten'. Zelfs nu hebben velen die het meemaakten nog moeite om er' over te praten. Ze zwijgen maar liever. 'Vooral bij mensen die anderen voor hun ogen hebben zien ver drinken, zit het erg diep', zegt een huisarts op Sehouwen-Duive land. 'Soms waren dat vaders, moeders, broers of zussen' Er verdwenen hele families in het zwarte water Ook duizenden die ren vonden de dood. Nog steeds liggen mensen onrus tig in bed als het stormt. Of ze blijven op, en gaan naar de dijken toe. 'Vooral ouderen. Mensen die nu over de vijftig zijn en dus de ramp heel bewust meemaakten. De kin deren die toen een jaar of twaalf waren hadden dat ook wel. maar hebben vaak pas later begrepen hoe erg het wel was'. De watersnoodramp kostte aan 1835 mensen het leven. In Zee land vielen er 873 slachtoffers. Puinhopen Verder waren er de ongemakken: 72.000 mensen konden een tijd lang niet in hun huis wonen. Ver spreid over heel- Nederland wachtten ze soms maanden tot ze terug konden keren naar de puin hopen. Pas in november 1953 kon het laatste van een kleine 500 ga ten worden gedicht: het gat van Ouwerkerk. Nieuwe overstromingen probeert men te voorkomen door de uit voering van het Deltaplan. Na het afsluiten van onder meer de Gre- velingen en het Haringvliet, is rijkswaterstaat nu bezig met het half afsluiten van de Oosterschel- de. Ook moet nog een groot aan tal kilometers zeedijken op veili ge hoogte worden gebracht. MOSKOU - De Russische rege ring wil de stroomrichting van twee rivieren omdraaien. Het gaat om de Ob en de Jenissei, die nu nog van zuid naar noord stro men. Beide rivieren behoren tot de langste van de wereld. Ze zijn meer dan 5000 kilometer lang en monden uit in de Noordelijke IJs zee. Daar worden ze in de toekomst afgedamd. Dat gebeurt, omdat de Sowjet-Unle hun water hard no dig heeft in het zuiden. Wanneer met het karwei begonnen wordt, is niet bekend. Wel staat vast dat het grote gevolgen zal hebben voor planten en dieren, ook bui ten de Sowjet-Unie, Maandagmiddag 7 februari is het laatste deel van de Russische spionagesatelliet Kosmos 1402 in de dampkring verbrand. Dit ge beurde boven de Atlantische Oceaan, In de nacht van zondag 23 januari vielen boven de Indische Oceaan enkele resten van die Russische satelliet terug op aarde. De Kos mos 1402, die op 30 augustus 1982 in de USSR werd gelanceerd, was een spionagesatelliet. Vanuit de ruimte werden foto's gemaakt van de bewegingen van westerse militaire schepen. Op dit moment cirkelen er onge veer 110 satellieten in de ruimte die voor spionage bedoeld zijn. Ze blijven ongeveer tien jaar actief. De energie komt vaak van een in gebouwde kernreactor. Dat is niet per se nodig. Ook zonnepane len kunnen de nodige energie le veren. Die radio-actieve stoffen uit de kernreactor kunnen gevaarlijk zijn wanneer er mankementen Vakbonden, werknemers en di- ontstaan, zoals bij de Kosmos. Toen bleek dat er iets fout ging hebben de Russen de satelliet in drie stukken gesplitst. De reactor moest daarna in een baan, nog verder van de aarde worden gebracht, terwijl de ande re delen op de aarde konden te rugvallen. Het verbrande radio actieve materiaal kan dan als een stofwolk naar beneden dwarre len. Volgens de Russen kan dat geen gevaar opleveren. De Amerika nen houden met meetapparatuur de omgeving, waar de reactor de dampkring bereikt, voor de zeker heid in de gaten. VLISSINGEN - Bij de Koninklij ke Maatschappij 'De Schelde (KMS) in Vlissingen zullen, ais de plannen van de regering door gaan, tussen de 1000 en 1600 men sen worden ontslagen. Bij de KMS werken ruim vierduizend mensen. Dat betekent dat een op de drie werknemers werkloos wordt.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 1