U Dieren begrijpen helemaal niets van de 'mensensoort' Primapizza Je blijft er in kijken... DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP r-fó ïlV varia DINSDAG 11 JANUARI 1SS3 Op veilige afstand van een smeu lende bosbrand staat een groep dieren nog na te trillen van angst. Onder leiding van Vos en Das zijn ze op weg naar een natuurreser vaat: het Witte Herten Park. Pad heeft hen verteld dathetdaar veilig en vredig is. Hij heeft dat zelf kunnen zien na een bange tocht in een leeg jampotje. Pas na een lange rit in een auto, was hij toen in dat Park terechtgekomen. Sindsdien is hij steeds meer gaan nadenken over die vreemde soort: de mens. En hij is niet de enige in dit boek van Colin Dann.: 'De die ren van het Duitenbos'. Ook de andere dieren begrijpen er wéinig van: de ene mens gooit achteloos een brandende peuk weg en anderen wagen hun leven om planten en dieren te redden als er brand ontstaat. Er zijn mensen, die voor de sport met afgerichte honden één vos achtervolgen totdat hij volkomen uitgeput is. Weer anderen zitten urenlang planten en insekten te bestuderen en maken daar mooie tekeningen van. Maar vooral van de boeren, die vergif op hun akkers spuiten en boeken boeken dan later zelf vergiftigde groente eten: daar snapt geen dier wat van! De dieren besloten het Duitenbos te verlaten, toen de mens het no dig vond de stad uit te breiden. Bulldozers en graafmachines hebben de poel met vers water voor de dieren al onbruikbaar ge maakt. De gevaren, die de tocht zo moei lijk maken, hebben bijna altijd iets met de mens te maken. De strijd is dikwijls oneerlijk en een paar dieren moeten dan ook on derweg achterblijven. Detekeningen van The Tjong Khing maken dit spannende en vaak ontroerende boek nog aan trekkelijker. Voor kinderen vanaf een jaar of tien, maar ook voor volwassenen, die van dieren hou den: een boek waar je in kunt dui ken! 'De dieren van het Duitenbos'. Auteur: Colin Dann Vertaling: Karin Bron Tekeningen: The Tjong Khing Uitgave: Querido, Amsterdam. Prijs: 25,-. recorder was voor een school uit Uden. Eén van de vijfentwintig tweede prijzen, een jeugdencyclopedie met geluidscassettes, ging naar de Ichtusschool. Leukste stukjes In Taptoe nummer twintig wor den de leukste stukjes uit de win nende Taptoes geplaatst. Elk kind van de klas krijgt dat num mer. Wie weet staat er een stukje van het Vlissingse werkstuk in. „Onze Taptoe had een moppen pagina, een doe-pagina, strips, een smulpagina en nog veel meer", vertelt Pieternella. „De re cepten van de smulpagina heb ben we eerst thuis uitgeprobeerd. We hebben er ook foto's van ge maakt". De winnende Taptoe wordt naar de school teruggestuurd. Wat er dan mee gebeurt weten de vrien dinnen niet. Het lijkt hen een goed idee om hem in de prijzen- kast te zetten. Na het eenvoudige recept van de vorige maand, roersla, nu eens een wat moeilijker. Deze keer een -smakelijke pizza. Om het niet al te moeilijk te ma ken gebruiken we een pak pizza. Hierin zit het meel voor het deeg, kruiden en tomatensaus. Je hebt nodig: - een pak pizza Napolitana - drie tomaten - een blikje sardientjes - een ons geraspte kaas - knoflookpoeder - een eetlepel olie. Zet de oven op 225 graden om vast warm te worden. Maak het deeg klaar zoals op het pak staat. Leg het deeg op een bakplaat of die het in een grote springvorm. Zorg ervoor dat de deegbodem overal even dik is. Alleen de rand mag iets hoger zijn. Doe op de deegbodem tomaten saus (uit het pak) en de kaas. Ver- koken koken deel nu de sardientjes en de to maten (in plakjes) over de pizza. Strooi de kruiden (uit het pak) en een mespuntje knoflookpoeder eroverheen. Goed verdelen! I Tot slot nog de olie erover en de pizza kan ruim 15 minuten de oven in. Klaar is de Primapizza! Woensdag 15 december was het groot feest op de Ichtusschool in VUssingen. Klas 4/5 had namelijk de tweede prijs gewonnen van de Taptoe-wedstrijd. Taptoe is een weekblad voor klas 4, 5 en 6. Elk nieuw schooljaar houdt Tap toe een wedstrijd. Dit jaar was de opdracht: 'Maak je eigen Taptoe'. „We hebben er heel de maand ok tober aan gewerkt. Elke dag wel een uur. Bijvoorbeeld onder teke nen of vrij lezen", zegt Lenie Ha melink. Samen met Jasja de Gra ve, Pieternella van de Berg en Es ther Buteijn praat zij namens de klas over de gemaakte Taptoe. „Eerst gingen we allerlei ideetjes opschrijven. Als je iets leuks had verzonnen mocht je die bladzijde maken samen met een of twee an dere kinderen. Die kinderen mocht je zelf uitkiezen", vertelt Jasja. Geen ruzie Dat was nog een hele uitzoekerij, want de Taptoe moest achten veertig bladzijden hebben. Dat zijn er net zoveel als de echte Tap toe. Esther vertelt, dat de taken snel verdeeld waren enzonder ru zie. Iedereen was tevreden. Op 15 december kwam dan de langver wachte brief met de uitslag. Er hadden 600 klassen een Taptoe ingestuurd. De Ichtusschool rol de als enige Zeeuwse winnaar uit de bus. De eerste prijs, een video Aan een (schoenen)doos, schaar, karton, plaksel en wat fantasie heb je al genoeg om er een te ma ken: een kijkdoos. Vooral vroeger werden die veel gemaakt. Jam mer genoeg is het nu een beetje 'uit de mode'. Het maken is name lijk erg leuk, en als het een beetje aardig gelukt is, blijf je er steeds even in kijken. Een grot met enge griezels, een dorpje, kermis, dierentuin, bos, een landschap, je kamertje, een winkel, schoolklas, punkband, een poppenhuis, een straat, een spookkasteel. Onderwerpen ge noeg. sel ziet je doos er ook heel anders uit dan als je het achterin doet. Probeer maar eens. Papier-mdché Zorg in ieder geval dat de figuur tjes in in je doos niet te groot zijn en niet teveel achter elkaar staan. Anders zie je alleen de voorste. Het begin van elke kijkdoos is hetzelfde: een doos met twee ga ten. Een aan de voorkant om door te kijken. En een aan de boven- of achterkant waardoor er licht in je doos komt. Een groot gat zorgt voor veel licht, een klein gaatje voor weinig. Als je over het lichtgat gekleurd doorzichtig papier plakt (bijvoor beeld cellofaan), zorgt dat weer voor een apart effect. Met het lichtgat bovenin het dek- Bodem, zijwanden, achterkant en deksel kun je natuurlijk ook be plakken of beschilderen. En heel erg mooi wordt je doos als je de buitenkant ook versiert. Vooral met papier-maché is dat prachtig. Laat je fantasie maar eens zijn gang gaan.Enlaatons eens weten wat jij er van gemaakt hebt! wrj/MR EEN btö Tf NEME/Y... UECAI IZAPltJ QiJTEN M'N HUISWERK COED TF MAKEN, HIJS ZAKGELD TE SPAREN H'H KAMER NETJES OP TE RUIMEN EN.. VOORAL OmoouuJcri cn uastpUkk^n de t>cd<2uo-» OUL doos» «ytC.AT

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 3