3 WE ZIEN WEL...? Niet bang voor de toekomst IKMtftft/f Het staat in de sterren Zeven mensen wensen achtergrond Invloed Toekomst Woningen DINSDAG 11 JANUAR11983 „Wat is jouw sterrenbeeld? Kreeft? Dan zou Ik voorlopig maar binnen blijven. In je horo scoop staat dat een blonde onbe kende voor een teleurstelling zal zorgen." Een opmerking als deze kun je verwachten van iemand, die in een of ander blad trouw de voor spellingen leest. Als je weet bü welk sterrenbeeldje hoort, kun je ln allerlei boekjes lezen hoe je ka rakter is. De dames- en roddelbladen ver tellen je bovendien wat er met je gaat gebeuren en waar je op moet letten. Allemaal onzin!, zeggen veel mensen. Maar toch... Heel lang geleden hebben ster renkundigen ontdekt dat de zon, de maan en de planeten iets te maken hebben met het leven op aarde. Een bekend voorbeeld: door een bepaalde kracht van de maan ontstaan eb en vloed. Sterrenwichelaars of astrologen menen dat de stand van de hemel lichamen in de ruimte invloed heeft op het leven van de mensen. Die hemellichamen zijn voortdu rend in beweging. Door op het uur van je geboorte hun plaats pre cies te bestuderen zouden ze iets over je karakter kunnen vertel len. Ingewikkelde berekeningen maken het volgens hen zelfs mo gelijk voorzichtig iets over je toe komst te voorspellen. Het 'trekken' van een horoscoop, zoals ze dat noemen, is een oude kunst, die iedereen kan leren. Je hebt er geen speciale 'gave' voor nodig. In Den Haag leert de astroloog J. B. Gieles je in acht lessen, hoe je een geboortehoroscoop kunt be rekenen. Dan kom je dus iets te weten over iemands karakter. Voor het voorspellen van de toe komst is wel wat meer nodig. Daar komt veel mensenkennis bij kijken. De heer Gieles ziet zijn werk als een mogelijkheid om mensen te helpen, die moeilijkhe den hebben. Hy zegt te kunnen voorspellen wanneer de tijd gun stig is om beslissingen te nemen. Zijn voorspellingen kloppen bijna altijd, vertelt zijn assistente, me vrouw B. de Bruin. In de horoscopen, die elke week in allerlei bladen staan, gelooft hij niet zo erg. Daar komt geen astro loog aan te pas, zegt de heer Gie les. Een van zyn voorspellingen voor het nieuwe jaar is: het kabinet zal 1984 niet halen. We zullen zien! Mensen op de maan: al 'gewoon'. Wat wordt nog mogelijk..': „Een kristallen bal heb ik niet en ik ben ook geen hel derziende", zegt meneer Van der Zee. De heer Van der Zee werkt op het Economisch Technologisch In stituut (ETI) in Middelburg. Dat betekent dat hij de provincie, ge meenten en bedrijven raad geeft. Samen met andere instellingen probeert het ETI er voor te zorgen dat in Zeeland alles op rolletjes blijft lopen: werk, verkeer, onder wijs, toerisme en nog veel meer. „We doen toekomstonderzoek", vertelt hij. „Maar plannen maken vinden we belangrijker dan voor spellen hoe het allemaal zal wor den". „Plannen maken doet iedereen, elke dag. Je weet dat je morgen moet eten. Nou, dan moet je van daag je boodschappen doen. En het is niet slim met huiswerk te wachten als je ook nog televisie wilt kijken". „Je moet dus plannetjes maken. Niet alleen om te voorkomen dat alles in het honderd loopt. Maar ook omdat je niet alles tegelijk kunt willen". Wat zal het jaar 1983 brengen? Over wensen, hoop, voorspellin gen en dat soort zaken gaat deze pagina. Bewaar de pagina tot 31 decem ber 1983 en lees alles dan nog eens. Een goed voorbeeld van hoe ze bij het ETI vooruitkijken vindt me neer Van der Zee de vaste oever verbinding over en onder de Wes- terschelde. Voordat aan zo'n dure brug-tun- nel begonnen kan worden moeten eerst allerlei vragen beantwoord zijn. Of de brug wel echt nodig is, waar het geld vandaan komt en of het niet te moeilijk is natuurlijk. Dat moet van te voren allemaal uitgezocht worden. Maar voorspellingen en plannen komen niet altijd uit. Zo wilde de provincie Zeeland in 1983 onge veer 3000 woningen bouwen. Die waren echt nodig. Er was ook al bepaald waar die huizen zouden komen. Toen zei de regering dat het er maar 1500 mochten zijn. „Dus moesten de plannen worden aangepast", zegt de heer Van der Zee. „Je kunt niet zomaar zeggen dat alle gemeenten maar half zoveel huizen als eerst krijgen. We moes ten opnieuw bekijken waar ze het hardst nodig zijn. Plannen moet je steeds kunnen veranderen, omdat je het toch nooit precies weet". I {gedicht gedicht 0 gedicht 0 gedicht# gedi 't Nieuwe jaar in, voornemens, wensen, zoals altijd weer een lijst: cursus kleien, meer naar oma, niet kwaad worden als iemand nog maar wijst. Beter voor m'n kamer zorgen, niet zo zeuren tegen ma en op school wat harder werken (dat laatste voornamelijk voor pa). Niet meer op m'n nagels bijten en vooral niet laat naar bed en nou eindelijk eens echt doen wat ik op mijn lijstje zet... Maar ja, dat laatste... daar zit 'm nou net de kneep, willen is leuk, maar doen zo lastig, als iemand dat nu maar begreep. Marina van den Boogaart Op de openbare lagere school De Houtuyn in Vlissingen praatten vier buitenlandse kinderen over de toekomst. Iain Miller (12) uit Schotland, Ricky Nabibaks (12) en Celestine Lord (12), beiden uit Suriname en Chorria Azzanagui (13) uit Ma rokko. - Vierden jullie ook nieuwjaar? „By ons in Schotland hebben ze geen vuurwerk met oud en nieuw", vertelt Iain. „Vuurwerk gebruiken ze op 5 november. Dan is het Guy Folks feest. Op nieuw jaarsdag zijn de pubs (cafés) ook overdag open. Dat is de enige keer, want Schotten drinken te veel". „In Suriname is het net als hier", vertelt Ricky. Celestine: „Ze gaan dan iedereen langs om een goede toekomst te wensen". Bij ons gaat alles gewoon door", zegt Chorria. „In Marokko wordt geen oud en nieuw gevierd. In Ne derland vind ik het wel leuk. Ik houd wel van feestjes" - Met oud en nieuw denken veel mensen aan de toekomst. Hebben jullie plannen voor de toekomst? Ricky: „Ik wil wel terug naar Suri name als ik groot ben' .Ja", zegt Celestine: „Dan moetje wei diploma's hebben" Ricky vertelt verder: „Eerst ga ik afwachten wat er nog allemaal ge beurt in Paramaribo". Celestine: „Ik wil secretaresse worden. In Nederland of in Suri name, maakt niet uit. Ik geloof dat het slecht gaat in Suriname. interview interview Ik volg steeds het nieuws want ik heb er veel familie. „Wij gaan terug naar Marokko", zegt Chorria. „Maar ik hoef er geen beroep te hebben. „Nee, ik ga niet terug", zegt Iain. „In Schotland zijn te veel werklo zen. Ik wil graag naar Zweden. Daar is het volgens mij beter". - Zijn jullie bang voor de toe komst? In koor: "Nee!" Iain kijkt een beetje bedenkelijk.: „Ik denk dat de Russen beginnen met de bom. Niemand zal dan winnen. Niet iedereen gaat dood. En als je toch doodgaat gaat het snel". - En als de toekomst nu eens heel slecht wordt? „Ik wil wel kinderen krijgen", zegt Celestine. „Ik denk dat de toe komst niet veel zal veranderen". Chorria is het eens met Celestine. Ricky heeft het laatste woord „We zien wel, wat maakt het uit!". Lachend gaan ze weer terug narr de klas. Zeven mensen en hun wen sen. Vraag zeven mensen naar hun wensen voor 1983 en je hoort dit: De heer Blijdorp, inspecteur van de dierenbescherming: „Mijn wens Is, dat alle men sen veel aandacht en een goede verzorging aan de die ren zullen geven. Ik hoop ook, dat Goes in 1983 zijn die renasiel krijgt". De heer Baerends, burge meester van Tholen: Ikhoopdatwij grote mensen eindelijk eens verstandig worden en de wereld niet lan ger vervuilen met allerlei vie ze troep. En ook niet vernieti gen door oorlogen en gemeen wapentuig. Zodat als de kin deren van nu volwassen zijn, zij met hun kinderen nog echt fijn kunnen leven en wo nen. Ook hoop ik, dat de kin deren van vandaag wijs en verstandig zullen worden. Zodat ze later de leiding van ons over kunnen nemen en het dan beter zullen doen dan wij het gedaan hebb n". Walter Knetemann, 12 jaar: „Ik hoop dat de kinderen in de derde wereld het beter krijgen. Ik zou willen dat de mensen hier veel geld voor geven." De heer Meyer, assistent-be drijfsleider van zwembad Poelendaele: „In ieder geval hoop ik, dat we door kunnen gaan met schoolzwemmen. Bovendien hopen we dat we het zwem bad kunnen houden zoals het is. Dus dat we geen din gen af moeten schaffen door de bezuinigingen. We had den dit jaar bijvoorbeeld de zwemvierdaagse en de spe- linstuif. Ik hoop dat dat kan blijven". De heer De Rave: hoofdin specteur van politie: „Ik hoop dat iedereen een veilig en gelukkig nieuwjaar tegemoet gaat. Speciaal in het verkeer kun je daar zelf veel aan doen. Dus: uitkij ken, arm uitsteken, een goe de verlichting op je fiets en zovoorts. Als ze dan ook nog niet alleen zuinig zijn op hun eigen spullen, maar ook op die van een ander, dan is de politie dik tevreden". Marga Borghouts, 11 jaar: „Vrede op aarde. En dat er niet meer op dieren gejaagd mag worden voor hun vel." Rens Schot, schrijver en ac teur van het theater DODD- :„Dat er veel te lachen blijft. Daar kunnen we met z'n al len voor zorgen. Ik hoop ook dat de kinderen niet te vaak moeten horen dat er iets niet kan omdat er geen geld voor is. En lachen, hè, veel la chen". Van links naar rechts: Celestine, Chorria, Ricky en Iain. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen," of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1983 | | pagina 2