1 I Het winkeltje moet blijven Vissersdorp zonder vissers? De grens loopt door het café Een paradijsje in een uithoek DINSDAG 14 DECEMBER 1982 Ellewoutsdijk - 'Bakkerij Jobse' heeft van alles te koop. Colijnsplaat - Vissersnetten op het droge. Hoogezand, Sappemeer, Zuidbroek, Veendam, Stadskanaal, Pekela en wat dan?? Zaandam, Zaandijk, Wormer, Krommenie, ik krijg ze zo moeilijk onder de knie; al die rijtjes: ze maken me dol. Alleen Zeeland niet. Die doe 'k voor m'n lol. Neem nou deze namen hier, ik noem ze maar de serie DIER: Duivendijke, Kattendijke, Krabbendijke, Sas van Gent, Biggekerke, Lamswaarde en nog niet aan 't end, Vogelwaarde, Lewedorp, Hengstdijk, Ossenisse, Koewacht, Vossemeer. 't Kan toch niet missen? Een greepje uit mijn serie NAT: Eikerzee, Sasput en natuurlijk Bath. Erg KORT zijn Spui, Kats, Hoek en Sluis, en Hulst, Burgh, Nisse en St. Kruis. Dertien plaatsen op -kerke en vijf op -zande en zeven op -burg en negen op -lande. En GEKKE namen, ook zo'n rij: Kleverskerke, Othene en Schuddebeurs erbij, Waterlandkerkje, Biervliet, Schore, Kruisdijk, Zoutelande, Bruinisse, Koudekerke, Zanddijk. Te gek die namen, maar bijzonder veel lol krijg ik bij: 't waalt in 't Boerenhol. Marina van den Boogaart Ellewoutsdijk Die zaterdag is het regenachtig weer. Het dorpje Ellewoutsdijk ligt er stil en verlaten bij. Een groep duiven vliegt klapwiekend op. In een kaal gebouw spelen twee bejaarde heren biljart. Ver der is het stil, ontzettend stil. Op straat is er niemand te zien. Ook in het enige winkeltj e van het dorp lijkt het erg rustig. 'Bakkerij Jobse' staat er in het ge haakte gordijntje dat in de etala ge hangt. Bakker Jobse is op de Bevelanden geen onbekende. Hij won een paar maanden geleden een eerste prijs op de Zeeuwse bakkerswedstrijden. De bakker had het Goese stadhuis nage maakt van suikerklontjes. Dat er niet alleen broden en heer lijke appelflappen te koop zijn, is in één oogopslag te zien. „We ver kopen kaas, melk, vleeswaren, kruidenierswaren, fruit, maar ook klompen," vertelt mevrouw Job se. Het is werkelijk ongelofelijk om te zien wat er allemaal te koop is in dit piepkleine winkeltje. Er wordt alles aan gedaan om te zorgen dat het winkeltje kan blij ven. Van de regering krijgt het subsisie. Dit is extra geld van de regering. Bovendien mogen er in Ellewoutsdijk geen SRV-wagens of andere rijdende winkels ko men. Dit zijn allemaal maatrege len om te zorgen dat het winkeltje kan blijven bestaan. Ellewoutsdijk is het kleinste dorp van' Nederland mét een winkel. Het is ook het kleinste dorp van de gemeente Borsele. Er wonen 280 mensen in het dorp, waarvan het grootste deel ouder is dan 65 jaar. Er is geen kleuterschool. De kleu ters gaan school in het dorp Drie wegen. Colijnsplaat Een prachtige zaterdagmiddag om een vissersdorp te bezoeken: de boten worden in het haventje heen en weer geslingerd door de wind. Toch laten enkele Belgi sche toeristen zidh door het slech te weer niet tegenhouden. Gehuld in regenpakken rennen ze van de parkeerplaats door een pijnlijke hagelbui naar hun bootje. Door de kleurige vissersboten - wat dichter bij de vismijn - lijkt het net of daar de lucht wat lich ter is. Tussen de stortbuien door is het erg rustig aan de kade. De vismijn is gesloten en de vissers houden weekend. In een behaaglijke huiskamer vertelt de heer J. A. Vink over zijn dorp. „De mensen zijn hier erg ge moedelijk", zegt hij. „Duitsers en IJzendijke Misschien heb jij deze zin ook ge leerd in de derde klas: „Zeeland grenst ten zuiden aan België". In de atlas zie je een rode lijn aan de onderkant van Zeeuwsch- Vlaanderen. In werkelijkheid is er natuurlijk geen rode lijn. Toch kun je de grens zien. Er staan grenspalen in de polder. Daartussen loopt de grens, soms over een dijk, soms over de bodem van een sloot. Op zoek naar de 'echte' grens. De polder ügt er verlaten bij. De vette klei is pas geploegd. Een dijk met een kale populieren leidt naar Het Mollekot. Dat is een ge hucht bij IJzendijke in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. Op de stoep voor een café staat grens paal 326. „Een heel bijzonder café", vertelt een oude man. „De grens loopt hier dwars door het café". Je kunt hier een buitenlandse reis maken en toch binnen blijven". En hij voegt er aan toe: „Je kunt hier een pilsje drinken in Neder land en een plasje doen in België". Een eind verder bij grenspaal 325 bevindt zich 'De Maagd van Gent'. Tien jaar geleden werd hier nog flink gesmokkeld. Vooral boter, aardappelen, vla, koeien en var kens. Deze goederen en dieren bracht men dan stiekum over de Zuid-Beveland Een lagere school is er wel. Maar deze wordt met sluiting bedreigd, omdat er maar acht leerlingen zijn. „Er komt weer wat nieuwbouw. Dat werd wel tijd. Sinds 1945 heeft de gemeente hier niet meer gebouwd. We hopen dat in de nieuwe huizen mensen met kleine kinderen ko men wonen," zegt mevrouw Job se. Het is niet altijd zo stil in Elle woutsdijk. 's Zomers is het dorp een vakantie-oord voor mens en dier. Honden en katten kunnen al jaren terecht in dierenpension 'de Ellewout' om hun vakantie door te brengen. Sinds de afgelopen zomer kan er ook gekampeerd worden in Elle woutsdijk. De vakantiegangers moeten dan wel lid zijn van de carvanclub. Belgen, die in het dorp zijn komen wonen, worden als dorpsbewo ners opgenomen. Ze zoeken niet alleen de mooie natuur rond de Oosterschelde, maar het is hier ook goed vissen, vooral in de win ter. Er zit heel wat kabeljauw en wijting". Zijn zoon Kees hing als kind altijd bij de vissers in de oude haven rond. Hij wilde zelfs niet mee op vakantie. (Als hij bij oma bleef lo geren mocht hij af en toe mee de zee op). Nu is hij een van de weini ge Colijnsplaatse vissers. De rest komt uit Arnemuiden, Tholen, Yerseke en Vlissingen. Uit de verhalen wordt wel duide lijk dat er op een vissersboot hard gewerkt moet worden. Stel je voor: je gaat elke nacht om 12 uur aan boord en om 4 uur 's middags legt de boot weer aan. Noord-Beveland En al zijn de boten steeds veiliger geworden: zo'n novemberstorm gaat zelfs een ervaren visser niet in de koude kleren zitten. Dan heb je op donderdagmiddag wel een lang weekend verdiend. „Ik geloof niet dat er nog veel jon gelui visser willen worden. Dat is niet meer zo, hè", zegt hij wat spij tig. Een paar straten verder vertelt Tannie Sierveld over dingen die de dorpsjeugd wél leuk vindt. In het dorpshuis is van alles te doen: spelletjes en knutselen voor schoolkinderen en een soos voor de wat oudere jeugd. „En natuurlijk speelt er af en toe een groep", zegt ze. Een vriendelijk vissersdorp, dat Colijn", waat je je als vreemde eend snel op je gemak voelt. Zeeuwsch-Vlaanderen grens. De douane mocht het met zien. Daarom smokkelde men vooral 's nactits. Normaal moetje belasting betalen aan de douane als je met spullen de grens OYer wilt. Smokkelaars doen dat liever niet. Toen was het nog spannend", ver telt een grensbewoner. „Smokkelen was een sport. Soms won de smokkelaar, soms won de douane. Dan kreeg je een boete. Pech gehad. Een andere keer hield je de douane voor de gek. Daarover bestaan prachtige smokkelverhalen". Dromerig kijkt hij over de stille polder. Er komt mist opzetten. Zowel in Nederland als in België. Burgh-Haamstede 's Zomers kun je haast over de hoofden lopen, zo druk. En 's win ters? Zo af en toe een wandelaar, een vogel die krijst, een rond scharrelend konijn, de ruisende zee. En vooral: stilte en rust. De Kop van Schouwen is een prachtig natuurgebied tussen Westerschelde en Burgh-Haam- stede. Het strand, de duinen, bos: een ideale omgeving om vakantie te vieren. Maar hoe is het om er te wonen? Vooral nu het er koud, stil en een zaam is. Niemand die eens even aan komt lopen. Onmogelijk zo maar nog even bij je vriendje te gaan spelen. „Ik wil hier nooit meer weg!" zegt Frans van Oudheusden. Frans is acht jaar. Met zijn vader, moeder en zusje Rozanne van an derhalf j aar woont hü in een gezel lig oud huisje aan de rand van het natuurgebied. Vlakbij de uitkijk toren. Erg afgelegen. Geen andere kinderen in de buurt. „Maar ik verveel me nooit hoor", zegt Frans. Vol trots laat hij de tuin zien: de boomhut, de cross heuvel, de vijver, zijn konijnen Knabbel en Snuffel en de schuur. Als het weer echt te slecht is speelt hij binnen. Ook daar ge noeg te doen: tv, speelgoed, een eigen kast vol boeken. „Dit is mijn mooiste boek", zegt hij en pakt een boek over de na tuur. Hij weet er nogal wat van. Geen wonder. Omdat hij er zo dicht bij woont, ziet hij dingen die andere kinderen bijna nooit zien, soms herten. Konijnen, vogels, eekhoorns tot bij de deur. „Je kan hier de regenboog veel be ter zien. Ik zou niet in het dorp willen wonen. Dan moetje steeds zo ver naar de duinen", zegt hij. Schouwen-Duiveland 'ELDORADO' staat op het bordje aan het hek. Dat betekent zoiets als 'paradijsje'. „En dat is het ook" zegt de vader van Frans. „Eenzaam maar heer lijk. Schone lucht, het strand, lek ker drinkwater, veel speelruimte voor de kinderen. En vooral de enorme vrijheid. Niemand die op je vingers kijkt. Daat moet je trouwens wel tegen kunnen. Er zijn mensen die hier al na een dag gillend weglopen". Vriendjes vormen helemaal geen probleem. „We halen en brengen ze gewoon", zegt zijn moeder. „We brengen Frans ook nog naar school. Dat moet wel, want het is te ver en de weg veel te gevaarlijk. Maar dat hebben we er graag voor over. Als we willen", besluit ze, „hebben we elk weekeinde logés". Best begrijpelijk. Zo te zien en te horen wonen ze daar erg gezellig.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3