Miljoen kinderen raakt bij sport of thuis gewond Veel klachten over te hoge prijzen Weer Nederlands circus minder KORT DOKTERSHULP NODIG KRULLEBAK IN DE KLAS Vergissing Rijke katten Stenen tijdperk AMSTERDAM - Ruim één miljoen kinderen krijgt per jaar een ongeluk in huis of bij sport of spel. Die ongeluk ken zijn dan zo erg dat ze daarvoor naar de dokter of het ziekenhuis moeten. Dit staat in een rapport van het Veiligheidsinstituut in Amster dam. Het instituut stelde een on derzoek in omdat er nog geen ge gevens over dit soort ongelukken bestonden. Wel waren er cijfers bekend over ongelukken in het verkeer of op het werk. In het rapport staat dat er thuis en bij sport ruim twee miljoen mensen een ongeluk krijgen. De helft daarvan zijn kinderen. Die twee miljoen is tien maal zo veel als de ongelukken in het ver keer en op het werk samen. Het rapport vertelt ook hoe de meeste ongelukken gebeuren. Ruim de helft gebeurt bij sport en buitenspelen. Verder noemt het rapport valpartijen en klemmen tussen deuren en ramen als oorza ken. Niet alleen deuren en ramen wor den als 'schuldigen' aangewezen. Ook zijn dat trappen in huis, de schaatsplank, crossflets en zelfs de surfplank. Onvoorzichtigheid Naar aanleiding van dit rapport zegt de kinderarts H. Doorn dat er veel ongelukken gebeuren door onvoorzichtigheid. Zo komen er regelmatig kinderen in het ziekenhuis door het eten van medicijnen van iemand an ders. Ze eten het uit nieuwsgie- ringheid of denken dat het een snoepje is. „Medicijnen moeten altijd goed worden opgeborgen," zegt dokter Doom. „En ook flessen met schoonmaak middelen, benzine of petroleum moeten achter slot en grendel." „Voorzichtigheid is heel belang rijk. Al kunnen grotere kinderen best aardig op zichzelf passen, de kleinere kinderen kunnen dat nog niet. Daarom gebeuren er nogal eens ongelukken tijdens visites en feestjes of tijdens een dutje van vader of moeder, opa of oma," waarschuwt kinderarts Doorn. Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toe stel 17. AMSTERDAM - De Consumen tenbond heeft in oktober meer dan 7.000 telefoontjes gehad van mensen die klaagden over te hoge prijzen en belastingen. De bond had om zulke telefoontjes ge vraagd voor zijn actie 'Prijsa- larm'. „Met onze actie willen we de rege ring laten zien dat allerlei zaken veel te duur zijn," zegt Wim van Campen, de hoofdredacteur van de Consumentengids. „We willen er ook mee bereiken dat de rege ring de prijzen beter in de gaten gaat houden. Dat doet ze nu niet. En daardoor rijzen die de laatste tijd werkelijk de pan uit." Hij vindt dat de regering zelf het slechte voorbeeld geeft. „De men sen krijgen minder salaris, maar moeten wel meer belasting beta len." Meer dan de helft van de klachten gaat over de hoge belastingen die men in sommige gemeenten moet betalen. Er zijn zelfs gemeenten die nieuwe belastingen bedenken om aan geld te komen. De Consumentenbond zou graag willen dat de overheid de actie 'Prijsalarm' voortzet. De bond pleit voor een 'Prijsbe- wakingsinstituut van de over heid', waar mensen kunnen vra gen of een bepaalde prijsverho ging wel mag en waar ze kun klachten kwijt kunnen. De Consumentenbond is niet de enige met kritiek. De voorzitter van Konsumenten Kontakt (een andere consumentenorganisatie! vindt ook dat men de laatste tijd vaak te veel moet betalen. Hij denkt zelfs dat 1983 voor veel Ne derlanders een rampjaar wordt, omdat ze niet meer kunnen kopen wat ze echt nodig hebben. „De re gering moet de mensen iets terug geven voor het salaris dat ze inle veren," zegt hij. „En dat kan ge makkelijk. Onze organisatie heeft ontdekt dat de prijs voor elektri citeit veel en veel te hoog is. Die moet dan ook omlaag." NAARDEN - Het circus Bassie en Adriaan bestaat niet meer. De lange rij vrolijke wagens heeft maar drie seizoenen door Neder land getrokken. Joop van den En- de, de baas van het circus, heeft besloten ermee op te houden om dat er niet genoeg werd verdiend om de show draaiende te houden. De geschminkte gezichten van Bassie en Adriaan stonden uitno digend op de affiches. Die werden overal in het land, waar het circus optrad, aangeplakt. Toch heeft ook dit bekende duo het circus niet kunnen redden van de ondergang. Enkele weken geleden werd in Nijmegen de al lerlaatste voorstelling gegeven. Daarna verhuisde het hele circus naar het pretpark Oud-Valke veen. Dit park werd opgericht door Toni Boltini, die zelf jaren lang circusdirecteur is geweest. Op het terrein van dit park heeft men de grote tent opgezet en zijn ook de wagens te bezichtigen. Men hoopt nu dat er mensen zul len komen, die geld willen bieden voor het circusmateriaal. Het zal niet eenvoudig zijn om ko- Voor alle medewerkers is het een pers te vinden voor een tent waar droevige tijd. De artiesten zullen 2000 mensen in kunnen. in het buitenland een ander cir cus moeten zoeken. Een aantal helpers - achter de schermen - zal werkloos worden. Bassie en Adriaan moeten omzien naar een andere show. waarin ze hun grap pen kunnen vertonen. De dieren gaan terug naar hun ei genaar. Van den Ende had ze al leen maar voor zijn circus ge leend. Zo langzamerhand zijn alle Ne derlandse circussen verdwenen Het is erg moeilijk om zóveel kaartjes te verkopen, dat alle kos ten kunnen worden betaald. De gemeenten vragen een flinke belasting en de rekeningen voor elektriciteit worden steeds hoger. De verzorging van één ohfant kost bijvoorbeeld zo'n ƒ30.000,- per jaar. Artiesten en technisch personeel moeten op tijd worden betaald. De kaartjes mochten ook niet veel duurder worden: dan kwam er helemaal niemand meer! Het circus heeft dus met verlies moeten werken en zo kon het niet langer doorgaan. Een vergissing van een poli tiehond zorgde onlangs voor een vreemd verloop van de zitting van de politierechter te Middelburg. Een jonge man stond terecht omdat hij had bekend dat hij had inge broken. Bovendien werd hij van een paar andere misdrijven ver dacht. Hij zei dat hij die niet had begaan. De politiehond wees hem echter tot drie keer toe als de dader aan. Daarom werd de jongeman tien dagen onder gebracht in de gevangenis. De hond bleek zich te hebben vergist. De echte daders heb ben inmiddels bekend. Twee Engelse katten zijn sinds de dood van hun baasje rijk. De tienjarige Perzische Pop py en de zevenjarige Goofy krijgen de rente van het spaargeld van hun baasje. Dat is elk jaar ongeveer 12.000 gulden. Na de dood van de dieren wordt het spaargeld aan de dierenbescherming en de kinderbescherming ge schonken. Een Russich gezin heeft bij na vijftig jaar ver van de be woonde wereld in een Sibe risch woud gewoond. De mensen kleedden zich in die- revellen, woonden in een houten hut en voedden zich met wortels, noten en bes sen. Het zijn Karp Lykov, zijn vrouw en zijn vier kinde ren. Ze woonden in een primitief dorpje voordat ze in 1936 de benen namen, omdat hun ge loof hun dit ingaf. In 1978 werden ze ontdekt. Ze wisten niets van auto's, radio's en telefoons. Ook de Tweede Wereldoorlog en de landing van de eerste mens op de maan gingen aan hen voorbij. cartoon cartoon Mag ik een zakdoek lenen? Paul Burger Wemeldinge

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1