ONTDEKKINGEN Zoeken tot het misschien toch lukt De politie verzamelt vieze vingers Kloppen onze| geschiedenis boekjes wel? W\WIUW achtergrond mium Oud grapje Archeologie Graven kostgeld Amateurs SaJ DINSDAG 12 OKTOBER 1982 2 „Je vingerafdruk blijft je hele leven hetzelfde", vertelt re chercheur Stroosnijder van de Middelburgse politie. Op de hele wereld bestaan er geen twee vingerafdrukken die hetzelfde zijn. De politie werkt al 100 jaar met vinge rafdrukken. Het idee komt uit India. De Engelsen Gallon en Henry bedachten daarna een sys teem. Ze verdeelden de vin gerafdrukken in 10 groepen. In Middelburg heeft de poli tie vingerafdrukken van bij na 2.700 mensen. Hoe werkt dat nu? Een voor beeld. Als er een inbraak is gepleegd komt de politie er meestal aan te pas. Die kijkt dan waar de inbrekers aan hebben gezeten. Met poeder komen de afdrukken op zwart papier. Op het bureau zoekt de poli tie daarna uit tot welke groep ze horen. De agenten vergelijken heel veel vinge rafdrukken. Men hoopt zo de dief te vinden, maar dat is heel moeilijk. In Den Haag hebben ze alle vingerafdrukken van men sen die ooit gepakt zijn. In terpol (internationale Polii- tie) verzamelt vingerafdruk ken uit de hele wereld. In Amsterdam helpt een com puter met zoeken. In Amerika proberen ze stemmen van misdadigers te verzamelen. In belangrijke gebouwen staan daar band recorders die aangaan bij een inbraak. Waarschijnlijk gaan stemmen de vingerafdruk ken vervangen. Boogjes, lusjes en kringen vormen de drie belangrijkste onderdelen van vingeraf drukken. Sinds de vuistbijl is er een aantal ontdekkingen gedaan waardoor het leven in korte tijd erg veran derde. Zelfs zoiets 'eenvoudigs' als het wiel moest worden bedacht. Van af die vinding ging men op een heel andere manier oorlog voeren en het land bewerken. Ook de handel veranderde: het vervoer werd immers veel eenvoudiger. In de achttiende eeuw werd het leven plotseling anders door de stoommachine. Heel wat mensen vonden toen werk In de fabrieken, die overal in het westen werden gebouwd. De twintigste eeuw wordt nü al de eeuw van de chip genoemd. Chips hebben Inderdaad de vorm van de dunne aardappelsehijfjes die na het zwemmen je ergste honger stillen. Ze kunnen echter veel meer: moeiteloos en foutloos ne men ze heel wat werk van ons over. In september werden zelfs de eer ste pratende chips in gebruik ge nomen. Nog een stapje verder en dan kunnen ze ook het werk van leraren en onderwijzers overne men. Chips: een kleine uitvinding met grote gevolgen. Na middernacht ging het hek op slot. Alle studenten aan de universiteit van Oxford wisten dat. Daarom klommen ze over de muur, als ze zo laat nog naar binnen wilden. Edward de Bono - nu een be roemd geleerde - wilde dat op een keer ook doen. Maar hij vond over die muur klimmen veel te moei lijk. Het hek leek hem heel wat gemakkelijker. Toen hij er bovenop zat, draaide het piepend open. Het werd nooit op slot gedraaid, maar iedereen had dat altijd gedacht. In een van zijn boeken zou hij la ter schrijven dat kinderen de bes te uitvinders zijn. Zij zijn begaaf der in het oplossen van proble men dan volwassenen. Ze pakken de koe gewoon bij de horens en het kan hun niets sche len of de oplossing belachelijk is. Volgens Edward de Bono zouden er zelfs geen problemen zijn, als volwassenen denken als kinde ren. Misschien is dat wel veel gezegd, maar iets is er zeker van waar. Isaac Newton (1642-1727) vroeg zich al heel lang af waarom de maan niet op de aarde valt Het antwoord kon hij maar niet be denken. Toen draalde hij de vraag om: Hoe komt hetdatde aarde niet op de maan valt? De oplossing van dat probleem was een 'peule- schil'. gedicht gedicht Nog m'n naam op het kaartje, haha, wat een mop! nu de veer erin duwen en het deksel erop. En heel diep begraven ziezo! dat is klaar wie weet wordt 't gevonden over driehonderd jaar. O, ik zie het al voor me 't wordt bekeken, betast voorzichtig, zoals dat bij iets onbekends past En dan plots dat duveltje met dat kaartje. O, prachtig: 'met de groetjes van Jan uit het jaar tweeëntachtig!' Marina van den Boogaart Van veel belangrijke ontdekkin gen is helaas niet bekend hoe ze gedaan zijn. We weten niet hoe het wiel is uitgevonden en we zou den maar wat graag weten hoe de eerste mensen ontdekt hebben dat gekookt vlees beter smaakt dan rauw vlees. We weten wel het een en ander van latere ontdekkingen. Vele blijken toevallig gedaan. Columbus (1492) was op zoek naar Indië, maar lande in Amerika. En Alexander Fleming (1881- 1955) ontdekte penicilline, terwijl hij iets anders zocht. Toen hij de Nobelprijs kreeg voor zijn ontdekking, vertelde hij eer lijk hoe het gegaan was. Hij was op een dag verkouden en er viel per ongeluk een druppel van zijn neus in een schaaltje bacteriën. Hij zag wat er gebeurde en begon daar over na te denken. Aan penicilline hebben veel men sen hun leven te danken. Ontdekkingen worden niet altijd zo 'gemakkelijk' gedaan. Vaak Is het een kwestie van jarenlang kei hard werken. Computers zijn daar tegenwoordig onmisbaar bij. Jammer is alleen dat die niet kun nen denken als kinderen: met kronkels. Magdaleen Langeweg werkt op Zonneveld in Oostkapelle. Dat is een tehuis voor kinderen met een handicap. Je bent daar om zoveel mogelijk dingen te leren die je niet (meer) kunt. Er is daar ook een school. Magdaleen is vaak aan het uitvinden. Soms naar kleine dingen. Zoals een tande- borstel met een bocht in de steel. Zelf poetsen is immers veel fijner? Ben je een uitvinder van je vak? Nee, ik werk op de ergo-therapie.. Hier heet dat gewoon 'de ergo'. Wij proberen een kind alle gewo ne dingen te leren. Zoals aankle den, eten, een spelletje, zelf er gens heen. Maar sommige kinderen kunnen niet lopen, hun hand of arm niet goed gebruiken. Spelletjes en kar weitjes zijn dan vaak de beste oe feningen. Door steeds goede werkjes te kiezen helpen wij een kind zo zelfstandig te worden als maar mogelijk is. Noem eens een paar hulpjes die zoal zijn uitgevonden? Een lepel met een scharniertje in de steel. Een plankje met een rand zodat je brood niet weg schuift bü het smeren. Een soort armband waarin een pen kan, dan schrijf je dus met je pols. Of een kleerhanger met een haak je aan het eind of een rubber dop. Zo kun je dingen naar je toe halen. interview interview je schoen uit duwen, op je rug krabben of op het lichtknopje drukken. Er Is natuurlijk nog veel meer. Hoe begint zo'n uitvinding? Je kijkt eerst wat er niet lukt. Bij voorbeeld een jongen die niet dat kleine knopje kan vasthouden waarmee je een elektrische rol stoel bestuurt. Hij kan dus niet zelf op pad. Dan moet je iets ver zinnen wat zijn hand wel kan pak ken. Een latje of een bolle knop. Soms is dat ook moeilijk. Zo heb ben we laatst een reuzen spijker in dat kleine knopje geduwd met een plankje erop. Door dat plank je in de goede richting te wiebelen lukte het wel. Verzin je zoiets in je eentje? Nee, wij werken altijd met een groepje mensen. Op Zonneveld zijn dat de meesters en de jufs van de school, wü van de ergo, en de mensen van de fysio-therapie. Dat is de afdeling waar je oefenin gen doet om je lijf zo goed en sterk mogelijk te maken. Samen kijken we vooral waaróm iets nu precies niet gaat. Daarna proberen we iets te bedenken waardoor het misschien toch lukt. Duurt het lang voor jullie iets heb ben bedacht? Nou en of, soms wel een jaar. Tel kens iets verzinnen, en dan kijken of het kind er iets aan heeft. Maar het meeste werk is natuurlijk voor het kind. Die dan onze 'uit vinding' echt niet zomaar kan ge bruiken. Daar moet ontzettend veel mee geoefend worden. Dat is best wel moeilijk. Gelukkig zijn onze kinderen reuze goede door-, zetters. Als je in Zeeland woont is het heel goed mogelijk dat er vlak bij j huis nog 'schatten' te vinden zjjo.1 Wanneer er gebouwd moet wor, den komen de graafmachines nogal eens in botsing met resten van oude gebouwen. Zo kwam ei enkele weken geleden in Middel burg een stukje van een zeven- tiende-eeuwse haven tevoor schijn. De voorwerpen, die dikwijls door toeval boven water (of boven de grond) komen, zijn voor ons vaal: erg waardevol. Ze kunnen heel wat duidelijk maken over de ma nier van leven ins ons land in heel andere tijden. Het oudheidkundig bodemonder zoek wordt geleid door archeolo gen. De heer Oele, van het archeolo gisch bureau in Middelburg, zegt dat er nog veel interessante zaken in de Zeeuwse grond liggen. Voor lopig moeten ze daar ook maar blijven, vindt hij. Er zullen steeds betere methodes worden gevonden om de resten op te sporen. Het zou wel eens kunnen zijn dat er in Zeeland in de tijd van de Romeinen en de Noormannen heel wat meer is ge beurd dan we nu denken. Het zou hem niets verbazen als onze ge schiedenisboekjes niet zo erg blij ken te kloppen. Het is niet eenvoudig om uit te vinden hoe oud een voorwerp 1 Bij gebouwen kan de vorm van de stenen een aanwijzing zijn. Van aardewerk bekijkt men de kleur en de soort versiering om na te gaan in welke tijd het werd ge bruikt. Tijdens opgravingen werken er behalve archeologen ook teke naars, fotografen en mensen die de oude voorwerpen zo goed mo gelijk herstellen. De echte gravers moeten heel voorzichtig hun werk doen. Dit alles kost veel tijd en veel geld. Daarom wordt er nu in Mid delburg ook niet verder gezocht. De heer Oele wordt dikwijls opge beld door kinderen, die iets g& vonden hebben. Hij maakt dan een afspraak met ze om de voor- wepen te bekijken. Het gebeurt wel eens dat er zeldzame vond sten bij zijn. Toch mag je niet zomaar gaas graven. Als je echt geïnteresseerd bent kun je lid worden Van de 'Ne derlandse jeugdbond voor de be studering van de geschiedenis', Deze bond organiseert onder meer werkkampen voor kinderen tot 17 jaar. De meeste waardeivolle vondsten komen in een museum terecht. In het Zeeuws Museum in Middel burg kun je bijvoobrbeeld gaan bekijken wat er in onze omgeving zoal werd gevonden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen," of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 2