Kinderboek in de kijker Tien jaar actief voor veiligheid van kind Uitstel dijkverhogingen is 'onaanvaardbaar' KORT VEEL ACTIVITEITEN 'STOP DE KINDERMOORD' KRULLEBAK IN DE KLAS J Rijbewijs Belasting Horloge? UTRECHT-Op 13 oktober wordt in Utrecht de Kinder boekenweek geopend. Nannie Kuiper krijgt dan een Gouden Griffel voor het boek 'De Eend op de Pot'. De prijs voor het mooist geïllustreerde boek gaat naar Joost Roelofsz. Hij ontvangt de Gouden Penseel voor zijn boek 'Voor en achter'. De Kinderboekenweek wordt dit jaar voor de achtentwintigste keer gehouden. Van 13 tot en met 23 oktober krijgt het kinder- en Jeugdboek extra aandacht. Dat gebeurt op allerlei manieren en in vrijwel alle plaatsen in Neder land. In veel steden worden boeken markten gehouden. De grootste vindt plaats in Utrecht. Op deze boekenmarkt kan men boeken bekijken en natuurlijk kopen. Bo vendien zetten veel beroemde schrijvers hun handtekening in hun boeken. Uit het buitenland komen Roald Dahl (De Griezels), Eric Carle (Rupsje Nooitgenoeg) en Ralph Steadman (Inspecteur Kaasja ger). Uit Nederland Joke van Leeuwen (De Metro van Magnus), Veronica Hazelhoff (Nou Moe), Thea Beekman (De Gouden Dolk) en vele anderen. Speciaal boek Ook in Zeeland is veel te doen. De meeste activiteiten worden geor ganiseerd samen met de biblio theken. Daar (en in de bibliobus sen) kunnen kinderen alle inlich tingen krijgen. Een heel bijzondere gebeurtenis in Zeeland is het verschijnen van 'Driedubbel'. Dit boek wordt door Fanoy Boeken Middelburg uitge geven ter gelegenheid van de kin derboekenweek. Gisteren werd het eerste exemplaar uitgereikt. 'Driedubbel' bevat drie geteken de verhalen van Margriet Hey- mans, Wim Hofman en Joke van Leeuwen. „Ik ben er erg trots op", zegt Dick Anbeek. Hij is de uitgever. „Sa men met de drukker hebben we in een recordtijd (minder dan één maand) een mooi en origineel boek gemaakt met bovendien erg leuke verhalen". Ook Wim Hofman is uiterst tevre den. Volgens hem is 'Driedubbel' een uniek boek. „Het komt niet zo vaak voor dat drie schrijvers met ieder een verhaal samen een boek maken", zegt hij. „Ook het onderwerp van de ver halen is vrij uniek. We laten zien dat verhalen al tekenend en schrijvend vanzelf ontstaan. Mis schien krijgen kinderen zo wel een idee voor eigen verhalen. Dat zou aardig zijn". (Driedubbel is uitgegeven door Fanoyboeken Middelburg en in elke boekhandel te koop voor: 12,50). AMSTERDAM - Per jaar komen er 200 kinderen in het verkeer om het leven. Ook raken er elk jaar 5000 kinderen ernstig gewond op straat. Dat staat in het boekje 'Kinderen in de knel' van het co mité 'Stop de kindermoord'. 'Stop de kindermoord' bestaat tien jaar. Deze actiegroep komt op voor de veiligheid van de kin deren in het verkeer. In het boekje 'Kinderen in de knel' staat wat het comité in die tijd heeft helpen bereiken. Mede dank zij deze actiegroep zijn er woonerven gekomen. Kinderen kunnen dan veilig spe len. Auto's kunnen er niet meer scheuren. De actie '50 is teveel' was een suc- Nannie Kuiper Joost Roelofsz Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15114, toe stel 17. ces. In sommige straten mogen auto's niet meer harder dan 30 ki lometer per uur rijden. 'Stop de kindermoord' pleit ver der voor de aanleg van bredere stoepen en veilig overstreek- plaatsen. Ze willen niet dat er au to's vlak voor school worden ge parkeerd. Het comité wijst de gemeente ook op onveilige plaatsen die moeten worden aangepast. Kinderstraat Woensdag 13 oktober is het 'de dag van de kinderstraat': leerlin gen van 650 klassen uit heel Ne derland gaan dan op straat spe len. In Zeeland doen vier scholen uit Middelburg, mee en één school uit Kruiningen. Die dag gaan sommige kinderen naar hun gemeentehuis. Ze gaan dan praten over gevaarlijke we gen. In Zeeland bestaat nog geen afde ling van 'Stop de Kindermoord'. Een lid van het comité uit Am sterdam: „Sommige ouders scheuren door hun wijk. Je vraagt je soms af of ze wel van kinderen houden." MIDDELBURG - De versterking van zwakke dijken en duinen langs de Nederlandse kust moet in 1990 klaar zijn. Uitstel van de werken betekent dat de mensen die daar achter wonen, nog lan ger in onveiligheid moeten le ven. En dat kan niet, vinden de besturen van vijf kustprovin cies, waaronder dat van Zeeland. In februari 1953 braken in het zuidwesten van Nederland bü een felle storm de dijken door. Grote stukken land kwamen onder wa ter te staan. In Zeeland verloren daarbij 873 mensen het leven. Er werd een plan opgesteld om er voor te zorgen dat zoiets (bijna) niet meer zou kunnen gebeuren: het Deltaplan. De Deltawerken kosten vele mil joenen guldens per jaar. Het grootste gedeelte daarvan gaat naar de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschel- de. Minister Zeevalking is nu van plan om het werk aan enkele dui nen en dijken uit te stellen. Hij wil op die manier bezuinigen. Het bestuur van de provincie Zee land vindt het niet juist dat er dan voor de zeedijken minder geld over blijft. Boze brief De heer Meijler van de provincia le griffie in Middelburg legt uit dat er voor de Westkapelse zee dijk eenmaal in de honderd jaar de kans bestaat dat de dijk het begeeft. En zo is er in Zeeland nog een aantal, dat zo snel mogelijk moet worden opgeknapt. 'Het was de bedoeling dat onze dijken en duinen in 1978 al tot een veilige hoogte zouden zijn ver sterkt. Dat werd later 1990. En nu wil de minister het werk weer uit stellen zodat het pas in 1995 klaar is. Dat is te laat', vindt de heer Meijler. Het bestuur van de provincie Zee land heeft dan ook een boze brief naar de minister gestuurd. Het bestuur noemt het uitstel-plan van de minister 'onaanvaard baar' en 'verbijsterend'. Ook vanuit de andere kustprovin cies zijn er felle brieven verzon den. Samen wil men Zeevalking duidelijk maken dat het werk niet mag worden uitgesteld. Een mens is nooit te oud om te leren moet de 104-jarige Moestafa Moehammadiev gedacht hebben. Deze inwo ner van de Oezbekistan in de Sowjet-Unie moest kort gele den gekeurd worden voor zijn rijbewijs. Het was een eeuw geleden dat hij bij de dokter was geweest. „Ik herinner me nog dat ik als kind een keer ziek ben ge weest", vertelde hij. „Maar de laatste honderd jaar voel ik me goed". Hij is van plan zijn 211 kinde ren, kleinkinderen en ach terkleinkinderen mee uit rij den te nemen. „Maar wel één voor één, zei hij. Veel mensen klagen dat er te veel belastingen zijn, zoals loonbelasting, hondenbelas ting en wegenbelasting. In België kent men deze be lastingen ook. Maar daar houdt het niet mee op. Veel gemeenten hebben nog extra belastingen. Er moet ook be lasting betaald worden voor het bezitten van huisperso neel, luxe paarden, honde- hokken, duiventillen, graf stenen en gootdeksels. Eén gemeente vraagt zelfs belasting voor hekken en omheiningen. Veel brengt die niet op; totaal 55 gulden per jaar. Een inwoner uit Haarlem kreeg op een wel heel vreem de manier een horloge ca deau. Hij vond het namelijk in een pot augurken. Elk jaar krijgt de keurings dienst van waren klachten over glasscherven etenswa ren. Daarnaast blijken veel mensen andere vreemde en onsmakelijke voorwerpen in hun hapje of drankje te vin den. Wat dacht je van: muis in de karnemelk, een naald in een sinaasappel, een blik bruine bonen met een steen, zaagsel in de kipperagout en een loempia met een nietje. Verder: vogelveren in bruin- brood, tabak in de appel moes, peuken in de soep groente, kippebotje in een flesje bier. kroepoek met sol deer en meegebakken spons in het brood. Eet smakelijk! cartoon cartoon Diana de Schipper 11 jaar Wemeldinge Kinderen als 'klaar-overs': een gevaarlijk werkje. Sommigen zijn dan ook van mening dat ouders zouden moeten helpen bij het oversteken.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1