Krulbollen Kindermuseum voor Greenpeace EVEN PUZZELEN JEU DE BOULES TUSSEN STAKEN LEZERS VRAGEN Stierengevecht Lezers schrijven Vandalisme Fotowedstrijd j DINSDAG 14 SEPTEMBER 1982 varia Jullie schreven laatst over het stierenvechten. Ik vind ook dat dat afge schaft moet worden. Het is toch hartstikke zonde van die beesten? Mijn vraag is: wie heeft dit eigenlijk uitgevonden. Het gevecht tussen mens en stier was er al in de 11de eeuw. Maar er staat nergens wie het heeft bedacht. In het begin ging het wel wat an ders dan nu. Het was een 'spel' voor de rijke en voorna me mensen in die tijd, de adel. De stierenvechter zat erbij op een paard en gebruikte een houten speer met een ij zeren punt. Zijn helpers lie pen op de grond en maakten de stier bang en boos. Sinds de 17de eeuw is het stierenvechten wat veran derd. De stierendoder (mata dor) doet het nu ook lopend, net als zijn knechten. Het ge vecht is vanaf die tijd een echt volksvermaak voor ie dereen. Er zijn best wel men sen die het stierenvechten willen afschaffen maar ze hebben nog steeds niet ge wonnen. Op school kwam een agent. H vertelde dat een bushokje ongf. veer 2500,- kost. Daarvoor kit je vijf fietsen kopen. Ik hoop dat er iets gedaan wore aan vandalisme. Lonneke Coppoolse, plm. 9 jam Doe mee met de Krullebak- i vakantiefotowedstrijd, schreven we vlak voor de zo mer in De Krullebak. De leukste, mooiste of gekste fo to krijgt een prijs! Jammer nou, er heeft niet een kind een foto inge stuurd. Toch weten we bij De Krullebak zeker dat veel kinderen best wel foto's ma ken. Misschien willen jullie die foto's liever zelf houden in plaats van ze op te sturen voor een wedstrijd. Niets aan te doen. De prijs moet maar wachten tot een vol gende keer. De redactie van Krullebak. Wie over deze Krullebak iets wi schrijven kan dat doen tf! woensdag 29 september. Daarm maken we de krant en kan niets meer bij. De redacti Merel vanWezel en Machteld Hof man tn hun museum. \m\iw Te koop: radiografisch bestuurb. au to, I. plm. 30 cm, b. 14 cm bereik 75 m. I.z.g.st. Prijs ƒ65,-. Inl. 01192- 1916. Wie heeft er voor mij een klokken spel te koop die ik op de muziek school kan gebruiken? Mariola An- thonisse, Klaasputhoek 9, Kloetinge. Tel. 01100-13377. Te koop: poppenwagen, zo goed als nieuw, voor 50,-. Kleur blauw. Zanddorp 123, M'burg. Tel. 27781. Te koop: 35 Matchbox autootjes 0,85 p. st„ 9 gebogen Marklin rails 15,-. Tel. 01192-2116. Kattendijke, Te koop: autoracebaan, autootjes, klein defect, 20,-. Tel. 01192-2116. Kattendijke. Te koop: tankslag MB, Samurai Clip per zo goed als nieuw. Prijs nad! overeen te komen. Tel. 01184-1668 Ik ben op 21-8-'82 mijn crossfiet kwijtgeraakt. Wie heeft hem gevof den of weet iemand die hem heef' Een beloning voor de vinder of dt gene die betrouwbare inlichting!' geeft. Mijn fiets is oranje en hef gele spatborden. Patrick Broodmaf 01182-2047. Te koop: spelende tv, voor 30,- Pieter Gootjesstr. 1, M'burg. Tf 01180-25780. Gevraagd crossfiets. Tel. 0118fr! 12218. Noordweg 170, Middelburg Te koop: caviakooi. Tel. 011® 33186, LET OP: zet je naam en/of telefoonnummer IN de advertentie en sluit de postzegels IN de envelop (dus niet opplakken). Niemand zal je vragend blij ven aankijken als je vertelt dat je gaat voetballen. Voetbal len is voor iedereen een bekende sport. Het wordt al iets moeilijker als het gaat om ijshockey. Voor nog veel meer mensen is cricket een onbekende sport. En als je het over krullebollen hebt, zal bijna iedereen je met open mond blij ven aanstaren. Niet in Zeeuwsch-Vlaanderen. Daar is het een bekende sport. Via België waaide het krullebollen vanuit Frankrijk over. Rond het begin van deze eeuw waren er overal in Zeeuwsch-Vlaanderen bolbanen te vinden. Krulbollen is een oude sport die erg veel lijkt op het spel jeu de boules. Alleen speel je niet met ballen en een balletje, maar met krulbollen en twee staken. Het spel wordt gespeeld van de ene staak naar de andere en weer terug. De afstand tussen de sta ken is 7 meter. Wie de krulbol het dichtst bij de staak heeft gekre gen, wint. Het is een hele kunst om een bol van een tegenstander die ai erg dicht bij de staak ligt, weg te tikken. Platte kaas De krulbol is net een platte kaas van 8 centimeter dik en ongeveer 20 centimeter breed. Vroeger wa ren de bollen van hout en nu zijn ze van kunststof. Maar je koopt ze vast niet even per drie in een sportwinkel. Want één bol kost ruim 200,-. Speel je een wedstrijd met z'n tweeën dan krijg je twee bollen per persoon. Speel je met meer, dan krijgt ieder één bol. Er zijn heel wat clubs in Zeeuwsch-Vlaanderen waar krul bol wordt gespeeld. En overal zijn bolbanen: Binnenbanen en bui tenbanen. Voor iedereen Harry van de Weegen, voorzitter van de Aijoan Bolbaan in Bres- kens, vindt het leuke van deze sport dat je het kan blijven spe len. Zijn club heeft zelfs leden van 80 jaar. Maar denk nu niet dat het een be- jaardensport is, want het is echt een sport voor iedereen, voor jong en oud. De Zeeuwsvlamingen zijn trots op hun sport. Dat geldt dir jaar vooral voor de leden van 'De Ware Vrienden' uit Aardenburg. Want die werden zaterdag 19 juni in Oostburg Nederlands kampioen. voor particulieren tot 16 jaar. Prijs IS cent per regel. Opgeven bil een van onze PZC-kantoren óf een formulier Invullen (verkrijgbaar bij de meeste lagere icholen) en opsturen. In deze puzzel zitten 15 namen van een sport of een spel verstopt. Je kunt ze vinden door de regels één voor één te bestuderen. De woorden staan altijd op één rechte lijn, maar dat kan zijn: van rechts naar links; van links naar rechts; van boven naar beneden; of van beneden naar boven. Een woord kan een ander woord kruisen. Om je te helpen zijn er al twee woorden opgezocht. Nu jullie de rest! Elke vakantie zie je weer veel mooie dingen. Dat kunnen schel pen, stenen of mooi gevormde takken zijn. Je kunt ze zelfs mee naar huis nemen als blijvende vakantieherinnering. Dat laatste deden de families van Merel van Wezel (9) en Machteld Hofman (9) uit Vlissingen. Hun verzameling voorwerpen uit de natuur werd zo groot, dat ze be sloten een museumpje te maken. Samen met hun broers Dimitri van Wezel (12) en Maarten Hof man (11) bouwen ze elke zondag hun museum op. Het museum is te vinden in de Wilhelminastraat 73 te Vlissingen. Je kunt er van 12.00 uur tot 16.00 uur terecht. Machteld en Merel leiden de be zoekers rond. Ze vinden het erg leuk om te doen. Er zijn niet al leen fossielen, stenen en schelpen te zien. Ook staat er een ry potten met verschillende dieren op sterk water en een koeieschedel. De meeste dieren hebben de kin deren in de tuin gevonden. Ze ho pen dat de koeieschedel binnen kort gezelschap krijgt van een schapekop. Een mevrouw dacht datzedekop nog op zolder had liggen. Als ze hem zou vinden was hij voor het museum. De kinderen maken met behulp van zelfgemaakte folders en pamfletten reclame voor hun museum. Die stoppen ze bij ken nissen in de bus. Iedereen is op zondagmiddag wel kom in het museum. De toegang is gratis, maar vrijwillige bijdra gen zijn altijd welkom. Die wor den doorgestuurd naar Green peace. „Omdat we het zo erg vin den van de walvissen", zegt Me rel. Ze kopen er geen nieuwe voorwer pen voor het museum voor. Daar zorgen de kinderen zelf voor met de hulp van hun bezoekers.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 4