Boeken zijn te duurgeworden Toch liever echt Vruchtentaart BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Goed en goedkoop varia vrii 11 vtr BOEK- EN JEUGDGIDS '82 Leeftijd Aanbiedingen AG14 SEPTEMBER 1982 De nieuwe boek- en jeugdgids '82/ '83 Is uit. Een handig naslagwerk je waarin ongeveer 1.500 boeken staan die op het moment voor kinderen tot vijftien jaar te koop zijn. Van elk boek staat de schrijver, de titel, tekenaar en uitgever ver meld. Ook de prijs en voor welke leeftijd het ongeveer bedoeld is. En natuurlijk heel in het kort waar het over gaat. Achterin staan overzichtelijke lijsten: on derwerpen, schrijvers en griffels. De gids kost 8,90 in de boekhan del, maar is ook in alle bibliothe ken te bekijken. Vttg. CPNB Amsterdam en NBLC Den Haag, 8,90. Een paar jaar geleden kochten kinderen meer boeken zelf dan nu. Waarschijnlijk zijn boeken te duur geworden en moeten ze te fang sparen". Dat zegt Dick Anbeek, die in zijn winkel in Middelburg veel kinder boeken heeft staan. Eén van die boeken is De Kinderkaravaan van An Rutgers van der Loeff. In 1969 kostte het 8,90. Het had toen een harde kaft, Nu kost dat zelfde boek (in een slappe kaft) ƒ14,90. Intussen zijn er al zoveel van ver kocht, dat de uitgever met dit boek 'genoeg' verdiend heeft. Daarom is de prijs zo laag. Veel kinderboeken kosten op dit ogenblik ongeveer achttien gul- Een boek lezen is leuk. Een boek krijgen is leuk. Een boek kopen is leuk. Drie boeken kopen voor de prijs van één is het allerleukst. Ze ker als het dan ook nog om 'goede' boeken gaat. Dat van die drie boeken is niet waar, zul je misschien zeggen. Toch wel. Bij uitgeverij Van Holkema en Warendorf zijn zes boeken ver schenen die elk 5,95 kosten. Natuurlijk mag je niet verwach ten datje voor zo weinig geld een boek met een harde kaft krijgt. Maar het zijn wel goed geschre ven - en soms erg spannende - boeken. Bovendien zien ze er ook nog goed uit en drie ervan zjjn zelfs geïllustreerd! De uitgeverij wil elk jaar zes nieu we boeken aan de serie (die Ju- nlorpockets heet) toevoegen. Voor je een Juniorpocket koopt, moetje wel even op de achterkant ervan kijken. Daar staat voor wel ke leeftijd het boek ongeveer be doeld is én of het onder een ande re titel ook al bestaat. De zes boe ken zijn zogenaamde herdrukken en drie ervan hebben een iets an dere titel gekregen. Arthur Catherall: Smokkel door het oerwoud; Shelagh MacDo- nald; Het geheim van het Eiland; lm me Dros: Duif, de dappere Duif; Max Lundgren: De jongen met de gouden Broek; Jaap ter Haar; Noodweer op de Weiss- horn; Corrie Hafkamp: Vogels vliegen onder ons. De boeken zijn uitgegeven door Van Holkema en Warendorf en kosten per stuk 5,95. den. Dat is eigenlijk niet eens zo veel. Ze zijn op mooi papier ge drukt, meestal gebonden en vaak prachtig geïllustreerd. Maar duurder mogen ze toch niet worden. Ze worden dan onbetaal baar en niet meer gekocht. Dat betekent, dat er na verloop van tijd ook geen meer worden uitge geven. Daar is nu al iets van te merken. Volgend jaar komen er ongeveer 200 titels minder uit dan dit jaar. Dick Anbeek verwacht dat de prijs van kinderboeken zal zak ken. „Ze zullen dan wel wat min der mooi gedrukt zijn natuurlijk. Ook verschijnen er meer boeken waaruit je iets kunt leren", zegt hij. „Voor veel ouders is dat belang rijk. Zij denken dat hun kinderen zulke boeken vaker lezen. Een spannend boek lees je meestal maar een keer". Al een hele tijd kun je in veel boekhandels kinderboeken ko pen voor maar weinig geld. Dat zijn boeken die de uitgeverijen over hebben. Ze willen die graag snel verkopen en dat lukt alleen met een lage prijs. Er liggen soms prachtige boeken tussen. Dick Anbeek vindt dat leuk voor de klanten. „Maar ze moeten niet vergeten dat er nog zo veel andere mooie boeken zijn. De mensen zouden die toch op zijn minst even kunnen inkijken", zegt hij. Zo'n boek is volgens hem Hidden Doe van Hadley Irwin. „Dat is een prima boek over Indianen. Ik wou dat kinderen dat nou eens even vast wilden pakken. Het is zonde als dat boek geen kans krijgt, omdat het 18,50 kost". Blondie Als je de top-veertig beluistert, hoor je vaak platen die ooit eerder een hit geweest zijn. Het 'stars on fourty five' was een enorm succes. Oude nummers, op disco-dreun gezet doen het goed. Ze gaan als broodjes over de toonbank. Het maken van dergelijke platen gaat maar door. Nu weer eentje met alle Cats-successen aan el kaar geplakt. Je zult misschien zeggen: „Nou en, je hebt dan toch een hoop nummers voor het geld van een plaat". Dat is waar, maar origineel is het niet. Bij de Ster wordt geregeld recla me gemaakt voor een langspeel plaat die ook goed verkocht wordt: Minipops. Hier weer hetzelfde recept: oude liedjes of stukjes daarvan (maar liefst 42) op een elpee gepropt. Ze worden gezongen door kleine kin deren. Dat klinkt heel 'schattig'. Op de hoes staan foto's van de kinderen die de liedjes zingen. Ze zien er net zo uit als de artiesten die de platen al eerder hebben uit gebracht. Dezelfde kleding, de zelfde make-up. De kinderen zingen nummers van Abba zoals 'Gimme, gimme, gim- me', Supertrouper, en 'Dancing queen'. Er staan ook nummers van Blondie op 'Denis, Denis', Sundaygirl'. Verder nog Madness en zelfs oude rock-'n-roll-krakers als 'Rock around the clock'. Kort om te veel om op te noemen. Maar toch, het blijft namaak. Voor die namaak moet je wel 24,95 betalen. Als je dat van je zakgeld bij elkaar moet sparen?! Voor hetzelfde bedrag kun je een plaat kopen van de echte Abba of de echte Shakin' Stevens. De Krullebak is erg benieuwd wat jullie daarvan vinden. Misschien heb je de elpee zelf. Laat maar wat van je horen. Minipops, WEA-Records Atlantic, f24,95. Lang, kort, gestreept met stippen. Saai of i of Saai of met een kleurtje, alles mag in de mode van nu. Makkelijk, want zo is het altijd goed. Maar ook wel eens moeilijk. Je moet wel erg apart gekleed zijn als je wilt opvallen. Speciaal voor hen is deze vuilnis mode. Niet zo warm, maar heel origineel, goedkoop en vooral leuk om te maken. Eenmaal aan de slag komen de ideeën van zelf. Je hebt nodig: vuilniszakken, doorzichtig of gekleurd plastic, een schaar en gekleurd plakband (naaien kan natuurlijk ook) en een patroon of een oud jasje, hesje of broek. Vuilniszakken: Open knippen, het patroon erop leggen en iets groter uitknippen (plastic rekt namelijk niet mee en scheurt dus gemakkelijker uit). Jasjes maken of hesjes of zelfs broeken gaat prima. Een hesje is het makkelijkst, goed dus om mee te beginnen. De delen plak je aan elkaar met gekleurd plak band. Of aan elkaar stikken op een naaimachine. En dan versieren maar: franje, stickers, randjes, zakken enz. Hesje van doorzichtig plastic: Alle delen tweemaal knippen. Netjes weer op elkaar leggen en ertussen natuurlijk plaatjes van je favoriete popster plakken. De delen weer aan elkaar zetten met gekleurd plakband en klaar is Kees! Heel origineel is breien met plas tic. Knip zo lang mogelijke stro ken van 2 cm. breed. Vuilniszak ken,, tasjes en lappen plastic le nen zich daar uitstekend voor. Gewoon rondknippen zodat het een lange strook wordt. Tip; neem als voorbeeld een oud jasje of T-shirt dat je openge knipt hebt. Leg dat op het plastic en je hebt een goed patroon. Twee maal knippen van stevig doorzichtig plastic. Met breinaald 5-6 opzetten en breien maar. Je zult zien dat het reuzesnel gaat en het effect is erg grappig. Voor je het weet brei je een jasje of hes je. Of een broek. Of een tas. Of... Wie zal de eerste zijn? achterpand V'AUÉT- Voorpari<4 rccUfcer* x/coéfond \iay\ C- Het wordt minder, maar helemaal weg is het nog niet: het laatste zomerfruit. De laatste bramen, hier en daar nog wat pruimen, een enkele perzik, zelfs nog wat aard beien. Appels en peren zijn er vol op en druiven ook. Alleen de laat ste komen dan uit het buitenland. Om er nog eens heel lekker van te genieten het recept van een over heerlijke vruchtentaart. Zowel koud als warm lekker. En: niet moeilijk te maken. Voor het (kruimel)deeg heb je no dig: 250 gram bloem 125 gram boter 2 eetlepels koud water 1 ei Alles met schone(!) handen goed door elkaar kneden. Een ronde springvorm invetten met wat bo ter. Hier druk je het deeg in, met een klem opstaand randje aan de zijkant. Met een vork flink wat gaatjes in de bodem prikken en de vorm even in de koelkast zetten. koken koken Intussen het fruit wassen of schil len en goed laten uitlekken. Dan suiker erdoor en het fruit ook in de vorm doen. (Als je appels of pe ren neemt ook wat kaneel erdoor). Oven heel even voorverwarmen en de taart 20 minuten bakken op ovenstand 5 (200 graden). En dan maar smikkelen. En ver geet je medemens niet. wA7 E£N LBVEN kMNiïAiee ÏORAÉR. .OU iuuROt L6TOP DEZE HOND LMTO0K NOOIT EEN 5TtlKjE I/4N Of kftANT Hm ...Hi-LEUK1.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3