Daar gaat-ie weer Het maakt me niet zoveel uit waar ik woon v^uuuu/ Weer Niet Pas Cursussen: kiezen Tevee TV acntêrgrona VMIUWr Agenda's Top-tien Vrije tijd DINSDAG 14 SEPTEMBER 1SS2 Daar gaat 'ie weer Op vele Zeeuwse scholen ruik je nog de geur van splin ternieuwe leren schooltas sen. 'We' zijn weer begonnen. Prop jij je tas nog steeds zo vol, brugklasser? Ook de leerkrachten zijn met frisse moed begonnen aan een nieuw leerjaar. Vele clubs starten weer. Verschillende cursussen bie den hun nieuwe program ma's aan. De omroepen presenteren hun nieuwe winterprogram- ma's. In de etalages hangen mo dieuze winterjassen te wach ten op klanten. De politieke partijen beloven weer dat het goed gaat ko men in Nederland. Daar gaat 'ie weer.niet Een kleuterleidster schreef haar honderdste sollicitatie brief. Ze versierde de brief met bloemen en vlinders. He laas. De keus viel op een an der. Vele vaders en moeders blij ven de koude winter werk loos thuis. Daar gaat 'ie nu pas Er zijn ook mensen die in de schoolvakantie hard ge werkt hebben. Denk maar eens aan die jongens en meis jes die vakantiewerk deden. De campingeigenaars heb ben het druk gehad. Nu pas gaan ze eens uitrusten van het geweldige kampeersei- zoen. De disco-eigenaar liet in de vakantie zijn swingende kas sa volop doorrinkelen. Ein delijk is het even stil. Asielhouders hebben de grootste drukte achter de rug. Op het land haalden de boe ren hun oogst binnen. Ze mo gen even bijkomen voordat ze het land weer klaar ma ken. De circusmensen zoeken rust voor hun dieren. Kermisklanten laten hun botsauto's in de vrachtwa gens staan. Even een adem pauze. De ijscoman heeft een prima zomer achter de rug. HU gaat een welverdiende vakantie tegemoet. De ijsjes zijn uit verkocht. Hij steekt de cen trale verwarming aan en droomt van een nieuwe war me zomer. Deze zomer zijn er weer veel hon den en katten de straat op gezet. Meer dan ooit te voren. „De druk te was overstelpend", zegt me vrouw Reinen, de beheerster van het asiel in Vlissingen. Niet alleen in Vlissingen, maar in heel Neder land". Waarom zetten mensen hun huis dier op straat? Heeft het mis schien iets met bezuinigingen te maken? Volgens mevrouw Reinen komt het door de veranderde instelling van de mensen. „Als ik m'n hond op straat zet komt 'ie toch in het asiel terecht. Daar wordt wel voor hem gezorgd", schijnen steeds meer mensen te denken. Ze laten igewoon een ander hun probleem opknappen". Sommige mensen die hun Bello of Minet kwijt willen brengen de die ren naar het asiel en betalen er voor. De verzorging van de dieren kost immers veel. Helaas vinden veel mensen het gemakkelijker en goedkoper om hun lieveling* ergens uit de auto te zetten. Wonder boven wonder hebben veel afgedankte honden en kat ten een nieuw tehuis gevonden. De afgelopen weken zijn er meer mensen dan anders om een dier gekomen. Daar zijn ze in Vlissingen erg blij mee, want ze zitten echt boorde vol. Soms wordt zo'n wegwerpkat of -hond herkend door buren of ken nissen die een kijkje nemen in het asiel. Meestal krijgt hun 'ou de' baas dan een bekeuring, om dat hij zijn huisdier in de steek liet. Het was wel even wennen, maar na een paar weken school lijkt de vakantie al weer 'eeuwen' geleden. De nieuwe potloden en pennen zijn al aardig afgekloven. En het laatste lesje in je schrift heb je al niet meer zo netjes geschreven als het eerste. Toch kijken heel wat kinderen ie der jaar weer verlangend uit naar het nieuwe begin. En dat begin is zelfs splinternieuw als je de over stap moet maken van de ver trouwde lagere school naar de on bekende nieuwe. Voor het zover is moet er heel wat gebeuren en heel wat worden aan geschaft. Een nieuwe schooltas, groot, stevig en liefst van leer. Je moet er immers jaren mee doen! Maar na een jaar blijven al heel wat van die zelfde tassen een zaam in de kast achter. Want een linnen tas is eigenlijk veel leuker en lang niet zo zwaar. En dan de andere schoolspul letjes. Heel wat winkels richten tijdens de vakantieweken een aparte afdeling in met alle moge lijke schoolartikelen. Keuze genoeg. Ruim anderhalf miljoen scholieren konden dit jaar uit 15 verschillende school agenda's de mooiste kiezen. Daarbij keken de kopers beslist niet naar de prijs. Behalve.als vader of moeder met de porte monnee was meegekomen! Boven aan de agenda-toptien kwam dit jaar de Snoopy-agenda te staan. Deze topper werd ge volgd door de Stripagenda, de Maniac, de Ryam met de fraai ge kleurde kaft en de Popagenda. Er was voor ieder wel wat wils: agenda's met of zonder plaatjes en van 3,- tot 17,95. Ook voor de lagere school worden steeds meer agenda's gekocht. Vooral de zesde klassen werken er mee. Dat is om vast te wennen. In al die schoolartikelen is best een mode te ontdekken. Ieder jaar verschijnen er andere schrif- ten'met fraaie kaften. En de arti kelen in modekleuren (dit jaar was dat rood en blauw) zijn het eerst uitverkocht. Nieuw en veel verkocht waren de doorzichtige etui's. Van dit zelfde materiaal waren ook multomap pen te koop. Terwijl al die spulletjes een paar weken in gebruik zijn, bedenken de fabrikanten al weer wat zij vol gend schooljaar op de markt zul len brengen. Verhulzen lijkt wel leuk, maar het betekent steeds opnieuw ergens wennen. De tienjarige Man Fai Hau uit Wemeldinge kan er over meepraten. Hoe vaak ben je al verhuisd Eens even denken. Ik ben gebo ren in Den Haag. Van daar zijn we verhuisd naar Sassenheim, Kat wijk aan Zee, Kruiningen, Hein- kenszand, en toen naar Wemel dinge. Dat is dus vijf keer. O, ja en ln Heinkenszand zijn we ook nog een keer verhuisd. Dus eigenlijk zes keer. Waarom gingen jullie steeds ver huizen? We gingen dan een nieuw restau rant beginnen. Wij hebben altijd een Chinees restaurant gehad. Als het ergens niet meer zo goed liep of de huur werd te hoog, dan zochten we een ander restaurant op. Hoe was het om steeds naar een andere school te moeten Dat viel best mee. In Kruiningen zat ik op de kleuterschool. Daar hoefde ik net niet meer naar de lagere school. In Heinkenszand kwam ik tegelijk met de andere kinderen in de eerste klas. Dat kwam dus goed uit. Daar heb ik tot de helft van de tweede klas gezeten. Toenzijn we naar hier ge komen. Naar Wemeldinge. interview interview Was het niet lastig om halverwege het schooljaar ergens anders te komen? Nee, hoor. Hier hebben ze veel de zelfde boeken als in Heinkens zand. Ik had hier ook snel vrien den. We woonden er nog maar net of ik mocht al op een feestje ko men. Zie je je oude vrienden nog wel eens? We komen nog vaak in Den Haag en Sassenheim en zo. In onze ou de restaurants zitten nu kennis sen van ons. Die zoeken we wei eens op. Behalve in Den Haag. Daar is nu een tapijtenwinkel in onze zaak. We hebben daar wel andere ken nissen. In Sassenheim woont een vrien dinnetje. Zij heeft me Nederlands geleerd. Ik zoek haar ook nog wel op. In Heinkenszand heb ik ook nog een vriendje dat ik vaak zie. Hij heet Matthieu. Wat vind je van al dat verhuizen? Eigenlijk vind ik het best leuk. Je komt steeds in een ander huis. Dat is best spannend. Alleen met vriendjes hè, dat is wel moeilijk. Verder maakt het me niet zoveel uit waar ik woon. Wanneer gaan jullie weer verhui zen? Dat weet ik nog niet. M'n vader kijkt al wel rond. Ik denk dat het dan wel in Zeeland is. Ga je later ook zo vaak verhui zen? Weet ik niet. Ik wil liever geen res taurant hebben. Het lijkt me leuk om te gaan studeren en dan dok ter worden of zo. Dan zou ik toch liever ergens een poos blijven als het kan. „De tijd dat kinderen naar allerlei cursussen en clubs mochten, is wel voorbij. Daar hebben ouders sinds een paar jaar het geld niet meer voor. Kinderen moeten te genwoordig kiezen". Dat zegt Annelies Soeters van het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming. Deze instelling or ganiseert in veel plaatsen in Zee land kinder- en jeugdateliers. Op die ateliers leren kinderen met klei, verf, textiel en nog veel meer werken. Ook voor ballet kunnen ze er terecht. Annelies Soeters vindt deze ate liers belangrijk. Ze merkt vaak dat kinderen bang zijn om iets te maken. Omdat ze al eens uitgela chen zijn of zo. Ook hoort ze van kinderen wel eens, dat ze voor een volwassene iets gemaakt hebben en dat die dan zegt: „Mooi". Later vinden ze wat ze gemaakt hebben dan terug in de prullenmand. „Op de ateliers willen we kinde ren vooral laten zien dat het niet gek is wat ze maken. Dat het zelfs heel mooi is, omdat het iets van henzelf is". Kinderen die aan de ateliers mee doen, leren er ook hoe ze hun vrije tijd kunnen besteden. Daarom ook vindt Annelies Soeters het jammer dat steeds minder kinde ren aan de ateliers meedoen. Er is blijkbaar niet genoeg geld om kinderen naar pianoles en naar paardrijden én naar judo én naar een atelier te laten gaan. Ou ders kiezen dan al gauw voor een cursus waar hun kinderen iets 'echts' leren. „Bij ons leren ze ook iets", zegt ze. „En ze brengen bijna voor niets nog iets moois mee naar huis ook!". Kijk eens man: de nieuwe programma's deze winter op de buis o zo interessant en aardig logisch blijf ik daarvoor thuis. Huiswerk, clubs, vriendinnen, afwas, sorry hoor nee nu geen tijd als 't waar is wat ze me beloven wordt het een en al gezelligheid. gedicht gedicht i Kastje kijken hele dagen niks meer missen tijd tekort. Jee, ik moet er niet aan deken al was 't alleen al voor 't rapport. Nee, sorry heren dat gaat niet door mijn eigen leven gaat echt voor al wilt u mij nog zo vermaken ik regel wel mijn eigen zaken. En zijn er meer zo (mocht dat blijken) dan kunt u altijd zelf nog kijken. Marina van den Boogaart Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: Marina van den Boogaart, Anneke van den Doel, Leen van Duivendijk, Cor de Jonge, Mieke Lemmens, Sylvia Scheers, Jan Smeekens, Ineke Timmerman en Willem Verstuijf. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen," of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 2