Werkloosheid blijft stijgen Wrak vol 'schatten' op de zeebodem G AS-OLIE-KOORTS KORT KRULLEBAK IN DE KLAS Vlieger Hamsterplaag Stripprijs DEN HAAG - Er komt voorlopig geen einde aan de werkloosheid in ons land. In tegendeel, die zal zelfs nog groter worden. Veel Nederlanders moeten er rekening mee houden dat ze lange tijd - en sommigen zelfs hun hele leven - geen werk zullen hebben. Dit staat in een verslag dat het Sociaal Cultureel Planbureau pas gele den voor de regering heeft gemaakt. Op dit ogenblik zijn in Nederland meer dan 550.000 mensen werk loos. Pagelijks wordt dat getal groter.'Zp'n grote werkloosheid is slecht voor ons land. De mensen voelen zich vaak ongelukkig. Ze raken de fut kwijt, omdat ze den ken dat ze niet meer meetellen. Bovendien kost de werkloosheid handen vol geld. Mensen die lang zonder werk zijn, krijgen een uit kering (bijstand). Lang geleden hebben we met z'n allen afgesproken dat dat eerlijk en rechtvaardig is: ze moeten kunnen leven en het is niet hun schuld dat ze geen werk hebben. Het geld voor de uitkeringen krijgt de regering uit de belasting, die alle Nederlanders betalen. Maar je moet er nog veel meer van doen. Ziekenhuizen en scholen bouwen bijvoorbeeld. Ook amb tenaren (onderwijzers en bu schauffeurs horen daar ook bij) worden er van betaald. Bezuinigen Nog niet zo lang geleden verdien den we samen genoeg om dit alle maal te kunnen betalen. Die tijd is voorbij. Alles is duurder gewor den (ook voor de regering) en er moeten steeds meer mensen van de belastingopbrengst betaald worden. De regering heeft zo de laatste jaren te veel geld uitgege ven. Ze moet nu bezuinigen, minder uitgeven. Ze kan natuurlijk niet alle ziekenhuizen sluiten. Ze kan ook niet tegen bejaarden en werk lozen zeggen dat ze volgend jaar geen uitkering krijgen. Daarom wil ze dat alle Nederlan ders in 1983 iets extra doen. Vol gend jaar wordt alles duurder: eten, kleren, verwarming. De re gering hoopt dat de mensen daar geen extra salaris voor zullen vra gen. Of iedereen daarmee akkoord gaat, is nog niet duidelijk. Wel is al zeker dat de mensen met een uitkering het volgend jaar heel moeilijk zullen krijgen. Zij weten nu al dat ze dat extraatje niet krij gen. Want dat heeft de regering al besloten. Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toe stel 17. KOETGENE - Op Noord-Beve land wordt ij verig naar aardgas of aardolie gezocht. In de buurt van de Zeelandbrug, staat daarvoor sinds enige weken een boortoren. De toren is 45 meter hoog. Er rond staan pijpen, cabines, schakel kasten, waterputten. De toren en alles er omheen is van de NAM, de Nederlandse Aardolie Maatschappij. De proefboring begon vorige week. Dat gebeurt met een soort 'reuzen-beitel'. Het boren duurt ongeveer zes weken, en gaat dag en nacht door. De beitel zal dan ruim twee kilometer diep de grond in zitten. „We hopen natuurlijk aardolie of aardgas te vinden", zegt de heer Duut van de NAM. „Met behulp van trillingen en computers hebben onze mensen ontdekt dat er misschien wat in de grond zit. Maar helemaal zeker is dat nooit. Wat we zien kun je vergelijken met kijken door 100 meter dik matglas. Je ziet wel Iets, maar heel vaag". „Vier van de vijf keer is het niks. Dan breken we de boel weer af en na een poosje zie je niet meer dat we geweest zijn. Maar net die éne keer, daar hopen we op". De heer Duut denkt nog eens te rug aan 1959. Toen werd in Sloch- teren (Groningen) een enorme gasbel gevonden, één van de grootste ter wereld. „Stel je eens voor", zucht hij. Het gereedmaken van de grond, het opzetten van de toren, het bo ren, al het personeel. Elke keer dat er 'geprobeerd' wordt kost het vier tot vijf miljoen gulden. Stel dat er olie of gas gevonden wordt, en het is de moeite staan er dan voorlopig boortorens op Noord-Beveland? „Nee hoor" lacht de heer Duut. „Zo werkt dat tegenwoordig niet meer. Vroeger (bijvoorbeeld in Amerika) boorde men net zo lang tot de olie je werkelijk om de oren spoot. Gewoon een "open gat. Ge lukkig mag dat niet meer, veel te slecht voor het milieu". „Tegenwoordig met grote tegen druk geboord. Een zware boor- vloeistof zorgt ervoor dat er niks uit kan spuiten. En als er olie of gas zit, verdwijnt de toren en maakt plaats voor lage, onopval lende gebouwtjes. Meer niet", be sluit de heer Duut. VLISSINGEN - Ervaren duikers zijn erin geslaagd een kanon uit het wrak van het in 1735 gezonken zeilschip 't Vliegende Hert, te ber gen. Het kanon is ruim 2 meter lang en 600 kilo zwaar. Het is het eerste grote voorwerp dat uit het wrak naar boven is gehaald, 't Vliegend Hert was één van de schepen van de Vereenigde Oos- tindische Compagnie. Deze han delsorganisatie had een vloot schepen in dienst die met lading naar de Oost voeren en met nieu we lading terugkeerden, 't Vliegend Hert begon vanuit Vlissingen juist aan zijn tweede reis toen het in zware storm leks- loeg op een zandbank. Het schip verging met man en muis. Na veel speurwerk is het wrak vo rig jaar september gevonden. Het ligt voor de kust van Walcheren ongeveer 20 meter diep. Het schip is bijna helemaal in de modder verdwenen. Visnetten In de loop van de tijd zijn er heel wat vissersnetten aan -de uitste kende delen van het wrak blijven haken. Dat is een nadeel. Het maakt de toestand onder wat nog onoverzichtelijker. Maar het is ook een voordeel. De netten heb ben de wrakstukken goed bij el kaar gehouden. De duikers hebben het niet ge makkelijk. Door algen en modder is het zicht onder water zeer slecht. Ze zijn al blij als ze 20 cen timeter voor zich uit kunnen kij ken. 'Melkwater' noemen ze dat. Maar er zijn ook dagen dat het zicht nog geen 10 centimeter is. Het water wordt dan 'yoghurt' ge noemd. Er kan dan alleen op de tast gewerkt worden. Bij windkracht 4 of meer is duiken helemaal onmogelijk. Dat was ook eind augustus het geval. Er kon toen ruim twee weken niet ge werkt worden. Tentoonstelling In het Stedelijk Museum in Vlis singen is al een aardige tentoon stelling over 't Vliegend Hert' in gericht. Behalve de al eerder op gedoken kleine voorwerpen, zoals een gesp, een pijpekop, een zegel en een bord, zijn er zeekaarten, tekeningen en een fraai schilderij te zien. Verder zal er binnenkort ook een boomblad van een populier te be wonderen zijn. Het is een blad uit 1734 en het is volkomen gaaf on der een modderklont bij het wrak vandaan gekomen. De heer Weber van het museum wil nieuwe vondsten zo snel mo gelijk aan het publiek laten zien. Ook hoopt hij zoveel mogelijk op gedoken materiaal in Vlissingen te houden. Er zijn mensen die wel eens een UFO zien vliegen. Dat is een onbekend voorwerp uit de ruimte. Soms zien ze vliegende scho tels of vreemde ruimtesche pen. We weten niet zeker of het waar is. Boven Walcheren zag on langs een aantal mensen iets vreemds in de lucht. Ze dach ten dat het misschien een UFO was. Bij Koudekerke werd het ding gevonden. Het was een gewone vlieger met lichtjes. In Londen is een enorme plaag uitgebroken. De En gelse hoofdstad zit vol met hamsters. Een jongen ving er al 180. Het is nog niet zeker waar ze van daan komen. Een hamster van twee weken oud kan al kleintjes krijgen. Daardoor komen er snel steeds meer hamsters bij. De striptekenaar Marten Toonder (70 jaar) krijgt vrij dag in Breda de Stripschaps- prijs 1982. Deze grote prijs wordt ieder jaar uitgereikt. Met die prijs wil men een be langrijke Nederlandse strip tekenaar even in het zonne tje zetten. Toonder is vooral bekend om zijn strip 'Olivier B. Bom mel'. Begin volgend jaar komt de eerste Nederlandse teken speelfilm over 'Heer Bom mel' in de bioscoop. cartoon cartoon Eveline de Brutfn Kapeüe

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1