Een 'dubbele' zonsondergang „Dat kinderen zoiets kunnen dat hadden ze niet gedacht" Monster in het Veerse Meer? DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP f varia mww Verduistering op 20 juli I ZESDEKLASSERS EXPOSEREN IN GALERIE Foto-wedstrijd Kruilebak Soorten Zonsondergang Helder weer Duiven Hel*» tó ,^'U 5 DINSDAG 6 JUL11982 3 Je hoeft echt geen helderziende te zijn om nu al te kunnen voorspellen dat het dinsdag 20 juli erg druk zal zijn op het strand. En dan praten we nog niet eens over 's morgens of 's middags, maar over 's avonds. Tegen 9 uur zullen van heinde en ver belangstellenden met of zon der fototoestel naar de onder gaande zon komen kijken. Want op 20 juli gebeurt er iets vreemds: De zon gaat die dag twee keer on der. Misschien kun je nog beter geveer uit zien. Of je nu op reis gaat of niet, je maakt van de zomer vast wel iets bijzonders mee. Misschien zie je 's avonds een stel spelende duinko nijntjes, of een rotsblok dat bijna van de helling rolt. Of je ziet zo maar een maffe vlieg die bij je sla pende opa over zijn voorhoofd wandelt zodat hij met zijn neus trekt. Wat het ook is, maak er eens een foto van en doe mee aan de Krullebak-vakantiefoto-wed- strijd. Alles mag. De leukste, mooiste of gekste foto krijgt een prijs. En van de rest proberen we er zoveel mo gelijk in de Kruilebak af te druk ken. De foto mag vierkant zijn of lang werpig, en het liefst -gewwoon zwartwit, dus geen kleur. Ge woon opsturen naar De Kruile bak, Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Kruilebak, vergeet niet ja naam en adres mee te stu ren, én uit te leggen wat de foto voorstelt. Schrijf op de envelop ook fotowedstrijd. De foto's moe ten voor woensdag 25 augustus in het bezit van de redactie zijn. Succes ermee. zeggen: De zon gaat die dag in twee stukjes onder. Wat is er aan de hand? Na zes jaar kan Nederland weer getuige zijn van een zonsverduis tering. De maan komt even tus sen de aarde en de zon te staan. Er zijn verschillende soorten zonsverduisteringen. Bij een tota le zonsverduistering gaat de zon helemaal achter de maan schuil. Het lijkt of het nacht wordt. Zelfs de bloemen en de dieren denken dat en maken zich klaar voor de nacht. Als de maan de zon bü een ver duistering niet helemaal kan be dekken omdat hij op dat moment verder van de aarde staat, blijft er een cirkel van de zon om de maan te zien. Dat heet dan een ringvor mige zonsverduistering. De derde mogelijkheid komt het meest voor. De maan schuift dan gedeeltelijk voor de zon. Het is net of iemand een hap uit de zon heeft gegeten. Deze verduistering valt bijna niet op, omdat het over gebleven stuk nog heel veel licht verspreidt. De zonsverduistering op 20 juli zal ook een gedeeltelijke zonsver duistering zijn. Maar dan een heel bijzondere. De verduistering ge beurt namelijk tijdens de zonson dergang. De hap uit de zon zit dan aan de bovenkant. Als de zon voor het grootste deel onder is, zijn alleen de punten naast de hap nog te zien. En die twee punten zorgen eigenlijk voor twee zonsondergangen. Ze gaan ongeveer 8 seconden na elkaar .onder. Het is net of ze niets met lelkaar te maken hebben. De fotografen hopen op mooi hel der weer om het plaatje van hun leven te maken. Want als het mis lukt, is het een gemiste kans. Iedere zonsverduistering is weer een beetje anders. Zo zal er 15 de cember bij zonsopgang een ge deeltelijke zonsverduistering zijn. De eerstvolgende totale zonsver duistering is 11 juni 1983. Maar om die te zien moet je wel naar Nieuw-Guinea reizen. En dat is wel wat ver. De eerstvolgende to tale zonsverduistering, die in Ne derland te zien is, is in het jaar 2135. Wij maken dat dus niet meer mee. Wij vinden dat onze schilderij en kunst zijn. Veel volwasse nen denken dat kinderen alleen kunnen kliederen. Ze vinden kin dertekeningen prutswerk. Maar de mensen die onze schilderijen gezien hebben, zijn wel even ge schrokken. Dat kinderen zoiets kunnen.... dat wisten ze niet", zegt Guyonne Metsers. Met Suset Blanker, Michiel Drees, Annemarieke Hofland, An drea Matthijs, Wander Salomons, Diederik Witte en Kehoea Wu praat Guyonne na over hun ten toonstelling. Van alle zesde klas- sers (22) van de Rijksleerschool in Middelburg hingen olieverfschil derijen in galerie Montparnasse. Dat is echt iets bijzonders. In zo'n 'kunstwinkel' kom je normaal al leen werk van kunstenaars tegen. Kehoea zegt dat ze er maanden aan gewerkt hebben. Ze deden dat samen met een kunstenaar, Cees de Valk. „Maar we hebben alles zelf gedaan. Zelfs de lijstjes", zegt ze. Volgens Annemarieke waren sommige mensen zo onderstebo ven van de schilderijen dat ze die graag wilden kopen. Maar dat is niet de bedoeling. „We hebben iets van onszelf gemaakt en dat doe je niet zo gauw weg. Onze schilderijen gaan over iets dat wij belangrijk vinden. Vrede, de natuur en zo. Ik vindt het leuk om over een aantal jaren nog eens te kunnen zien wat ik in 1982 be langrijk vond". Guyonne is het daar mee eens. Wel vond zij het moeilijk een on derwerp te bedenken. Ze wist wel wat ze belangrijk vond, maar het viel haar tegen dat te schilderen. „Ik heb niet zomaar een schilde rijtje gemaakt. Het gaat ook over mezelf en dat moet je maar dur ven". „Toch had ik mijn schilderij wel willen verkopen", zegt Michiel. „Als ik er tweeduizend gulden De jeugdige fotograaf Kees K. uit Middelburg slaagde er gisteren in nevenstaande foto te maken. Hij zegt dat men hierop het Veerse Meer kan zien met daarin een monster. Een soort zeeslang zoals bijvoorbeeld het bekende mon ster van Loch Ness in Schotland. De foto is door wetenschapsmen sen onderzocht en ze twijfelen niet aan de echtheid. Kees K. had al heel lang het idee dat er een vreemd wezen op de bodem van het Veerse Meer moest leven. Tijdens het vissen, had hij vaak een witte schim in voor had gekregen, had ik het ge daan. Da's helemaal niet te veel. Voor een streep van een kunste naar betaal je veel en veel meer". Wouter Apner 10 jaar Middelburg het water gezien. Niemand wilde zijn verhaal geloven. Toen be sloot hij zijn fototoestel mee te ne men om het bewijs te leveren. Volgende week gaat men probe ren het monster op te sporen. Ie dere vierkante centimeter zal door speciaal getrainde duikers worden onderzocht. Als er werkelijk een monster gevonden wordt weet men nog niet wat te doen. Het zou natuurlijk veel toeristen trekken, maar of de watersporters er zo gelukkig mee zijn? HAt/CEM

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3