Duizenden doden oorlog Libanon Lift-stop Borsele (nog) geen succes Vreemde visvangst: een mammoetkaak KORT ISRAËLISCHE INVASIE Protesten Doe-het-zelf Krullebak Jonge mammoet Standplaatsen. Mislukt TV-horloge Panda Plons Weer Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV IXÜMI 2E JAARGANG - NUMMER 7 DINSDAG 6 ;UU 1S82 BEIROET - Sinds vorige maand Israël met een groot leger Libanon binnentrok zijn er duizenden mensen ge dood en vele tienduizenden gewond. Veel van de gewon den zullen hun leven lang invalide blijven. Door de bombardementen door Israëlische vliegtuigen op on der meer woonwijken zijn honderdduizenden mensen dakloos geworden. Israël viel Libanon binnen om met name de noordelijke provin cie Galilea te beschermen tegen invallen van de Palestijnen. De Palestijnen woonden vroeger in Israël, dat toen dan ook Palestina heette. Sinds de oprichting van de staat Israël wonen veel Palestijnen in vluchtelingenkampen in de lan den rond Israël. Veel van hen zijn vastbesloten 'hun' land terug te veroveren. i aanval op Li banon als verdediging tegen de Palestijnen. De Israëlische rege ring is vast van plan om door te gaan tot alle Palestijnen uit Liba non vertrokken zijn. Dokters in Libanon hebben ge zegd, dat er te weinig ziekenhui zen zijn voor de duizenden gewon den. Hulp komt heel slecht op gang. Bovendien zijn veel dokters en ook het verplegend personeel uit hun ziekenhuis weggegaan of weggevoerd door het Isrelische le ger. In Israël zijn veel mensen ge schokt door het massale geweld van hun eigen regering. Afgelo pen weekeinde gingen tiendui zenden mensen demonstreren met als leuze 'vrede nu'. Volgens een enquête zijn negen van de tien Israëliërs het met hun rege ring eens. In Libanon zit ook de leiding van de PLO (Palestijnse bevrijdings- oarganisatie). Die kan daar doen en laten wat ze wil. Dat is uiteindelijk ook de reden geweest waarom Israël, Beiroet, de hoofdstad van Libanon, heeft belegerd. In deze stad heeft de PLO haar hoofdkwartier. Israël heeft niet alleen de bewo ners van Galilea willen bescher men, het wil ook voorgoed een eind aan de PLO maken. Vorige week heeft de Israëlische minister van defensie dat ook toegegeven. Gemeentesecretaris van BruinisseB. de Groot toont de onderkaak van een mammoet, die binnenkort in het nieuwe visserijmuseum zal te zien zijn. BRUINISSE - Tijdens het visseh op mosselzaad heeft de kotter Bru-24 in de Waddenzee een nog gave mammoetkaak opgevist. Over drie maanden zal de kaak te zien zijn in het visserijmuseum van Bruinisse en ook tijdens de visserijdagen op 15, 16 en 17 juli. De kaak bleef in het net hangen, zoals dat zo vaak met boomstron ken en stenen gebeurt. Die wor den meteen weer overboord ge gooid. De kaak ook bijna, maar éèn van de vissers dacht dat het misschien een leuke aanwinst voor het nieuwe museum zou zijn. 'Het ding lag in de achtertuin van de visser uit te drogen', zegt ge- Israëlische bombardementen op de Libanese hoofdstad Beiroet. Volgende week komt er weer een Krullebak. En die is nu eens heel bijzonder. Hoe? Nou, een weekje wachten, en je ziet vanzelf wat je met de ze vakantie-Krullebak kunt doen. Veel plezier ermee. meentesecretaris De Groot van Bruinisse. 'Zonde, want hij was nog hele maal heel en de kiezen zater er nog in. We hebben hem gauw in het water gestopt, waar hij drie maanden moet blijven om het zout eruit te laten gaan. Daarna kan de kaak verder bewerkt wor den, in kunststof of zoiets, zodat hij goed blijft'. Tijdens de komende visserijfees ten in Bruinisse zal de kaak ook te zien zijn. 'Iets wat al 30.000 jaar oud is, moet het die drie dagen ook maar uithouden', zegt de heer De Groot. De kaak weegt ongeveer 15 kilo, Is 70 centimeter lang en 60 centime ter hoog. 'Het is de kaak van een jonge mammoet. Aan allebei de kanten zitten namelijk nog twee kiezen, en bij een oude mammoet maar èèn', legt de heer De Groot uit. Het nieuwe museum in Bruinisse wordt op 16 juli geopend. Er zul len onder meer fossielen te zien zijn, zaken uit de mosselvisserij en een scheepsmotor. Het is ook de bedoeling dat er een zee-aqua rium in komt. HEINKENSZAND - Het project Lift-stop Borsele lijkt niet erg aan te slaan bij de bevolking. Het project is bedoeld voor men sen die zelf geen vervoer bezitten. Zij kunnen bjj een bordje gaan staan met de tekst Lift-stop Bor sele. Vanaf deze plaats kunnen ze door automobilisten meegeno men worden in de richting van hun bestemming. Niet iedere automobilist zal stop pen, maar in ieder geval diegenen met de sticker van het project op de voorruit. Het blijft natuurlijk een gok of er een auto langs komt, die dan ook nog eens dezelfde bestemming heeft als de lift(st)er. Het project is voor de mensen die zonder vervoer zitten niet hele maal gratis. Voor vijf gulden moe ten zij bij de Rabobank in hun woonplaats een pasje halen. Met -dat pasje zijn ze verzekerd tegen ongevallen. Het project is opgezet door de jon- gerensoos 'De Klomp' en de Stichting Opbouw West-Zuid-Be veland. Verder hebben de ge meente, de busmaatschappij AMZ, taxicentrales in Borsele en de politie meegewerkt. Zij hebben het project opgezet, omdat het openbaar vervoer in de Borselse dorpen niet overal goed geregeld is. In ieder dorp is nu wel een stand plaats te vinden, waar de auto's kunnen stoppen. Deze plaatsen zijn te herkennen aan het Lift- stop-Borsele bordje. De organisatie verwachtte dat vooral vrouwen, bejaarden en jon geren de Lift-stop zouden gebrui ken. Tot op heden zijn er zeer weinig pasjes verkocht. Het aantal auto mobilisten dat een sticker afhaal de was iets groter. Zelfs in de kleine dorpen met een slechte busverbinding viel de be langstelling erg tegen. „Het be gint er op te lijken dat het project mislukt," zegt de heer Van Liere van de Rabobank te 's-Graven- polder. Ook de andere vestigingen van de Rabobank in de gemeente Borse le zijn pessimistisch gestemd. „Maar misschien moeten de men sen nog aan het idee wennen," hoopt één van de medewerksters. Vanaf volgend jaar zullen sommigen heel lang naar hun horloge staren. Niet om dat ze slecht klokkijken maar omdat de film zo span nend is. In Japan is namelijk een hor loge ontwikkeld waarin be halve een uurwerk ook een radio en t.v. is ingebouwd. Het scherm is 3 centimeter en het geluid gaat via een kop telefoon. Dit grapje kost ongeveer 1000 gulden, maar tijd kost nu eenmaal geld. Het troeteldier van het We reld Natuur Fonds maakt het niet best. Er leven nog maar ongeveer 1000 panda's in Zuid-China. Voor het eerst heeft een film ploeg opnamen gemaakt van wilde panda's. Ze moesten eerst 3000 meter klimmen en dan 'boven' nog eens 12 we ken wachten. De film wordt binnenkort vertoondHopelijk is de pan da straks niet alleen een film ster maar ook nog een na- tuurheld. Nou is het genoeg, moet Ger- rit Prins uit Zwartsluis ge dacht hebben. Het regende erg en het stoplicht stond al zo lang op rood. Hij gaf gas en zijn auto belandde met een flinke plons in het Zwar te Water. Het stoplicht was dat van de veerpont. Volgens het K.N.M.I. in Vlis- singen was juni een rare maand. Op de warmste dag was het 27,4 °C. Op 23 juni viel er ongeveer 20 mm re gen. Toch mogen we niet klagen. Vorig jaar was het zeewater 15 °C. nu is het al 17 °C. cartoon cartoon t/ë€. D'.tp** 'S u kle« QQQOOÜ Walter Knetemann 10 jaar WemeUEnge.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1