Alfalfazaadjes: snelgroeiers in een potje Gedichten over Anne Frank He j ks A Het verleden mag niet worden vergeten DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP Piepschuim, goedkoop materiaal varia Blaadjes Moorden Stofzuigen. DINSDAG 8 JUN11982 mmêï 3 Als je groenten zaait in de tuin, duurt het vaak weken voor je iets uit de grond ziet komen. Van een eetle pel alfalfazaadjes kiem je in een dag of vijf heerlijke en heel gezonde plantjes. Klinkt het je ongeloofwaardig in je oren? Probeer het volgende maar eens. Alfalfazaadjes koop je in een re formwinkel. Ze kosten ongeveer 4,75 per 100 gram. Daar heb ze ker de eerste keer meer dan ge noeg aan. Verder heb je een jam potje nodig, een elastiekje en een stukje kaasdoek (maar met een panty of een stukje verbandgaas gaat het ook). Doe twee eetlepels alfalfazaadjes in het potje, span het stukje doek over de opening en klem het vast met elastiekje. Giet nu je potje half vol lauw water en laat alles een nacht staan. De volgende morgen giet je het water eruit. (Het stukje doek niet van het potje halen). Dat water is prima voeding voor je kamerplanten. Warme dagen vragen om frisse drankjes. Om wat af te koe len en je dorst te lessen. Karne melk is een frisse en gezonde dorstlesser. Hier zijn twee recep ten voor 'karnemelkklutsjes'. De ze drankjes zijn niet alleen een lekker tussendoortje, maar ook een koel toetje. Karnemelksinaskluts. Je hebt nodig voor vier glazen: 2 eieren; sap van 1 sinaasappel: 4 eetlepels sinaasappellimonade siroop; 1 pakje vanillesuiker; 1/2 liter karnemelk; 1 theelepel geraspte sinaasappel schil. Doe de eieren, sinaaasappelsap, siroop en vanillesuiker in een ho ge kom. Met de mixer kloppen tot het schuimig wordt. Doe nu de karnemelk erbij en mix nog even. Schenk de kluts in hoge glazen. Boen de sinaasappelschil schoon en rasp de schil. Strooi het sinaas appelrasp over de kluts. Karenemelkbessenkluts. Ook dit recept is voor vier glazen. Je hebt nodig: 1/2 liter karnemelk; twee eetlepels, witte basterdsui ker; 1 eetlepel vloeibare honing; kopje bessensap. Roer de suiker en honing goed door de karnemelk. Nu scheutje voor scheutje het bessensap er bij. Schenk het in vier glazen en opdrinken maar. Doe nu schoon water in het potje en laat dat daarna ondersteboven in een afdruiprek goed uitlekken. Dit spoelen is heel belangrij k. Het moet twee keer per dag ('s mor gens en 's avonds) gebeuren. Zet steeds na het spoelen het potje in een donkere en niet te koude kast. Je zult zien dat na een dag al klei ne witte puntjes op de zaadjes zit ten. Dat worden witte plantjes waarmee je potje helemaal vol groeit. Na vier dagen zijn de plantjes on geveer 5 cm lang en hebben ze twee blaadjes die helemaal open zijn. Zet de vijfde dag het potje na het spoelen voor het raam. In een paar uur worden je plantjes groen en kun je ze eten. Ze zitten boordevol vitaminen en smaken heerlijk. Zo uit het potje, op een boterham met vlees, in slaatjes, op een tomaat en in de soep (doe ze pas in de soep als je die op tafel zet). Je kunt de plantjes een week in de koelkast bewaren. Intussen kun je weer opnieuw zaaien. Met sojabonen kweek je op deze manier je eigen taugé! Je moet echter nooit zaadjes gebruiken die voor de tuin bedoeld zijn. Die kunnen giftig zijn. Otto Frank met op de achtergrond een portret van zijn dochter Anne. In 1944 reed uit Nederland de laatste trein naar Auschwitz. In die trein zat de familie Frank: vader, moeder, Margot en Anne. Ze hadden zich in de oorlog voor de Duitsers verstopt, maar wa ren verraden. Ze werden opge pakt en met 53 anderen in een goederenwagon naar een gevan geniskamp gestuurd. Mevrouw Frank, Margot en Anne stierven in het kamp. Alleen Otto Frank, de vader, keerde na de oor- boeken boeken log terug. Anne Frank zou later beroemd worden door haar dag boek 'Het Achterhuis'. Mies Bouhuys schreef over het le ven van Anne Frank een boek dat heet: ,Anne Frank is niet van gis teren". Het boek begintin 1933 als Anne vier jaar is. Ze woont met haar joodse ouders en haar zusje Margot in Frankfurt. Hitler is dan al de baas in Duits land waar veel mensen geen werk hebben en armoe lijden. Hij geeft daar de joden de schuld van. Annes vader voelt zich niet langer veilig in zijn vaderland. Daarom besluit hij met zijn gezin naar Ne derland te vluchten. Op een ontroerende manier ver telt Mies Bouhuys ever de jaren van Anne in Amsterdam (die tot aan de oorlog tamelijk onbezorgd zijn) en over het verschrikkelijke einde in het concentratiekamp. Daar tussendoor beschrijft ze hoe geniepig Hitier de Duitsers stapje voor stapje laat geloven dat al hun problemen opgelost worden als eerst alle joden vermoord zijn. Sommige mensen zeggen dat we niet moeten blijven praten over de verschrikkingen van de Twee de Wereldoorlog. Dat we alles nu maar eens moeten vergeten. Als je Mies Bouhuys boek gelezen hebt, weetje dat die tijd nooit ver geten mag worden. Wat 'gisteren' gebeurde kan vandaag weer ge beuren. Anne Frank is niet van gisteren', door Mies Bouhuys, uitgeverij Bert Bakker, Amsterdam. Prijs: 14,90. Als je op 26 mei naar de radio hebt geluisterd, heb je mis schien Melanie de Meurichy uit Middelburg gehoord. Ze las bij de NCRV een gedicht voor dat ze over Anne Frank schreef. „Ik stond juist onder de douche, toen de brief binnenkwam waarin stond dat mijn gedicht was uitge kozen", zegt Melanie. „Mijn vadei heeft hem toen voorgelezen. Ik was zo blij dat ik heel snel klaar was met douchen." „Op een zaterdag ben ik naar Hil versum gegaan. Een studio is heel spannend. Als een rood lampje ging branden, moest ik beginnen. Na één keer oefenen was het al goed. De regisseur gaf me zelfs een complimentje. Later hoorde ik mijn stem terug en toen heb ik wel moeten lachen. Het klinkt dan heel anders." Melanie heeft op school niet ver teld dat ze op de radio zou komen. Dat durfde ze niet, omdat ze het opschepperig vond. Alleen haar beste vriendinnen en enkele bu ren wisten het. Haar opa had het programma in de gids onder streept. Zo kon hij het niet verge ten. Melanie de Meurichy Melanie vertelt dat ze haar ge dicht vorig jaar schreef toen ze in de vierde klas zat. Ze waren op school met een project bezig over Anne Frank. (Anne Frank is het Joodse meisje dat in de oorlog een dagboek bij hield, Het Achterhuis) Er kwam een brief van de NCRV die graag wilde weten wat kinde ren van tegenwoordig over oorlog denken. Uit het hele land werden duizenden gedichten en verhalen ingestuurd. Vierenzestig ervan zijn in een boek afgedrukt. 'Dag Anne Frank' heet het en het is overal'te koop. Melanies gedicht staat er ook in. Melanie vindt oorlog iets heel ergs „Er gaan veel mensen dood, en waarom eigenlijk?", zegt ze. Ze heeft al meer gedichten ge schreven. Meestal voor iemands verjaardag. Maar schrijfster wordt ze niet, zegt ze. Politieagen te lijkt haar veel leuker. Piepschuim is een heel goed koop materiaal dat al voor een paar gulden per plaat in de doe-het-zelfwinkel te koop is. Je kunt er leuke dingen voor je ka mer mee maken. Piepschuim is gemakkelijk te snijden, te zagen en te breken. Bij zonder gereedschap heb je daar voor niet nodig. Met een stanley- mes, een kartelmes en een figuur zaag kom je een heel eind. Wat er allemaal mogelijk is? Mas kers, totempalen, mobiels, huis jes voor een modelspoorbaan, poppemeubels en alles watje zelf met een beetje fantasie kunt be denken. Ook reliëfs. Dat zijn 'schilderijen' waarbij stukken bo ven andere uitsteken. Er zijn een paar manieren om iets te maken. Je kunt stukjes van een plaat afhalen en daarmee net zo lang doorgaan tot je een goed werkstuk overhoudt. Het omge keerde is ook mogelijk: stukken piepschuim aan elkaar plakken en zo iets maken. Dit plakken is niet zo gemakke lijk. Je kunt er namelijk niet elke lijmsoort voor gebruiken. Het duurt ook nogal lang voordat de lijm goed droog is. Voor je gaat lijmen moet je op het potje lijm kijken of je er tempex, polysty reenschuim of styrophor (dat zijn de echte namen voor piepschuim) mee kunt lijmen. Witte (hout)lijm is altijd goed. Het duurt soms wel een uur voor dat de lijm droog is. Zolang hoefje met doorwerken echter niet te wachten. Gelijmde stukken kun je met spelden die je schuin in steekt, even vastzetten. Als je je werkstuk wilt gaan ver ven, moet je daar plakaatverf of latex muurverf voor gebruiken. Een groot nadeel van piepschuim is de troep die je er van krijgt. Vooral als je erin gaat snijden of zagen. Het is daarom maar beter niet in de huiskamer aan het werk te gaan, wantje blijft weken stof zuigen. Gelukkig is er nog een 'schone'et papier, eierkartons, prikkers en nog veel meer kun je er prachtige kastelen, huizen, toekomststeden en zelfs kastjes mee bouwen. Daniëlla Pieterse, 11 jaar, Wemeldinge. S5ST.5T1L /INpERS WORDT M'N TEKENAAR wakker Reken maar pat ik het Altijd voor aap te maar PIT KEER Jgk NA li JAAR FLINK SEV staan in eenof ander moet het LOKKEN.. 8RN.... krantje. E IN Pt LIJK EEN STRIP VA/1 RIN NIETS GEBEURT

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3