I w 'Iedereen kan wat bereiken' Beroemde Zeeuwen Afscheid van Zeeuws Meisje u>ymiu) Take off Straatnaam Niet de enige KRULLEBAK IN DE KLAS DINSDAG 8 JUN11982 achtergrond mrnm Een medaille krijgen is niet niks. En als je naar San Fran cisco mag om die medaille te ha len? Daar bovendien 25000 art sen mag toespreken? Dan moet je toch wel bekend zijn. Nou dat is de in Rotterdam geboren dokter Binkhorst ook. Hij werkt al sinds 1943 als oogarts in het Elisabeth- ziekenhuis in Sluiskil. In die veertig jaar hebben dokter Binkhorst en zijn medewerkers niet stil gezeten. Ze hebben aller lei methoden in de oogheelkunde ontwikkeld. Datklinkt behoorlijk ingewikkeld en dat is het ook. Om precies te zijn heeft dokter Bink horst een manier bedacht om troebele lenzen (een lens is een "deel van je oog) te vervangen door kunststoflenzen. Als je troebele lenzen hebt, lijkt het alsof je de hele tijd door een vieze ruit kijkt. Je kunt dan slecht zien. Je begrijpt dat het vervan gen van lenzen een moeilijke ope ratie is, waarbij je nauwkeurig moet werken. Deze vinding van dokter Bink horst kun je gerust uniek noemen. Patiënten uit de hele wereld ko men naar Sluiskil om zich door hem te laten behandelen. Dokter Binkhorst vindt 'bekend' een goed woord: „Je spreekt niet van 'beroemd zijn', als je beroep er op gericht is anderen te helpen. De patiënten hebben mij tenslot te bekend gemaakt. Als je ergens deskundig geholpen wordt, vertel je dat verder. Aan die bekendheid zitten natuurlijk ook nadelen vast. Je krijgt daardoor wel eens patiënten die nergens anders ge nezen kunnen worden. Ik ben dan zo'n beetje de laatste hoop op ge nezing voor hen. Het komt voor dat ik hen ook niet kan helpen. Dat is erg moeilijk". Dokter Binkhorst heeft ook kin deren als patiënt. „Gelukkig zijn dat er maar heel weinig", zegt hij. Tenslotte wil hij over 'het bekend zijn' nog het volgende zeggen: „Ie dereen kan wat bereiken, als je maar interesse, liefde voor je werk en doorzettingsvermogen hebt. En misschien is samenwerken met anderen wel het belangrijk ste. Zonder mijn medewerkers zou dat alles me nooit gelukt zijn". Controletoren 3 voor kapi tein Keety: hoort u mij? - Over Hier kapitein Keety voor to ren 3: ik hoor u uitstekend - Over Kapitein Keety, laat uw as sistenten zich in gereedheid brengen en voert u de laatste controles uit - Over en slui ten maar. Zorgvuldig kijkt ze alle knoppen na en geeft haar as sistenten een seintje dat ze zo zullen vertrekken. Een klei ne hoofdknik is voldoende. Ze voelen het allemaal. Voor de laatste maal vaste grond onder hun voeten en dan de spanning, het avontuur, de onderzoekingen en terug komen, wetend dat ze haar dan overal kennen. Ook la ter. Allicht, de eerste ruimte vaarder die voet op Mars zet te.. Een lampje flikkert even op en geruisloos schuiven de deuren open. Zwijgend stap pen ze in de cabine en nemen hun plaatsen in. Opnieuw de radio: Het aftel len gaat beginnen. Houd u gereed. Succes kapiteinl - Over en sluiten maar. Even doodse stilte: 10-9-8-7 -6-5-4-3-2-1-0 Take off! Eén druk op de knop is vol doende. Met een klap sluiten de enorme deuren zich en trillend zet de cabine zich in beweging. Sneller. Ze heeft het gevoel dat haar maag zich omkeert: even doorbij ter} nu. Met een lichte schok staat ze sil. Het loopt perfect! Ze haalt eens diep adem en kijkt om zich heen. ,flé boeffte, kom er eens nij joh! Zie eens hoe ver je hier kunt kijken. Haast heel Rot terdam. En daar, die boot van de Spido. Zwaai nog maar eens naar die aardige kapitein." Al heel lang staat Michiel Adriaansz. de Ruyter aan het eind van de Boulevard in Vlissingen uit te kij ken over de zee. Toch is het nu al 375 jaar geleden dat hij stierf in een zeeslag tegen de Fransen. Herinneringen zouden bij hem boven komen als hij achterom zou kunnen kijken. Dan zou hij het Lampsinshuis weer zien. Vroeger woonde daar zijn baas. Jaren heeft hij voor hem gewerkt. Eerst als 'manusje-van-alles' en later als kapitein op één van zijn schepen. Beroemd is hij echter geworden als admiraal van de Nederlandse vloot. Vele malen heeft hij tegen de Engelsen, Portugezen en Fran sen gevochten. Meestal won hij. Mensen die heel veel van onze ge schiedenis uit die periode afweten zeggen wel eens dat hij Nederland in één van zijn moeilijkste perio den gered heeft. Vervelen zou hij zich ook nu niet als standbeeld, als hij zou kunnen zien en horen. Veel mensen en schepen gaan iedere dag aan hem voorbij. Laatst nog vroeg een kind dat naar hem opkeek aan zijn vader of dit het standbeeld van Jacob Cats was. Als Michiel had kunnen antwoor den zou hij gezegd hebben, dat hij Jacob Cats heel goed gekend had. Immers ook hij was een Zeeuw, geboren in Brouwershaven. Zijn boeken en gedichten werden in de tijd van Michiel het meest gele zen. Vooral zijn boeken over het huwelijk vond men kostelijke lec tuur. Jacob Cats en Michiel de Ruyter worden nog steeds genoemd in de geschiedenisboekjes. De mensen zullen hen dan ook niet gauw ver geten. Toch zijn zij niet de enige beroem de Zeeuwen. De Ruyter zou maar naar rechts hoeven te kijken om daar een standbeeld te zien, dat van Frans Naerebout. Veel mensen heeft hij 'in-nood-verkerende' gered van schepen. Bijna alle bekende en beroemde Zeeuwen uit het verleden hebben Michiel gezien als standbeeld. Buys Ballot, de weerkundige uit Kloetinge, prof. Zeeman uit Zon- Michiel de Ruyter nemaire, de enige Zeeuwse No- belrpijswinnaar en nog vele ande re bekende, maar minder beroem de Zeeuwen als Michiel. Toch zijn er ook in deze tijd nog bekende Zeeuwen die bijna ieder een in Nederland kent. Ze zijn (nog) niet zo beroemd als Michiel de Ruyter en Jacob Cats. Dat word je ook meestal na je dood. De mensen gaan je dan nog meer waarderen dan tijdens je le ven. De allerbekendste Zeeuwse is misschien wel Annie M. G. Schmidt. Ze werd geboren in Ka- pelle en schrijft hele leuke kinder boeken, gedichten en musicals. Laten we ook Keetie van Oosten- Hage niet vergeten. Ze was nog niet eens zo lang geleden wereld kampioene op de weg. Kennen jullie, haar niet meer? Beroemd zal ze dan ook wel niet worden. Zo gauw bekende (sport)mensen zich terugtrekken kent men ze over een jaar niet meer. Toch willen we de bekende Zeeu wen van nu als Jan Raas, Jan Poortvliet, Willem van Hanegem, Els Vader, Frèek de Jonge en Sac- co van der Made niet vergeten. Bekende Zeeuwen, maar of ze na 375 jaar nog genoemd zullen wor den? De tijd zal het leren. 0 gedicht gedicht gedicht gedicht gedi Kijk, eigenlijk ben ik niet hün kindje maar een verwisselde prinses als baby kreeg ik misschien per ongeluk een keer de verkeerde fles. Niet dat het erg is, wel wat jammer stel je voor: een koningin woonde jaren bij gewone mensen en had het zelfs wel naar haar zin. Maar hou het nog maar even stil het wordt vanzelf wel bekend als ze 't wisten werd ik vast van nu af aan enormd verwend. Zo zonde voor m'n kleine züsje en mijn grote broer van tien ze zullen het best wel moeilijk vinden in mij hun beroemde zus te zien. Marina van den Boogaart Churchillstede, Boule vard de Ruyter, Troel- straweg, Fahrenheitlaan en Naereboutstraat. Dit zijn ai- lenmaal namen van straten, lanen enzovoorts die je in Zeeuwse plaatsen kunt vin den. Het zijn bovendien allemaal namen van beroemde perso nen. Sommige, zoals Chur chill zijn bekend over de hele wereld. Anderen zijn beroemde Ne derlanders of Zeeuwen. Wa ren ze niet beroemd geweest, dan was er ook geen straat naar hen genoemd. Straatnamen voor nieuwe wijken worden gemaakt door de straatnaamcommissie van een gemeente. Deze be kijkt dan eerst hoeveel stra ten er zijn en wat de namen van de straten in de buurt zijn. Zo vind je geen fruitwijk naast een beroemde-staats- hoofdenwijk. De namen moe ten een beetje bij elkaar pas sen. De gemeenteraad bekijkt de lijst van de straatnaamcom missie en keurt die dan goed of af. Namen van sportmensen, zangers of kinderboeken schrijvers kom je zelden te gen. Hun beroemdheid is te kort. Over honderd jaar kent bijna niemand hen nog. Per sonen die de geschiedenis boekjes halen maken veel meer kans dat hun naam straatnaam wordt. Sommige wijken hebben straten met namen van men sen die beroemd zijn gewor den in hun eigen woonplaats. Dat kunnen burgemeesters zijn die veel voor hun stad hebben gedaan of verzetshel den uit de oorlog. Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toe stel 17. Oh, maar nou moet ik gaan hoor. Dag." En Zeeuws Meisje stapt de bus in. Heel Ne derland kent deze reclame. Heel Nederland kent dat Zeeuwse meisje. Maar als zij gewoon op straat loopt, herkent bijna nie mand haar. Want in Goes loopt slj niet in klederdracht. Dat doet zij alleen voor het reclame filmpje. In Goes is zij gewoon El- ma Dekker. - Het is wel gek hè, om tegelijk hekend en onbekend te zijn? „Dat is wel een leuke ervaring. Heel soms herkent iemand mij en dat komt dan meestal nog door mijn stem. Ik vind het wel goed zo. Ik zou niet graag de hele tijd worden nagekeken. Ik moet er toch al heel wat over aanhoren. Want mensen die het weten, zeg- t interview interview gen er vaak wat over. Zij noemen mfj vaak Zeeuws meisje." - Hoe ben jij Zeeuws meisje ge worden? „Via school. Zij kwamen op school om te vragen wie er mee zou willen doen aan een proefop- name. Je moest een Zeeuwse kap opzetten en een paar zinnen voor de camera zeggen. Ik werd uitge kozen." - Hoe oud wasje toen? „16 jaar." - Hoe lang wordt er gewerkt aan zo'n reclame van één of twee mi nuten? „De opnamen duurden een hele dag. Wij waren soms bezig van 6 uur 's morgens tot 8 urn 's avonds. Dat was echt hard werken." - Hoeveel filmpjes heb je ge maakt? „Ik heb aan 6 reclamefilmpjes meegedaan en verder nog aan ra dioreclames." - Jij werd in die tijd wel ouder. Was dat geen bezwaar? „Nee, dat is nooit een punt ge weest. Zij zeiden steeds dat het goed ging en vroegen of ik nog mee wilde doen." - Werd jij ook vaak gevraagd voor andere werkjes? Dat ge beurt vaak bij mensen die bekend zijn. Zij worden dan gevraagd een winkel te openen of kaas uil te de len. „Ja zeker. Maar ik heb dat nooit gewild. Ik ben nu van school en heb werk. Ik wilde nog wel recla mes maken, maar verder niet. - Wanneer ga je de volgende re clame opnemen? .Nooit meer. Ik heb het altijd leuk gevonden, maar ik vind het nu ge noeg. Ik wil niet echt Zeeuws Meisje worden. Ik wil gewoon El- ma zijn." Uitgeverij Provinciale Zeeuwse j Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, H. Mooibroek, S. Scheers, E. Reindersma, J. Smeekens, I. Timmerman, W. Verstuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen,- of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 2