Stierenvechten: 'wreed vermaak' 'Wildkamperen' in Zeeland neemt fors toe Zeilrecord KORT Verf Hovercraft Bolleboos POLITIE VRIJWEL MACHTELOOS Opruiming cartoon cartoon GENÈVE - „Het stierenvechten in Spanje moet worden afge schaft. Het is een wreed en on menselijk volksvermaak dat niet meer in deze tijd thuishoort." Dat zeggen de leden van het In ternationaal Gerechtshof voor Dierenrechten. Kortgeleden werd in Genève (Zwitserland) een proces gevoerd tegen het stierenvechten. Tijdens dat proces werd de Spaanse rege ring aangeklaagd wegens het mis handelen van dieren. Maar de Spaanse regering vindt dat van martelen geen sprake is. Stierenvechten is typisch voor Spanje, zegt ze en bovendien is het kunst. De Spaanse regering maakt er ook reclame voor. Op de televisie worden kinderprogramma's uit gezonden die helemaal over het stierenvechten gaan. Een tegenstander van het stieren vechten uit Spanje zelf vertelde tijdens het proces hoe de stieren op hun laatste gevecht in de are na worden voorbereid. Hij zei dat de dieren drie weken voor het gevecht niet meer in het daglicht komen. Ze krijgen de laatste paai- dagen ook geen eten meer. Wel worden ze volgespoten met bepaalde stoffen. Door dat al les worden ze extra prikkelbaar. Het daglicht krijgen ze pas weer te zien, als ze de zonovergoten arena binnenrennen. Dan begint het laatste kwartier van hun le ven, want veel langer duurt het gevecht meestal niet. Een stier heeft nauwelijks een kans om van de matador te win nen (de matador is de man die met een zwaard het dier moet pro beren te doden). De helpers van de matador hebben het dier tevo ren al zo uitgeput en verwond, dat het totaal versuft en verzwakt is. De rechtbank in Genève hoopt dat door het proces de toeristen in Spanje bij de stierengevechten weg zullen blijven. Alleen als dat gebeurt, is de kans groot dat deze 'sport' eindelijk wordt afgeschaft. Tot nu toe gaan elk jaar nog onge veer 17 miljoen mensen kijken. Daar zijn erg veel Nederlanders bit. Dieven zullen zich vast wel twee keer bedenken, voor zij dat nieuwe fietsslot openbre ken. Doen ze dat toch, dan krijgen ze een aardige hoeveelheid stinkende verf over zich heen. En met die verf over je kleren en over de fiets zal ie dereen je als dief herkennen. De uitvinding van de Amster dammer Frits Rijksbaron is door de politie enthousiast ontvangen. Het slot komt binnenkort in de handel. En zal waarschijnlijk veel ellen de voorkomen. Vier studenten van de hts in Vlissingen hebben een 'lucht- kusse?ivoertuig' ontworpen. De ontwerpers demonstreer den hun vinding op het plein voor de school, waar het tot groot plezier van de toe- schouivers, in de struiken be landde. Er moeten dus nog een paar kleinigheden aan verbeterd worden. De uitvinding kan van be lang zijn voor de landbouw. Op natte akkers zal het niet. zoals andere machines, in de modder blijven steken. En met glijders eronder zal het voertuig ook prima ge schikt zijn als vaartuig. Voor de vier studenten is er nog één groot probleem: toie mag de uitvinding mee naar huis nemen? De uit Taiwan afkomstige Jay Luo, zal deze maand in de Amerikaanse stad Boise afstuderen aan de universi teit. Hij wordt dan doctorandus in de wiskunde. Op zichzelf is dit misschien niet zo bijzon der. Toch komt Jay met deze prestatie in het Guinness Book of Records. Want Jay wordt doctorandus op een leeftijd dat andere kinderen van de lagere school komen. Hij is precies 12 jaar. En dat maakt het wel heel bijzonder. mi^UN/ pêgi'MT M£T Jan Willem van Aalst 12 jaar, Vlissingen L VLISSINGEN - Steeds meer toeristen in Zeeland slaan liun tenten op daar waar het verboden is om de nacht door te brengen. De politie staat vaak machteloos als ze wil optreden tegen deze overtredingen. Het voorbije Pinkster-weekeinde hielden duizenden kampeerders zich niet aan de regels. Sommigen deden dit omdat de campings in de buurt vol waren. Anderen had den geen zin om kampeergeld te betalen. Ze sloegen daarom hun tenten op of zetten hun caravans neer in bermen, op parkeerterrei nen en zelfs in duin- en waterwin gebieden. Dit 'in het wilde weg' kamperen wordt illegaal kampe ren of wildkamperen genoemd. het in de zomervakantie erg druk zal krijgen met het bestrijden van het wildkamperen. Veel cam pings zijn nu al voor de zomer vol geboekt. Mensen die geen officiële kam peerplaats kunnen vinden komen dan in de verleiding hun tent op te slaan in verboden gebied. Goed koop is dat echter ook niet: men kan gestraft worden met een boe te van ten hoogste 200,-. - ZIERIKZEE - Een vloot boten en bootjes zorgden voor een warm onthaal toen ze zeiler Pleun van der Lugt zaterdag 29 mei de ha ven van Zierikzee binnen voer. Op de kade stonden nog eens dui zenden mensen om de nieuwe re cordhouder enthousiast welkom te heten. Eigenlijk was de zeereis maandag 24 mei al ten einde. Toen kwam Pleun van der Lugt met zijn schip 'De Zeeuwse Stromen' in de mon ding van de Oosterschelde over de finish. Hij was in 286 dagen, alleen op zijn schip, de wereld rond gezeild. Hij had daarmee het wereldre cord van de Engelsman Robin Knox Johnson met maar liefst zes weken verbeterd. Helemaal alleen was Pleun niet geweest. Hij had een jong poesje mee genomen. Frits was inmiddels een forse scheepskat geworden en keek vreemd op van al die mensen in Zierikzee. Hij had al die maanden alleen zijn kapitein gezien. Die maandag, op de Oosterschel de, was Pleun ook al hartelijk ver welkomd. Vol spanning wachtte zijn verloofde, Joyce Weber, daar op zijn komst. Ook burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee was hem, met vele anderen, tege moet gevaren. Zelfs vanuit de lucht werd Pleun verwelkomd. Twee straaljagers van de koninklijke luchtmacht begroetten hem met een paar duikvluchten. Deze begroeting was niet zo verwonderlijk, want Pleun van der Lugt was vroeger straaljagerpiloot geweest. Ruim 28000 mijl had de solozeiler achter de rug toen hij over de fi nish kwam. Die mijlen waren niet altijd even gemakkelijk geweest. Het eerste deel van de reis verliep prima, maar de laatste vier maan den volgde tegenslag op tegen slag. Zo was er zware storm óf windstil te, de dynamo ging kapot en daar door kon de radiozender niet meer gebruikt worden. Er waren heel wat moeilijke dagen, bij die 286, maar gelukkig is alles goed afgelopen. Stralend voer de zeezeiler al die mensen in de Nieuwe Haven van Zierikzee tegemoet. Al had hij een dergelijke ontvangst niet ver wacht. Want van verbazing voer hij de nieuwe aanlegsteiger in tweeën. De politie had opdracht de wild- kampeerders te verwijderen en door te sturen naar officiële kam peerplaatsen. In de nacht van zaterdag op zon dag bleek dit al snel een onmoge lijke taak. De Veerse Gatdam zag er uit als een grote lange camping. Ook de Brouwersdam en het kustgebied Scharendijke-Renesse waren overspoeld met tenten, caravans, vouw- en kampeerwagens. Het plan van de politie om de mensen te bekeuren en naar cam pings door te sturen bleek, moei lijk uit te voeren. Waar moesten de kampeerders naar toe nu alles vol zat? Wie was al bekeurd en wie nog niet? Bovendien hadden sommigen duidelijk een borrel te veel op. Zij konden moeilijk weggestuurd worden. In ieder geval werden de kam peerders uit de duin- en waterwin gebieden verwijderd. Deze gebie den zijn het kwetsbaarst. Voor deel was, dat het publiek zich keurig gedroeg. Alle rommel werd' keurig opgeruimd. Een illegale kampeerder krijgt Het ziet er naar uit, dat de politie bezoek van een agent.

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1