Falkland-crisis: partijen blijven op hun standpunt Actie: voor elk kind een boom Wouter Apner echte 'tekengek' KORT ARGENTINIË EN ENGELAND Invasie Rechten Zuur stof fabriek EERSTE PRIJS OP NATIONALE TEKENWEDSTRIJD Cartoons Lastig menu Records Knap (lastig) LONDEN - Engeland heeft een groot deel van z'n oor logsvloot en een groot aantal soldaten naar de Falklan- deilanden in de zuidelijke Atlantische Oceaan gestuurd om deze te hervoeren op Argentinië. Het eiland Zuid-Georgië is al her overd door de Engelsen. Ondanks veel praten is het nog niet gelukt om beide landen zover te krijgen, dat ze afzien van geweld. Integen- deel zelfs. Argentijnse troepen zitten op de Falklandeilanden en de Engelse vloot probeert de eilanden van de buitenwereld af te sluiten en te heroveren. Er zijn inmiddels al honderden doden gevallen. De Engelsen be schoten een kruiser van Argenti- nië, waardoor enkele honderden mensen verdronken. Argentinië bracht een Engels fre gat met een raket tot zinken. Daar vielen enkele tientallen do den bij. Inmiddels zijn er ook al verschei dene vliegtuigen neergeschoten. De Engelsen gaan door met de voorbereidingen voor een invasie, terwijl Argentinië probeert zijn stellingen te versterken. Engeland wil pas praten, als alle Argentijnse soldaten van de ei landen vertrokken zijn. Argenti nië wil alleen meewerken als En geland eerst toegeeft dat de Mal- vinas (de Argentijnse naam voor de Falklandeilanden) bij Argenti nië horen. Veel landen in de wereld kijken toch wel met vreemde ogen naar de oorlog in de Zuidatlantische Oceaan. Ze vinden de Falk landeilanden zoveel doden niet waard. Maar op een paar na, dur ven ze dat de oorlogvoerenden niet te zeggen. Dat komt, omdat ze met een van de twee (of met allebei) bevriend zijn. Het is niet zo gemakkelijkom pre cies te zeggen wie er nu gelijk heeft. Engeland vindt het een schande dat Argentinië de Falk landeilanden veroverd heeft. Ze zijn immers al meer dan 150 jaar Engels. Argentinië zegt, dat het al die tijd al recht had op de eilanden. Een paar weken geleden dacht Enge land daar eigenlijk ook zo over. Waarschijnlijk zou het over een aantal jaren de eilanden ook aan Argentinië gegeven hebben. Maar dat land wilde zolang niet wach ten en stuurde daarom alvast het leger. Bomen aangevoerd in de haven van Vlissingen: nieuwe aanplant no dig. LUXEMBURG - Het ontwikke lingsprogramma van de Verenig de Naties UNEP heeft een actie opgesteld voor het behoud van de bossen in de hele wereld. De bossen verdwijnen namelijk in een erg snel tempo. De actie heeft de titel: 'Voor elk kind een boom'. UNEP wil alle ou ders aanmoedigen dit jaar voor elk kind een zogenaamde 'geboor teboom' te planten. Deze bomen komen liefst in gebieden waar bossen worden bedreigd. De toekomst van het oerwoud bij voorbeeld ziet er somber uit. Da gelijks verdwijnen enorme stuk ken oerwoud. Het eenvoudige hakwerk van vroeger is immers overgenomen door razendsnelle motorzagen. Helaas worden er lang niet altijd jonge bomen geplant om de oude, omgezaagde bomen te vervan gen. In enkele landen, zoals Fin land, krijgt het woud wel de kans om zich te herstellen. De nieuwe aanplant is daar elk jaar minstens even groot als de houthoeveelhe- den die gekapt zijn. Hout is belangrijk als brandstof en timmerhout. Bomen zijn van levensbelang voor de wereld. Om te kunnen leven heeft een mens zuurstof nodig. In de lucht die we uitademen zit bijna geen zuurstof meer. Van die gebruikte lucht ma- kenbomenmethun groene blade ren weer zuurstof. Zonder bomen geen nieuwe zuurstof, dus ook geen menselijk leven. De oerwouden met hun rijke plan ten- en bomengroei zorgen voor veel zuurstof voor de hele wereld. Door het kappen van het oerwoud vernietigen we onze belangrijkste 'zuurstoffabriek'. Bovendien groeien er in het oer woud veel geneeskrachtige plan ten. Nog lang niet alle planten zijn onderzocht. Het is best mogelijk dat er dagelijks zeer geneeskrach tige planten worden vernietigd. UNEP probeert de jeugd over de hele wereld bewust te maken van dit probleem. De actie 'Voor elk kind een boom' zal op de wereldmilieudag op 5 ju ni aanstaande zijn hoogtepunt krijgen. Die dag zullen minstens tien staatshoofden officieel een boom planten. JWout Apner: van hobby be roep maken. AMSTERDAM - Tijdens de ope ning van de 25ste huishoudbeurs in de RAI te Amsterdam kregen de winnaars van de 'Vrijetijdsbe stedingswedstrijd' hun prijzen uitgereikt. De eerste prijs-win- naar Wouter Apner, 11 jaar oud, was voor deze officiële gebeurte nis uit Middelburg gekomen. Na een vierde prijs in 1981, was hij nu de beste in de leeftijdsgroep 10- tot 16-jarigen en kreeg daar voor een diploma, een fraaie pen ning en 250,-. Van het geld kocht Wouter vast een doos dure kleur potloden. Zijn tekening 'Ruimteschip van de Marsmannen', kreeg een ere plaats op de huishoudbeurs. Veel bezoekers hebben ervan kunnen genieten. Wouters tekening is 60 cm breed en laat het leven zien van Mars mannen in hun ruimteschip: Marsmannen krijgen les in hun ei gen schooltje, zijn aan het spor ten, zijn bezig met hun vliegende schotels, bekijken het museum van andere wezens, gaan een ver dieping hoger met de lift, of ne men een douche. Er is zelfs een Marsmannenbegrafenis te zien op de tekening. Wouter, die dol op tekenen is, te kent het liefst dieren of ruimtewe zens. Verder maakt hij zijn eigen strips over 'Superkuiken' en illu streert hij zijn eigen boeken met 'Ridder Djon' als hoofdfiguur. Hij is al met het derde deel bezig. Dat is nog niet alles: Wouter schil dert ook nog en maakt gedichten en versjes. Voor de Krullebaklezers is hij geen onbekende meer. Er zijn al een paar knapgetekende car toons van Wouter geplaatst en er liggen er ook nog een paar te wachten. Wouter wil later van zijn teken hobby zijn beroep maken. En dan zal wel niet meer gebeuren wat nu vaak voorkomt: de mensen gelo ven niet dat Wouter het echt zelf heeft gemaakt. Een groep Chinese soldaten op het eiland Xisha wilde voor de verandering eens eieren op het menu. Ze koch ten kippen, die tot hun grote schrik opgegeten werden door ratten. Geen nood: ze kochten kat ten om de ratten op te eten. Het liep uit de hand, de kat ten aten niet de ratten maar een beschermde vogelsoort op. Als redmiddel haalden ze honden naar het eiland om op de katten te jagen. He laas: de katten klommen in de bomen en de honden voch ten alleen met elkaar. Al met al een drukke bedoening op het eiland. Een ei hoort erbij? Ze weten het niet meer zo zeker. Er worden weer dagelijks po gingen gedaan een plaatsje in het volgende Guiness Book of Records te verove ren. In de paasvakantie bouwden een paar Duitse scholieren een rond bouw werk van maar liefst 81.500 bierviltjes het oude record stond op 80.0001. De 22-jarige Chico Johnson uit Los Angeles presteerde het om met 75 draaiende hoe pels te hoela-hoepen, (was 63). En nu in India de kleinste mens (68 cm) is overleden, doet een 36-jarige Italiaan zijn best om in het boek te ko men. Hij is 69 cm en werkt bij een circus. Er wordt wel eens beweerd datje dieren alles kunt leren. Waar of niet, maar de hond van de familie Zomerhuis kan zelfs telefoneren. Als ie dereen weg was en de tele foon ging, haalde hij de hoorn van de haak en maak te ijselijke geluiden. Zo ook die woensdag. De 'opbeller' werd daardoor zo ongerust dat hij de politie belde. En juist toen een agent via een ladder in het huis wil de klimmen kwam de familie thuis. Sindsdien staat de te lefoon wat hoger. Het mag niet meer. i cartoon cartoon Wouter Apner 'J^flburg

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1