Palestijnen in Israël willen meer rechten Encyclopedie van Zeeland Derde dubbeldekker voor Westerschelde KORT CONFLICT OVER ZELFBESTUUR 111 Aanvaring Fouten Voornamen Raket Gouden haas w- -i JERUZALEM - Steeds meer mensen in Israël vinden dat er vrede moet komen met de Arabische inwoners van hun land. Nog vorige maand ontstonden grote moeilijkheden in het gebied toen de Israëlische rege ring drie Arabische burgemeesters ontsloeg. De burge meesters hadden in het openbaar gezegd dat zij voor hün volk een eigen staat wilden. De Arabieren in Israël (zelf noe- gen land willen ze op de Westelij- men ze zich Palestijnen) zijn al vanaf de stichting van de staat Is raël in 1948 een groot probleem voor de Israëli's. Omdat ze er al tijd gewoond hebben vinden de Palestijnen dat het hun land is. De Israëli's denken daar anders over. Volgens de Joodse religie heeft God het land Israël aan hen beloofd. Daarom vinden ze dat het hün land is en de Palestijnen er mogen wonen. In 1967 voerden Israël en haar buurlanden oorlog. Israël won en veroverde stukken van Egypte, Syrië en Jordanië. Vrede werd er niet gesloten en Is raël was niet van plan de verover de gebieden ooit terug te geven. Het bouwde er zelfs dorpen waar Israëli's gingen wonen. Een nieuwe oorlog kon niet uit blijven. In 1973 staken Egypti sche soldaten het Suez-kanaal over om de Sinaï te heroveren. Pas in 1978 sloten Israël en Egyp te vrede met elkaar. De twee lan den spraken af dat Israël de Sinaï terug zou geven en dat de Pale stijnen zelfbestuur zouden krij gen. Vooral over de tweede afspraak wordt verschillend gedacht. De Israëlische regering bedoelt met zelfbestuur dat de Palestij nen hun eigen burgemeesters en gemeenteraden mogen kiezen. Die moeten dan wel doen wat Is raël zegt. De Palestijnen vinden dat zelfbe stuur betekent dat ze een onaf hankelijke staat krijgen. Dit ei- ke Jordaanoever, het gebied dat Israël in 1967 op Jordanië ver overde. Met allerlei maatregelen probeert de Israëlische regering de Pale stijnen onder controle te houden. Sommige van Israëls Arabische buurlanden zijn het met de Pale stijnen eens als die zeggen dat ze niet langer 'tweederangsburgers' willen zijn. Het risico van een nieuwe oorlog is daarmee erg groot geworden. Bij een aanslag op een moslim-moskee in Oost-Jeruzalem zijn zondag twee scholieren gedood. Palestijnse protesten hiertegen leidden tot rellen en gevechten. Hun moslimleiders hebben opgeroepen tot een algemene staking van een week in de bezette gebieden en in Oost- Jeruzalem. MIDDELBURG- Er komt een derde dubbeldekker voor de veerdiensten op de Westerschel de. Minister Zeevalking van ver keer en waterstaat heeft het be stuur van de provincie Zeeland hiervoor toestemming gegeven. De passagiers moeten wachten tot 1985 voor ze er van kunnen profiteren. Een probleem vormt het geld. De kaartjes van de pas sagiers moeten eenderde deel van de kosten opbrengen. Om aan dat geld te komen zullen de tarieven voor de overtocht ver hoogd moeten worden. Daar is niet iedereen het mee eens. 'We betalen al wegenbelasting', zeggen de tegenstanders. 'We kunnen het niet helpen dat er geen weg is tussen Vhssingen en Breskens of tussen Kruiningen en Perkpolder'. Zeeland heeft door de eeuwen heen een strijd gevoerd tegen het water. Dijken werden aangelegd, bruggen en dammen gebouwd. Maar de Westerschelde blijft een probleem. Om aan de 'overkant' te komen moet de veerboot de druk beva ren rivier oversteken. Per jaar va ren tienduizenden schepen over de rivier, van en naar de havens van Vlissingen, Terneuzen, Gent of Antwerpen. De vele bochten, de zandbanken en de mist maken de rivier extra gevaarlijk. In dikke mist ramde de veerboot 'Prinses Margriet' op 25 maart twee schepen die wegens de mist voor anker lagen. Schade: ruim één miljoen gulden. Dat betekent niet alleen een fi nanciële strop, maar ook pech voor al die mensen die willen overvaren. Ze moeten voorlopig rekening houden met lange wachttijden. En er wordt altijd al zo gemopperd: wachten, niet laat naar huis kunnen en als het mist helemaal geen boot. Er zal wel wat verbeteren als de vaste verbinding tussen Kruinin gen en Perkpolder er komt. Dan kunnen de mensen met de auto of de bus over een brug en door een tunnel snel van Zuid-Beveland naar Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen (of omgekeerd). Zelfs als het mist. MIDDELBURG Zeeland heeft een eigen encyclopedie. Op 24 maart kwam het eerste deel uit.' Later volgen nog twee boeken. Daarin staan op alfabetische volgorde allerlei wetenswaar digheden (industrie, toerisme, steden en dorpen, bekende men sen, en nog veel meer) over Zee land. De complete encyclopedie zal bestaan uit drie dikke boe ken. Per stuk kost één deel 175 gulden. Het idee voor de encyclopedie ontstond bij een werkgroep van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Een vereniging met zo'n 1600 leden, die allemaal op de een of andere manier geïnteresseerd zijn in Zee land. „In 1967 ontdekten ze dat in Zee land na de oorlog enorm veel ver anderd is, wat eigenlijk nooit goed op papier is gezet", zegt de heer Teunis, een van de samen stellers van de encyclopedie. „On- middelijk werd enthousiast be gonnen allerlei onderwerpen op kaarten te zetten. In 15 jaar werd het een enorm systeem. Er waren best tijden dat we het niet meer zagen zitten, zoveel. In 1978 is de boel eens goed uitgezocht. En nu -ruim 3'/ij aar later- is dan einde lijk de droom in vervulling ge gaan". De encyclopedie bestaat uit drie dikke boeken. Er is van alles over de provincie in terug te vinden; het ontstaan, de Deltawerken, volksverhalen, alle plaatsen. Van bekende Zeeuwen tot hetrecept van bolussen toe. „Natuurlijk zitten er nog fouten in of zijn we dingen vergeten", zegt de heer Teunis. „Maar we hopen dat dat in de tweede druk herzien kan worden. „We verwachten kri tiek van de mensen en aanvullin gen". Deel 1, (met een prachtige foto van de zee erop) gaat tot de H. Het is de bedoeling dat deel 2 in september uitkomt en deel 3 be gin volgend jaar. ,De encyclopedie is zeker ook in teressant voor kinderen", zegt de heer Teunis, „en niet alleen als hulpmiddel bij het maken van werkstukjes of spreekbeurten. Je moet er ook een beetje mee leren omgaan. Durven zoeken, blade ren. Het is echt een gebruik- boek". Ik vind zelf het grappige van een encyclopedie dat als je iets op zoekt, je vanzelf steeds meer din gen ziet en gewoon blijft lezen. Mijn vader had het vroeger nogal druk. Als ik dan iets vroeg zei hij vaak: „zoek maar op in de ency clopedie". Soms zat ik dan onge merkt een paar uur in dat ding te bladeren en te lezen. We hopen natuurlijk dat zoiets ook nu gaat gebeuren". Een vader in Keulen wou zijn pasgeboren zoon maar liefst achtentwintig namen geven. De burgerlijke stand vond dit te veel en weigerde het kind in te schrijven. De vader nam dit niet en stapte naar de rechter.Ach tentwintig namen is inder daad te veel", besliste de rechtbank. Het jongetje heeft nu 'maar' zeven namen: Axel, Hïlmar, Aaron, August, Eckhard, Mendel en Jasper, De ouders hadden het kind eerst achtentwintig namen uit verschillende landen wil len geven, zodat hij zich later overal thuis kon voelen. De Zweedse regering vroeg de mensen afgelopen winter zoveel mogelijk hun daken sneeuwvrij te houden. Een man uit het plaatsje Boras deed dit keurig, maar hield er wel een vliegreis aan over. Om te zorgen dat hij niet van het dak zou vallen had hij een touw rond zijn middel ge bonden. Bij gebrek aan een schoorsteen bond hij het aan de bumper van zijn auto. Met diezelfde auto ging zijn vrouw even later boodschap pen doen. De man schoot toen als een raket over het dak van zijn huis en landde in de heg van zijn buurman. Het gevolg van zijn vliegreis was, dat hij een arm, een been en vier rib ben brak. Een 48-jarige Britse inge nieur is de gelukkige vinder van de gouden haas. Dit met juwelen ingelegde beeldje was verstopt door de schrij ver van een kinderboek. In het boek 'Maskerade' stonden allerlei aanwijzin gen over de geheime berg plaats van het beeldje. Na maandenlang speurwerk heeft de ingenieur het beeldje opgegraven op een kerkhof. Daarvoor had hij 15 maan den lang bij een kasteel ge zocht. Na zijn vondst moest de man in het ziekenhuis worden op genomen, omdat hij over spannen en uitgeput was. In de haas stond de volgende zin gegraveerd: 'Het is alle maal voorbij'. cartoon cartoon 1Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1