Streepjescode: alleen voor slimme kassa's Reisverhaal in prachtige plaatjes Foto's 'afdrukken' i wm im i DE BELEVENISSEN VAN KEES KRUL STRIP De jarige trakteert varia DINSDAG 9 MAART 1982 WUUfï& 3 en komt in India terecht. Daar probeert men hem te doden, maar hij weet juist op tijd te ontsnap pen. Op weg naar huis beleeft Foedji nog meer spannende en gevaarlij ke avonturen. Het grootste ge vaar wacht hem echter thuis. Ge lukkig is zijn vrouw er ook nog en zij behoedt Foedji voor een zekere dood. De Reis van Prins Foedji is een boek vol prachtige plaatjes waar op ongelooflijk veel te zien is. Het zijn overigens niet zomaar plaatjes. Samen vormen ze een kolossaal wandkleed dat door de vrouw van Foedji geborduurd wordt. Onderaan elke bladzijde is boeken boeken ze te zien. Een aardig grapje en tegelijkertijd een tweede verhaal in het boek. Bij haar werk aan het wandkleed wordt ze lastig gevallen door drie prinsen, die hopen dat het met haar man slecht afloopt. Dat gebeurt gelukkig niet, want Foedji veijaagt de drie en droomt op de laatste bladzijde al weer van nieuwe avonturen. De Reis van Prins Foedji door Jenny Thome. Uitgeverij Ploegs- ma, Amsterdam. Prijs f IS,50. Met foto's uit tijdschriften kun je de gekste dingen doen. Door een hoofd uit te knip pen en daar een veel te grote bril uit een andere foto bij te zoeken krijg je een grappig effect. Foto's versnipperen en van de gekleur de stukjes papier een figuur plak ken is een andere mogelijkheid. Foto's vertekenen is heel bekend. Met een pen of viltstift breng je allerlei gekke veranderingen aan. Een thinnerdruk maken met een foto is veel minder bekend, maar net zo leuk. Het volgende heb je nodig: een flesje thinner, een paar tijdschriften (geen kranten!) een prop watten en eventueel teken gerei en tekenpapier. Je kunt op de volgende manieren te werk gaan. Knip een mooie of leuke foto uit. Leg hem zo op een velletje tekenpapier, dat je de zo achterkant van de foto te zien krijgt. Neem een propje watten en doe daar voorzichtig wat thinner op. Wrijf met het propje op de achter kant van de foto. Op het tekenpa pier verschijnt dan je foto. Het zal de eerste keer misschien niet meteen lukken, maar al pro berend zul je wel leren hoeveel thinner je moet gebruiken. Op de ze manier kun je een aantal af drukken bij elkaar zetten, hier kun je natuurlijk ook in gaan te kenen met ecoline, Oostindische inkt of viltstift. Je hoeft niet persé een hele foto af te drukken. Je kunt ook alleen kleuren afdrukken. Met die kleu ren kun je dan bijvoorbeeld een landschap maken. Zelf heb je na tuurlijk ook wel een aantal ideeën. vrije tijds vrije tijds Tenslotte moetje nog op een paar dingen letten. Thinner is brand gevaarlijk; dus niet in de buurt van vuur gebruiken. Sommigen mensen kunnen niet goed tegen de lucht die thinner verspreidt (het ruikt naar nagellak). Je kunt er hoofdpijn van krijgen als je er lang mee werkt, vooral in een klei ne ruimte. Gevraagd: onderwijzer of onderwijzeres die wil meewerken aan de redactie van De Kruilebak. Bij voorkeur uit de Bevelanden of Schouwen en Duive- land. En werkend met kinderen tussen 10 en 14 jaar. Brieven t.a.v. Anneke van den Doel, redactie Kruilebak PZC, Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Inl. tel. 01184-61625. Op veel blikken, pakken en zelfs tijdschriften vind je een geheim zinnige streepjescode. Dit geheimschrift van streepjes en cijfers heeft alles te maken met een nieuwe kassa, die sneller en preciezer is dan de kassa's die we nu kennen. Wie graag strips leest, mag het boek 'De Reis van Prins Foedji' niet ongelezen laten. Wie niet van strips, maar wel van mooie boeken houdt, trouwens ook niet. Het verhaal vertelt van de reis die een Japanse prins (Foedji) lang geleden maakte. Als Foedji na een oorlog per schip naar huis te rugkeert, komt hij in een storm terecht. De bemanning springt overboord en laat hem met een koefoevogel - een dier waar hij la ter nog veel plezier aan beleeft - alleen achter. Foedji die wel kan vechten, maar van de zee niets afweet, verdwaalt De nieuwe kassa ziet er uit als een gewone kassa, maar dan veel klei ner. Eigenlijk kun Je beter van een computer spreken. Op de plaats waar de lopende band zit om de boodschappen te verplaatsen is een glazen luikje. Als de vrouw of man achter de kassa een blik, pot of pak over het luikje haalt is er heel even een lichtflits te zien. Dit dunne lichtstraaltje 'voelt' in minder dan een seconde over de streepjescode. Het geeft niet hoe het pak over het venstertje gaat, want het lichtstraaltje gaat over en door het hele pak. Door de streepjescode weet de kasse welk nummer er over het luikje gaat en wat het kost. Bij voorbeeld: nummer 8714700604100 is een pak meel en kost 99 cent. Dit komt dan ook keurig op de kassabon te staan. Kassabon Op deze manier kost het afreken aan de kassa veel minder tijd. Ook zijn de kassabonnen veel dui delijker. Je kunt precies lezen wat er gekocht is en hoeveel het kost. De prijs hoeft niet meer op de boodschappen geplakt te wor den. Het kan niet meer gebeuren, dat een caissière een prijs niet weet als het plakkertje eraf is. De kassa weet immers precies wat de boodschappen moeten kosten. Aan het eind van de dag kan de winkelier, door een bepaalde knop in te drukken, lezen wat er allemaal verkocht is. Zo kan hij zien of er nog genoeg blikken to matensoep zijn of dat hij er moet bestellen. Over niet al te lange tijd zullen in de Zeeuwse supermarkten deze nieuwe kassa's worden gebruikt. Ben je deze maand jarig? Dan kun je deze recepten vast en zeker goed gebrui ken, Het zijn ideetjes voor de traktatie op school of bet feestje thuis. Allemaal leuk en heel lekker. Kaasvijgen Snijd de vijgen open en vul ze met een beetje smeerkaas. Banaanloliie Prik onder in een halve ge pelde banaan een satéstokje. Smeer de banaan in met één eetlepel pindakaas. Rol door fijngemaakte cornflakes. Peermuis Dep een halve peer met keu kenpapier goed droog. Maar vervolgens het gezichtje: twee amandels voor de oren, twee rozijnen voor de ogen, pinda voor het neusje en een stukje dropveter voor de staart. Pindarozijnenketting Haal een stuk garen door een dikke naald. Rijg een ketting van grote rozijnen en kren ten en pinda's in de dop. Vruchtenbowl In een grote schaal doe Je: een blikje mandarijntjes, blikje ffuitcocktail, bilkje ananas, twee glazen sinaas appelsap, twee glazen appel sap, twee glazen 'up' en een scheutje limonadesiroop. Goed roeren en een paar ijs klontjes erin doen. Schep de bowl in glazen. Geef iedereen er een lepeltje bij. Kaaskoekjes Je hebt nodig plakken kaas van ongeveer een centimeter dik. Met een koekjessteker fi guurtjes uitsteken. Versierde banaan Snij de gepelde banaan in de lengte in tweeën. Druppel er een beetje citroensap op. Smeer wat rode jam over de banaan. Hiervoer spuit je wat slag room. Versier de banaan tot slot met chocoladehagelslag. Erg lekker als toetje van je ver- jaadagse tentje. -20 DIE SCHOOL SO STES HAD IS Mooi best ha ha. dan 6 A is het bs nu van nemen, naas 0E bioscoop vanavond of 201ETS.'

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 3