Jammer van het geld jDi VfUUM Sprookje Diefstal Straffen DINSDAG 9 MAART 1982 achtergrond 2 Tpr was eens een school Hj waar steeds allerlei din gen kapot werden gemaakt. Ramen banken, muren wer den beklad. Het was gewoon verschrikkleijk. De onderwijzers en onderwij zeressen werden er wanho pig van. Ze wisten dat de kin deren uit de buurt het deden, maar ze konden er niets aan doen. Steeds was er weer wat kapot. En steeds werd er weer over gepraat. Zo ook op die donderdag. De schilder, die net weer drie nieuwe ruiten had ingezet, riep nog 'Ajuus! Tot de vol gende keer'. En of het nu daardoor kwam of door de boosheid en de te leurstelling of door het harde werken weet eigenlijk nie mand, maar toen de kinde ren weer op school kwamen, waren de onderwijzers weg. „Kijk nou1" riep Barend. ,JM'n poesie; gilde José. ,JMijn mooie rapport!" „De medailles„Mijn vulling is weg." „Verf op mijn nieuwe tas", zei Job treurig. Vol afgrijzen keken ze naar de enorme bende. Tot ze op eens het briefje zagen, dat met een passer aan het prik bord hing. WE ZIJN HET ZAT. STOP ERMEE OF WE ZIEN HET NIET MEER ZITTEN DE ZWO'S zeer wanhopige onderwij zers) En of het door het briefje kwam of door de kapotte spullen, of dat er een engeltje aan te pas kwam weet eigen lijk niemand. Maar na een paar uur stonden de onder wijzers weer gewoon voor de klas. En de school? Die leefde nog lang en gelukkig heel! Ieder jaar wordt voor mil joenen guldens aan spul len uit grootwinkelbedrij ven gestolen. Volwassenen stelen meestal duurdere din gen (zoals radio's, schoenen, vlees), die ze eigenlijk niet kunnen betalen. Bij de jeugd gaat het vooral om stoer doen, met vriendjes mee doen en geen raad weten met de vrije tijd. Ook de grootwinkelbedrij ven in Zeeland hebben veel last van winkeldiefstallen. 'Al was het alleen al omdat je zoveel voorzorgsmaatrege len moet nemen', zegt de heer Laurense van V en D. "De artikelen liggen allemaal voor het grijpen. Veel men sen kunnen de verleiding om iets zonder te betalen mee te nemen niet weerstaan. Daar om moeten we maatregelen nemen om onze spullen te be schermen.' Als kinderen worden be trapt, wordt altijd contact opgenomen met de ouders. De heer Van Duin (Trefcen- ter): 'De houding van de ou ders is belangrijk. Als het de ouders niet zo kan schelen, kun je onmogelijk van het kind verwachten dat die wel begrijpt dat stelen verkeerd is. Ook scholen kunnen hier veel aan doen. Een tweede keer komt gelukkig niet veel voor. Helaas wel bij kinderen met problemen.' Bij volwassenen komt de po litie er meestal aan te pas. De heer van Kuyk (Miro): 'We spelen geen eigen rechter. Ze zeggen toch allemaal dat het de eerste keer is. Iemand die iets goedkoops steelt, kan zijn huis wel vol gestolen spullen hebben. De politie is daar dan gauw genoeg ach ter.' De heer Schmids (Hema) vindt het vooral erg dat het personeel er onder liidt. En het is vooral erg teleur stellend te moeten merken dat ook bekenden spullen stelen. Het idee eigenlijk nie mand te kunnen vertrouwen maakt het werk niet altijd even leuk.' Zet de naam van onze school er maar niet bij", zegt het hoofd van een school ergens in Zeeland. Een jaar of wat geleden werd op zijn school een paar keer achter elkaar ingebroken. De ravage was steeds enorm: deuren en kozijnen kapot, ruiten gesneuveld... Bij elk 'bezoek' werd ook de videorecorder meegenomen. Hij is bang dat de ellende op nieuw begint, als in de krant staat dat ze weer een recorder gekocht hebben. Eén keer werden de daders ge snapt: tieners. Vandalisme. Met een gewoon woord: vernielzicht. Uit kwaad heid of zomaar voor de lol dingen van een ander met opzet kapot maken. Er zijn weinig scholen waar de rui ten nog nooit zijn ingegooid. Zwartgeblakerde of in brand ge stoken voordeuren, struiken uit de tuin en ga zo maar door. Soms zijn de daders ook binnen geweest. De troep is dan vaak niet te overzien. Inkt en verf tegen de muren en over de vloer, tafels en stoelen vernield, schriften kapot gescheurd en wat niet ai. Miljoenenschade Niet alleen scholen hebben met deze onbesuisde vernieldrift te maken. Telefooncellen, kerken, muren, auto's, bussen, lantaarn palen, plantsoenen, niets is veilig. Per jaar wordt er voor miljoenen guldens kapot gemaakt. Deze schade betalen we met zijn allen via de belasting. Vandalisme is niet iets van de laatste tijd. Maar onderzoeken die kort geleden gedaan zijn, la ten zien dat vandalisme steeds vaker voorkomt. In 1965 'nog maar' 7000 gevallen. In 1978 al 51.096. En dan gaat het alleen om de ge vallen die bij de politie zijn aange geven. Waarschijnlijk moeten de getallen met 7 vermenigvuldigd worden, zeggen mensen die het weten kunnen. Uit onderzoek blijkt dat vandalis me bijna altijd gepleegd wordt in groepen. Meestal zijn het jongens tussen 12 en 25 jaar. Meisjes - en dat is tenminste een aardige uitkomst - doen over het algemeen niet mee. Al dat geld kan beter gebruikt worden. gedicht gedicht gedicht gedicht gedij 0> O) Vandalisme, vandalisme Man verlos me van dat stel. Als zo'n groepje in de buurt is spring ik bijkans uit mijn vel. U tji M'n met zorg geplante bloemen belanden nodeloos in de goot en als ik vraag 'Waarom?' Waarom toch?' is 't antwoord 'Kerel val toch dood'. gedicht Ook 't bushok moet het vaak ontgelden 't kot een trap en ik een snauw Waar bemoei jij je mee kerel, is dat buskot soms van jou?' Strenger straffen, harde aanpak en dat is dan weer gek van mij: als ik een kind iets zie vernielen heb ik ook wel medelij. ged Marina van den Boogaart Er wordt zoveel vernield, dat het echt een probleem is. De politie komt handen te kort. Bovendien moet ai die scha de betaald worden". Dat vertelt de voorlichtingsman van de ge meente Middelburg, de heer A. de Jonge. Met welk vandalisme heeft de ge meente te maken? „Vernielingen aan scholen, par- keermeters, verlichting, bomen en struiken. En vergeet ook het bekladden van muren niet". - Wie moet die schade betalen? „De gemeente betaalt de meeste schade. Tenminste, als de daders niet bekend zijn. En al het geld dat betaald wordt, is niet meer uit te geven aan nuttige en leuke din gen in de gemeente. In 1977 bij voorbeeld, werd er al 100.000,- betaald om al de schade te her stellen. Het werd ieder jaar erger. Een werkgroep heeft alle gege vens verzameld en een rapport opgesteld. Hierin staan ook wen ken om het vandalisme aan te pakken". - Wat doet de gemeente met dai rapport? „Wij hebben gekozen voor zoveel mogelijk maatregelen om vanda lisme te voorkomen. Om een paar voorbeelden te noemen: bloem bakken worden nu vastgezet en lantaarnpalen van steviger mate riaal gemaakt. Verder proberen we door voorlichting via de scho len, vernielingen te voorkomen". - Hoe moeten de scholen dat doen? „Iedere lagere school mag een koffer met materiaal van ons ge bruiken. In die koffer zitten dia's, interview interview krantenknipsels en een fototoe stel. Met dit toestel kunnen kin deren de schade in hun eigen om geving zelf fotograferen. Er komt steeds meer in de koffer". - Is de actie alleen voor lagere scholen? „Dat gaat dit jaar veranderen. In het najaar starten wij een actie voor het voortgezet onderwijs. En in de toekomst willen wij ook clubs en wijkverenigingen erbij betrekken". - Een keertjeer over praten in de klas is toch niet voldoende? „Zeker niet. Het is belangrijk dat er regelmatig aandacht aan wordt besteed. Daarom beginnen wij deze maand weer met een nieuwe raambiljettenactie". - Kunnen jullie al iets van verbe tering merken? „Zo vlug gaat dat niet. Maar de grote kerstboom voor het stad huis is deze keer wel heel geble ven. Wijmoetener samen aan blij ven werken. Het helpt ook als mensen en kinderen wat beter op elkaar zouden letten". - Zijn er alleen in Middelburg ac ties? „Nee, veel gemeenten werken er aan. En ook landelijk wordt er iets gedaan. Deze maand komt er les materiaal beschikbaar dat Iedere school in Nederland kan aanvra gen. Bü dat materiaal zit ook een grammofoonplaatje. Martin Bro- zius zingt, begeleid door de Poli tie Kapel, het toepasselijke lied: 'Jan Vandaal'. „En nu maar hopen dat alle beetjes helpen". Heel vroeger in de Ger maanse tijd waren er al wetten waaraan iedereen zich moest houden. De wet ten stonden niet in een wet boek, maar ze werden van geslacht op geslacht door verteld. Als er iemand van de stam bestolen was, dan zorgde de stam ervoor dat er iets terug werd gestolen. Langzamerhand ontstond er een soort rechtbank. Als ie mand die bestolen werd geen eigen rechter wilde spelen, kon hij bij de rechtbank gaan klagen. De beschuldigde moest dan voor de rechtbank verschijnen. Soms waren de rechters er niet zeker van of de beschul digde het had gedaan. Dan werd om een godsoordeel ge vraagd. Heel bekend was de vuurproef. De beschuldigde moest gedurende een be paalde tijd z'n hand in het vuur houden. Waren zijn wonden binnen een bepaalde tijd genezen dan was hij on schuldig. Een andere straf waarbij om een godsoordeel werd ge vraagd was de broodproef. Men gaf de beschuldigde een stuk brood dat hij snel moest opeten. Bleef het brood hem in de keel steken, dan was hij schuldig. Bij een overtreding van de wet in de Middeleeuwen werd er recht gesproken door de schout en de schepenen. De straffen die ze uitdeelden waren niet mals. Gevange nisstraffen kwamen niet voor: dan moest de stad nog voor hen betalen ook. Vaak werden de mensen die wei gerden te bekennen op de pijnbank gelegd. Ze werden gedwongen schuld te beken nen. Rotte eieren Er waren ook wel lichtere straffen. Een geliefde straf was het aan de kaak stellen. De kaak was een stenen of houten uitbouw aan de bui tenkant van het stadhuis. Hierop werd de veroordeelde tentoongesteld. Nu kon ie dereen de veroordeelde zien. Baldadige kinderen gooiden dan vaak met rotte eieren of tomaten. Vrouwen die ruzie hadden gemaakt moesten zware stenen van de ene stadspoort naar de andere brengen. Deze straf heette de 'kwawivenstraf. Tot ver in de 19de eeuw wer den de kinderen voor de wet als volwassenen beschouwd. Beging een kind een overtre ding dan werd dezelfde straf toegepast als op volwasse nen. In 1878 werd in Goes een 7-jarig meisje tot zevene neenhalf jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat het een stukje speelgoed uit een winkel had gestolen. Derge lijke zware straffen werden gegeven om kinderen te ver beteren. Veel mensen waren het met deze veroordeling niet eens. In 1901 kwam er daarom een andere rechtspraak voor kin deren. Wie nu jonger is dan 12 jaar kan niet meer veroor deeld worden. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Redactie: M. van den Boogaart, A. van den Doel, C. de Jonge, H. Mooibroek, S. Scheers, E. Reindersma, G. Sanders, J. Smeekens, I. Timmerman, W. Verstuijf en W. Wisse. Adres: Walstraat 56-60, 4381 EG Vlissingen. Tel (maandag t/m vrijdag, van 9.00 uur tot 17.00 uur): 01184- 15144 toestel 40. Advertenties: (per brief) Admi nistratie PZC, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen; of afgeven aan het PZC-kantoor in Vlissingen (Walstraat 56-60) of in Middel burg (Markt 51).

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 2