Protest tegen beleid Reagan in £1 Salvador Leraren: meisjes zijn dommer Goese scholieren gingen in zaken KORT BEVOLKING IN OPSTAND KRULLEBAK IN DE KLAS Muizenbeet Talenwonder Boeiend pakket Vernielzucht SAN SALVADOR - President Reagan van Amerika heeft gezegd dat hij geen Amerikaanse soldaten naar El Salvador wil sturen. Steeds meer Amerikanen geloven daar niets van en verwachten dat hij dat wel zal doen. Op 27 maart wordt daarom In een aantal Amerikaanse steden gede monstreerd. Dan wil men Reagan duidelijk maken dat hij zich niet met de gang van zaken in El Sal vador moet bemoeien. El Salvador ligt in Midden-Ameri ka. Het is één van de buurlanden van Amerika, dat in deze landen graag regeringen heeft die het met haar eens zijn. Dat is niet zo maar. De Amerikaanse regering verge lijkt haar buren met een rijtje do minostenen: als je tegen de eerste steen duwt, vallen alle andere ook om. Ze bedoelt daarmee, dat, als bij voorbeeld Rusland het in één Middenamerikaans land voor het zeggen krijgt, dat in de andere landen daar ook zal gebeuren. Als ze dan allemaal Rusland gehoor zamen, is het nog maar een klein stapje naar Amerika zelf. De grootste vij and van de mensen in Middenamerlka is de armoede. Ze hebben slechte huizen, geen werk en onvoldoende eten. Daar komt nog bij dat in deze lan den maar een heel klein groepje de baas is: de rijken. De armen - en dat zijn alle anderen - hebben er niets te zeggen. Opstand Een paar jaar geleden was voor het volk van El Salvador de maat vol. Bijna de gehele bevolking kwam in opstand tegen de rijken en dus tegen de regering. Men wil meeregeren én een beter leven. Ook moeten de rijkdommen van het land (koffie onder andere) eer lijker verdeeld worden. De rijken voelen daar niets voor. Zij willen alles voor zichzelf hou den. Met alle mogelijke middelen proberen zij te voorkomen, dat er een einde komt aan hun voorrech ten. Mensen worden gemarteld, vermoord en verdwijnen spoor loos. Het volk van El Salvador is bereid hard en lang te vechten. De kans dat in El Salvador de regering aan de kant wordt gezet, is dan ook heel groot. Scholen die (kosteloos) voor één of meer klassen De Krul- lebak willen bestellen kun nen bellen naar de PZC in Vlissingen: 01184-15144, toe stel 17. GOES - Dertig leerlingen van de Atheneum-5-klassen van het Sint Wlllibrorduscollege In Goes zijn een bedrijfje begonnen. Ze ma ken broodplanken, die goed ver kopen. In november is het bedrijf met de naam 'Wiilibrord BV' op gericht. De leerlingen doen alles zelf. Ze maken en verkopen de brood planken. „Door in het 'echt' zaken te doen, leer je dingen die je in het klaslokaal niet tegenkomt", zegt Nicole Lemmers. Zij voert het woord voor de groep personeelsle den van de firma. In de werkplaats van een Goese fabriek konden ze de plankj es ma ken. Ze zijn gemaakt van beuke- hout en versierd met een gezicht dat erin is gebrand. Het lijkt erop, dat 'Wiilibrord BV' winst gaat maken. Wat de leerlin gen met het geld gaan doen weten ze nog niet. Sommigen willen het geld aan een goed doel geven. An deren willen het verdelen onder de leerlingen zelf. Wat er met het geld gaat gebeuren wordt beslist op de laatste vergadering van het project. Problemen Tijdens het project zijn er wel wat probleempjes geweest. Zo had den de leerlingen een deel van het hout buiten laten staan. Het hout was door de regen krom getrok ken. Dat is natuurlijk erg verve lend, maar er valt een lesje uit te leren. De leerüngen zijn best tevreden. Ze leren veel nieuwe dingen, want er komt veel voor kijken om een bedrijfje te laten draaien. In totaal zullen er 280 broodplan ken worden gemaakt. Het groot ste deel is al verkocht. Zo stonden de verkopers op de laatste Goese snuffelmarkt. Ook verkochten ze hun plankjes op de zaterdag- markt in Goes. Zaterdag 13 maart zijn ze daar weer te vinden. In april is het project afgelopen. „Wij stoppen er dan mee", zegt Ni cole Lemmers, "maar misschien dat andere klassen ook nog eens een bedrijfje beginnen". UTRECHT - Meisjes zijn beter in talen. Jongens hebben meer aan leg voor wiskunde. Meisjes zijn ijverig, beleefd, hulpvaardig en passen zich veel beter aan. Jongens hebben vaak meer door zettingsvermogen, ztyn vinding rijker en zelfstandiger dan meis jes. Veel leerkrachten denken op deze manier over de jongens en meisjes in hun klas. Omdat jongens beter zijn in wis kunde, zelfstandiger kunnen werken en vindingrijker zijn den ken de leerkrachten dat jongens ook beter kunnen leren. Meisjes kiezen niet zo vaak voor wiskun de. Veel docenten zeggen daarom dat meisjes dommer zijn dan jon gens. Bovendien zijn meisjes nog heel kwetsbaar ook. Je moet ze niet te hard aanpakken. Doe je dat wel dan is de kans erg groot dat ze helemaal niets meer presteren. Dat de leerkrachten zo denken, toonde de heer P. Jungbluth aan in een rapport dat ging over de rol die jongens en meisjes spelen in ons onderwijs. Uit zijn studie bleek ook duidelijk dat jongens en meisjes niet op de zelfde manier worden behandeld. De docenten verwachten van de jongens goede prestaties. Ze pro beren Jongens over te halen wis kunde te kiezen. Meisjes hebben meer talent voor de talen zeggen ze. Meisjes worden ook heel vaak in bescherming genomen. Ze krij gen minder snel een onvoldoende dan jongens. Aan het eind van de school adviseren ze de meisjes niet de moeilijkste vervolgoplei ding te kiezen. School schuldig Als de meisjes het goed doen op school is dat niet omdat ze zo slim zijn, maar dat komt volgens veel docenten omdat ze zo ijverig zijn. Meisjes hebben dus heel duidelijk een achterstand in vergelijking met de jongens in hun klas van dezelfde leeftijd. De school heeft er ook schuld aan dat jongens en meisjes in de maatschappij ongelijk worden behandeld. Meisjes moeten im mers moeder worden en horen in de huishouding thuis. Jungbluth probeert ook een op lossing te geven om aan deze on gelijkheid een eindte maken. Ongelijkheid tussen jongens en meisjes in het onderwijs wordt in de opleiding tot docent niet be handeld. Je kunt het ze dus eigen lijk niet kwalijk nemen, zegt Jungbluth. Docenten moeten er ook op gaan toezien dat meisjes niet te makke lijke vakken kiezen (de talen met geschiedenis, aardrijkskunde en economie). Doen ze dat wel dan hebben ze later veel minder kans op een baan. Belangrijkste van alles is volgens Jungbluth dat de onderwijzers en docenten zelf gaan inzien dat ze in het verleden meisjes anders be handelden dan jongens. Daar moet volgens hem zo snel moge lijk verandering in komen. Een taipan is één van de gis- tigste en gevaarlijkste slan gen ter wereld. Grote verba zing dus toen in een dieren tuin in Australië deze slang zelf werd gebeten. Door zijn eigen maaltijd notabenel De muis die schuldig was bleek de slang zo erg geraakt te hebben, dat die vijf keer geopereeerd moest worden. Het heeft de muis overigens niet geholpen: ondanks de beet vond de slang hem toch een lekker hapje. In Rusland woont een man die 38 talen spreekt, waaron der Russisch, Frans, Ita liaans en Zweeds. Een echt talenwonder, want de man, Evgeni Tsjemiawski, is zelfs nog nooit in het buitenland geweest.Hij leert de talen voor zijn plezier en hoeft daar zelfs niet veel moeite voor te doen. Als klein jon getje ging het vanzelf. Hij leerde van wat hij hoorde. Nu doet hij dat in de trein ge woon op weg naar zijn werk. Ook de politie moet het zuini ger aandoenheeft 'SneUe Joop' vast gedacht toen hij zijn handboeien in een pakje naar de politie terugstuurde. Even tevoren hadden agen ten die nog bij hem omge daan toen ze hem betrapten bij een inbraak. 'Snelle Joop' wist echter te ontsnappen. Of de Nijmeegse politie wel zo blij was met deze hulp is niet bekend. Een lagere school in Liver pool Engelandis pas voor twee weken gesloten. Reden: de leerlingen maakten er let terlijk zo'n puinhoop van, dat er niet meer in te werken viel. Behalve de enorme schade aan en in het gebouw, werden zelfs leraren aange vallen. De extra ingezette leraren werden met brandblussers bespoten, de auto van het hoofd totaal vernield, boe ken in brand gestoken. De school ligt in de wijk Toxteth, waar vorig jaar ook al enorm gevochten werd. cartoon cartoon f sïnOS 1 Y 6 jesrS Vf* pwmvirC ve zêet? Wouter Apner 10 jaar Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant katern Krullebak (1981-1999) | 1982 | | pagina 1